Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Kubisticka zahada

Vykupminci.cz
Numisargo

Kubisticka zahada

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pred cca mesicem prosel na ebay levy skvost.:
cena pomerne lidova - 1233,- EUR
A nyni koukam, ze mame na aukci v Mnichove bratricka od bratricka a dokonce s rodokmenem (Zurich a Paris) - odhadni cena 4.000-6.000 EUR
Obe prace maji stejny rozmer. Prvni je podepsana Josef Capek, druha s dataci a monogramem K.C. Otazka dne zni, která práce je falzum?
a) prvni
b) druha
c) prvni i druha
d) ani jedna

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Nejspíše bude pravý ten pravý s monogramem KČ a datací.

V Londýně na aukci v Bonhams se v r. 2009 prodala tato velmi podobná koláž s monogramem KČ a datací za 1900 GBP. O pár let později se tutéž koláž pokoušel prodat její majitel v Londýně v Christies za vyšší částku, ale neuspěl. Ovšem, zdá se že dílo má jasný prokázaný původ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pak je tedy otazka, proc je dilo vlevo podepsano Josef Capek, kdyz si dal nekdo i tu praci s poctem tecek. Jinak koukam, ze i ta londynska varianta ma stejny rozmer.
Registrovaný uživatel
Jsem ve výtvarnu totální laik, obrazy beru výhradně pocitově, takže prosím o shovívavost!
Já bych tipnul, že pravý(pokud není také fake :-) ) je jen od Wjema.
Tam lze vyčíst téma - muzika. Ty dva horní - o čem jsou?
Registrovaný uživatel
Za mě c) je správně.
Registrovaný uživatel
co to je "s rodokmenem"? Že se objeví někde na aukci? To ale může být poměrně snadno vyrobitelnej rodokmen...
Tato poznámka se netýká těchto Čapků, to je jen takový všeobecný poznatek
Registrovaný uživatel
rodokmen je v tomto pripade majitel a aukce, kde dilo zakoupil. Tato informace se vetsinou v popisu uvadi pouze u vyznamnejsich sbirek. Samozrejme 100% zarukou pravosti dila neni.
Moderátor
Ohledně té verze s Josefem Čapkem nemám nejmenší pochyby, že jde o falzum, zajímavější je ten druhý výtvor. Nebyl by odkaz na dotyčnou aukci?
Registrovaný uživatel
https://www.hampel-auctions.com/o/Karel-Capek-1890-Male-Svatonovice-Tschechien-1938-Prag.html?a=114&s=594&id=1009&acl=1140274&q=capek
Registrovaný uživatel
tak u Hampla se prodávalo taky kde co .. to je jenom příspěvek k tomu rodokmenu ;)

https://www.hampel-auctions.com/a/Prof-Bochumil-S-Kecr.html?a=57&s=65&id=45249&acl=562121
Registrovaný uživatel
Kolemjdoucí napsala:
"tak u Hampla se prodávalo taky kde co .. to je jenom příspěvek k tomu rodokmenu"
https://www.hampel-auctions.com/a/Prof-Bochumil-S-Kecr.html?a=57&s=65&id=45249&acl=562121

Je-li jméno Kečíř,(jak se domnívám) vlastně pseudonymem MgA. Tomáše Vavříčka , pod kterým maloval velmi četné obrazy dokonce ještě jako "dorostenec", pak si myslím, že ti kdož koupili nějakého Kečíře v cenové relaci nižších tisíců Kč neudělali až tak špatný obchod.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
S tím Kečířem to určitě není tak jednoduché, jak tady píšete. Jistě, že jsou dnes snahy to jako pseudonym bagatelizovat...
Leč ve skutečnosti ty obrazy byly pouštěny na trh velmi rafinovaně, a to už někdy od roku 2005, a to u nás i v zahraničí (!). Kečířovi byl vymyšlen životopis, v Rakousku o něm vyšla monografie, vydaná jistým obchodníkem s uměním. Obrazy byly opatřovány razítky ČFVU a Kečířovy "pozůstalosti". Dokonce některé ty obrazy mají "potvrzení pravosti od soudních znalců (sic!)"--- Prodejem byla těm obrazům tvořena právě ta diskutovaná historie a rodokmen... není nejmenší pochyby, že tím vším byli kupující promyšleně uváděni v omyl.
Myslím si, že je nebezpečné případ Kečíře bagatelizovat.

Naštěstí nejsem soudce, abych to musela hodnotit ve světle našich nedokonalých zákonů, ale podle mě je ten argument "pseudonymu" ze stejného ranku, jako když se padělatel Prášil zaštiťoval tím, že do něj vstupoval duch Jana Zrzavého...

