Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Farebné drahé kamene.

Vykupminci.cz
Numisargo

Farebné drahé kamene.

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dík Grofik,není to k vůli mě potřeba,dala jsem si to jakžtakž do kupy. :)
Registrovaný uživatel
Takými príspevkami chcem len upozorniť niektorých potencionálnych kupujúcich na niektoré predaje.
Tam sa predáva 8.62 ct. prírodný kameň za 275 000 USD za karát,
klenotník to kupuje už za 425 000 USD ako prsteň samozrejme je to výnimočná kvalita-barva.... tu na aukre predáva podobnej "ospievanej kvality" za 5999 ČK. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .............

Samozrejme akceptujem predaj medzi f. a sukr. osoba,ale ľudia čím budú bohatší zákonite budú musieť čo-to vedieť aj o kameňoch,tak isto ako sa pomali učia konzumovať správne vínko. ;)
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 15. 5. 2008, 12:02. »
Registrovaný uživatel
Jano ja som to poslal vo Worde. :roll: :roll:
jano789 napsal
grofik neprezradis mi jak si hento co si poslal mi do meilu tam dostal? sak mam jak ja vedet z meilu hodzit sem tabulku co? to nevim, tak prezrad for jak ty to hadzes z netu do meilu :P
Registrovaný uživatel
jednoducho to nejde a ani nepojde.... ja to tam neviem vlozit... tak ako si to poslal.
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
jak nejde,čo nejde :shock:
asi ti zruším funkciu technického manažéra. :mrgreen: :mrgreen:
kua jano zajtra ráno sa pôjdem učiť vkladanie obrázkov,si ma nasra...... :lol: :lol:
Registrovaný uživatel
grofik ti vravim to co si poslal sem nejde vlozit.pretoze to neni obrazok ale tabulka.a radsej mi povedz jak si to stahol z net stranky do mailu
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
to ty si jakoze tu tabulku prepisoval ci co? hodz mi do meilu sberatela napr tuto stranku jak piseme
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
grofik napsal
jak nejde,čo nejde :shock:
asi ti zruším funkciu technického manažéra. :mrgreen: :mrgreen:
kua jano zajtra ráno sa pôjdem učiť vkladanie obrázkov,si ma nasra...... :lol: :lol:


:shock: :lol: :D ;)
Registrovaný uživatel
Cena je uvedená za karát!!!!!!!!!! a nie za kameň :roll:
Pri Investičnej kvalite nesmie byť drahý kameň upravovaný ani cedrovým ani iným povoleným olejom pri nižšej kvalite drahého kameňa!!!. ;)

Obrázek vložený uživatelem


apropo jano dobrá práca :lol: máš malé bezvýznamné plus ktoré sa dá premeniť na väčšie mínus :mrgreen: :mrgreen: :twisted:
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 18. 5. 2008, 13:34. »
Moderátor
grofik napsal
jak nejde,čo nejde :shock:
asi ti zruším funkciu technického manažéra. :mrgreen: :mrgreen:
kua jano zajtra ráno sa pôjdem učiť vkladanie obrázkov,si ma nasra...... :lol: :lol:


Vás dvoch tu čítať je ozaj zábava....len tak ďalej... :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
facctory normál pracovná diskusia. :mrgreen:
mladý .....musí makať :) však už vyrastal s počítačom v posteli. ;)
Moderátor
jano789 napsal
ale stary ..ako by som to nazval .. ''chren'' by sa mal o to viac ucit :D

:mrgreen: :mrgreen: grofik ty si teda dopadol...že starý chren.... :roll:


kažbý je tak starý ako sa cíti...ja mám teraz 55...
Registrovaný uživatel
grofik ty ked ma das citovat ukaze ty kod tej tabulky ktory si si mal skopirovat do tvojho textu a moj zmazat a nie upravovat moj prispevok ...hmmm
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
ja som doplnil pokec ku cenovej a kvalitatívnej tabuľke ,domnievam sa nieje potrebné pridávať desať tých istých tabuliek. :shock:
je to dobré jano ,len si to neškrabkaj. :mrgreen:

jano789 napsal
grofik ty ked ma das citovat ukaze ty kod tej tabulky ktory si si mal skopirovat do tvojho textu a moj zmazat a nie upravovat moj prispevok ...hmmm
Registrovaný uživatel
makelele mna zmazes a pridas to za seba tak ako to ma byt....chapes mna ty ?
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Ako sa starať o šperky

