Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Jak vyrobit nejdražšího Zdeňka Tůmu na trhu

Vykupminci.cz
Numisargo

Jak vyrobit nejdražšího Zdeňka Tůmu na trhu

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Nedávno jsem obdivoval olej Zdeňka Tůmy v jedné z renomovaných aukčních síni. Tento autor, manžel Adiny Mandlové, je totiž poměrně vzácný. Olej datovaný rokem 37 dosáhl částky nevídané, 290tisíc. Jenže jsem náhodně tento obraz našel v zahraničí, ale ještě nesignovaný Tůma uprostřed. Na levé straně byl signovaný monogramem a s vročením 51.
Bohužel je z fotografií vidět i rubová strana dvou obličejů z nichž je patrné, že se
o Tůmu nemůže jednat. Ten měl totiž specifický způsob malby obličeje. Co ale bude dělat chudák, který za svého "Tůmu" dal 290tisíc?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
https://www.kunstefan.de/archiv/Gema%CC%88lde/Monogramm-O%CC%88lgema%CC%88lde-Hafen-1951-expressiv-beidseitig.html
Registrovaný uživatel
https://www.arthousehejtmanek.cz/cs/vystavy-a-aukce/vecerni-aukce-2023-44/seznam-del/pristav-ve-francii-11153/?filters%5Blot%5D=&filters%5Bfulltext%5D=t%C5%AFma#!
Registrovaný uživatel
A tak si tady žijem... Je to svinstvo.
Registrovaný uživatel
Zajímalo by mě, proč Hejtmánek neukázal zadní stranu obrazu a nepochlubil se "Dvojportrétem Adiny Mandlové".
Registrovaný uživatel
Protoze se někdo nezamyslel a napsal tam rok 37. Ale to se pořád dá ještě opravit.
Registrovaný uživatel
No co bude dělat současný majitel….Vrátí ho Hejtmánkovi, ten mu vrátí peníze a obraz odevzdá tomu , který ho nabídl do aukce a bude asi požadovat, řekněme aukční profit… A už od něj do aukce žádnou věc nevezme… V tomto případě je totiž zdokumentována cesta i proměna obrazu a je jasné , že někdo ho pozměnil ke škodě kupujících… Není to jako kdyby se prodávaly věci ze staré sbírky , kam se mohl samozřejmě také zatoulat padělek ,ale jeho tvůrce může být desetiletí až generace mrtvý , takže prodejce nelze vinit ze zlého úmyslu… Takže když to proběhne takto , bude to v klidu a když se nějaká ze stran šprajcne , tak se to holt bude řešit jinak .Ale myslím , že žádná ze stran nebude mít o jiné řešení zájem , protože obchodování s obrazy je svět sám pro sebe , jsou v něm velké , tmavé aleje a máslo na hlavě zde má ve skutečnosti občas….každý : - )) .A na rozdíl od ostatního businessu kde i špatná reklama je pořád reklamou , zde je špatná reklama opravdu špatně stravitelná :- )) Vlackarovi blahopřeji k postřehu a orientaci na trhu :- )) ale u Hejtmánka vás nebudou mít …rádi .. :- )) .- ))
Registrovaný uživatel
Spíš mne tom celém zaujala schopnost dotyčného z toho Tůmu udělat. Vyžaduje to určité znalosti toho, že Tůma cestoval ve 30letech po Evropě a znalost jeho přístavních kreseb, které byly vystavené v Galerii Ztichlá klika. Katalog má totiž Tůma jen jeden a nepříliš návodný. Kresby jsou skutečně trochu podobné tomu oleji a maličko lhotákovské či s nádechem Skupiny 42 ( ranný Fuka nebo Smetana ). Vlastně ta úvaha "udělat z toho Tůmu" je správná.
A ad dobrá poznámka od jazzdr....Určitě máte pravdu. Každý obraz se v této aukční síni fotí i na versu má-li druhou malbu. V tomto případě k tomu ale nedošlo. Proč asi?
Registrovaný uživatel
Doba je zlá, prodeje klesají? A co tak story o tom, že se tak obraz už náhodou našel u popelnice. Kdo dokáže, že ne?
Registrovaný uživatel
Možnosti je několik. Nemá cenu spekulovat nad tím, zda věděli, nebo nevěděli, co prodávají, nicméně hodit hned prodejce na blacklist nebude vůbec snadné. Ten úmysl se bude těžko dokazovat.
Registrovaný uživatel
Fantazie je nezměrná a splést se může každý, i docent Siblík, co umístil na monografii Georgese Karse omylem
na zadní stranu obraz Zdeňka Tůmy: https://knihobot.cz/g/460343
Toto je ale jiný případ, udělal to někdo hodně inteligentní a znalý věci. Jenže internet je někdy špatný sluha.
Registrovaný uživatel
Splést se může každý, ale úsměvná je pak snaha všech kunsthistoriků to nechat tak jak to je a nešťourat se v tom. Vím o několika obrazech v monografiích, které prokazatelně nemaloval daný malíř, ale řešit to nikdo nechce. Takže dál zůstávají v depozitu jako originály. Svět s uměním už je takový.
Registrovaný uživatel
Já jsem diletant, moc o tom nevím, ale z těch fotek je vidět, že původní signatura je smytá a nová signatura byla přidána dodatečně. Myslím, že Hejmánek studoval na restaurátora, to si toho vážně nevšiml a ani ho to trochu netrklo? Holedbají se, že provádí „odborné konzultace, profesionální posouzení předmětu a jeho ocenění“ a za to taky berou provizi.
Registrovaný uživatel
Dobrá otázka, pane! A pak, proč není publikovaná zadní část malby svědčící o tom, že se nejedná o styl malby Zdeňka Tůmy. Toto rozhodnutí už totiž jde za majitelem aukční síně.
nataradza napsal
Já jsem diletant, moc o tom nevím, ale z těch fotek je vidět, že původní signatura je smytá a nová signatura byla přidána dodatečně. Myslím, že Hejmánek studoval na restaurátora, to si toho vážně nevšiml a ani ho to trochu netrklo? Holedbají se, že provádí „odborné konzultace, profesionální posouzení předmětu a jeho ocenění“ a za to taky berou provizi.
Registrovaný uživatel
Tipují rentoaláž, ale ta by v popisu být přiznána taky měla.
Registrovaný uživatel
Jinak on tohle taky není Kautský...

