Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » Kolik přeplácíte?

Vykupminci.cz
Numisargo

Kolik přeplácíte?

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Moc by mne zajímala následující věc - kdo by měl chuť se rozpovídat:

Jsem duší sběratel (nejen mincí). Když vidím něco, co bych rád do sbírky, je mi cena u srdce jedno. Moc to chci a mám z toho radost, když je to dokonalý kus - byť dražší. Prostě - když je téma (např. 5K 1900KB) jednou pro vždy uzavřeno a ve sbírce je dokonalý kus, je to hrozně hřejivý pocit.
Jenže zároveň nechci být za kavku a platit 3x víc, než by zaplatil někdo jiný. Jak to řešíte Vy? Jste ochotni přeplatit minci prostě proto, že takhle dokonalou jste za rok nikde neviděli? Nebo vždycky řešíte cenu "obchodně" a raději čekáte a čekáte? Jsem moc velký blbec, když někdy zaplatím víc, než je tržní cena jen proto, že se mi daný kus prostě strašně líbí? Jak se na takové lidi díváte? (Poznámka - peníze mi nejsou jedno, musím pečlivě vážit.)
Moderátor
Tržní cena nevychází z katalogu, ale je to právě ta cena, kterou za minci zaplatíte.
A za sebe řeknu, že jsem ochoten přeplatit minci, která je vzácná stavem, ale především výskytem. U moderních mincí (k tem řadím i mince Františka Josefa I.) jde o ražby ražené až na výjimky v obrovských nákladech. Vyplatí se počkat. Kupříkladu takový zlatník 1861/A seženete na každé lepší burze hned u několika stánků v nulkových stavech. A jen jen na Vás jestli za něj dáte 400 nebo 600Kč. Chce to studovat literaturu a chodit na aukce a na burzy. Jiné řešení tady asi není.
Registrovaný uživatel
Nikdy nepreplatis mincu 3 x.Vzdy ju preplatis len o jeden "prihoz".Ak sa predava za 1000,1100 ,1200 a ty ju kupis za 1300 tak si ju preplatil len o stovku ,pretoze za 1200 bol realny zaujemca.Velmi zalezi na tom či o konkretnu vec maju zaujem obchodnici alebo zberatelia.Ak chcem mincu ktora ma vyvolavačku 400 a viem ze to ma cenu cca 1000 a v sale su aj ini zberatelia tak sa to takmer vzdy preda za viac ako 1000,lebo zberatel nerozmysla len hlavou ale aj srdcom.Ale ak som sam zberatel a konkurent je len obchodnik tak to kupim za 550,pretoze viem ze obchodnik rozmysla len nad ziskom nie nad mincou.Aj on vie ze ta minca ma cenu 1000 ale 600 plus poplatky sme na 700.Dalej poplatky ak to aj preda za 1000 zase - 150.Vseho vsudy zarobene ledva 150 a to si rizikom nutnosti predaja aspon za 1000.
_______________
Registrovaný uživatel
Pokud je někdo opravdový sběratel a ne jen investor tak nakupuje co chce a po čem touží a nehledí až tak na peníze, kolik přeplatil nebo ušetřil. Kupuje podle svých možností. Jinak kupovat mince jen v luxusní zachovalosti svědčí právě o investorském záměru....numismatika je o něčem jiném.
Registrovaný uživatel
otázne je čo je to "preplatil". mne sa často stáva, že vzácnejšiu mincu ktorá na trhu nebola niekoľko rokov kúpim v aukcii za xy a do pol roka sa ich ukáže niekoľko ďalších a cena skončí na polovici. Tak už mám v zbierke niekoľko mincí, za ktoré nedostanem ani polovicu.
Moderátor
Přeplácení "nad katalog" je ve filatelii běžná věc, taky záleží na tom co a nad jaký katalog a někdy to zkrátka ani jinak nejde. Kdysi měl Michel ceny u většiny přetisků na maďarských známkách v relaci 0,05 - (a to bylo hodně) 1 MiM. Při nákladu pravých přetisků do 10000 kusů to prostě byla nesmyslná cena.
Na druhou stranu to neznamená, že když se mi něco podaří koupit, že si neřeknu, že to nestálo moc peněz, nebylo to drahé nebo že by to nemohlo být i za míň.
Ale mám pár známek, které mne sice stály hodně moc peněz, ale vlastně byly skoro zadarmo (nebo spíš hodně levně). :D
Registrovaný uživatel
m1234 napsal
Nikdy nepreplatis mincu 3 x.Vzdy ju preplatis len o jeden "prihoz".Ak sa predava za 1000,1100 ,1200 a ty ju kupis za 1300 tak si ju preplatil len o stovku ,pretoze za 1200 bol realny zaujemca.