Myslím si, že každý kto si kúpil, alebo v lepšom prípade bol obdarovaný šperkom si želá, aby briliant,alebo iný drahý kameň ktorý je zasadený v šperku, neustále žiaril a nikdy nestratil svoj prekrásny a neopakovateľný lesk. Šperk si vyžaduje zvýšenú opateru a preto vám chcem dať niekoľko dobrých rád, ako sa oň starať.


Čistý diamant ,alebo iný vačší drahý kameň lepšie odráža svetlo a v skutočnosti vyzerá väčší, ako znečistený napr. kožným mazom, mydlom, kozmetickými prípravkami a tukom. Keďže diamant má sklon priťahovať mastnotu, mal by sa raz mesačne vyčistiť, aby nestratil svoj lesk. Čistenie je v domácich podmienkach vlastne veľmi jednoduché. Pripravte si misku s teplou saponátovou vodou, opatrne očistite starou zubnou kefkou a opláchnite pod tečúcou teplou vodou. Nakoniec ho do sucha pretrite mäkkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.

Niekoľko dobrých rád ako sa máte starať o svoj šperk.

1. Nikdy neukladajte šperky do zásuvky, alebo šperkovnice spoločne, pretože by sa mohli vzájomne poškrabať, alebo svojou tvrdosťou poškodia ostatné šperky.

2. Nikdy nečistite šperk ultrazvukom, najmä väčšie drahé kamene sa môžu poškodiť.

3. Pred domácimi prácami si šperk odložte, vyvarujete sa tým rôznym buchnutiam, čo môže spôsobiť stratu alebo vážne poškodenie kameňa.

4. Keď nosíte svoj šperk každý deň, dajte ho aspoň raz ročne prezrieť u svojho zlatníka, či sa náhodou neuvolnil v obrube. Váš zlatník ho odborne upevní a tak predídete jeho možnej strate.
Registrovaný uživatel
Ametyst

Ametyst je jedna z nejvíce ceněných odrůd křemene. Ve své nejlepší kvalitě dosahuje tmavé modrofialové barvy, jinak se vyskytuje ve světlých až tmavých tónech červenopurpurové až modrofialové. Často vykazuje mírnou změnu barvy pod různým osvětlením.
Registrovaný uživatel
Zirkón ,
je minerál kryštalizujúci v tetragonálnej sústave, chemicky kremičitan zirkoničitý (ZrSiO4) s prímesou hafnia (1-4 %). Je dôležitým zdrojom chcemického prvku zirkónia, pekne sfarbené odrody sa vďaka jeho vysokému lomu svetla používajú v šperkárstve. Zirkón je najstarší (vo vzťahu k veku Zeme, nie k ľudskému poznaniu) známy minerál na Zemi, nález z Jack Hills v Austrálii bol stanovený na 4,4 mld. rokov.
Registrovaný uživatel
Tyrkys je minerál kryštalizujúci v triklinickej sústave, chemicky hydratovaný zásaditý fosforečnan medi a hliníka - CuAl6(PO4)4(OH)8&middot;4H2O peknej modrozelenej farby. Známy je už od staroveku, používa sa ako polodrahokam a ozdobný kameň. Názov pochádza pravdepodobne z fr. slova pierre turquoise, znamenajúceho turecký kameň. Tyrkys sa však v Turecku nenachádza, názov vznikol pravdepodobne tak, že Turci s ním obchodovali a boli jeho hlavným dovozcom na západ.
Tyrkys je jeden z prvých drahokamov, ktorý bol ťažený. Jeho ťažba je doložená už pred 5000 rokmi.
Tažba tyrkysu sa datuje už od prvej dynastie. Na polostrove Sinaj je šesť nálezísk, všetky sú v juhozápadnej časti ostrova a pokrývajú ploch 650 km2. Dve z nich: Serabit el-Chadim a Wadi Maghreh sú pravdepodobne najstaršie bane na svete
Jediné praktické využitie tyrkysu pre jeho krásne farby je v šperkárstve. Ako ozdobný kameň sa vyskytuje už v starom Egypte, Indii, Mezopotámii, Číne, Perzskej ríši (tu bol po stáročia národným kameňom) a predkolumbovskej Amerike. Do Európy, kde bol až do 14. storočia neznámy, sa dostal po hodvábnej ceste. Používa sa hlavne ako ozdobný kameň do brošní, prsteňov, spôn, a pod.v tomto smere sa za najkrajšie považujú perzské a indické práce.
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 4. 11. 2008, 12:49. »
Registrovaný uživatel
Perly: Vznik perál.
Perla je prírodný kameň vznikajúci v živom organizme. Keď sa cudzí objekt dostane do vnútra lastúry, ktorá je schopná produkovať perly, táto zaujme obrannú reakciu -vylučovanie perlete a obaľovanie tohto predmetu. Perleť je z chemického hľadiska zlúčenina oxidu vápnika (cca 90%), organických zlúčenín a malého množstva vody. Je to tá istá látka, ktorou sú pokryté lesklé vnútorné steny lastúr. Perleť je tvorená z mikroskopických kryštálov. Jednotlivé kryštály sú perfektne usporiadané tak, že lúče svetla prechádzajú k osi, odtiaľ sú odrážané a lámané cez druhé lúče. Toto vytvára nádherné dúhové spektrum a farby perál.

