Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, hodnota, určení papírových platidel, bankovek » Divná stokoruna

Vykupminci.cz
Numisargo

Divná stokoruna

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, objevila jsem u sebe stokorunu vzor z r. 97, ale znak, který je na obrázku zakroužkovaný, má žlutou barvu. Přijde mi to zvláštní. Je teda hodně opotřebovaná, ale podle mého laického názorů je na 99% pravá. Tak by mě zajímalo co vy na to.... :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jedná se o téma, které se stále vrací. Když pohledáte na tomto fóru (hlavně se to týká 200, žlutá kniha) zjistíte, že nejpravděpodobnější závěr je ten, že jde o reakci na něco (někdo ji vypral, nosil někde, kde s něčím zreagovala - peněženka?, něco v peněžence?, rifle?). Už jsme se na to ptali v ČNB, odpověď tu taky někde je. Potíž s těmito žlutými znaky je ta, že je nikdy nikdo neviděl na úplně nové bankovce (to by naznačovalo, že jde o chybotisk). Vždycky je to bankovka v hodně "jetém stavu", která má svoji dlouhou oběhovou historii - a během ní se "něco" stalo a znak zežloutl.
Registrovaný uživatel
Tak mě napadá, že to bude asi zvláštní barva, ochranný prvek bankovky, a někdy takto nedopatřením s něčím chemicky zareaguje.
Registrovaný uživatel
no, jo, ale je zajímavé, že to nikdy není na UNC bankovce (jak už zmiňuje majkl) ... kdyby to šlo jen něčím potřít, tak to určite bude nabízeno i v bezvadném stavu jako rarita.
Registrovaný uživatel
To je sice pravda, ale není vyloučeno, že postup výroby pěkných skoro UNC bankovek se žlutým znakem bude ještě objeven. Ale nejspíš je ani v bance ničím nepotírají, aby zežloutly, a zjišťují pravost (barvy) jiným způsobem. Ovšem to jsou pouhé domněnky.
Registrovaný uživatel
Další věc, která ukazuje na to, že by mohlo jít o ochranný prvek takového druhu, je velká plocha barvy. Všechen ostatní tisk na bankovce, kromě průhledové značky, jsou jemné čáry. Jen ten zelený znak má velkou barevnou plochu, která je možná nutná pro ověření pravosti.
Registrovaný uživatel
Navíc pro všechny hodnoty jsou použity jen dvě barvy, modrá a zelená, nebo ne? Nemám ty bankovky a tak barvy nemohu porovnat. To by také napovídalo, že jsou to nějaké speciální barvy.

No, snad mě nepřijdou navštívit agenti kvůli tomu, co tady jen tak povídám. :-)
Registrovaný uživatel
no mě pořád nejde do hlavy proč jsou to jen hodně oběhové kusy ... kdyby to bylo na principu - potři něčím a barva se změní, tak by to šlo udělat i na UNC bankovce. Nebo je na UNC bankovce třeba nějaká jakoby ochranná vrstva, která se oběhem "ošoupe" a až pak ta chemická změna může proběhnout? To jsou ale teorie ... :D
Registrovaný uživatel
Zanechte planých teorií. Ona loga jsou tištěna barvou s kovovou příměsí, protože jsou určena pro strojní zpracovávání bankovek. Stroj tak pozná orientaci bankovky a její nominál.

Nějaký koumák oprášil chemii ze základky a zjistil, že chrom s oxidačním činidlem změní barvu do žluta.
Registrovaný uživatel
Ahoj, také mám jednu stokorunu se žlutým K.Zajímavé je,že všechny tyto stokoruny jsou ze stejného roku 1997 a asi i ze stejné emise. Moje stokoruna má číslo E 54 219692. Mějte se. L.
Registrovaný uživatel
Já takové stovky viděl a byli vyprané. Podle nového zákona č. 136/2011 Sb. by je měli v každé bance zabrat bez náhrady :twisted:
Registrovaný uživatel
ZetPe napsal
Zanechte planých teorií. Ona loga jsou tištěna barvou s kovovou příměsí, protože jsou určena pro strojní zpracovávání bankovek. Stroj tak pozná orientaci bankovky a její nominál.

Nějaký koumák oprášil chemii ze základky a zjistil, že chrom s oxidačním činidlem změní barvu do žluta.


No a proc zatim jedina bankovka s tou "zlutou knihou" nebyla UNC???
Registrovaný uživatel
Protože oxidační činidlo a teplota poškodí pojivo v papíru a ten ztratí pevnost a zkrabatí se. Nepočítejte s nějakým kouzelným roztokem alá příběh z Rychlých šípů, kterak Venda podfukář prodával rakouské zelené pětihaléřovky chemicky změněné na modro.
Registrovaný uživatel
mám stokorunu se žlutým káčkem na reversu a je ve slušném stavu pominu li několik ostrých skladů určitě není vypraná chytnul jsem ji před léty tak co teď s tim?:-)
Registrovaný uživatel
klidně utratit, cena je nominál...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Kde berete tu jistotu, že nebyla vyprána? Vypraná bankovka nemusí být zmuchlaná. Zkuste ji utratit někde za šera nebo v automatu.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Ocenění, hodnota, určení papírových platidel, bankovek » Divná stokoruna

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1