https://www.arthousehejtmanek.cz/cs/vystavy-a-aukce/vecerni-aukce-2023-44/seznam-del/zimni-krajina-s-kovarnou-11259/?filters%5Blot%5D=&filters%5Bcategory%5D=14&filters%5Bfulltext%5D=
Registrovaný uživatel
Většinou to skončí dobrou vírou obchodníka. Nevěděl jsem. Je to ze špičkového zdroje. Byl jsem uveden v omyl. Chudák jsem já. A jede se dál.
Registrovaný uživatel
Zalezi, jak je napsana smlouva o zprostredkovani prodeje. Je dost mozne, ze aukcni sin ma napsane, ze za pravost obrazu ruci prodavajici a aukcni sin nikoliv. Par smluv jsem videl a standardne jsou psane dost nevyhodne z pohledu prodavajiciho a kupujiciho.
Registrovaný uživatel
Tak ono stačí, že si aukční síň bere z prodejní ceny minimálně 30%. To jako provize není vůbec málo
Registrovaný uživatel
Hejtmánek 24 + 15 %, tj. 39 %.
Registrovaný uživatel
Václav Kautský má ale posudek - Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: "Zimní krajina s kovárnou je neopochybné a velmi krásné díllo malíře Jana Václava Kautského, žáka Haushoferova na Akademii. V roce 1863 Prahu opustil a usadil se trvale ve Vídni. Zde zaujal svými romantickými krajinami, divadelními dekoracemi a několik scénických výprav vytvořil i pro Prahu. Předloženou práci charakterizuje působivá kompozice, kultivovaná barevnost a mistrný rukopis. Dílo je výjimečné galerijní hodnoty a je z něj patrné jak malíř mistrně ovládal perspektivu a jak uměl pracovat se světlem."
Registrovaný uživatel
To je celkem 31,5%, ale i tak je to moc. Navíc se to tváří, že prodávající platí provizi pouze 15%, přitom to vůbec není pravda.
Registrovaný uživatel
Ano, z ceny po započtení přirážky je to cca 31,5 % . Kolik platí prodávající skutečně nevím, přes aukční síň bych nikdy neprodával, určitě ne nic pod nějakou zanedbatelnou částku jako je 200 nebo 300 tisíc, co má dnes každý na běžňáku.
Registrovaný uživatel
No já osobně jsem pár věcí přes aukční síně před lety prodal. To byla myslím přirážka méně než 15 procent. Ale vlastně nevím , jak bych tenkrát a vlastně i dnes sehnal přímého kupce na něco opravdu dražšího .Sběratelé mincí , známek , minerálů atd , ti všichni se setkávají a navzájem znají .V tomto prostoru prodat něco výrazného není žádný problém .Ale sběratelé obrazů , to je jiná sorta .Ti se normálně moc neznají , setkávají se spíše na aukcích a mnohdy se jedná ani ne o sběratele , ale o investory. A i kdyby měl člověk dobrý kontakt na důvěryhodného soudní znalce , který by mu případně nějakého zájemce dohodil , musel by se mu také revanšovat…. Takže je to začarovaný kruh a asi aukční síně nejsou zas tak tragická volba. Navíc u cennějších věcí lze domluvit většinou s aukční síní nižší provizi…Vlastně jsem před lety , když jsem chtěl nějaké věci prodat reagoval i na inzerát který tvrdil , že zájemce je seriózní sběratel , zaplatí plnou cenu atd…a tehdy za obraz od Špály , který se posléze prodal zhruba za 350 000 nabízel 180 000 .A to ještě tvrdil , že nebýt sběratel který chce obraz do své sbírky by takovou cenu nikdy nedal a že vlastně …přeplácí… Takže jsem ho vyhodil , další věci mu už neukazoval a zvolil aukční síň .. :- ))
Registrovaný uživatel
Ono je to ještě složitější. Záleží, co potřebujete prodat. Špičkovou věc vezmete někam do první trojky a budete v pohodě a domluvíte si i rozumně provizi. Ale průměrnější věc se tam už brát nevyplatí. Na provizi už docela vykrvácíte, protože když si sečtěte výdaje za provizi, katalog, posudek, čištění a v horším případě i rámování, tak už se docela prohnete a paradoxně se ta věc ani moc dobře prodat nemusí. Pro aukční síň, ani pro kupujího tak zajímavá nebude a jinde by jste ji za menší výdaje přidal lépe. A prodávat soukromě je nejhorší varianta. Ozvou se vám pouze překupníci, co budou ještě smlouvat. Na skutečné sběratele nenarazíte.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Umění - obrazy » Jak vyrobit nejdražšího Zdeňka Tůmu na trhu

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1