Cudzí predmet okolo ktorého sa perleť nabaľuje v tomto prípade môže byť zrnko piesku, malý parazit, kúsok odumretého tkaniva iného živočícha, úlomok perlete........ . Vrstva perlete sa postupom času nabaľuje na tento cudzí predmet a vzniká perla. Čas vzniku perly závisí od druhu mäkkýša ktorý ju produkuje a pohybuje sa spravidla od 6 mesiacov do niekoľko rokov


Typy perál podľa pôvodu
Prírodné perly – vznikajú tak, že cudzie teleso sa dostane do vnútra mäkkýša prirodzene bez zásahu človeka. Vznik perly závisí od šancí, aké má živočích k dispozícii. Veľkosť, tvar a farba prírodných perál je závislá na druhu a veľkosti zárodku, zložení okolitej vody, napádaní parazitmi, počasí, geografického regiónu a zdroja a dostupnosti potravy lastúr.

Umelo pestované – kultivované perly – vznikajú tak, že cudzie teleso vloží do vnútra ustrice človek - perlový farmár, a vo veľkej miere ovplyvňuje celý proces vzniku perly a jej rast. Veľkosť a tvar umelo pestovaných perál je závislý na veľkosti, tvare a umiestnení zárodku v lastúre. Obyčajne sa rozdiel medzi prírodnými a umelo pestovanými perlami dá zistiť meraním rontgenovým lúčom podľa umiestnenia vrstiev perlete okolo jadra perly. Z celosvetovej produkcie je cca 95% perál umelo pestovaných-„kultivovaných“ a iba cca 5% perál sú prírodné.....tzn., že ich vznik je náhodný bez zásahu človeka.

Umelé perly - sú vyrábané v laboratórnych podmienkach zo substancií morských perál a perlete morských lastúr. Základ umelej perly je tvorený plastovou alebo sklenou korálkou alebo korálkou vyrobenou z morskej mušle. Na tento umelý základ sa potom nanáša perleť z morských mušlí alebo perál. Perleť sa najprv spracúva drvením na prášok a pridávaním pomocných látok aby sa dosiahla požadovaná kvalita a farba. Výhodou týchto umelých perál je predovšetkým dokonalý tvar, vysoký lesk, neobmedzená veľkosť a farba a v neposlednom rade nižšia cena v porovnaní s prírodnými a umelo pestovanými perlami. Umelé perly sú ďalšia alternatíva ako vyzerať krásne a elegantne bez veľkého vplyvu na peňaženku.

