Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Evropské známky » DDR: Funfjahrplan

Vykupminci.cz
Numisargo

DDR: Funfjahrplan

Moderátoři: Akir, ikanek, Pavel_III, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Do rukou se mi dostalo větší množství známek DDR z let 1953 až 1959 máležejícím k sérii Funfjahrplan. Jelikož jsem přece jen ještě začátečník a navíc němčinu použitou v katalogu Michel spíše neovládám než ovládám, měl bych proto jeden dotaz:

Mám známku z následujícího skenu a podle informací z Michelu o emisi (I) je základová známka Mi371. U přetiskové emise (III) je ovšem uvedena pouze jedna položka s přetiskem této známky a to Mi439 a II g X. Ta má ale katalogovou hodnotu 2400 MiE. Nepředpokládám tedy, že by to byla skutečně ona. Rád bych se proto dozněvěl zda se jedná o falzum a nebo o nějakou známku v Michelu neuvedenou.

Dále by mě zajímalo jestli se známky z emisí (II) a (III) dají odlišit od stejných známek z emise (V) jinak než podle průsvitky.

Pokud jsou moje dotazy příliš hloupé tak se omlouvám. Pro úplnost dodávám i skeny z Micelu, ze kterého jsem čerpal informace.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
1) ze skenu se špatně určuje barva známky; s velkou pravděpodobností se jedná o Mi 439 bIIgX, která v katalogu uvedena je.

2) rozlišení známek (ve starším Michlu byla celkem šikovná tabulka, v novém už je bohužel méně přehledná)
- emise III je s přetiskem, netřeba rozlišovat
- známky V. emise se od předchozích odlišují pouze průsvitkou
- pokud má známka čitelné razítko s letopočtem do roku 1956, má průsvitku 2
Registrovaný uživatel
děkuji za odpověď, ale pokud správně chápu info uvedené u Mi 439 bIIgx tak by přetisk měl být proveden na dotisku z roku 1957 (to ND v závorce) a to podle mě není. U dotisků tištěných ofsetem by mělo být hlavním rozpoznávacím znakem dotisku to, že A v DEMOKRATISCHE je přesně pod E v DEUTSCHE (je to uvedeno u emise (I)) a to na mé známce zjevně není. Proto usuzuji, že základová známka je Mi 371 vytištěná již v roce 1953.

ad 2) To je mi jasné, ale když mám razítka po roce 1956 (většinou 1960), tak nezbývá než zkoumat průsvitky... Jinak se omlouvám, jelikož jsem se přepsal, místo přetiskové (III) jsem chtěl napsat (IV).
Moderátor
Yrjo napsal
děkuji za odpověď, ale pokud správně chápu info uvedené u Mi 439 bIIgx tak by přetisk měl být proveden na dotisku z roku 1957 (to ND v závorce) a to podle mě není. U dotisků tištěných ofsetem by mělo být hlavním rozpoznávacím znakem dotisku to, že A v DEMOKRATISCHE je přesně pod E v DEUTSCHE (je to uvedeno u emise (I)) a to na mé známce zjevně není. Proto usuzuji, že základová známka je Mi 371 vytištěná již v roce 1953.


Tak to není. Přečti si pozorně, co stojí v Michlu - konkrétně u přetiskové emise čtvrtý odstavec pod oceněním (poslední odstavec před odstavcem "Aufdrucke").
Registrovaný uživatel
Moc děkuji, teď už jemi to snad jasné. Jak jsem psal, německy umím jen velmi špatně a onen odstavec jsem si špatně vyložil. Jestli to tedy vše chápu správně tak kompletně dotištěná 439 cII má A pod E. 439 bII je sice vytištěná nově v roce 1955 včetně základové známky, ale v původním vzhledu s A nacházejícím se před E a dána do oběhu k používání. 439 aII je pak přetisk původní základní známky z roku 1953. Pokud to tak je, tak je moje známka skutečně s největší pravděpodobností běžná 439 bIIgx a není co řešit.
Moderátor
Tak nějak to je. Pro jistotu rekapitulace z historického hlediska:
- ke změně poštovních sazeb došlo k 1.10.1954, ke stejnému datu byla vydána emise přetiskových provizorií; všechny přetisky byly zhotoveny na knihtiskových známkách
- v listopadu 1954 (nejstarší známé datum použití je 11.11.1954) se objevily známky 20/24 Pfg., u kterých byl proveden přetisk na známkách zhotovených ofsetem
- pro zamezení spekulací pošta vydala tyto známky znovu v dostatečném množství; protože již původní ofsetové známky nebyly k dispozici, nechala je dotisknout (i z tohoto důvodu mají lehce odlišnou barvu a dají se tedy rozeznat) - do oběhu byly dány 16.3.1955
- teprve v roce 1957 nechala pošta vytisknout větší množství známek pro sběratelské účely; pouze tyto ofsetové známky mají rozlišovací znak "E nad A"
Registrovaný uživatel
Ještě jednou děkuji za vyčerpávající odpověď. Když se na to teď dívám, tak ten rozdíl v barvách je znatelný i na scanu. Vlevo je Mi 371 a vpravo Mi 439 bIIgX.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobrý den
Dejvy, pokud mohu poprosit, toto vlákno je sice 10 let staré, ale u této 439 jsem se zasekl. I přes pomucku / ddr-marken.de /. trochu tápu. Chápu, že je podstatné kdy se co tisklo. V mém selském rozumu ale už taková kapacita na chápání není.
V michelu 2022 jsem eliminoval 439c, to jsou ND, které pod uv svítí s puvodní kresbou bez šrafování, ale A je pod E.
Také jsem eliminoval 439 a) to jsou všechny šrafované.
Ale s vyjímkou 439 II gxI? Tady jde o známku o které michl hovoří v následném doprovodném textu...?
A všechny ostatní známky - hladké tištěné ofsetem jsou 439b)II g. ?
Přiznám se, že mne hlavně matou uvedené barvy v michelu versus katalog barev Michel, což v tomto případě je prostě nereálné dle tohoto třídit.
Děkuji za potvrzení, nebo případně ještě radu.
Pro ilustraci pár známek, v prostřední řadě vpravo známka 439cX1
a celý horní řádek by měl být 439bII g vodoznaky jsem ještě nedělal.
Je to správně?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
i když to není plán, ale personalite
neví někdo co je zde za kulaté razítko na Mi 216 ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Evropské známky » DDR: Funfjahrplan

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1