Osobne si myslim ze realny zaujem je za 1100.
.
.
.dula: suhlasim. A to neplati len u minci :-)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
otázne je čo je to "preplatil". mne sa často stáva, že vzácnejšiu mincu ktorá na trhu nebola niekoľko rokov kúpim v aukcii za xy a do pol roka sa ich ukáže niekoľko ďalších a cena skončí na polovici. Tak už mám v zbierke niekoľko mincí, za ktoré nedostanem ani polovicu.

to je jedna možnost
druhá je naopak ta, že i za zdánlivě v aukci přeplacenou minci Ti jiní lidé pár dní či měsíců po aukci začnou nabízet ještě více(pravda méně časté, ale stává se to také)
proto je třeba sledovat trh a někdy ne jen za posledních pár let

Filozof: otázkou je co a v jaké kvalitě přeplácíš a výskyt té věci na trhu domácím či světovém v té kvalitě(a jistě také obliba určitých ražeb, která se v době různě mění)
Jsou věci, kde jsem třeba "nucen" znát výskyt za 20, 30, 50, 100, 150 let, abych "moc nepřeplácel"(čemuž se někdy nevyhneš pokud jsi sběratel a ne investor) a naopak aby Ti skutečné vzácnosti neutíkaly a po letech jsi na ně jen nevpomínal(to se také stane asi každému, nejsem výjimkou) :)
Je dost i dalších faktorů, ale na to si každý musí přijít sám a zdaleka ne vše je aplikovatelné na všechny mince...

Petr III: to co píšeš funguje u mincí dost jinak... :|
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Draček zo všetkym suhlasim až na toho fešaka z Brna ktoreho si premenoval
_______________
Registrovaný uživatel
Petr nebo Pavel, hlavně když ne Karel... :mrgreen: :lol:
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Dracek napsal
Pavel III ;) : to co píšeš funguje u mincí dost jinak... :|

Tak ale třeba jiné katalogy to vidí jinak než Michel, obzvlášť, když se jedná o oblast méně propagovanou a prozkoumanou. Myslím, že ani u mincí nemají katalogy jednotnou cenu. Na druhou stranu jich bude o dost méně (těch katalogů).
I když mince asi mají tu výhodu, že tam neexistují dobové padělky ke škodě sběratelů, takže se nemůže stát, že cena by se odpíchla od množství výskytu těchto padělků.
Moderátor
m1234 napsal
Nikdy nepreplatis mincu 3 x.Vzdy ju preplatis len o jeden "prihoz".Ak sa predava za 1000,1100 ,1200 a ty ju kupis za 1300 tak si ju preplatil len o stovku ,pretoze za 1200 bol realny zaujemca.


Omyl, pokud se 10x predtim prodala za 400 tak je 3x preplacena.. kdyby platila ta teorie o preplaceni jen o prihoz, pak by mince za par set nebyla preplacena, ani kdyby ji nekdo z hecu vytahl na million, ne? :mrgreen:
Ja beru jako preplacenou minci takovou, kde je cena jasne vyssi nez ta, za kterou se jinak da bez problemu (v horizontu max. par mesicu, pokud nejde o neco hodne vzacneho) koupit.
Jinak preplacet se snazim co nejmene a to jeste jen v pripade ze se mi mince opravdu libi a je to jedna z tech co delsi dobu shanim. Nejsem tak bohaty a ani neni duvod platit cenu casto jen momentalne vyhnanou radobyinvestory. Prakticky vzdy se totiz ukaze stara pravda, ze kdo si pocka, ten se docka..
Moderátor
petr1596 napsal
Pokud je někdo opravdový sběratel a ne jen investor tak nakupuje co chce a po čem touží a nehledí až tak na peníze, kolik přeplatil nebo ušetřil. Kupuje podle svých možností. Jinak kupovat mince jen v luxusní zachovalosti svědčí právě o investorském záměru....numismatika je o něčem jiném.

Realita je (aspon v tom co sbiram) takova, ze ceny preplaci hlavne "investori" kteri nemaji dostatecne znalosti, nezohlednuji ruzne vady, hrube cisteni, umelou patina apod. a hlavne si mysli ze ceny rostou donekonecna, takze muzou priplatit a jeste vydelat.
Samozrejme chapu i skupinu sberatelu "blaznu" kteri na penize nehledi, ale pokud clovek nechce mit sbirku polovicni nez by mohl mit, tak je potreba se ridit i rozumem.
Registrovaný uživatel
To Filozof.

