Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Jak uchovat cennou kresbu?

Vykupminci.cz
Numisargo

Jak uchovat cennou kresbu?

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý večer Všem,
rád bych si pověsil na zeď originální kresbu (tuž na papíru), kterou bych rozhodně nechtěl jakkoliv poničit a znehodnotit. Existuje v dnešním moderním světě sklo a technologie, jak toto udělat. Nebo na to mám zapomenout, nechat si udělat reprodukci a originál archivovat?
Moc děkuji za informaci.
David
Moderátor
Ano, existují speciální skla i folie, které odfiltrují škodlivé složky slunečního záření, takže papír by neměl trpět.
Registrovaný uživatel
Pane DavideA, a to bydlíte ve skleníku, nebo ve svářečské dílně, kde by UV záření připadalo v úvahu? Pokud tam dáte běžné sklo, to odfiltruje i ten mini zbyteček UV záření, který k vám na neosluněné stěně bytu odrazem pronikne. Předpokládám, že máte v oknech bytu obyčejné dvojsklo (už to je filtr) a tu vaši cennost nemíníte dávat na obdiv slunci. Dotaz bych si dovoloval při vší úctě považovat za pitomost.
Registrovaný uživatel
Stepe,
aj mne to príde ako príliš veľké obavy,ale na druhej strane musím povedať,že mi podpis Laluhu "večným perom"(propiskou :D ) z kresby pod sklom,v miestnosti (nie na dvore),prakticky zmizol.Ale čo je tušom,je stále také isté...A ako tá čierna pekne vystúpi,keď sa po 5 rokoch sklo umyje... :mrgreen:
-s-
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
takže papír by neměl trpět.

