Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Světové poštovní známky » Eseje nakreslené jen tužkou či tuží - otázka jejich pravosti

Vykupminci.cz
Numisargo

Eseje nakreslené jen tužkou či tuží - otázka jejich pravosti

Moderátoři: Akir, ikanek, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Moderátor
Nemáte někdo nějaký tip, jak by se teoreticky daly určovat pravosti u materiálu - esejů, které byly připraveny jen tužkou či tuží. Viz např. tento nákres kolku pro Jammu-Kashmir.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
jedine porovnat kresbu autora s nejakou malbou-obrazom, pokial ju namaloval :-)
_______________
Administrátor
To je v našich končinách a nejen asi zde pěkný oříšek. Tak asi v první řadě určit na jakém papíru to je a zda ten papír mohl být v té době (kdy to vzniklo) použit. Jeho vlastnosti pod UV lampou ..atd. Tím se ty prvotně jednoduché padělky dají určit. Dále to už je fakt těžký.
_______________
https://www.infofila.cz/ ... on-line magazín plný filatelie a sběratelství
https://eshop.infofila.cz/ ... eshop pro všechny sběratele
https://pomfila.cz/ ... eshop na filatelii, filokartii, numismatiku, notafilii, odznaky
https://www.worldphilately.com/ ... katalog - ceník poštovních známek
https://www.filokartie.cz/ ... on-line magazín plný filokartie
http://www.numin.cz/ ... on-line magazín - numismatika - notafilie
Registrovaný uživatel
neni na tom papíře v levé horní polovině průsvitka?
Moderátor
TBMS napsal
neni na tom papíře v levé horní polovině průsvitka?

Jo je tam průsvitka.
Moderátor
babygulka napsal
jedine porovnat kresbu autora s nejakou malbou-obrazom, pokial ju namaloval :-)

No to právě bude asi dosti často nemožné. Tyto návrhy dělal většinou jen od oka zaměstnanec tiskárny, mnohdy v rychlosti.
Moderátor
Zdenek Jindra napsal
To je v našich končinách a nejen asi zde pěkný oříšek. Tak asi v první řadě určit na jakém papíru to je a zda ten papír mohl být v té době (kdy to vzniklo) použit. Jeho vlastnosti pod UV lampou ..atd. Tím se ty prvotně jednoduché padělky dají určit. Dále to už je fakt těžký.

Zdeňku, to jsem si myslel také. Papír by neměl určitě nijak svítit, ale to se týká jenom papíru. A sehnat starý kousek papíru i s kusem průsvitky není vůbec žádný problém.

Horší je to, že tužka je vlastně grafit, do kterého se už asi mnoho aditiv nepřidává, které by třeba mohly se pod UV světlem projevit. Zkoušel jsem to včera s novou tužkou a pod UV (254 nm a 360 nm jsem nic neviděl).
Moderátor
ikanek napsal
babygulka napsal
jedine porovnat kresbu autora s nejakou malbou-obrazom, pokial ju namaloval :-)

No to právě bude asi dosti často nemožné. Tyto návrhy dělal většinou jen od oka zaměstnanec tiskárny, mnohdy v rychlosti.



no ja som si myslel, ze to robil priamo autor...
_______________
Moderátor
babygulka napsal
ikanek napsal
babygulka napsal
jedine porovnat kresbu autora s nejakou malbou-obrazom, pokial ju namaloval :-)

No to právě bude asi dosti často nemožné. Tyto návrhy dělal většinou jen od oka zaměstnanec tiskárny, mnohdy v rychlosti.

V tomto případě - kolky indických států, žádné předlohy od malíře nebyly. Hodně z nich má navíc jednotný styl a tak to bylo asi dosti jednoduché to načrtnout.

no ja som si myslel, ze to robil priamo autor...
Moderátor
A je to vůbec kreslené tuší či tužkou? Na mě to působí spíše jako tištěný grafický list. Má to i jeho znaky - je to trhané a nikoliv řezané (vlevo nahoře je jasně vidět značka/ryska podle, které se to mělo trhat). Též papír vypadá jako něco určeného spíše pro tisk grafiky a nikoliv pro kresbu...
Moderátor
Wjem napsal
A je to vůbec kreslené tuší či tužkou? Na mě to působí spíše jako tištěný grafický list. Má to i jeho znaky - je to trhané a nikoliv řezané (vlevo nahoře je jasně vidět značka/ryska podle, které se to mělo trhat). Též papír vypadá jako něco určeného spíše pro tisk grafiky a nikoliv pro kresbu...

No aukční popis zmiňuje jen "Hand drawn essay". :)
Moderátor
ikanek napsal
Wjem napsal
A je to vůbec kreslené tuší či tužkou? Na mě to působí spíše jako tištěný grafický list. Má to i jeho znaky - je to trhané a nikoliv řezané (vlevo nahoře je jasně vidět značka/ryska podle, které se to mělo trhat). Též papír vypadá jako něco určeného spíše pro tisk grafiky a nikoliv pro kresbu...

No aukční popis zmiňuje jen "Hand drawn essay". :)


Já se tedy již v případě grafiky párkrát setkal s tím, že deklarovaná kresba tužkou či signatura tužkou byla vytištěná. Na druhé straně jsem třebas koupil grafickou práci, která se posléze ukázala býti kresbou tužkou. Šlo o Otu Janečka a cenový rozdíl byl ohromný...
Někdy se to dá jen velmi těžce poznat, respektive jen pod velmi silnou lupou. Nejjistější "kontrola" je zkusit ždibíček vymazat gumou... ;)
Moderátor
No osobně se mi nechce ani věřit, že by něco takového mohlo vůbec být vytištěno. To by pak mělo být ve více exemplářích, přeci jenom tiskový štoček na to dal docela dost práce.
Moderátor
ikanek napsal
No osobně se mi nechce ani věřit, že by něco takového mohlo vůbec být vytištěno. To by pak mělo být ve více exemplářích, přeci jenom tiskový štoček na to dal docela dost práce.



V případě některé specifické grafické techniky může jít jen o náklad v řádu desítek kusů. Pokud se to mělo, coby návrh, někde schvalovat na více místech, tak to mohlo být rychlejší řešení než kreslit desítky návrhů...
Moderátor
Wjem napsal
ikanek napsal
No osobně se mi nechce ani věřit, že by něco takového mohlo vůbec být vytištěno. To by pak mělo být ve více exemplářích, přeci jenom tiskový štoček na to dal docela dost práce.



V případě některé specifické grafické techniky může jít jen o náklad v řádu desítek kusů. Pokud se to mělo, coby návrh, někde schvalovat na více místech, tak to mohlo být rychlejší řešení než kreslit desítky návrhů...

Pokud je mi známo, tak návrhy na kolky indických států schvaloval buď sám panovník a/nebo jeho Dewan. Takže by se mělo jednat o 1-2 exempláře. Bylo zbytečné jich dělat více. Samozřejmě otisky rytin a pod se dělali ve více kusech, asi tak odhadem do 20.
Moderátor
To je možné. Nicméně, ta ořezová ryska vlevo v rohu nahoře jasně napovídá, že ten papír prošel nějakým druhem tisku. Přijde mi ale velmi nelogické, že by se potiskoval čistý papír jen ořezovými ryskami a pak se na něj kreslilo tužkou a tuší...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Světové poštovní známky » Eseje nakreslené jen tužkou či tuží - otázka jejich pravosti

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1