Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Vykupminci.cz
Numisargo

Jan Lucemburský

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Děkuji oběma, většinou je právě to znaménko slité, proto mne to zmátlo.
Registrovaný uživatel
Mohu poprosit o určení tohoto kousku?dík moc 8)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Povedal by som, že rozdeľovacie znemienko na reverze bude ľalia, teda typ Cn. VI. 34.
Registrovaný uživatel
Dík moc ;-)
Moderátor
Maxim - minci prohlížím poněkolikáté a nemohu se zbavit dojmu, že se v tomto případě nejedná o oficiální ražbu
nesedí mi tam řada věcí:
v provedení lva je to především tvar hlavy, zcela netypické "slité" tlapy, tvar prohnutí pramenů ocasu i zakončení ocasů - tvar střapců
u koruny by se v jejím celkové tvaru a provedení velkých liliových listů i malých lístků také dala tušit odlišnost
písmo je nekorumpované - netypické je M v PRIMVS s překříženými dříky - i když to je záležitost se kterou se vzácně lze setkat i na pravých groších, některé litery jsou snad také tvarem zvláštní (V a S na líci) - i když zde jsou to rozdíly dost jemné
stejně tak rubní rozdělovací znaménko je dost zvláštního tvaru a určitý náznak podobnosti tvaru s lilií ze VI. Castelinovy skupiny zde sice je, ale v tomto tvaru jsem ji dosud neviděl
naproti tomu - nakolik lze posoudit z fotografie - materiál vypadá celkem věrohodně stříbrně - ale to je jen hrubé a neobjektivní posouzení dle vzhledu na fotce (na hlavě a mezi horní řadou měsíčků hřívy je asi náznak měděnky a nahnědlé zabarvení ve zbytku hřívy, ocase a mezi literami v opise je snad jen zbytek zašpinění ?)

na základě toho co píši se mi jeví celkem pravděpodobná možnost, že jde o dobovou napodobeninu groše Jana, která vznikla někde mimo Kutnohorskou mincovnu (dle neobjektivního posouzení vzhledu pak méně pravděpodobně by mohlo jít přímo o dobové falzum)
zajímavá (i když asi ne zcela rozhodující) by byla i základní metrologie (průměr a váha) a případně i informace o původu mince, podstatné informace by pak mohly přinést nějaké podrobnější materiálové zkoušky
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 16. 3. 2014, 14:30. »
Registrovaný uživatel
a nebo se konečně našel exemplář z mýtické mincovny Přísečnice ... :D :D
Moderátor
kdepak - ten vypadá jinak - alespoň dle autorů, kteří o Přísečnici psali
Registrovaný uživatel
Jacx:no přišel mi trošku divný a teď jak jsi to popsal koukám,že groš je dost tenký,ale stříbro to je příjde mi jak kdyby byl menší strižek roztepán na velikost groše,až se dostanu k váze tak ho zvážím,ale teď bych okem řekl,že má tak o půl g méně a to je jen zašpiněný cos popsal....
Registrovaný uživatel
v každém případě ale, i přes všechny odlišnosti, to razidlo (resp. ta razidla) jsou udělány profesionálně. ty nedělal žádný kovář z Horní Dolní
Moderátor
Maxim - díky za další info i naději, že se ještě něco dozvíme
kekule - to souhlasím, na druhou stranu i tehdejší padělatelé dokázali všelicos a mnohdy fortelně (udělam tu zase reklamu aktuálnímu "grošovému číslu" časopisu Folia Numismatica, kde je mimo jiné článek o dobových padělcích pražských grošů Václava II. - jejich fabrika i stříbřitý vzhled mnohdy působí docela věrohodně a v kontrastu s tím jsou výsledky materiálových zkoušek svědčící pro něco jiného než pravý groš)

