Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Máš zajímavou pohlednici?Pochlub se!

Vykupminci.cz
Numisargo

Máš zajímavou pohlednici?Pochlub se!

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, HeliFox, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
No myslím, že to čo som chcel ... napísať ohľadom témy, ktorá s týka tej pohľadnice som napísal. Ale, ak by som mal nutkavú potrebu (ja ju nemám ;) ) zistiť viac (možno aj všeobecne ohľadom korešpondencie pol. väzňov), tak by som v prvom rade oslovil Konfederáciu politických väzňov Slovenska. Je tam e-mailový kontakt a dokonca aj tel. kontakty na mobil. Verím, že na viacero otázok by som dostal odpovede a ak nie, tak by mi určite pomohli s nasmerovaním na niekoho kto mi pomôže.

PS: Nesúvisí to síce priamo s pohľadnicami, ale tento dokument Českej televízie – Proces H môžem len odporučiť. Ja som ho doslova "žral". Do konca roku 2015 bol k dispozícii k zhliadnutiu priamo na stránke ČT, ale ani teraz nie je problém si poradiť a na webe si ho vyhľadať.
Registrovaný uživatel
Cenzúra je všeobecný názov bol v tej dobe aj ohľadom kontroly,zákazu,obmedzenia písania textov, úrady tak kontrolovali ľudí či sa tam náhodou nevyjadrujú na politickú situáciu, trebárs ako boli aj politický väzni! Pošty tak kontrolovali každý list? A to nehovoriac o druhej svetovej vojne ale to sem nechciem pliesť tú cenzúru v tej dobe. Ale môžem sa mýliť aj to sa stáva.
Registrovaný uživatel
Ja osobne nedisponujem informáciami (nikdy som o tom nepočul, ani o tom nečítal), že by nejaký pracovník pošty mal povinnosť (ani v 50-tych rokoch ani potom) nejakým spôsobom kontrolovať / cenzurovať poštovú korešpondenciu.

Či už v minulosti (týka sa to aj tých 50-tych rokov), alebo teraz to prebiehalo / prebieha tak, že korešpondenciu (pohľadnice, poštové lístky, listy ...) väzňov a odsúdených vo výkone trestu kontroluje zodpovedný pracovník väznice a následne takýto úkon vyznačí (razítkom) na tú konkrétnu korešpondenciu. Trochu inak to prebieha keď je súdom stanovená takzvaná kolízna väzba, ale to sem už nepatrí.

Ak by mal niekto záujem vidieť, aké razítko sa používa dnes, tak sem môžem prípadne pridať scan.
Registrovaný uživatel
nejaku sucasnu postu z vazenia som videl. a ani stopa po peciatke cenzura, klasicka obalka, znamka. nic extra
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Razítko cenzúra sa nepoužíva. Tento úkon cenzúry / kontroly sa vyznačuje iným spôsobom. Každý list, ktorý do ústavu prichádza je pred tým, ako ho väzeň / odsúdený dostane otvorený a obsah (text) prečítaný zodpovedným pracovníkom. Až potom ho väzeň / odsúdený dostane. Tak isto každá korešpondencia, od väzňa / odsúdeného ktorá z ústavu odchádza je skontrolovaná (text) a pokiaľ všetko vyhovuje, tak je opatrená razítkom ústavu, zalepená a odovzdaná pošte na prepravu.
Registrovaný uživatel
a aky je to ten iny sposob oznacenia?
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Takým veľkým razítkom ústavu :)
Registrovaný uživatel
To viem že vo väzbe sa kontroluje pošta atd, a ku 50 rokom štb malo všade svojich ľudí . držme sa témy na pohľadnice a fotky a razitka nechajme razitkami.
Registrovaný uživatel
tomos napsal
držme sa témy na pohľadnice a fotky a razitka nechajme razitkami.
Prave to je zle,zle a ešte raz zle.Ta poznamka je spravna ak to trocha nadnesem "venujme sa razitkam ,znamkam,podpisom,datumom,preklepom,chybam na pohladniciach a až potom sa venujme pohladniciam".Až potom zistiš do hlbky čo je Filokartia.To čo radiš je dost povrchne.Chce to neustale študovat,patrat,hladat nove informacie.Je ta proste krasna zabava na cely život.
_______________
Registrovaný uživatel
To tvoje zatracovane razitko niekedy robi často z tuctovej karty doslova lahodku.Položka 6440.
https://siegelauctions.com/lots.php?year=2010&sale_no=997&page_no=71
_______________
Registrovaný uživatel
m1234 napsal
To tvoje zatracovane razitko niekedy robi často z tuctovej karty doslova lahodku.

