Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » koruna, pětník nebo padělek?

Vykupminci.cz
Numisargo

koruna, pětník nebo padělek?

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím, můžu se zeptat jestli někdo neví o co se jedná, z jedné strany je 1kč z druhé 5h, díky Martin

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vybraná koruna a do ní vtlačen pětihaléř....kutil ;)
Registrovaný uživatel
To by si s tím dal někdo práci :-) kdyby byla aspoň za 47 roku:-)
« Poslední úpravu provedl(a) martinvon v 5. 3. 2021, 17:27. »
Registrovaný uživatel
Ale musim uznat,že byl fakt šikovnej :D ;)
Registrovaný uživatel
to je hodinářská práce
Registrovaný uživatel
Jedna se o 1,05 Kc... ;)
Registrovaný uživatel
jj, je to tak :D
Registrovaný uživatel
Minci určenou k rádlování lze do soustruhu upnout naprosto bez problémů a poškození.
1. vysoustružím malý přípravek z hliníku nebo litiny, jehož průměr bude o 10 mm menší než průměr mince.
2. minci nalepím na tento přípravek. Lze to velmi snadno hrubárenským voskem. Přípravek položím na plotýnku vařiče a nahřeji. Potřu voskem a položím minci, vystředím a přitlačím. Mince za několik hodin velmi pevně drží.
3. upnu přípravek s mincí do upínací hlavy soustruhu a místo nože upnu radélko.
4. udělám vroubkování.
5. v horké vodě oddělím minci od přípravku a očistím.
Pro kohokoliv kdo dělal ve fabrice u mašiny je to velmi snadné, a nic složitého na tom není.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Už jsem někde zmínil. že v teretické rovině by to při nalepení mohlo jít. Nakonec lepí se i nějaké díly letadel. Ovšem zásadní je ta podmínka bez poškození. Mám za to že při tom dojde k naleptání povrchu,což je poškození. Bez poškození povrchu můžeme spojovat součásti s pefektně opracovanou rovnou plochu. Tím, že je k sobě lehkým skluzem přitiskneme,vytlačíme vzduch a trochu to drží. Viz Johansonky. Co to je ten hrubárenský vosk?
Registrovaný uživatel
Hrubárenský vosk je speciální vosk používaný k lepení skla nebo kovu na kovovou nebo keramickou podložku. Stačí ho trochu zahřát a potom lze použít. Nic nepoškodí ani nenaleptá. Dělal jsem s ním spoustu let. Používá se v továrnách právě na tyto účely. Možná má dnes jiné obchodní jméno.
A druhá možnost je použít přípravek s pryžovou hlavou na který stačí minci přimáčknout a ona bude držet podtlakem.
Pokud to pořád nechápeš, tak dej nějakému soustružníkovi neplatnou bezcennou minci s hladkou hranou a popros ať ji orýhuje.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Díky za radu. Už jsem požádal o názor dalšího soustružníka. Zatím žádná odezva, takže je to na mně. Nevím,jakou máš praxi na soustruhu. Su původně soustružník. Rádloval jsem , při letmém upnutí jsem taky soustružil. Při rádlování je potřeba velkého přítlaku,aby se kolečko vůbec zakouslo do materiálu. To znamená, že musí být obrobek bezpečně upnutý. Určitě to nelze při letmém upnutí bez opěrných rolen v pevné lunetě. A podepření otočným hrotem přes podložku. Něco jiného je schéma na papíru a něco jiného je to potom provést v reálu. Nevěřím, že to lze nalepením .
Živě si vzpomínám,jaký je to hukot při tom rádlování. To není odvalování v rámci evolventy,nebo cykloidy, jako u ozubeného soukolí. Navíc,tyto mince jsou narádlovány tak, že je vyhrnutý materiál asymetricky do leva. To znamená, že síla při rádlování působila zprava,což nedává smysl,při uvažovaném způsobu ve směru kolmém na osu.
Jedinou možnost rádlování( ne na těchto) mincí na soustruhu připouštím, pokud rádlovací kolečko by bylo hnané coby pastorek a dvě opěrné rolny na pevné lunetě.Dále neutrál,nebo volnoběh(převodovka,Nortonka vypnuta). Podepření ot. hrotem přes podložku.Díky za pozornost, snad jsem na něco nezapomněl. Případně doplním.
Děkuji za pozornost.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pokec o mincích » koruna, pětník nebo padělek?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1