Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, hodnota, určení poštovních známek » info

Vykupminci.cz
Numisargo

info

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, dejvy, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,prosím zde znalé o informace.Známky viz obraaz,některé s přetiskem,jiné s perforací(vybral jsem namátkou).Můžete-li mi povysvětlit jak to je a proč se perforovalo a razili přetisky.Případně nějaký odkaz,kde se dočtu více o těchto "speciálech".Pátral jsem,ale moc jsem toho nenašel. díky.
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pro podrobnější prostudování doporučuji třeba knihu M. Langhammera "Filatelie je víc než jen známky" nebo ze starších třeba "Svět filatelie" od F. Švarce. K uvedeným ukázkám jen stručně:
přetisky se použily převážně tam, kde bylo rychle provést nějakou změnu a vydání známek by trvalo příliš dlouho - viz třeba přetisk "Deutschösterreich" použitý po rozpadu Rakouska-Uherska na známky, jejichž platnost byla tímto omezena pouze na území tzv. Německého Rakouska (což je dnešní Rakousko).
Hodnotové přetisky se používaly rovněž v případě momentálního nedostatku známek určitých hodnot (třeba při změně poštovních sazeb), případně se tímto způsobem pošta zbavovala zásob již nepotřebných hodnot přetiskem na potřebnější.
Přetisk KGCA 1920 byl použitý při plebiscitu v Korutansku (obdobné známky vydalo i Rakousko) - je to něco podobného, co mělo proběhnout přibližně ve stejné době i u nás na území východního Slezska (i u nás a v Polsku vyšly známky - přetisk SO 1920).
Ostatní známky jsou opatřeny tzv. perfinem, což byla ochrana známek používaných velkými odesílateli před jejich odcizováním zaměstnanci a užívání k soukromé korespondenci - známky s perfinem mohly být používány pouze na korespondenci příslušné firmy.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Ocenění, hodnota, určení poštovních známek » info

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1