Typy perál podľa miesta vzniku
Sladkovodné perly

Sú najviac rozšírené typy perál. Vznikajú v sladkých vodách rybníkov, riek a jazier. Sladkovodné perly sú produkované vo viacerých druhoch ustricovitých mäkkýšov. Najznámejšie sú z rodu Hyriopsis. Najviac sú rozšírené v sladkých vodách Číny, Japonska a USA. Sladkovodné mäkkýše majú na chov menej náročné podmienky a ich úmrtnosť je oveľa nižšia ako pri morských mäkkýšoch.Cudzí predmet ktorý vnikne alebo je implantovaný do vnútra lastúry je obvykle časť tkaniva iného mäkkýša, ktorý produkuje perleť. Sladkovodné perly vznikajú na povlaku tkaniva, ktorý sa nachádza na oboch stranách lastúry. Tkanivo sladkovodných mäkkýšov je oveľa väčšie ako napríklad tkanivo Akoya ustric a tieto môžu vyprodukovať až 25 perál na každej strane lastúry. Naproti tomu Akoya ustrica môže vyprodukovať maximálne 2 perly v čase. Na perlových farmách sa do každej z lastúr vkladá až 50 kúskov tkaniva ako zárodok. Tento proces je známy pod pojmom zrod perly. Po tomto procese ustrica považuje tieto vložené zárodky za škodcov, začne vylučovať perleť a postupne obaľovať tieto kúsky. Nevýhodou takejto masovej produkcie perál môže byť potom v mnohých prípadoch ich kvalita. Sladkovodné perly vysokej kvality sú naozaj vzácnosťou.Sladkovodné perly sú obyčajne tvorené zo 100% perleťou v porovnaní s morskými perlami, ktoré majú nejaké pevné izolované jadro - zárodok. Povrch perlete nie je tak dokonale ukončený ako napríklad pri Akoya perlách a aj podľa tohto znaku sú sladkovodné perly ohodnocované a zatrieďované do rôznych tried kvality. Sú ohodnocované aj podľa ich životnosti, rôznorodosti, veľkosti a v neposlednom rade aj podľa ich dostupnosti. Bežná veľkosť sladkovodných perál je v rozpätí 1-13 mm ale nájdu sa aj výnimky vačších priemerov. Nenapodobiteľný tvar a široké spektrum farieb sladkovodných perál kombinované s ich atraktívnou cenou z nich robia favoritov pre výrobcov šperkov, obchodníkov a všetkých spotrebiteľov.

Akoya perly

Sú morské perly pochádzajúce z Akoya ústric (Pinctada fucata martensii). Tieto perly sú veľmi populárne kôli ich dokonalému tvaru, vysokému lesku a priaznivej cene v porovnaní s ostatnými morskými perlami. Veľká väčšina Akoya perál má dokonale sférický tvar alebo málo odlišný od tohto tvaru. Akoya perly sa začali pestovať v Japonsku ale v posledných piatich rokoch sa ich pestovanie veľmi rozšírilo do Číny. Pestujú sa aj v niektorých častiach Vietnamu a Thajska a v niekoľkých ďalších menších oblastiach. Akoya ustrica je najmenší producent, ktorý sa používa na perlových farmách. Preto veľkosť Akoya perál nie je až taká ako pri ostatných druhoch perál. Rast perál sa pohybuje v rozmedzí 1-3 rokov. Sú bielej alebo krémovej farby a môžu mať sivý, modrý alebo ružový nádych. Akoya perly nie sú nikdy prirodzene čierne. Každá čierna Akoya perla podstupuje ožarovanie alebo hĺbkové prifarbovanie. Hrúbka vrstiev perlete môže byť len okolo 0,5 mm na rozdiel od sladkovodných perál. Oproti sladkovodným perlám majú vyšší jas a lesk. Aj keď obrovská vačšina Akoya perál vačších ako 8 mm pochádza z Japonska, veľmi často sa perly menšie ako 8 mm do Japonska dovážajú práve z Číny. Bežná veľkosť Akoya perál nepresahuje 7,5 mm ale môžu narásť do veľkosti až 11 mm. Akoya perly sú viacnásobne cennejšie ako sladkovodné perly rovnakej kvality. Sú najschodnejšou cestou ak chcete vlastniť nádherné morské perly za dostupnú cenu.

