Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Kde a jak těžit/hledat, abych neporušoval zákon?

Vykupminci.cz
Numisargo

Kde a jak těžit/hledat, abych neporušoval zákon?

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím všechny, sbírám minerály už alespoň rok, spíše příležitostně, tj. na cestách, kde se zrovna dá, co je při ruce, vedle chodníků, chápete... Ještě jsem se nevydal na žádnou výpravu do žádných z lokalit, kde je nejen minerálů více, ale mají i vyšší hodnotu a kde bych vyloženě musel kopat. Chtěl bych se zeptat, jak je to s legalitou sběru minerálu. Chápu, že si nemůžu jen tak někam přijít s kladívkem a začít tam kopat, pokud to není moje území, zvlášť, když se jedná o chráněné území, tak tam už vůbec ne. Jak poznám (nebo kde můžu najít tu informaci), že tam můžu sbírat minerály pro vlastní potřebu, respektive jakými zákony a pravidly bych se měl řídit, když minerály nebudu prodávat? Je pravda, že když už ten kámen někde najdu a k jeho zisku nemusím způsobovat změny na okolí, za předpokladu, že území nevlastní soukromoprávní subjekt, se kterým bych se musel předem domluvit, je jakožto součást přírody mým nálezem a můžu ho oficiálně vlastnit? Kam obecně chodíte sbírat minerály vy? ;)
Registrovaný uživatel
Pokiaľ máte záujem zbierať vzorky minerálov v nejakom konkrétom regióne, odporúčam dopredu zistiť záujmové miesta a potom osloviť starostu obce, pokiaľ je súkromný pozemok tak vlastníka pozemku.
Myslím za jeden dva kamienky nikto nebude robiť "cirkus".
Chránené oblasti to je horší prípad, tam pomôže potvrdenie od rektora VŠ, Univerzity, prípadne dohoda z ochranou prírody, ďalej na jednotlivé potoky a rieky pri väčšom prieskume dohodnúť zo správcom povodia...

Dnes dobrú radu je ťažko dať, rôzne zákony, vyhlášky sa menia rýchlosťou svetla. ;)
Najlepšie je niekde začať, napríklad u majiteľa kamenolomu, bágroviska , atď...
Držím palce.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Děkuji za odpověď, podívám se hlouběji do problematiky a prohlédnu si v okolí nějaké doly, snad se nějaký ten dobrý člověk najde. Určitě si přečtu něco o soustavném sběru minerálů, protože jsem v tomto ohledu pouhopouhý začátečník. :)
Registrovaný uživatel
fix007 napsal
Děkuji za odpověď, podívám se hlouběji do problematiky a prohlédnu si v okolí nějaké doly, snad se nějaký ten dobrý člověk najde. Určitě si přečtu něco o soustavném sběru minerálů, protože jsem v tomto ohledu pouhopouhý začátečník. :)


Kolego,

doporučuji například tento spolek a jeho články:

https://www.mallorn.cz/rady-a-navody/

Sběratelství minerálů a získávání zkušeností je běh na dlouhou trať. Já začal s jednou knížkou plnou fotek už někdy v pravěku na základní škole, první výlety někam do okolí (klidně k nejbližší řece, lomu, pooranému poli...) a ony se ty znalosti začnou na sebe nabalovat a nabalovat a po 20 - 30 letech uvidíte sám.

Ono to fakt tak nefunguje ani ve věku internetu, že položím do fora otázku, dostanu odpověď a je to. Naopak, tolik hloupostí, co koluje internetem, by vydalo na tisíce a tisíce knih :-)

I kdybychom tady psali cokoli, musíte sám vyhledávat a číst články, knihy, prohlížet sběratelské weby, obličejknihu, muzejní i školní sbírky, navštěvovat muzea a burzy minerálů, rozmlouvat s podobně postiženými, hlavně nevěřit prodejcům minerálů ty jejich kecy a neutrácet za nesmysly (to že někdo obchoduje s minerály, neznamená že je odborník na minerály)...

Hodně štěstí
kpt

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Minerály » Kde a jak těžit/hledat, abych neporušoval zákon?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1