Otázka určení správných cen, to je téměř na Nobelovu cenu.
Cen máme několik druhů a pokud si uvědomíme pouze některé z nich, stejně je to obsáhlé téma.

Ceny katalogové (Ty obsahují vše možné, pouze nikoli seriozní pohled).

Ceny tržní (Ty obsahují průměr tržního názoru za obdobé střednědobého časového rámce, především důležité je hledisko vývoje. Vycházejí ze dvou skutečností. Jednou je vzácnost a druhou jsou psychologická hlediska).

Skutečná cena (Ta by měla vycházet pouze ze skutečné vzácnosti dané mince. Tedy z nákladu a ze zachovalých kusů, které se zachovaly do dnešních dní. Jedná se o mnoho informací, které musíme znát, nebo je alespoň pochopit a umět s nimi pracovat).


Rozhodující je samozřejmě tržní cena, které se buď přizpůsobíme, nebo necháme minci ležet.

Aby to bylo ještě trochu složitější, bezpodmínečně musíme pochopit hledisko zachovalosti, protože ke kadému stupni kvality náleží konkrétní cena. Pokud nepochopíme náležitosti, které patří k jednotlivým stupňům zachovalosti, nebudeme schopni pochopit ani ceny.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 20. 1. 2015, 18:42. »
Registrovaný uživatel
Děkuji všem za názory.
Šlo mi o ten subjektivní přístup Vás všech, kteří jste sběratelé (nejen investoři).
Problematiku ceny a hodnoty snad celkem chápu - to není tak obtížné, ale šlo mi o situace, kdy vidím prodávat 50x jistou minci dejme tomu kolem 500, v bídných stavech, pak třeba 8x za půl roku se objeví ve (dle fotek) velmi dobrém stavu a je prodána (vydražena) za 1500 - 2000, ale já ji pak u stolku na burze uvidím za 4200 ve stavu dokonalém a po smlouvání ji koupím za třeba 3700. Prostě mne strhne to, že rok "čumím" na desítky mizerných a takováhle se prostě (tam co jsem dohlédl) za rok neobjevila. No a to jde někde vevnitř objektivita stranou a já spláču nad peněženkou, ale roky se těším z dokonalého kusu. Tak jestli jsem sám takovýhle idiot, nebo je to u sběrateků běžnější. :-)
Registrovaný uživatel
Petr1596
"...Jinak kupovat mince jen v luxusní zachovalosti svědčí právě o investorském záměru....numismatika je o něčem jiném...."
S tímto tedy moc nesouhlasím. Protože to myslím se sbíráním vážně (jako vše), tak jsem se dost vyptával - osobně i po netu - sběratelů, soudních znalců atd. i četl, co o tom je v knihách - a všude bez výjimky se píše/říká, že opravdový sběratel do sbírky zařazuje JEN špičkové nebo velice pěkné stavy. Na tom se všichni shodovali - každý mi potvrdil, že dělám dobře, když kupuji méně, ale kvalitu, než hromady šrotu. (Samozřejmě vše bráno s ohledem na stáří a dostupnost daných kvalit.)
Registrovaný uživatel
Ale ju, občas také podlehnu kouzlu pěkně raženého kousku, nebo takového, po kterém dlouho pokukuji ... Vždycky si říkám, že někdo ty peníze prokouří a tím vyhodí do luftu, já mám v ruce alespoň něco pěkného a starého, přemýšlím, kdo všechno jí měl v ruce, jaké osudy prožil ... no a když bude nouze, tak i kdybych prodal za polovic, pořád je to lepší než rakovina plic :D
Registrovaný uživatel
Dracek
No - rozumím Tvému hledisku a jistě by bylo nejlepší znát dokonale trh v Čechách i venku za 50 let zpět, ale to prostě není v praxi reálné. Alepsoň ne u někoho, kdo musí pracovat a má omezený čas. (Notabene, když před nedávnem začal.)
Registrovaný uživatel
U méně běžných nebo hodně vzácných mincí se často musí přimhouřit obě oči, protože buď na ní finančně nedosáhneš, nebo budeš čekat opravdu dost dlouho ... Mě se minulý týden podařil na aukru jeden celkem vzácný PG VJ za babku, protože si ho nikdo nevšiml. Stav je sice drobet horší, ale lepší jsem ještě v aukci neviděl .... Když jsem tu před pár měsíci žádal kolegy, jestli by mi pro studijní účely poslali fotky tohoto typu, získal jsem pouze jedinou fotku (kromě jedné slibotechny :)), tak ho zde pravděpodobně moc lidí nemá ....
Registrovaný uživatel
Opravdový sběratel sbírá jen luxusní stavy!!!! :shock: :shock: :shock: :roll: :roll: :roll:
Registrovaný uživatel
Opravdovy sberatel sbira jen luxusni stavy pouze za predpokladu, ze ma tiskarnu na penize. V lepsim pripade sbira nejlepsi pomer cena/kvalita a v nejobvyklejsim pripade pak sbira "luxusni" stavy, protoze minci ve stavu 1/1 nikdy nevidel.
Moderátor
Filozof napsal
Petr1596
"...Jinak kupovat mince jen v luxusní zachovalosti svědčí právě o investorském záměru....numismatika je o něčem jiném...."
S tímto tedy moc nesouhlasím. Protože to myslím se sbíráním vážně (jako vše), tak jsem se dost vyptával - osobně i po netu - sběratelů, soudních znalců atd. i četl, co o tom je v knihách - a všude bez výjimky se píše/říká, že opravdový sběratel do sbírky zařazuje JEN špičkové nebo velice pěkné stavy. Na tom se všichni shodovali - každý mi potvrdil, že dělám dobře, když kupuji méně, ale kvalitu, než hromady šrotu. (Samozřejmě vše bráno s ohledem na stáří a dostupnost daných kvalit.)

