Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Evropské známky » Fiume doplatní - černé číslice

Vykupminci.cz
Numisargo

Fiume doplatní - černé číslice

Moderátoři: Akir, ikanek, Pavel_III, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravíčko,
v jednom z alb jsem se pozastavil nad uvedenými známkami. Dle mého v prvním řádku nijak zajímavé (ale byly společně v jednom bloku ?).
Tento region není (a ani asi nebude) "můj šálek kávy".

Mohou být pravé? O jaký typ se jedná; v katalozích jsou uvedeny vždy 3 varianty od typu. (Bdr.-Aufdruck/Handstempelaufddruck - a další členění)- více info jsem moc nenašel. A nebo blbě hledal... :(
V katalozích jsou uvedeny poměrně vyšší částky.
Něco se mi na tom prostě nezdá....

Děkuji za informace
Peťas

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
v případě detailnějšího scanu není problém.
Moderátor
Ty SHS, pakliže jsou pravé, jsou v novém katalogu ceněny na 1 €urocent. Pravděpodobnost že pravé jsou je poměrně značná.
Fiume Segnatase/Valore globale cení Martinaš na 3 kuny (já nevím, mně se vždycky vybaví zvířátko větší než lasička :P).

A ty přetisky FIUME, toť problém. V případě knihtisku jsou náklady 1800, 1800 a 2000 kusů (všechny známky jsou s průsvitkou VIIa z roku 1914) a tam je jen jeden typ knihtiskového přetisku a to druhý. První prostě neexistuje, nebyl na doplatních proveden (poslední maďarský katalog přetisků sice I. typ uvádí, ale to bude chyba - příliš rychlá automatická ruka). V případě ručního přetisku jsou uváděné náklady 200, 1400 a 2030 kusů. Tady je teoreticky až 6 typů přetisků, ale I. typ jen na 50 f, II. a IV. typ na všech, III. typ na 12 a 50 f, V. typ zase jen na 50 f známce. Odhadovat pravost bych si stěží troufnul na detailním scanu a i naživo mi to moc nejde. V žádném případě se ale nejedná o I, typ ručního přetisku. Ale detailní scany v co největší velikosti (výřezy) jen přetisků by se zkusit mohly. Předpokládám, že to nic nestojí.

Pape byl dobový znalec, ovšem jeho značka byla často padělána a možná i zneužita(?), takže to dnes nemá žádné vert (tipnul bych si, že na té 12 f je falešná, ale chtělo by to lepší scan). Ty další nepřečtu. Retta(?) - to je snad italsky přímka, značku neznám, a to poslední nerozpoznám už vůbec.
Registrovaný uživatel
Jo, předpokládal jsem známky v prvním řádku bez spe. významu.
Naskenuji dnes večer detaily : přední stranu - přetisk a zadní stranu obě značky.
Snad to pomůže.
Pro mne je to stále "vyšší dívčí". A asi dlouho bude... :)

Jinak samozřejmě děkuji za ochotu!
Moderátor
Peťas Masařů napsal
Pro mne je to stále "vyšší dívčí". A asi dlouho bude... :)

U Fiume asi skoro pro každého! To už je na doktorantskou práci. Já su enem učedníček. :mrgreen:
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 14. 10. 2014, 14:14. »
Registrovaný uživatel
Hmmm...rád bych byl takovým učedníkem :D
« Poslední úpravu provedl(a) Peťas v 14. 10. 2014, 20:59. »
Registrovaný uživatel
...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
asi stále moc hrubý scan?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
F6

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
F12

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
F50

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tyto 3 jsou se značkami na zadní straně.
Ostatní 3 (bez značek) zatím neposílám.

Děkuji.
Petˇas
Moderátor
Ty poslední scany jsou pěkné, na nich už je něco vidět! :P
Ale asi nepotěším, myslím, že to jsou padělky. Ta 6 f má takové divné ty krátké příčky u F a E, není na nich ani nic rovného, 12 f má, kromě jiného, "divoký" F, takový neforemný a nevypadá, že by to bylo jen špatným otištěním, nejhezčí je ta 50 f, ale i když je jaksi divně a slabo natištěna, jeví se mi, že jednotlivá písmena, hlavně teda FI a ME jsou poměrově daleko od sebe. Hodně napoví i přeměření, ale na to jsem si naživo ještě nevydělal a z obrázku se mi to matematicky, když známe určité rozměry, řešit nechce (na měření pravítkem tu mám výkres "převážně jednopodlažní objekt komplikovaného půdorysu" a moc mi to nejde, přesněji, jde mi to hrozně pomalu).
Navíc ani ten PAPE nevypadá dobře, protože pravý má střední příčku E stejně (nebo skoro stejně) dlouhou jako horní a dolní, svislá je rovná a nikoli prohnutá a byl to kovový štoček. Dezsö Flasch uvádí, že falešnou značkou PAPE označoval své výrobky "Markenfälscher Géza Tarján" a pak je prodával u firmy Szekula v Luzernu. Tak je to možná původem od něj. :) Falešnou značkou ale značil i některé pravé známky (ty levnější - těch kterých měl dost) a k nim dodělával ty dražší do série.
Tu poslední značku při nejlepší vůli nerozluštím, ale myslím, že to není podstatné. Retta netuším. Flasch to neuvádí, nejspíš to bude majetnická značka a ta třetí taky.

