Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Meteorit železný ???

Vykupminci.cz
Numisargo

Meteorit železný ???

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Na dovolené jsem nalezl v lesích Bílých Karpat několik zajímavých kamenů.Je možné že se může jednat o druh meteoritu?Je magnetický,celkem těžký,rozměr 45mm x 20mm váha 98g.Ještě mám větší s váhou kolem 300g.Na všech kamenech drží magnet obsahují tedy hodně železa.
Fota zde:
http://simisek39.rajce.idnes.cz/Mineral_-_meteorit/
Pokud je mezi Vámi mineralog,který by dokázal určit alespoň přibližně o jaký druh minerálu se jedná....děkuji předem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Může to být naprosto cokoliv, od meteoritu, limonitové konkrece, rudy až po strusku. Doporučuji vybrousit plochu a poslat fotku, jinak se to takto určí hodně špatně, viz. další témata s meteority v sekcích níže, kde je problematika již několikrát vysvětlena..
Registrovaný uživatel
Jeden jsem tedy ač nerad řízl.Vypadá trochu jinak než ty druhé,ale jde asi o ten samý druh.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Barvu má dobrou. Může to být jen železo z pece, ale to už se snadno dokáže. Je silně magnetický, nebo jen slabě? Teď už stačí jen jedno, pokud v zaměstnání máte laboratoř, popros aby ti na tuto řízlou plochu ( mohla by se ještě trošku ohladit či vyleštit, pokud máš čím) aby ti na ni kápli tak cca 10% kyselinu dusičnou. Pokud se na tom objeví trámčité obrazce, pak máš vyhráno. Pokud ne, pak to bude s největší pravděpodobností jen pozemské železo z nějaké pece (nevím, zda v okolí nějaká v historii nebyla) , Menší procento meteoritů mít obrazce nemusí, ale to by byla obrovská náhoda.
Registrovaný uživatel
To jste mě částečně potěšil.Nicméně nevím jak rozlišit silně a slabě magnetický...řekl bych tak středně.Magnet na něm drží dobře,ale např. lednička přitahuje silněji magnet.Laboratoř nemám nikde poblíž takže test neprovedu to je škoda.Pokud máte možnost a jste ochoten, mohu Vám ten vzorek poslat k analýze.Jinak ta černá barva skutečně vypadá jakoby to bylo vystaveno vysokému žáru.Lupou lze vidět malé dolíčky.
Registrovaný uživatel
simisek39: dle čeho usuzuješ, že korunka je chlap?!?
Registrovaný uživatel
Omlouvám se...moje chyba, že jsem se nepodíval na profil.
Registrovaný uživatel
:D
Bohužel kyselinu dusičnou už od doby, kdy mi při uskladnění pod skříní vytekla a vyleptala díru do podlahy, nemám. Takže bych to také zde nemohla posoudit, i když ono po vyleštění by teoreticky ty trámce mohly být vidět i lupou. S tou kyselinou je to ale nejúspěšnější. Myslím že ji používají i kováři, pokud nějakého takového znáš.
Registrovaný uživatel
..jinak tu byli ještě další schopní kolegové, tak se snad ještě někdo ozve.
Registrovaný uživatel
Zkusím to vyleštit jemným smirkem a uvidím.Zatím díky za rady a tipy :lol:
Registrovaný uživatel
Tak jsem leštil a leštil a.... výsledek je tady.Něco tam lupou vidět je ale jestli je to to co tam být má,nevím.
http://simisek39.rajce.idnes.cz/Meteo_rez/
Registrovaný uživatel
..nevím zda je to chyba jen u mne, nebo v tom souboru, nejde mi to otevřít. Zkusím to později.
Registrovaný uživatel
Hm nějak se to přesměrovalo....tak ještě jednou.Pokud to nepůjde zkuste to jen zkopírovat a vložit jako adresu.
http://simisek39.rajce.idnes.cz/Meteo_rez/
Registrovaný uživatel
Dobrý den - já bych Vám radil jednu věc - už nic neřežte ani nebruste(ať to v případě, že by šlo o meteorit neničíte), protože aby tam bylo něco vidět musel by být povrch leštěný jako zrcadlo tzn. např. oxidem hliníku nebo oxidem ceričitým (a na to pravděpodobně nemáte techniku) a potom byste takto vyleštěný povrch musel leptat kyselinou - teprve potom kdyby šlo o meteorit by mohly být vidět Widmanstattenovy obrazce ( jak psala "korunka" je i skupina meteoritů (ataxity), kde tyto obrazce nejsou ale to je skutečně velmi nepravděpodobné) .
Být vámi obrátil bych se ohledně konzultace např. na odborné pracovníky Astronomického ústavu viz. http://www.asu.cas.cz/kontakt .
Myslím si, že nikdo z nás zde na fóru není takovej odborník aby na základě fotografie řekl jestli to je nebo není meteorit (za mě říkám , že to není meteorit - ale já nejsem odborník). Abyste to věděl na 100% obraťte se na profíky např. odkaz výše.
Registrovaný uživatel
Ještě k tématu - pečlivě jsem znovu prohlédl všechny vaše fotografie viz. odkaz a vypadá to, že kolem železného "jádra" nebo alespoň kolem části je hornina.
Dle fotografie je to opravdu těžko určitelné ale lze říct, že vizuálně neodpovídá tomu jak by eventuální meteorit mohl vypadat .
Není to chondrit, není to achondrit, není to ani pallasit(kombinace křemičitany+železo+olivín = vzájemně "promísené") a dle té horniny viz. http://simisek39.rajce.idnes.cz/Meteo_rez/#ez23.jpg - to není ani typický železo-niklový meteorit .
Jde o celotvar(nikoliv tzv. šrapnel) a v případě celotvaru zase postrádá jakoukoliv povrchovou vizuální stopu po průletu atmosférou resp. po vyřívých turbulentních proudech , které vedou ke vzniku tzv. regmaglyptů viz. http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=2188
Já osobně se domnívám, že v tomto případě o meteorit nejde ale znovu opakuji, že nejsem odborník a pakliže chcete mít 100% jistotu jestli to je nebo není meteorit je potřeba se obrátit na experty viz. např. odkaz v mém předcházejícím příspěvku.
Registrovaný uživatel
Vita napsal
Dobrý den - já bych Vám radil jednu věc - už nic neřežte ani nebruste(ať to v případě, že by šlo o meteorit neničíte), protože aby tam bylo něco vidět musel by být povrch leštěný jako zrcadlo tzn. např. oxidem hliníku nebo oxidem ceričitým (a na to pravděpodobně nemáte techniku)