netvrdím na 100%, že toto je neoficiální ražba, ale považuji to z ikonografie a zřejmě i dle základní metrologie (to se snad ještě dozvíme) za dosti pravděpodobné
Moderátor
a ja jen pripojim info, ze s ohledem na duvodne podezreni, ze by to mohlo byt zajimave, tak je pro majitele provedeni hydrostatiky a bude-li k tomu i duvod, tak EDS analyzy zdarma (v pripade zapujceni)
Registrovaný uživatel
Tady to je.... 8)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Na Jana je to malo, namatkove v souboru cca 100 grosu, co jsem kdysi meril je prumerna hmotnost 3,54 g (naka podezrela data jsem vyradil, cislo by mohl zpresnit kolega). V hradeckem nalezu to bylo tusim 3,60 g (v literature obecne tradovana informace, ze grose JL byly stejne tezke jak W2 je samozrejme nesmyslna). Ne ze by se to pri razbe al marco stat nemohlo, ale s dalsimi indiciemi je to divne.

Na korozi to svest nejde, pri ryzosti nejakych necelych 900/1000 by maximalni ubytek (opravdu extremni) mohl byt kolem 0,3-0,4 g, ne vic.

Myslis, ze by ses byl ochoten domluvit s jacxem, ktery se grosum Jana Luc. dlouhodobe venuje, na zapujceni (nekolik tydnu, pocitam 2-3) a nedestruktivnich zkouskach? Tedy pokud bude mit zajem on?
Moderátor
Maxim - pokud by byla z vaší strany ochota (zájem) o zmíněné analýzy s cílem pokusit se verifikovat zmiňované teorie o původu groše, ozvěte se prosím na jacihlar (zavinac) gmail com Z mé strany zájem je. Díky.
Registrovaný uživatel
Ještě jedno dobové falzum PG Jana Lucemburského /alespoň si to myslím, jinak provedení je kvalitní/
Váha 2.13g

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
covece nevim, myslim, ze je to original a ze je to jen brutalne rozjeta chloridova koroze. ale jsem zvedav, co na to jacx.
Moderátor
Vyzerá to klasickú jedničku, k matrošu sa nevyjadrím, ale je to podľa mňa razené z originálnych razidiel, nepostrehol som žiadne anomálie.
Registrovaný uživatel
sú tam obrátené písmená N na rubu i na líci. Inak som to kupoval ako origál s chyboražbou, ale v ruke ten groš nevyzerá tak zle ako na fotke. Váha ma zaskočila.
Moderátor
tohle je (podle mě) originál kutnohorská ražba Castelin I. 1 - opisová varianta s reverzním N na líci i rubu (jiné odlišnosti od standardní varianty I. 1 tam nejsou)
je jich poslední dobou více, zřejmě společného původu, viděl jsem i velmi pěkně zachovalé (okometricky stříbrné) kusy
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 8. 4. 2014, 19:41. »
Registrovaný uživatel
Ahojte. Mohol by to byť Castelin II/10.
Viem že fotky nie sú nič moc ale zatiaľ lepšie nemám.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj, nedalo sa ti poslať mail, vracal sa ako nedoručiteľný. Je to bežná varianta Castelin 36.
Registrovaný uživatel
To bude pravděpodobně Castelin VI.36.
Registrovaný uživatel
skús na ten mail čo mám tu pod čiarou.
Registrovaný uživatel
V sekci Jana se uz mesic nic nedeje, tak to trochu ozivim jednim grosem na procviceni.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Chaura 50, v nove revizi:

Cihlář, Jan – Richtera, Lukáš. Nová revize Castelinovy tabulky pražských grošů Jana Lucemburského. Konference Peníze v proměnách času IX. Valtice, Czech Republic, 30th September – 3rd October 2013. In Peníze v proměnách času IX. – Nové výsledky numismatických výzkumů. Sborník abstraktů konference, 44 p. Edited by Štefan, Jan T. 1st ed. Ostrava: MARQ, Jan Štefan, 2013. p. 30–31. ISBN: 978-80-86840-54-3.

By to mel byt V./n1

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1