A je fakt,že aj pri mini UV sa papier časom mení.Keď bude kresba zabalená,uložená v suchu a tme,bude stále ako nová.Ale o tomto snáď nie je.Tak potom fólie,špeciálne sklá.Inej cesty niet...
-s-
Registrovaný uživatel
Stani, vaše obavy jsou zbytečné. Tuš na papíru těžko zmizí, pokud je to tuš a ne tzv. fixem podepsaný jakýsi falsifikát podpisu. Tuš nezmizí a má staletou životnost, fixy a jejich deriváty však ano. Pokud chcete znevěrohodnit klasickou tuš, můžete se plést za přirozených podmínek.
Registrovaný uživatel
Pokud jde o opravdu velmi cennou "věc na papíře", (přičemž nechci specifikovat, co je to: "opravdu velmi cenné", protože to souvisí se subjektivním pocitem majitele), pak bych ji určitě nedala pod obyč. sklo. Pro dlouhodobé umístění to určitě dobré není a vždy to směřuje k postupné degradaci artefaktu -ničí se tím i ten papír.
Odborníci uchovávají grafiky, kresby atd. uložené v horizontální poloze a proložené jemným papírem. Pokud něco z toho věší na zeď, pak dávají pozor na přímý sluneční osvit a v poslední době využívají právě ta speciální skla či folie, jak už psal Wjem.
Registrovaný uživatel
No pokud nejsem sběratel a nemám těch „věcí na papíru“ hodně tak mi přijde škoda mít to zavřený někde v šuplíku. Zvolil bych dobré umístění v interiéru kam nedosáhnou přímé sluneční paprsky. Samozřejmě nevěsit na vlhkou zeď, to se rovná postupnému zničení. Papír degraduje sám od sebe v sebelepším prostředí v souvislosti na jeho kvalitě (pokud to papír z nějakého klasického papírnictví tak ty bělící a bůh ví jaké chemikálie prostě začnou pracovat). Paspartu bych samozřejmě zvolil odkyselenou, zadní stranu taktéž. Ideálně taky odkyselené lepidlo nebo klíh a nerámovat do nejlevnějších rámů. Tohle všechno leze do peněz protože třeba odkyselené pasparty každý rámař na skladě nemá. Ještě je možnost poprosit někoho v muzeu (nevím odkud je zadavatel), tam by takové vybavení měli mít…
Registrovaný uživatel
Dobré ráno.
To je zas na dlhé plácanie,takmer o ničom.(spamy :mrgreen: ) Každý sa môže zariadiť ako chce.
Stepe,ja sa nebojím o tuš,ale hovorím,že papier sa rokmi v bežných bytových podmienkach mení,či to chceme,alebo nie.Mne to ale nevadí.Je to akási "patina". ;) Podstatné je,aby obrázok nebol pokrčený,uchytaný,potrhaný,fľakatý od vlhkosti a podobne.Dnes sa tomu už dá zabrániť,minimalizovať to.Na druhej strane vytiahnuť dobrú vec po X rokoch v stave UNC,tiež nemusí byť na zahodenie.Najmä z pohľadu dobrého predaja.Tu tiež asi platí to,čo pri známkach,minciach a vlastne skoro pri všetkom.Dokonalý stav určite nie je na škodu.Neviem či takých obrazov bude veľa,skôr nie,pretože si myslím,že sa kupovali prevažne na to,aby plnili svoju úlohu,ktorou je určite to, aby niečo zdobili a tešili oko minimálne majiteľa,prípadne jeho ženy,čo v mojom prípade neplatí. :roll: :mrgreen:
Ja som kedysi založil podpísaný plagát (?) do TV stolíka,zabalený do "šuchotavého"papiera a samozrejme som na to zabudol.Vlani sa Ježiško rozhodol,že kúpi nový stolík,tak som ten starý pred jeho odchodom do pivnice prehľadal a milý plagát som tam našiel.Keby tam nebol napísaný dátum-2001-aj s venovaním(mne ;) ),tak by sa dalo tvrdiť,že to bolo vytlačené pred týždňom.Má 15 rokov,letí to...Žiadne zožltnutie,rovný,čistý,biely ako sneh.Čosi do seba to teda má.Nespravil som to vedome.Dostal som,odložil som a....забыл (čítaj zabýl.) Aj sa s ním pochválim,keď som sa zrána tak rozpísal.
DavidA má minimálne štyri možnosti-odložiť v horizontálnej polohe ;) ,použiť ochranné fólie,sklo,zavesiť si kópiu alebo to zavesiť tak ako to je a nechať to osudu.
Mimochodom celkom by ma zaujímalo o čo sa jedná.Môžeme to vedieť?
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Odkyslená pasparta.....zas niečo nové. ;)
-s-
Registrovaný uživatel
Neříkejte mi, že jste o ničom takom ještě neslyšeli? ;)
Registrovaný uživatel
Ja vážne nie.Ani som sa o to nikdy nezaujímal. ;)
Som laik,samorast,nemám to naštudované,nadšenec a zvedavec.To je celé.
-s-
Registrovaný uživatel
Ale to já jsem taky...ale když se o to začneš trochu zajímat tak zjístíš jaký s prominutím sračky se dávají do papíru (hlavně aby byl krásně bílý, nemačkal se atd).
Pro papír je důležité, stejně jako pro většinu starožitností, aby dýchal. Buď bude degradovat minimálně případně bude toto degradování aspoň rovnoměrné. A když to člověk zavře do rámu a pod sklo tak se všechny možné komplikace násobí.
Registrovaný uživatel
Ja som to skôr zaregistroval pri minciach.Myslím papier a v prípade mincí aj plasty.Nestačím sa čudovať,čo všetko môžu povystrájať zložky v papieri a plastoch.Mojim pár minciam to neškodí.Ani Sitol. :mrgreen:
A obrazy,obrázky,kresby a kresbičky mám už v horizontálnej polohe,žena to na stenách nechce.Čím je staršia,tým ma menej miluje a trpí (toleruje) mi menej mojich umeleckoestetickozberateľských aktivít.Ešte nič nevyhadzuje,aj keď vidím,že by s tým nemala problém.Čaká na deň D.....Predpokladám,že sa po kare ani neprezlečie a všetko to vytrepe k smeťáku. :roll:
Ale nie...Nie je to až také zlé. :D
-s-
Registrovaný uživatel
Forpus napsal
když to člověk zavře do rámu a pod sklo tak se všechny možné komplikace násobí.