Jasně, že kdo si dneska koupí Kečíře za 2-3.000, tak si na zeď pověsí povedenou taškařici, ale na začátku v tom byla spousta peněz (dle Art Value i 4.200 Euro) a spousta podvedených lidí. Podle mě jasné falzum - a vlastně vůbec ne k smíchu...
Registrovaný uživatel
Pro Kolemjdoucí:

neřešil jsem právní stránku věci. Chtěl jsem jen vyjádřit názor, že tak levně už
obrazy skutečného autora, nyní akademického malíře s předpoklady uspět v konkurenci generačních kolegů , asi nebude možné koupit.
Pokud by mělo jít o falza a žádný Kečíř neexistoval, koho tedy autor falšoval?
Registrovaný uživatel
tak ono potvrzeni pravosti od soudnich znalcu je stejne bezcenne i u skutecnych autoru, ale u fiktivni postavy to nabira jeste trochu jiny rozmer. Jinak pro zajemce, monografii lze stale zakoupit, napr:

https://www.zvab.com/servlet/BookDetailsPL?bi=22704566830&tab=1&searchurl=hl%3Don%26sortby%3D20%26an%3Derich%2Btromayer
Registrovaný uživatel
bolt napsal
Pro Kolemjdoucí:

neřešil jsem právní stránku věci. Chtěl jsem jen vyjádřit názor, že tak levně už
obrazy skutečného autora, nyní akademického malíře s předpoklady uspět v konkurenci generačních kolegů , asi nebude možné koupit.
Pokud by mělo jít o falza a žádný Kečíř neexistoval, koho tedy autor falšoval?


ja si taky myslim, ze v tomto pripade se o falsech nemuzeme bavit. To ze je obraz podepsan pseudonymem preci nic neznamena. Takto sve obrazy podepisovalo tisice jinych autoru. Ano, monografie samotna asi bude podvod (pokud je takto prezentovana), ale prodej v aukcich? Co je trestneho na tom prodavat obrazy neexistujiciho autora?
Registrovaný uživatel
floodland napsal
bolt napsal
Pro Kolemjdoucí:

neřešil jsem právní stránku věci. Chtěl jsem jen vyjádřit názor, že tak levně už
obrazy skutečného autora, nyní akademického malíře s předpoklady uspět v konkurenci generačních kolegů , asi nebude možné koupit.
Pokud by mělo jít o falza a žádný Kečíř neexistoval, koho tedy autor falšoval?


ja si taky myslim, ze v tomto pripade se o falsech nemuzeme bavit. To ze je obraz podepsan pseudonymem preci nic neznamena. Takto sve obrazy podepisovalo tisice jinych autoru. Ano, monografie samotna asi bude podvod (pokud je takto prezentovana), ale prodej v aukcich? Co je trestneho na tom prodavat obrazy neexistujiciho autora?


Nezlobte se na mě, ale:

- pokud má na sobě obraz falešné razítko Českého fondu výtvarných umění a falešné razítko neexistující pozůstalosti...
- pokud "náhodou" vyjde zfalšovaná monografie, o kterou se prodej opírá...
- pokud se objeví několik výtisků Tomanova slovníku s vyměněnými/pozměněnými stránkami s přidaným Kečířem...
- pokud se objeví zfalšovaný předválečný katalog s jeho obrazy...


To všechno vylučuje diskuze o nějakém nevinném veselém "pseudonymu". To fakt nemá s Cimrmanem nic společného.
To neokecáte.
Howgh.
Registrovaný uživatel
V případě Kečíře možná nejde o padělatelství, ale každopádně jde o podvod. Je otázka, co je morálnější, ale Kečíř je aspoň chucpe. Jestli to Vavříčkovi ještě teď přináší zisk, když se Kečíř prodává i s rámem za 2-3 tisíce, to nevím. Při té nadprodukci asi ano, ale splnění snu akademického malíře to nejspíš nebude. Souhlasím s Boltem, že cena Kečíře je teď na dně a může jít jen nahoru. Ale v případě bří Čapků jde o prachsprosté padělky bez náznaku chucpe.
Registrovaný uživatel
Pro Kolemjdoucí:

pořád si nerozumíme. Uvedl jsem, že neřeším právní stránku věci. Jen tvrdím, že to žádná falza být nemohou, protože jde o osobité originály, které jsou podepsány fiktivním jménem použitým jako pseudonym. I když jsem o nějaké analogii s Járou Cimrmanem nepsal , je fakt , že když jsem viděl fotku monackého knížete s doprovodem, jak si vážně prohlížejí vystavené "Kečířovy" obrazy, bavil jsem se podobně jako na představeních Divadla JC.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Umění - obrazy » Kubisticka zahada

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1