Kdyz nahradime slovo sberatel slovem investor, pak je to pravda.
Nedokazu si predstavit praveho sberatele, co si nekoupi velmi vzacnou minci, protoze neni v dobrem stavu (kdyz se v dobrem stavu treba prakticky neda sehnat). Samozrejme ted mluvim ze sve perspektivy, pokud se bavime o FJI, coz je pro mne tezka moderna, tak tam se u drtive vetsiny minci daji kupovat razebni nebo aspon krasne sbirkove stavy. Ale to prece nejde zevseobecnovat.
Pochopitelne skoro kazdy sberatel se snazi o co nejlepsi stavy (i kdyz se priznam ze mam par minci jen proto, ze se mi proste z estetickeho hlediska libi, i kdyz stav neni nejlepsi). Ale ne vzdy za kazdou cenu.
A numismatika v pravem smyslu je jeste o necem jinem, numismatik nemusi mit krasne mince, dokonce nemusi mit zadne mince.
« Poslední úpravu provedl(a) tenzor v 20. 1. 2015, 20:16. »
Registrovaný uživatel
Tenzor
No - právě proto jsem tam dodával: (Samozřejmě vše bráno s ohledem na stáří a dostupnost daných kvalit.). Je jasné, že ne vždy to jde.
Ale to nevadí - nikdy neškodí mít víc různých názorů pohromadě a beru tedy na vědomí, že co se mi až dosud zdálo jako názor naprosto jednotný, je nakonec také subjektivní a různé. Díky za upřímnost.
Jak je to u investorů nevím, protože na to jsem se nikoho neptal. Upřímně ne to moc nezajímalo. Ti kupují spíš to, co se zhodnotí nejpravděpodobněji a nejvíc letí nahoru - české dukáty ap.
Registrovaný uživatel
O tom jaká kvalita mincí patří do sbírky a jaká již ne rozhodně není názor jednotný.Výživná debata na toto téma probíhala např. zde:https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/mince-a-doba-frantiska-ii-9469x33
Registrovaný uživatel
Ushek
Děkuju moc za odkaz. Pro mne velice velice přínosné čtení. Je tu strašně moc vláken a číst to všchno roky zpět není v lidských silách, takže takovýto konkrétní odkaz na zajímavé téma mi moc pomohl.
Osobně jsem mi dělá radost víc 1 krásný kousek, než 10 průměrných, takže jsem si to dal jako omezení - průměrně nekupovat. A právě z důvodu začátečnictví jsem proto logicky volil moderní mince, kde se mohu naučit s menším rizikem, a kde krásné stavy jsou ještě docela běžné a relativně zaplatitelné. Člověku tak něco přibývá a i když je to obyč. korunka FJI a prodává se po kilech, může se aspoň utěšovat, že v takovém stavu, v jakém ji má on, je už vzácnější. A taky je šance, že se koupí víc než jedna mince za rok. Na rozumnější přístup jsem nepřišel.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pokec o mincích » Kolik přeplácíte?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1