Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Světové poštovní známky » Europa 2000 - nežádoucí/ilegální vydání?

Vykupminci.cz
Numisargo

Europa 2000 - nežádoucí/ilegální vydání?

Moderátoři: Akir, ikanek, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Moderátor
http://euro-phila.blogspot.com/2010/11/europa-2000-ilegalni-nezadouci-vydani.html

Jaký máte názor?
Moderátor
Jde o ilegální vydání; v normální sbírce nemá co dělat.
Moderátor
Jsem téhož názoru, jen jsem si chtěl ověřit svůj úsudek. Díky
Moderátor
ja osobne by som si toto do zbierky zaradil ako zaujimavost ale nezbieral by som vsetky vydania co vydali pri tejto prilezitosti...
Moderátor
Tato vydání jsme diskutovali na setkání sběratelů známkových zemí - sekce Geophila. Dá se říci, že jsme se jednoznačně shodli, že jde o podvrhy známkových zemí. Ale vždy jsme se rozešli s tím - ať si každý sbírá co chce. Vždyť i Sedang se nyní prodává za docela slušnou cenu. Sám mám celou řadu těchto podvrhů ve svojí sbírce. Je na zvážení, pokud se tyto podvrhy prodávají do 5,-Kč, zda je koupit. Většinou jsou to vyhozené peníze, ale někdy nějaká autorita (nejlépe renomovaný katalog) uzná a potom jde cena nahoru. Za podvrh považuji třeba známky Moskitského pobřeží, které se nyní prodávají za tisíce i desetitisíce (obálky).
Moderátor
podla mna to skor vydavaju nejaky obchodnici alebo spekulanti
Registrovaný uživatel
Zde se zřejmě nejedná ani o nežádoucí či ilegální vydání (asi by stálo za to si tyto pojmy někdy v nějaké jiné diskusi vysvětlit a rozebrat), ale jen a jen o zoubkované obrázky (někdy i s lepem), které napodobují poštovní známky.

Povětšinou se tím zabývají "také obchodníci" s poštovními známkami, dealeři povětšinou z východu (tuším se tyto obrázky tisknou na území Polska či Ruské federace). Cíl je jednoduchý - vydělat peníze. Napodobenina známky vyjde včetně zoubkování (a někdy se dá ušetřit i za lep) dle tiskové techniky kolem 0,10-0,15 CZK (i s ohledem na výši nákladu). Vyplatí se pak vymýšlet zajímavé názvy "států" či "provincií" (obvykle z území Ruské federace. Obvyklé je též neudávat měnu, pouze jakousi hodnotu 20, 80, 100, atd. něčeho. Výhodou je, že pak se nejedná o trestný čin napodobování cenin (padělat nejdou, když je nikdo v této podobě nevydal).

Pokud je taková kupříkladu čtyřznámková série s aršíkem nabízena obchodníkům se známkami řekněme na úrovni 10,00 CZK, ti ji pak nabízejí kolem 25,00 - 30,00 CZK a spokojeni jsou všichni. Sběratelé - převážně děti mají radost, že si mohou koupit více sérií (mnohdy jim je koupí neinformovaný rodič sám), obchodníci - že dobře vydělali, dealeři - že vydělali ještě více.

Za pár let obchodníci začnou skuhrat, že filatelie nejde, že není zájem... Pokud takto dnes hodně lidí "obchoduje" nemohou se pak divit, že nebude prodávat komu. Možná by neškodil určitý "kodex obchodníka poštovními známkami" na téma nebudu vědomě prodávat napodobeniny známek. Jistě někdy je chyba možná, ne však v případě, že u některých obchodníků najdete řádově dvě tři stovky sérií v mnoha zásobnících roztříděných podle různých námětů (a samozřejmě mezi regulérními známkami). To již není neznalost, ale záměr.

