Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Jedná se o originál?

Vykupminci.cz
Numisargo

Jedná se o originál?

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,

před časem jsme koupili chalupu z roku 1920 a na půdě našli dva obrazy - Vincenc Beneš - Kytice a Karel Černý - ovoce z roku 1956, myslite, že by se mohlo jednat o originály? oba jsou pod sklem
Děkuji za pomoc!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Černý

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Detail podpisu

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
detail 2

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
„Pod sklem“, nebudou to náhodou reprodukce?
Jak vypadají ze zadu?
« Poslední úpravu provedl(a) turtleoverhead v 28. 6. 2016, 12:55. »
Registrovaný uživatel
Mimochodem, mnohem lépe se na obrazy kouká takto:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
takto vypadá zezadu

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Beneš je jednoznačně reprodukce. Tiskový rastr je vidět i pouhým okem u fotky podpisu.
Pokud jsou obrazy ze stejného zdroje, je dost pravděpodobné, že i ten Černý bude také reprodukce, byť tam tiskový rastr viditelný není.
Registrovaný uživatel
Dobrý den, nějak jsem si vzpomněl na tento motiv z minula na tomto fóru. https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/rozpoznani-par-obrazu-20023
Moderátor
ficin napsal
Dobrý den, nějak jsem si vzpomněl na tento motiv z minula na tomto fóru. https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/rozpoznani-par-obrazu-20023


Dobrý postřeh. Je to totožné, takže jasné potvrzení, že jde i v tomto případě o reprodukci.
Registrovaný uživatel
Děkuji za názory, a jak vite, že ten Černý je reprodukce?
Registrovaný uživatel
Gabis - no, to je právě to, co jsem již jednou napsal - z jedné "dobře udělané" fotky nelze určit, co je reprodukce a co originál. Vyfoťte si jeden obraz několikrát s různým nasvícením a s různým úhlem a obraz je pokaždé jinačí. A že nějaký obraz je v soukromé sbírce ještě neznamená, že by jej jeho vlastník, kamarád či žertýř nemohl vyfotit a pro APRÍL jej sem nemohl dát. A dobrých padělků je habaděj a styl, totožnost či podpis na fotce není zárukou pro kvalifikovaný odborný názor. Je to v oblasti MOŽNÁ.
Moderátor
stepe napsal
Gabis - no, to je právě to, co jsem již jednou napsal - z jedné "dobře udělané" fotky nelze určit, co je reprodukce a co originál. Vyfoťte si jeden obraz několikrát s různým nasvícením a s různým úhlem a obraz je pokaždé jinačí. A že nějaký obraz je v soukromé sbírce ještě neznamená, že by jej jeho vlastník, kamarád či žertýř nemohl vyfotit a pro APRÍL jej sem nemohl dát. A dobrých padělků je habaděj a styl, totožnost či podpis na fotce není zárukou pro kvalifikovaný odborný názor. Je to v oblasti MOŽNÁ.


Tady není co řešit, oba dva obrazy jsou reprodukce. nedávejte plané naděje, please,...
Registrovaný uživatel
Pane Wjeme, to bylo myšleno obecně a asi jsem to napsal špatně, omlouvám se. Tyto konkrétní obrazy jsem tím nemínil, mínil jsem v souvislostech odborná vyjádření, že (viz 2. odkaz níže) na trhu je cca 30% padělků obrazů a je to na úrovni znalců, kteří je mají v ruce (ne na fotce) a jsou bezradní podobně jako když se sejdou dva advokáti a mají 3 - 5 správných a vzájemně odlišných názorů. Když pak univerzitní profesor a zároveň znalec nerozezná temperu od oleje a v posudku napíše, že je to olejový obraz (třetí odkaz) a za stavu, když se provádějí aukce padělků obrazů (1. odkaz) je situace v určování autorů obrazů a originálů z fotky na pováženou. Tím nechci říci, že evidentně jasné reprodukce (jako jsou výše) nelze poznat i z fotky. Samozřejmě vím, že vše z této problematiky znáte, ale někdy se vyskytnou takové okolnosti, že všichni odborníci tzv. koukají, jak je s nimi manipulováno. Příkladem třeba byla kauza u soudu v Brně, kdy valně nevzdělaný Libor Prášil maloval a tvrdil, že se dokáže vžít do postavy zemřelých malířů a tvořit jejich nová díla jako pokračování jejich tvorby - a kupodivu to dokázal.


http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/719144
http://kultura.zpravy.idnes.cz/na-lucni-boude-bude-aukce-padelanych-obrazu-mela-by-se-zakazat-mini-galerista-1vj-/vytvarne-umeni.aspx?c=A090925_151434_vytvarneum_ob
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/208452801240041/titulky
http://zpravy.idnes.cz/padelky-od-libora-prasila-v-muzeu-policie-f1k-/domaci.aspx?c=A131118_161122_domaci_cen
Registrovaný uživatel
Celkem s vámi souhlasím, že je v tom velkej bordel... ale třeba na ty padělky Libora Prášila jsme se v Policejním muzeu byla podívat a řeknu vám, že dost dobře nechápu, jak mohl někdo dlouho zkoumat, zda to nejsou originály. Falza to byla dost zřetelná.
Obrazy nelze posuzovat jen podle toho, co je na nich namalované (tím mířím na tzv. posudky soudních znalců- což je kapitola sama pro sebe), ale především je důležité ukázat je dobrému restaurátorovi, který má dostatek zkušeností a především technické možnosti, jak se obrazu opravdu podívat na zoubek (UV luminiscence, RTG, mikroskop... a případně i chemické průzkumy barev, ale ty s patřičným vědomím, co si od odběru vzorku slibovat, aby nebyly samoúčelné), přičemž je nesmírně důležitá kompletace výsledků a jejich správná interpretace.

