Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Hradčany » Hradčany OHZ 13B

Vykupminci.cz
Numisargo

Hradčany OHZ 13B

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, blazek007, doddie, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Moderátor
Nevím jestli se mohou vkládat obrázky z aukcí, tak jen odkaz. Podle mého názoru se u rohové svislé dvojpásky o OHZ nejedná. Číslo aukční položky je 1231. http://aukce.czechstamp.com/Katalog/Default.aspx
« Poslední úpravu provedl(a) blazek007 v 28. 1. 2018, 21:16. »
Registrovaný uživatel
O LHZ sa nejadná, a tiež si myslím, že ani o OHZ. Pripadá mi to, ako klasické HZ kde je prvý úder hrebena (na okraj archu) navyše a druhý úder odskočený mierne nahor :roll: Nejaká chyba perf. stroja ?
Chcelo by to scan vo väčšom rozlíšení s možnosťou porovnania pozície horizontálnych a vertikálnych PO
Registrovaný uživatel
Taky si myslím, že jde o běžnou HZ. Vodorovná dvojpáska je II/91,92 světlá. Na známkách z prvního sloupce je vidět například na vodorovné straně pátý PO zleva vychýlený dolu a na pravé svislé straně čtvrtý PO odshora vychýlený doleva, což odpovídá použitým lištám z knihtisk.org
Moderátor
Je to klasické Hz B, a to dokonca predĺžené. Evidentný je tam odskok v prvom rade známok.

Zdroj obrazu: czechstamp.com

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
Děkuji Vám všem, přesně tohle jsem si myslel. U klasického HZ B jde první úder na horní okraj přepážkového archu, teprve druhý úder ozoubkuje horní vodorovné okraje horní řady známek a svislé mezery. První úder je odskočený doleva, druhý úder je zkrácený a teprve třetí je v pořádku centrovaný. Vzpomínám si že tohle se kdysi řešilo i ve Filatelii, kdy známky s takto operforovaným horním okrajem přepážkového archu byly v aukcích nabízeny mylně jako OHZ.
Registrovaný uživatel
je to klasicke HZ. TD I ZP 1, 11.
Tato hodnota se tiskla tak, ze v level horni polovine archu byla TD II a pod ni TD I. V prave casti pak 2h novinova nebo 15h holubice.
Arch se rostrihnul na levou a pravou pulku. Leva s 30h Hradcany se pak vcelku perforovala HZ B a teprve pak doslo k oddeleni horni a dolni casti rozstrihnutim. Na vlozenem obrazku je pekne videt "uskoceny" hreben smerem nahoru u první rady znamek.
Zde jsou videt cele archy: http://www.knihtisk.org/hradcany/30a/pane.htm
_______________
---------------------------------------------
moje stránky k tématice Hradčan:
http://www.hradcany-stamps.com/
---------------------------------------------
Registrovaný uživatel
vinn napsal
je to klasicke HZ. TD I ZP 1, 11.
Tato hodnota se tiskla tak, ze v level horni polovine archu byla TD II a pod ni TD I. V prave casti pak 2h novinova nebo 15h holubice.
Arch se rostrihnul na levou a pravou pulku. Leva s 30h Hradcany se pak vcelku perforovala HZ B a teprve pak doslo k oddeleni horni a dolni casti rozstrihnutim. Na vlozenem obrazku je pekne videt "uskoceny" hreben smerem nahoru u první rady znamek.
Zde jsou videt cele archy: http://www.knihtisk.org/hradcany/30a/pane.htm

Z toho mi príde logické, že ľavá spodná časť TF (teda TD I.) má perforovaný horný okraj archu. Prečo má ale perforovaný horný okraj TD II., ktorá sa podľa vyššie napísaného nachádzala na TF vľavo hore?
Registrovaný uživatel
Brett,
pri mnozstve 36 500 000 natlacenych znamok 30h (Va) bola TF niekolko krat rozobrana a nasledovne poskladana. TD 30h nemuseli byt vzdy osadene v tom istom poradi, ako predtym. Preto sa mozu vyskytovat perforovane horne okraje, ako pri I. tak aj pri II. TD. Uplne suhlasim s tym co napisal vinn, iba by som doplnil to, ze sa takto viacmenej perforovali len tie polovice tlacovych archov, kde medzera medzi TD nepresahovala jeden uder perforacnej listy (HZ) co cinilo cca 27 mm. Takto perforovane horne a dolne okraje sa tiez vyskytuju aj u hodnot znamok kresby e a to nie len v HZ-B ale aj v HZ-A.
Registrovaný uživatel
Lexo – jasná a jednoznačná odpoveď na moju otázku. Vďaka.