V této souvislosti ještě jedna poznámka. Zjistí-li člověk, že nakoupil takovou sérií je jednoduché (byť lidsky velmi složité) řešení. Při další návštěvě obchodu či burzy zdvořilá žádost: "Při minulé návštěvě jsem si u Vás mezi jinými známkami koupil tyto napodobeniny, které známkami nejsou. Můžete mi prosím vrátit peníze, případně bych si u Vás v této ceně vybral jiné zboží?" Osobně se domnívám, že do přímého střetu s Vámi (když navíc ještě máte pravdu) nepůje nikdo. V nejhorším - bude-li prodejce neústupný (že to vydání známek je) - můžete asertivně nabídnout, že není nic snažšího, že je zde Česká obchodní inspekce, a že věříte, že rozhodne zcela nestranně. Budeme-li takto postupovat, lze se oprávněně domnívat, že "obchodníci" tato "vydání" přestanou nabízet - nevyplatí se jim to.

PS: Zmíněný blog je velmi hezky udělán, co mi trochu zkazilo náladu je, že pod článkem který je psán v první osobě není nikdo podepsán. Tedy něco, jako by u tohoto článku chybělo alespoň uživatelské jméno a nikdo tak nevěděl, že Jiří Neumann: a) nemá právě teď nic na práci, a b) touží se s ostatními podělit o své názory.

Hezký večer.
Moderátor
Také přeji všem dobrý večer,
ohledně vysvětlení pojmu ilegální a nežádoucí vydání mohu odkázat na TemaFórum a na články Davida ve Filatelii (rok a číslo určitě sdělí rád sám). Podle tohoto nesouhlasím s názorem, že se jedná pouze o zoubkované obrázky, ale jedná se vyloženě o ilegální vydání.

Také děkuji za pochvalu blogu a článku a za jméno pod článkem se omlouvám. Ale tento blog píši svým jménem sám za sebe a ani mi nepřišlo nutné se podepisovat, či spíše mi to ani nedošlo (což napravím). Nicméně děkuji za věcnou připomínku.

Jaromír zmínil budoucí možnost uznání těchto známek nějakou autoritou (katalogem). Momentálně nejsem doma a nemám možnost nahlédnout do katalogu, zda náhodou nejsou tyto "známky" již zařazeny. Nicméně i tak by se pro mne nic nezměnilo do doby, než by někdo prokázal skutečné nenahodilé poštovní použití. Moc se ve známkových zemím neorientuji, beru to pouze z pohledu "CEPTaře".
Moderátor
Nicméně toto je již docela "silný kafe" http://aukro.cz/item1320723253_spolecne_vydani_europa_2000_slovinsko_3zn.html
A je tam toho víc
Registrovaný uživatel
No jo a ještě se o to perou.kdo ví třeba za to jednou postaví barák :lol:
Registrovaný uživatel
Obávám se, že cesta k baráku (zatím po cca 60,00 CZK) bude ještě dost složitá (možná jedna cihla). Na stranu druhou jedná se o poučenějšího prodejce - uvádí "Neoficiální vydání". Výše navrhovaný kodex obchodníka by sice nesplnil, ale je natolik férový, že informaci (de facto) o tom, že se nejedná o poštovní známky uvede.
Moderátor
Např. k Mosquitu. Uznal jej Michel a je ve FAZZ. Obálka se prodává od 15.000,-Kč nahoru. Podle mne to nic jiného než mache nebo podvrh není.
Naproti tomu Buchara a Chorezm. Jsou to zcela regulérní ZZ, které jsou v ruských speciálech, ale ne v Michelu, Gibbonsovi, Yvertovi, Scottovi. Zato je tam např. Horská republika = nižší státoprávní útvar.
Pokud by se Buchara a Chorezm dostala do výše jmenovaných světových katalogů, jsou to světové rarity.
Když jsem např. Harmersovi ukázal v Praze na Sběrateli známku Scinde, tak mi ji hned chtěl její obchodní zástupce brát do aukce. Když jsem ukázal známku Chorezmu (která je tak 100x vzácnější než Scinde), tak to Harmersovi nic neříkalo.
Moderátor
http://euro-phila.blogspot.com/2010/11/nahorni-karabach-europa-2000-ilegalni.html

Pár novinek
Moderátor
krasny blog kopu informacii...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Světové poštovní známky » Europa 2000 - nežádoucí/ilegální vydání?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1