Perly južných morí

Južné moria z hľadiska pôvodu perál zahŕňajú oblasti od južnej časti Číny po severnú časť Austrálie ako Thajsko, Indonéziu, Filipíny, Juhovýchodnú Áziu, Francúzsku Polynéziu až po Tahitské ostrovy ale pestujú sa aj na celom pobreží Austrálie. Južné moria sa považujú za pozostatky prirodzených nálezísk veľkých ústric, ktoré sa volajú Pinctada maxima. Tento mäkkýš bol schopný narásť aj viac ako 30 cm v priemere. Aj to je dôvod prečo je tento mäkkýš schopný vytvoriť oveľa väčšie perly ako ostatné morské mäkkýše. Môžeme vidieť 4 rozličné faktory, ktoré majú vplyv na väčšiu veľkosť perál južných morí. Sú to veľkosť mäkkýša Pinctada maxima, veľkosť pevného zárodku ktorý je vkladaný do mäkkýša, priaznivé miesto výskytu mäkkýša a doba vývoja a rastu perly. Čistá voda bohatá na planktón je perfektné prostredie pre tohto mäkkýša. Dĺžka jeho života sa odhaduje tiež väčšia ako pri Akoya mäkkýšoch. Ustrici Pinctada maxima sa darí len v prirodzenom teritóriu a preto sa tieto ustrice zbierajú v oceáne a premiestňujú sa len do neďalekých oblastí kde sa udržujú a starostlivo kontrolujú pri vývine a raste perál. Potrebujú oveľa priaznivejšie podmienky na tvorbu perál a preto sú perly oveľa vzácnejšie ako ostatné druhy. Mäkkýš je schopný vytvoriť len jednu perlu v čase. V priebehu niekoľkých rokov môže vyprodukovať perlu aj viac ako 3 krát. Čas vzniku týchto perál je 3 až 6 rokov. Ich obvyklá veľkosť je okolo 13 mm ale zbierajú sa už od veľkosti cca 9mm. Najväčšie perly dosahujú až 30 mm v priemere. Farba týchto perál sa začína od na pohľad bielej až po medovozlatú s nádychmi sivej, modrej, krémovej a ružovej. Iba malé percento perál južných morí je guľatá a rovnaká z každej strany a perfektný tvar sa považuje za vzácnosť. Lesk týchto perál je hlboký, zamatový a predstavuje luxus a prepych.

Tahitské perly

Aj keď sa tieto perly volajú Tahitské , nepochádzajú z Tahiti. Tahiti sú iba hlavná obchodná základňa pre ostrovy, ktoré produkujú Tahitské perly. Pestujú sa vo Francúzskej Polynézii, na Cookovych ostrovoch, mikronézskych ostrovoch a dokonca v určitých častiach Japonska, Thajska a Filipín. Perly vznikajú v čiernych ústriciach Pinctada margaritifera a ich farba je prirodzená - tzn. ustrica tvorí prirodzene tmavú farbu v porovnaní s čiernymi sladkovodnými alebo akoya perlami. Ich farba môže byť čierna, svetločierna až šedá a najvzácnejšia farba je pávia zelená (farba pávieho pera). Veľkosť Tahitských perál sa pohybuje v rozmedzí od 8 do 18 mm. Vrstva perlete Tahitských perál je veľmi hrubá v porovnaní s Akoya perlami. Tahitské perly sú synonymom kúzelnej moci a perfekcionality. Ich cena nezávisí priamo od ich veľkosti ale je z veľkej miery závislá na neuveriteľnom usporiadaní úplného perleťového spektra farieb. Tahitské perly sú unikátne a vzácne aj kôli zložitému procesu vzniku a sú to najdrahšie umelo pestované perly na svete.


Faktory hodnotenia a kvality perál
Veľkosť perál

Kritériom veľkosti perál je ich priemer v milimetroch. Niektoré perly môžu byť menšie než 1 mm, kým perly južných morí môžu dosiahnuť až viac ako 30mm. Ak sú všetky faktory kvality rovnaké, potom rozhodujúci faktor ceny je ich veľkosť. Rozdiel veľkosti už 1 milimeter môže znamenať rozdiel v cene aj 100%. Pre každý typ perál sú bežné iné veľkosti. Najvačšie ustrice produkujú najväčšie perly. Preto sú perly južných morí a tahitské perly väčšie ako akoya a sladkovodné perly. Perly tých najväčších veľkostí mávajú obyčajne veľmi nedokonalý tvar. V krajinách, kde sú perly bežnými šperkami sa veľkosť perál vyberá podľa veku a spoločenského postavenia. Mladé jednoduhšie ženy si napríklad kupujú perly veľkosti cca 6,5-7 mma staršie dámy, ktoré majú rady luxus a sú už postavené vyššie v spoločenskom rebríčku, kupujú perly veľkosti od 9 mm. Ak by takáto žena nosila náhrdelník napr. zo 6 mm perál, bolo by to pre ňu nedôstojné..... .