Co se týká tohoto Černýše, tak předpokládám, že Wjemova úvaha se ubírala logickou dedukcí: pokud by měl někdo doma obraz, ze kterého se druhdy tiskly reprodukce, jen těžko by takový obraz skončil někde na půdě spolu s jasně bezcennou reprodukcí. Je to určitě hodně nepravděpodobné, ale už jsem zažila ledacos...
Pokud není jasné, kde se nachází originál tohoto obrazu (a to fakt netuším), tak by měl zadavatel "pro klid duše" obraz vyrámovat a dobře nafotit, a to i detaily a rub...
Průmyslový tisk ale jistě pozná sám, když se na obraz podívá silnou lupou či mikroskopem. Tím by měl začít.
Registrovaný uživatel
To bude kravina..... :P
Stačí mokrá handra.Ja som si tak "overil" Šiškina.Aké pekné papierové žmolky to boli.A ani som ho nevybral z rámu.. ;)
-s-
Aj F.Studeného.
Registrovaný uživatel
stani napsal
To bude kravina..... :P
Stačí mokrá handra.Ja som si tak "overil" Šiškina.Aké pekné papierové žmolky to boli.A ani som ho nevybral z rámu.. ;)
-s-
Aj F.Studeného.


však počkejte, až si jednou hadrem ověříte třeba origoš pastel :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Na pastel stačí suchy ukazovaček!!!
Registrovaný uživatel
stani a bobinek21 - podívejte se na ten odkaz, kde to zavedený galerista říká pro televizi, nepoznal to ani on (galerista), ani znalec a ani významný kupec. On opravdu nalakovaný pastel nemaže a nešpiní ukazováček. A ani odborný hadr nepomůže.
Registrovaný uživatel
Ja to beriem.Nie je to také jednoduché.Ale tu to bolo o tom,či je to "papier",alebo olej.A pastel som zbavoval škvŕn prstom ako píše reštaurátor b21. :mrgreen:
Oleje som bežne utieral hubkou so saponátom.Mne ten 2x starý Šiškin pripadal taký skutočný a zároveň neskutočný (kde by sa tu nabral),že som to vážne urobil.Na svoju obhajobu musím uviesť,že v tom zohrala svoju úlohu aj "stolíčnaja".Ruský autor,ruský chlast.To už bolo dávno.Ale gord. uzol som rozsekol. ;)
Ináč mal som obraz maľovaný(kreslený?) kombinovanou technikou a bol pod sklom.To až na akvarely nemám moc rád.Ten som neumýval. Zveril som ho do rúk prof.reštaurátorovi (kolegovi :mrgreen: ) , ten ho prelakoval a sklo je fuč. Vyzerá ako olej.
Opláchnuť,zošúchať nejaké kvalitné dielko by nebolo moc charašo. :oops:
Reštaurujem aj rámy.Slovakrylom.Nie vždy som s výsledkom spokojný...
Obr.
1-zásah znalca
2-zásah nie je viditeľný
3-repro č.2 bez zásahu
Fotené v tmavej pivnici.
Pokiaľ mám správne informácie,tak by tie reprodukcie mali byť dosť staré.Ak je to cena za rámovanie,tak na jednom je 17,10 a na druhom 58,30 korún.
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
stepe napsal
stani a bobinek21 - podívejte se na ten odkaz, kde to zavedený galerista říká pro televizi, nepoznal to ani on (galerista), ani znalec a ani významný kupec. On opravdu nalakovaný pastel nemaže a nešpiní ukazováček. A ani odborný hadr nepomůže.


Který odkaz se váže k pastelu?

Klasický pastel nemůžete "nalakovat", maximálně ho můžete stabilizovat fixativem, ale pastel je vždycky pastel. Nalakováním byste ho poškodil, resp. zničil.
Jistě, olejový pastel je něco jiného, ale i tak...
Registrovaný uživatel
Odkaz byl na přelakovanou temperu, je to ten televizní pořad s galeristou. Myslím (můj názor), že by i pastel šel přelakovat, vždyť lakovat se může i nástřikem a ne jen tahy štětcem. Jemný nástřik - fixace a druhý již na tvrdo a případně třetí štětcem s hustším lakem. Žádný problém bych v tom neviděl, laků je celá řada. Otázkou je, proč to dělat a k čemu by to bylo dobré, ale jistě by to šlo.
Registrovaný uživatel
Ten odkaz na tu nalakovanou temperu je zde a znalcen byl prof. Hamzík.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/208452801240041/titulky
Registrovaný uživatel
K danému tématu se nehodlám tady vyjadřovat, nepřijde mi to v anonymní diskuzi fér.
K pastelu: vím, že laků je celá řada. Ale charakter pastelu je jedinečný právě tím, že je více či méně prašný a tvoří tak zcela specifickou morfologii povrchu. Pochopitelně jsou i pastely olejové či voskové (záleží na tom, čím jsou ty křídy pojené), ale pokud se bavíme o suchém pastelu, tak ten nalakováním poničíte, protože tam dodáte pojivo, které v původním pastelu nebylo.
Registrovaný uživatel
To máte jistě pravdu, ale řešil jsem jen situaci, zda by to šlo, či ne. Olejový pastel se i dodělává olejovými barvami, tam je to asi jedno. A s těmi pastely jaksi pan bobinem21 a stani odbočily od mnou uváděného akvarelu. Pastel jsem já v tom původním příspěvku nenapsal. Samozřejmě se malba prašným pastelem olejem znehodnotí (možná ne, nevím), ale šlo by to a je to ale pitomost. Tak to prosím pusťte z hlavy, je hezký večer a pivo má správnou teplotu :-))).

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Umění - obrazy » Jedná se o originál?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1