Takže zberatelia miniatúr, rohových kusov s okrajmi, vodorovných viacpások s okrajom a podobne majú možnosti na spestrenie zbierok ... ;)
Moderátor
Já mám takový dojem - ale mohu se mýlit - že archy se perforovaly až po rozstříhání na jednotlivé přepážkové archy.
Registrovaný uživatel
Taky jsem trochu zmätený. Dosud jsem se domníval, že se perforovaly zcela rozstříhané archy (proto používaly nápichové body). Hřebenová perforace B je průběžná, proto vždy existují perforované horní i dolní okraje. Hřebenová perforace A je ohraničená, takže je perforován jen dolní okraj (při OHZ jen horní). Zatím jsem nikde nenarazil na HZ B, kde by byl perforován jen jeden okraj a u HZ A, že by byly perforovány oba okraje.
Moderátor
Ano, je to tak, perforovaly se přepážkové archy, tedy tiskový arch už rozstříhaný. V Monografii č.1 se vádí, cituji: "Hřeben 13 3/4 : 13 1/2 je ohraničený a jen poslední úder zasahuje spodní známkový okraj. Hřeben 11 3/4 je průběžný tj. nasazuje i končí mimo okraj archu". Takže první úder HZ 11 3/4 opravdu ozoubkoval jen horní okraj, teprve druhý úder provedl zoubkování horního okraje první řady známek a svislých mezer mezi nimi. Proto vznikl omyl při určování OHZ, kdy bylo mylně posuzováno, že zoubkovaný horní okraj je výsledkem vložení archu do perforačního stroje v obrácené poloze.
Registrovaný uživatel
blazek007 napsal
... Proto vznikl omyl při určování OHZ, kdy bylo mylně posuzováno, že zoubkovaný horní okraj je výsledkem vložení archu do perforačního stroje v obrácené poloze.

Ako človeku, ktorý o hradčanoch prd vie sa mi moc vstupovať do tejto debaty nepatrí ale ...
Ja si myslím, že pri tejto rohovej zvislej dvojpáské sú iné podstatnejšie ukazovatele, ktoré OHZ vylučujú, ako je perforovaný horný okraj archu. Hlavne si neviem predstaviť, ako by pri OHZ mohla vzniknúť tá veľká medzera medzi PO v spodnej časti ZP 1 ...
Registrovaný uživatel
Filatelie 10/2009, Andrej Tekel´ - Hřebenové zoubkování československých známek, str. 2 - 7. V článku je popsán tehdejší omyl s OHZ u Legionářských známek z aukce. Taky je zmýlil horní perforovaný okraj a krásně viditelný odskok ("prodloužený hřeben"), ale neuvědomili se, že jde o běžné HZ zdola nahoru u těchto známek.
Moderátor
Pro Brett: Jasně, takhle roh známky při OHZ vypadat nemůže. Ale při tom množství vkládaného materiálu do aukce se chyba v popisu může vyskytnout. Navíc pokud dá pouze na popis položky od prodávajícího.
Registrovaný uživatel
Blazek - tak jasné - nikto nie sme neomylný a každý, kto niečo robí má právo aj na chybu.
Ja ale poriadateľa tejto aukcie vnímam, ako "renomovaného" a takéto "prešľapy" im na renomé nepridajú. Položky do aukcie prichádzajú a sú do katalógu pripravované priebežne, tak asi musíme byť prísny. A dať na popis niekoho, kto položky do aukcie ponúka - to by bola z ich strany "samovražda".
Moderátor
Navíc ve stejné aukci například u položek č.1256 a 1277 se nejedná o složky, ani menší, ale pouze o zvrásněný papír, který by cenu těchto známek měl podle mého názoru dost podstatně snížit.
« Poslední úpravu provedl(a) blazek007 v 2. 2. 2018, 19:28. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Hradčany » Hradčany OHZ 13B

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1