Tvar perál

Hodnota a cena perál je veľmi závislá na ich tvare. Dokonale guľaté perly sú veľmi vzácne. Tvar perál môže byť rôzny – od dokonale guľatej cez tvar vajcovitý, hruškovitý, tvar kvapky, tvar polgule, tvar mince až po všelijaké nepravidelné tvary. Čím nedokonalejší je tvar perly, tým je hodnota nižšia. Ak je perla dokonale guľatá s nízkym leskom, jej cena je vyššia ako cena perly oválnej s vysokým leskom. Dokonale guľaté perly je veľmi ťažko nájsť a to ich robí vzácnymi. Ale naproti tomu na niektoré typy šperkov ako sú náušnice, prstene, prívesky.....sú používanejšie perly oválne, tvaru polgule, kvapky. Tieto tvary sú pre takéto typ šperkov zaujímavejšie.

Povrch perál

Čistota a hladkosť povrchu perál je tak isto veľmi dôležitá vlastnosť pri oceňovaní perál. Často, keď perla vzniká v ustrici, nie je vytvorený povrch hladký a je pokrytý rôznymi škvrnami, hrčkami, jamkami a trhlinami. Perly sú ohodnocované potom podľa toho, koľko viditeľných chýb je na povrchu. Tieto nedokonalosti môžu byť malé a nenápadné alebo celkom veľké a zreteľné. Rovnako ako diamanty aj perly sú hodnotené podľa kazov. Avšak vysoký lesk alebo miesta vŕtania perál môžu dokonale ukryť chyby povrchu. Naproti tomu podľa malých chybičiek povrchu sa dá rozpoznať, že perla nie je falzifikát a malé zanedbateľné chybičky dokážu príjemne znížiť celkovú cenu šperku bez toho aby boli pri nosení viditeľné. Nájsť perlu bez povrchových chýb je veľmi vzácne a jej cena môže byť astronomická. Každá perla vzniká vnútri živého organizmu a rovnako ako ľudské telo, žiadne dve perly nie sú 100% rovnaké a odlišujú sa práve takýmito nepresnosťami.

Lesk perál

Kvalita perlete perál ide ruka v ruke s ich leskom. Lesk perál je ich schopnosť odrážať svetlo. Slabý lesk perál sa javí mliečnym alebo kriedovým povrchom. Perly s vysokým leskom odrážajú svetlo veľmi dobre - podobne ako zrkadlo. Čím ostrejší odraz sa dá vidieť na povrchu perly....tým je perleť lesklejšia a kvalita perlete je vyššia. Perly južných morí a tahitské perly majú obyčajne vyšší lesk ako sladkovodné perly. Lesk perál sa obyčajne rozdeľuje do troch základných skupín: výborný lesk, dobrý a slabý. Lesk perál je tak isto veľmi dôležitá vlastnosť pri hodnotení perál. Jeho kvalita záleží na rôznych faktoroch ako sú zdravie materskej ustrice, prostredie v ktorom ustrica žije, čas rastu perly v ustrici, druh ustrice, množstvo škodcov......... . Vo všeobecnosti platí, že iba hrubá vrstva perlete môže produkovať vysoký lesk.

Farba perál

Perly sú vytvárané vo všetkých spektrách farieb od bielej po čiernu a vo všetkých odtieňoch medzi nimi. Je veľmi dôležité rozlišovať pojmy farba perly a odtieň perly( nádych). Napríklad prirodzená biela farba perly môže byť s nádychom ružovej, sivej, modrej..... . Tak isto čierna perla môže mať nádych modrej, zelenej, fialovej, hnedej..... .