S týmto sa plne stotožňujem. Pekne napísané.

Zadná (adresná) strana pohľadnice je jej neoddeliteľnou súčasťou a podľa môjho názoru je chybou ju podceňovať, alebo v prípade niektorých zberateľov úplne ignorovať.

Ten kto tak robí mi pripomína niektorých „filatelistov“ (tie úvodzovky majú svoje opodstatnenie) ktorý hovoria:

Ja nezbieram lep, ja zbieram známky!

Tak ako zadná strana známky je jej neoddeliteľnou súčasťou a zohráva veľkú rolu v jej zberateľskej, trhovej, alebo katalógovej hodnote, tak aj v prípade pohľadníc ju netreba podceňovať a prikladať jej význam, ktorý jej náleží.
Registrovaný uživatel
aby razitko, ci peciatka robili z tuctovej karty, pohladnice, listu lahodku tak najprv musime vediet co znamena, kedy sa pouzivalo, preco sa pouzivalo atd. ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Nikto Ti nebráni bádať, pátrať, študovať, vyhľadávať informácie ...

"Nebohý" (v dobrom slova zmysle) Dracek by Ti napísal - # 1806 ;)
Registrovaný uživatel
. Každá pohľadnica je niečím zaujímavá pre niekoho viacej a pre niekoho menej. Badame čelí život a každý zberateľ raz dúfa že nájde jak sa povie ľudovo zlatý poklad.A učíme sa celí život po niektorý😀
Registrovaný uživatel
tomos napsal
. Každá pohľadnica je niečím zaujímavá pre niekoho viacej a pre niekoho menej. Badame čelí život a každý zberateľ raz dúfa že nájde jak sa povie ľudovo zlatý poklad.A učíme sa celí život po niektorý😀

tomos - s týmto tiež nemám najmenší problém a s vyššie napísaným súhlasím.
Registrovaný uživatel
Brett: ja sa nechcem s nikým hádať zbieram veci roky poznám borcov čo majú iné zbierky za niekoľko mega. Každého niečo iné zaujíma jasné že všetko jeto aj o tom aké máš znalosti atd,potom aký máš kapitál na zveľaďovanie svojej zbierky.
Registrovaný uživatel
brett - skoda reci, kludne si mysli ze je to politicky vazen :D
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Janko, keď ja si neporadím ... ja mám tú pohľadnicu svojim spôsobom moc rád. Nejak mi priľnula k srdcu ;) Stále platí to čo som napísal na konci svojho príspevku # 319.