Mně se od pohledu víc líbí ty bez značek, ale to nemusí nic znamenat. ;)
Registrovaný uživatel
Já se klaním !
Sakra, tak do tohohle asi nikdy neproniknu..... :roll:
Není lepší sbírat kýčovitě námětové, do 1 Kč? No, vlastně není. Ten nádech starých známek je prostě fascinující.

Případně naskenuji ještě ty tři "čisté".
Pokusím se něco vyhrabat přes internet (alespoň pro mě). Ale ten čas......
A stejně to nebude můj "oblíbený" region.

Měl bych k tomu tisíc otázek, ale už nechci moc obtěžovat.
Mimoděk jsem našel něco o retta, ale předpokládám, že to vůbec nesouvisí.
Jen úryvky:
BRITISH FORCES IN EGYPT 1932 - 1936
The exhibit shows the postal concessions, the stamps (complete), varieties and covers from the period.....
....After buying 44 % of the Suez Canal shares in 1875, Great Britain occupied Egypt in 1882 to protect
their economic interests; this led to a de facto control of the country. In 1936 Egypt got sovereignty, but
British forces remained in Egypt until December 1956 when the Suez Crisis was close to an end.
From1.11.1932 the British Forces used their own stamps, the so called seals or letter stamps, however
only for normal surface letters and cards to UK and the Irish Free State.......

....The stamps were to be placed on the back of the cover and cancelled with a so called retta obligator,
delivered by the Egyptian Postal Administration.
Postage.....

http://www.bmyhre.com/bjmy2/postal_history/pdf-filer/egyptforces32-36.pdf
Moderátor
No, asi to souviset opravdu nebude.
Registrovaný uživatel
Myslel jsem samozřejmě je souvislost s názvem RETTA. (nějaké mez. poštovní značení...apod.)

Přislíbil jsem scan 3 dalších.
Děkuji za komentář.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Teda, já sice blbě vidím, ale nejsou to náhodou ty samé známky jako předtím? ;)

A jinak nevím, osobně žádné značení RETTA neznám a ani jsem o něm nikdy neslyšel. Teda aby se otiskovalo na rub známky. To englické je něco jiného.
Registrovaný uživatel
Omluva jsem trdlo.
Moc scanů a dal jsem ten původní :roll:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
a zadní část.
U hodnoty 6 se mi zdá jiný typ lepu.


Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Peťas v 19. 10. 2014, 7:53. »
Moderátor
Tak tyhle vypadají opravdu líp. Ta 6 f je asi padělek, 12 f zřejmě taky (i když, tak úplně jisté si tím nésu), ta 50 f vypadá na pohled nejlíp, ale jestli je nebo není, to si takto netroufnu odhadnout. Sice se mi tak úplně nelíbí konec střední příčky E, ale to asi nemusí být nutně rozhodující. By to chtělo proměřit, podívat se na to "M" co je schované v v "0" a tak všelijak podobně. Ale víc jak 50% bych tomu nedával. 8)

Prostě, příliš málo známek a příliš mnoho padělků a ne každý pravý otisk přetisku je vzorový.
Registrovaný uživatel
Já děkuji velmi.
Zkusím se s tím nějak poprat; vyhledat literaturu/weby. Anebo zajít za znalcem.
Moderátor
Za znalcem v Itálii, Chorvatsku, Slovinsku nebo Maďarsku. U nás nikdo. Diena, Martinaš, Bodor. Eventuelně mi to poslat. V klidu a naživo ani černá kočka nebývá úplně černá. :)
Registrovaný uživatel
Aha. Tak to asi neprojde :) . Na jihovýchod jezdím často. Ale zas tak významné známky to asi nejsou.
Můžeme se třeba i domluvit a mohu napsat i na mail, abych to tu už nezahlcoval.
Ale je skrytý.
Moderátor
E-mail odeslán (jasně, je ode mne). ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Evropské známky » Fiume doplatní - černé číslice

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1