Sladkovodné perly sa kôli farebným variáciám a záujmu o takéto perly môžu hĺbkovo dofarbovať všemožnými aj neprirodzenými farbami. Takéto šperky sa potom môžu nosiť k oblečeniu akejkoľvek farby najmä v letnom období. V posledných rokoch sa umelo dofarbujú alebo ožarujú z bielej na čiernu aj akoya perly. A to vdedy ak chce niekto čierne morské perly bez zvlášť veľkej investície za tahitské perly.


Spracovanie perál
Perly sa pozbere najskôr triedia podľa ich veľkosti, tvaru a základných faktorov vyškolenými pracovníkmi.

Po roztriedení sa dodávajú na pracovisko, kde sa navŕtavajú diery. Diery musia byť starostlivo vycentrované a umiestnené na perlách tak, aby sa vŕtalo podľa možnosti cez chyby perly ak nejaké existujú.

Navŕtané perly potom prechádzajú procesom bielenia. Čas bielenia je závislý na použití perál, kvalite perál a požadovanom výsledku a môže trvať od niekoľko hodín do niekoľko mesiacov.

Po požadovanom vybielení sa perly leštia a znova sa triedia podľa veľkosti, tvaru, kvality povrchu, lesku a farby. Takto vytriedené perly sa sa navliekajú na silónové nite s obvyklou dĺžkou cca 406 mm. Navlečené perly sú potom oceňované podľa základných vlastností.


História perál
Perly........ odjakživa známe ako kráľovné kameňov. Vždy boli jedným z ukazovateľov hojnosti a moci. Presné obdobie, kedy perly vstúpili do histórie nie je známy, ale určite boli objavené skôr ako sa začalo písať perom na papier. Už 300 rokov pred naším letopočtom sa jeden pisár zmienil o perlách. Marco Polo tiež o nich písal na jeho výpravách. Perly boli cenené kôli ich magickej kráse kráľmi aj obyčajnými ľuďmi. Sú to prírodné kamene, ktoré netreba brúsiť ani inak upravovať, aby ukázali svoju krásu.

Kleopatra bola známa tým, že píjavala víno s rozdrvenou perlou aby dokázala, že môže jedávať najdrahšie jedlá v histórii a ukázala svoje bohatstvo. V Rímskej ríši platili generáli svojim vojakom pri vstupe do armády tak isto perlami. Posielali veľa zlata do Indie na výmenu za perly ako vyvážený a seriózny obchod proti zoslabeniu ekonomiky a jej ďalšiemu rozvoju. Povestná milovníčka perál bola Anglická kráľovná Elizabeth prvá a Jacqueline Kennedy. Starí Gréci verili, že perly by mali byť neoddeliteľnou súčasťou svadieb. Verili, že perly prinášajú lásku aj všetkým svadobným hosťom, ktorí boli perlami ozdobení. Kresťansí pisári zanechali tiež svedectvá o perlách. Rannokresťanskí pisári spolu s Pannou Máriou a Ježišom hovorili o hodnote a význame perál. Povestné sú aj riadky nájdené v Biblii, ktoré upozorňujú darebákov ktorí falšujú perly a predávajú miesto nich obyčajné kamene alebo iné napodobeniny, že budú väznení aj tí ktorí im pomáhajú a nevážia si krásu a hodnoty pravých perál. Španieli používali otrokov na potápanie a lov perál na pobrežiach Tichého a Atlantického oceánu strednej Ameriky. Francúzski bádatelia zase hľadali amerických domorodcov, ktorí nosili perly. Tak ako križiacki dobyvatelia aj kresťanskí pútnici po celom svete uznávali jedinečnosť a krásu perál. Popularita perál v rokoch 1524-1658 bola známa ako éra perál v Európe.
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 8. 11. 2008, 16:10. »
Registrovaný uživatel
Asi tak má vypadať smaragd investičnej kvality= cena vyššia ako pri rovnakej váhe diamantu. ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Investičná farba pri Ametyste plus ešte dva odtiene. :roll:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 22. 1. 2010, 9:34. »
Registrovaný uživatel
Kvalita pri tanzanitoch

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Nové nálezisko opálov v Afrike ,tomu sa povie "Pán Opál". :shock:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Farebná škála Turmalínu, lokalita Tanzánia

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Minerály » Farebné drahé kamene.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1