PS: Neboj, aj Teba mám rád ;) . A nehľadaj za tým žiadnu iróniu, alebo niečo podobné.
Registrovaný uživatel
Znám sběratele,který zásadně zadní stranu nečte.Bere to jako narušení soukromí.Myslím si,že je to hloupost a řekl jsem mu to.Ale nepřesvědčil.
Mě naopak text vždy nesmírně zajímá.Podařilo se mně dokonce sehnat pohledy,které byly psány mým rodičům a to ještě před válkou!S naprosto cizích zdrojů!A protože mám rád historii,objevil jsem již i poštu mnoha známých lidí.Nebo šlechtická pošta,také zajímavé.
Jinak jsem začínal jako kluk samozřejmně obrázky.Čím vzdálenější země,tím větší radost.Až daleko později jsem se začínal zajímat kdo pohlednici vyrobil a jak,kdo ji napsal atd.Výhodu má vždy sběratel pohlednic,který se vyzná i ve filatelii,poštovní historii.Ne každý to zvládne.Já třeba moc ne.Známky jsem sbíral také jako kluk,ale nikdy jsem tomu naplno nepropadl.Jsem takový poučený laik.A filatelie potřebuje velké znalosti.
Jinak každý sběratel je tak trochu,jak psal pan Hrabal,,pábitel".Což jste nikdy neslyšeli historky typu-co jsem vše měl,mohl mít,jak to bylo levné,zadarmo,všude se to válelo apod.Lecos sice je pravda,ale více toho vyprávění je upraveno.A pokud si u nějakého předmětu představujeme,domýšlíme jeho osud,původ,tak to není přece nic špatného.Buďte rádi,že fantazie pracuje.Jeden starožitník v Krumlově mně jednou vyprávěl,že velmi dobří zákazníci jsou Američané,ale musí jim vždy k předmětu který se jim líbí,naservírovat i příběh.Oni sice ví,že si nejspíš vymýšlí(určitě) ,ale bez příběhu by to nekoupili!A protože holt nemají tu fantazii,to pábitelství v krvi,tak potom mohou ten jeho příběh použít doma pro své známé.A předmět tak rázem získá na ceně.
Registrovaný uživatel
paully – tento Tvoj posledný príspevok je pre mňa to "rozširovanie obzorov", o ktorom si hovoril nedávno v jednom z Tvojich príspevkov. Rád si prečítam, ako zberateľstvo vnímajú iný zberatelia a aký postoj a pohľad majú. Ďakujem.
Registrovaný uživatel
Príbehy mám rád, ako je pravda veľa ľudí sa nerozumie veciam aj čo predávajú a nepoznajú tú historiu, jasné že každého niečo inšie zaujíma. Veľa krát sami stalo že som na burze kúpil také veci že som žasol že mito aj predal za takú cenu ale jeto všetko o tom učení,sebavzdelávanie,znalostí, kto chce sa naučí. Podľa môjho názoru každý zberateľ v tej svojej zbierku musí mať aj pár vecí top aby ta zbierka bola niečim zaujímavá aby si ten zberateľ mohol povedať že mám peknú zbierku a aj radosť s nej.A posúvať tie informácie dalej generáciám.
Registrovaný uživatel
Cca v polovině 90. let se mi podařilo získat kompletní korespondenci (korespondenční lístky) rakouského vojáka na Východní frontě. Je jich asi 200 ks.To co v nich píše je na román - od narukování, přesun na frontu, zranění až po návrat domů začátkem roku 1919. Samostatnou kapitolou by byl grafologický rozbor, kdy se z krásného a snadno čitelného krasopisu stalo cosi, co jsem dokázal přečíst jen díky porovnávání předešlých koresponďáků a velké trpělovosti. Cenzurou samozřejmě vše neprošlo, ale i tak je to velmi zajímavý dokument své doby.
_______________
Registrovaný uživatel
nerva81: toto je to pekné na tom zbieraní že človek nikdy nevie načo narazí, takýto materiál sa málo vidí a objavuje trebars aj na burzách, toto je top v zbierkách a ešte ked to je ucelené ako dobový dokument, mam podobne veci.
Registrovaný uživatel
mat taky komplet to si priam pyta zverejnit ho. tusim na idnes bolo zopar clankov o vojakoch r-u, cechoch co bojovali, padli (zdrhli) do zajatia a sa vratili do ceskoslovenska uz a zas isli bojovat na slovensko... :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
janči áno sú to pekné dokumenty......

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... > »

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Máš zajímavou pohlednici?Pochlub se!

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1