Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Evropské známky » einscheibemarken

Vykupminci.cz
Numisargo

einscheibemarken

Moderátoři: Akir, ikanek, Pavel_III, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
prosím rád bych se orientoval v katalogu Michel ohledně rekomand. Přeložil jsem si uvodní výklad, ale stejně bych potřeboval poštouchnout.
Pro příklad zde dávám jeden dopis DDR .
Zoubkování rozumím, katalog uvádí několik sort zoubkování.
Toto je 12 1-2. I když někde mi to také není jasné, viz první obrázek Berlín 117
Ale co mi není jasné, jaký udaj je na nálepce také udajem v katalogu. Čísla jsou nahoře i dole.
Předpokládám však, že jde o udaje nahoře, kde v katalogu je Berlín ost 117.
U čísla 0561 nevím, zda-li má nějaký význam pro katalog, bral bych zde například to a), tedy v katalogu 117 a), což je uvedeno
Nicméně u jiných R si jist nejsem, protože nemohu najít přesně ani jeden z udajů.
Příklad druhá fotka, 9533 Vilkau, dola pak číslo 211 a).
V katalogu pak číslo 211 nenalézám, je tam jen 21-1. Ani číslo 9533 nenalézám, je tam 95-1, 95-19.
Děkuji za případný tip, jsem si vědom hodně amaterského dotazu.
Marek

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
1) v názvu uvedené "einscheibemarken" mě dost pobavily, to je celkem významově nepřeložitelné (snad "jednoplátkové známky")
2) PLZ (tedy totéž co u nás PSČ) je to číslo vedle názvu pošty; číslo dole je podací číslo zásilky
3) to, co je na obrázcích v příspěvku na dopisech, nejsou v katalogu uváděné "Einschreibemarken", ale klasické "R-Zettel", tedy běžné R-nálepky, kterých se uvedené ocenění netýká
Registrovaný uživatel
Děkuji za reakci dejvy
1) chybu v názvu jsem registroval po vložení, bohužel nemám oprávnění opravy, prosím vložte tedy "r".
2) to mne zajímalo, děkuji
3) myslím, že jsem již v obraze. Na obálce je sice zasilatelem napsáno "Einschreibemarken", pošta také natiskne
"Einschreibemarken", ale filatelisticky to není "Einschreibemarken"...

Já si to trochu myslel ve své laické dedukci, kdy jsem si určil řadu dopisů docela dobře. Tyto R nálepky však měly nahoře hodnotu vždy 50 pf. Nyní tedy chápu, že je to pouze přesně tak, jak ilustruje obrázky Michel.
Přesto se dovolím, zeptat, jaký je tedy poštovní rozdíl u zásilek "Einschreibemarken" a "R-Zettel" ?
Já si puvodně dohledával googlem a i u filatelistických firem mě jako "Einschreibemarken" vyjížděly i obálky, které jak píšete jsou jen"R-Zettel"
Ono cenově to zas tak zajímavé není, u několika desítek obálek, které mám jako skutečné "Einschreibemarken"
je vesměs hodnota 2E.

ještě jednou děkuji
Registrovaný uživatel
Nechci zakládat nové vlákno
jak lze posoudit celivstvost - známku vylepenou na zadní straně dopisu?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Frömer bydlel v Karlsbadu?

Jak jako "lze posoudit"? Vada na kráse je, že tam něco chybí (ale jinak je to řádně prošlá filatelistická celistvost).
Moderátor
Právě ta malá hodnota "50 Pfg" na nálepce je zásadní.
Tyto "R-známky" sloužily k tzv. samoobslužnému podání doporučené zásilky. Na obálku se vylepily pouze známky v hodnotě poštovného za dopis, odesílatel si pak v automatu koupil tuto R-známku (50 Pfg byla hodnota příplatku za doporučenou zásilku). Známka byla dvojdílná - jedna část sloužila k nalepení na zásilku, ta druhá k nalepení na podací lístek. Takovou zásilku pak bylo možno hodit do schránky bez čekání u přepážky.
Moderátor
Tyhle nuance mi unikají, ani si nepamatuju, jak to vypadá (těch 50 Pfg). Nikdy jsem se tím tak detailně nepotřeboval zabývat.
Registrovaný uživatel
Děkuji,
Pavel - 50pfg vypadá takto
Pavel- myslíte ta sloupnutá r-známka nahoře? To je škoda.

Myslím, že jsem nalezl všechny odpovědi.. Ony i ty R-zettel dávají těm dopisům určitý kolorit. Alespon to mám snazší, že nemusím u všech pátrat po hodnotě, ale hledám jen hodnotu známek. Bylo mi líto nechat bednu dopisů, tak je vylepuji do šanonu. Sem tam lepší věc zejména v DV a soutiscích.

Snad ještě pro zajímavost, asi zde odpověd nenaleznu, u kotoučku expresních nálepek je zoubkování, ale přes to se to občas řeže i bez ladu a skladu cikcak.
Viz foto.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tady je docela zajímavé čtení
https://www.postautomation.de
Moderátor
koolabs napsal
Děkuji,
Pavel - 50pfg vypadá takto
Pavel- myslíte ta sloupnutá r-známka nahoře? To je škoda.

Myslím, že jsem nalezl všechny odpovědi.. Ony i ty R-zettel dávají těm dopisům určitý kolorit. Alespon to mám snazší, že nemusím u všech pátrat po hodnotě, ale hledám jen hodnotu známek. Bylo mi líto nechat bednu dopisů, tak je vylepuji do šanonu. Sem tam lepší věc zejména v DV a soutiscích.

Snad ještě pro zajímavost, asi zde odpověd nenaleznu, u kotoučku expresních nálepek je zoubkování, ale přes to se to občas řeže i bez ladu a skladu cikcak.
Viz foto.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Jo, to jsem vlastně už někdy viděl. Ale zřejmě to odpadlo už někdy během přepravy, jinak mi není jasná ta druhá R-nálepka.
Moderátor
K chybějící nálepce - spíše tam původně byla nálepka "Mit Luftpost - Par avion"; dvě R-nálepky určitě ne.
Pokud jde o to "cik-cak" utržení nálepky Expres - tyto nálepky byly u přepážky v kotoučku ve stojánku, na kterém byly i nože v tomto tvaru sloužící ke snadnějšímu utržení nálepky (něco podobného je třeba na krabici s potravinářskou fólií).

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Evropské známky » einscheibemarken

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1