A preto:Nech žije olej!Ale zas tie krakely.....To viem od jednej dámy.. :P
-s-
Registrovaný uživatel
Pro papír je důležité aby vlhkost neklesla pod 7%.
Registrovaný uživatel
No já mám opačný problém - mám to horizontálně a manželka to chce mít vertikálně! :D
Ale mluvím samozřejmě o rytinách. Trochu jsem investoval do řezačky paspart a rámuju si to sám. Vždycky mi to trvá než se k tomu dohrabu...

U oleje je to věda sama o sobě - do toho se raději nepletu ať ze sebe zase neudělám vola :)
Registrovaný uživatel
gorila napsal
Pro papír je důležité aby vlhkost neklesla pod 7%.

Celkom nerozumiem.Pre mňa dnes ďalšia nová informácia.Bavíme sa o papieri,alebo aj o kresbe,maľbe na ňom?
Papieru možno vlhkosť pod 7% uškodí,verím tomu čo píšete,ale vyššia alebo vysoká vlhkosť,povedzme 95%,neuškodí napríklad tempere?
A možno nie,to by vo Vietname alebo niekde tam temperu alebo akvarel ani nepoznali.Tipujem,že papier by sa pri vlhkosti<7% rozpadol.Nie krátkodobej.
Také "sucho" sa asi ale v dnešných časoch a bytoch nedá snáď ani dosiahnuť.
Nebezpečenstvo je zažehnané. :D ;)
-s-
Registrovaný uživatel
stani: všeobecně platí, že vlhkost papíru nemá klesnou pod 7%, protože se pak rozpadá. Při větší vlhkosti zase hrozí napadení plísněmi. Nicméně tyto dva limity jsou přesněji určeny typem papíru a co na něm je.
Registrovaný uživatel
stani napsal
Forpus napsal
když to člověk zavře do rámu a pod sklo tak se všechny možné komplikace násobí.

A preto:Nech žije olej!Ale zas tie krakely.....To viem od jednej dámy.. :P
-s-


Ale krakely nejsou nijak "špatné".... ;)
Jsou přirozené a k olejomalbě jednoduše patří.
A navíc nám i hodně prozradí.
Já mám krakely ráda :lol:
Registrovaný uživatel
gorila napsal
stani: všeobecně platí, že vlhkost papíru nemá klesnou pod 7%, protože se pak rozpadá. Při větší vlhkosti zase hrozí napadení plísněmi. Nicméně tyto dva limity jsou přesněji určeny typem papíru a co na něm je.

Nóó,veď tak som to myslel.Menej ako 7-zle je,okolo 100-tiež je zle.
Atacama a sprchový kút nebudú najvhodnejšie miesto na zavesenie obrazu. :mrgreen:
-s-
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
Ale krakely nejsou nijak "špatné".... ;)
Jsou přirozené a k olejomalbě jednoduše patří.
A navíc nám i hodně prozradí.
Já mám krakely ráda :lol:

Ja proti ním nič nemám,len som nevedel,že sa to tak volá. :oops: :P
Na tom mojom Martiškovi to boli(sú) už "krakeliská",až som si myslel,že to tak bolo od namaľovania obrazu.Hlavne keď krakelujú :roll: v smere ťahov štetca a v tomto prípade zvýrazňujú objekty na ináč tmavom,možno farebne nevýraznom obraze, ak to dá takto vedecky vyjadriť. Vôbec ma to neruší,skôr naopak.A prezradili mi,že to je maľované na umakarte. :mrgreen:
Toto to bolo.
Chystám sa sem "vlítnout" s minikolážami.To zas budú perly...
Aby sme to neschytali za zaspamovanie..
-s-
Registrovaný uživatel
Ináč to nešlo
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nojo, silná, relativně rychle schnoucí vrstva barvy "alla prima" na zcela nesavém podkladu. Z doby, kdy malíři už kašlali na technologii malby. Staletí to nevydrží.
Registrovaný uživatel
Krakely bych neobdivoval, to může být součást zadání malíří obrazu a každý znalý malíř ví, jak je udělat na čerstvé malbě cca do 3 měsíců. Kolemjdoucí - krakely neprozradí celkem nic, to je omyl. Na modré malbě od "stani" to nelsou krakely, ale strhaná malba z více možných důvodů, pojmenovaných souhrnně "špatná technologie malby", nebo "špatný přistup k dílu".

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Umění - obrazy » Jak uchovat cennou kresbu?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1