..samozřejmě s tímto musím tak trošku oponovat. Pracovníci v muzeu tyto nerosty také řežou a leští, aby byly schopni poznat více. Dále povrch nemusí být leštěný jako zrcadlo, po naleptání kyselinou vyniknou i na hrubém povrchu. Aby byla trámčitá struktura vidět bez naleptání, musí být povrch hladký, ale rozhodně nemusí být leštěn do vysokého lesku žádným z leštících prášků. (vlastní zkušenost) Takže pořádně prohlédni lupou, zda jsou tam drobné rovné prasklinky vedoucí ve dvou směrech. Jen si nejsem jistá, zda je toto vidět i při čerstvém brusu, nebo až po delší době, kdy se kov začne lehce potahovat jemně šedou patinou.
Struktura kovového meteoritu je nestejnorodá, proto v případě, že by se o meteorit jednalo, jsou vidět i pod lupou, především drobné rýhy ve směru těchto obrazců. (alespoň u těch mých jsou, ale mohu se mýlit)
Na fotky jsem se zatím nepodívala, takže toto platí samozřejmě všeobecně. Bohužel ale musím souhlasit s Vitou v tom, (a co zde sama píšu pořád dokola) že z fotografie se určuje nesmírně špatně, takže jistotu budeš mít až ve chvíli, kdy to prostě naleptáš. Osobně jsem v minulosti vždy podobné záhady, u kterých jsem neměla jistotu, posílala do Národního muzea na posouzení. Pracovala tam jedna velmi vstřícná mineraložka, která vůbec nevím, zda tam po těch letech ještě je, ale věřím, že by též pomohli. Být tebou, ještě bych zkusila sehnat tu kyselinu.
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 19. 7. 2013, 16:06. »
Registrovaný uživatel
K fotkám- vypadá to velmi zajímavě. Stále to vidím tak padesát na padesát. (ale všichni vědí, že co se meteoritů týká, jsem možná až příliš velká optimistka, ale naděje umírá poslední) Nevidím tam nic, co by stoprocentně určilo, že to meteorit není, ani že je. Na povrchu vidím korozi, dokonce i černou barvu, což by mohlo být dobré znamení. U železných meteoritů není výjimkou, kdy byly při dopadu nataveny tak, že se k nim přitavila zem, dokonce jsou z ruska známy meteority, kdy k nim byla přitavená i obilná zrna z lánu obilí, do kterého dopadly.
Jsou tam však i věci, kterými připomíná strusku.
Takže pokud to shrnu, ani já to podle fotek neurčím, ale opět doporučím vyzkoušet předešlé možnosti.
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 19. 7. 2013, 16:28. »
Registrovaný uživatel
Velmi Vám děkuji za Vaše názory a rady.Podařilo se mi sehnat človíčka který mi kyselinu dusičnou přislíbil.Díval jsem se pod mikroskopem na řez...paprsky tam nějaké jsou, aleplete se to tam s čárkami od broušení.Počkám na kyselinu.Jinak na radu spolupracovníka jsem jeden z menších kousků vyčistil ocelovým kartáčem,omyl,vysušil a použil trochu silikon.oleje.Výsledek mě překvapil v barvě i v celkovém dojmu....naděje...to slovo se mi od Korunky líbí :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
produkt spracovania zeleznej rudy, surove zelezo.
bezny nalez v miestach zaniknuteho osidlenia.
_______________
Registrovaný uživatel
Takto vyčištěné mi to velmi připomnělo meteority Sikhote alin, a to tvarem i barvou (i když většinou se prodávají vyčištěné). Bohužel pozemská železa (z hutí) jsou mnohdy obdobných tvarů i barev, takže bez patřičných zkoušek se to snad rozlišit nedá. Bohužel jak naznačuje Tocomabyt- pravděpodobnost, že se jedná o železo z huti, je největší. Ale já stále držím palce, i když šance je opravdu maličká, ale o náhody někdy není nouze, takže jsem stále zvědavá, jak to dopadne.
Registrovaný uživatel
Tady jde pouze o to, že bych osobně preferoval pokud možno co nejmenší ztrátu hmoty pokud by se jednalo o meteorit a právě pracovníci muzea to dělají tak aby ten řez byl proveden tenkou pilkou s co nejmenší ztrátou materiálu atd.atd.atd.
No prostě jsou na to vybavený asi líp než amatérský sběratel.
Já nejsem příznivcem těchhle domácích testů , které můžou vést k nenahraditelnému poškození minerálu a domnívám se asi celkem oprávněně, že by to měl dělat člověk který s tím má nějaké zkušenosti - ale to je pouze můj názor, který ale vychází z toho , že jsem měl možnost vidět pár unikátních vzorků , které byly dokonale znehodnoceny neodborným postupem při čištění nebo leptání !!!!!
Nechci se zde přít o to, jestli má být povrch leštěn nebo pouze vyhlazen(třeba SiC 150-300-600) pokud mne pamět neklame tak po řezu (plátkování) se to brousí SiC 150 a potom SiC 300 - fajnšmekr si to doleští a potom naleptá - je to jen věc názoru nikoliv nutnost - v každým případě rýhy po řezném nástroji by na tom být neměly .
Domnívám se, že je daleko jednodušší to ukázat odborníkovi - pár kamenů jsem si takhle taky nechal určit a zodpovědně můžu prohlásit, že po určení se my všechny v bezvadném stavu vrátily zpět - takže není důvod k obavě.

Pokud jde o prognózu padesát na padesát - to bych si dle shlédnutých fotografií dovolil označit za příliš optimistický .
Jak jsem popsal výše - vzhledově a ani tvarem to neodpovídá viz. http://simisek39.rajce.idnes.cz/Meteo_rez/#ez1.jpg ty dutiny ????
No nevím - já takový optimista nejsem !
Registrovaný uživatel
Dál je potřeba zohlednit jednu dost důležitou věc a to všeobecně k meteoritům.
Rozhodně to nejsou kameny, který se jen tak válej kdekoliv. Existuje mezinárodní databáze zdokumentovaných pádů(někde na serveru I.M.C.A) a taky nálezů ať už jde o meteority "znovuobjevené" tedy ty , který spadaly před x tisíci a miliony let (např. Muonalista, Morasko atd.)
nebo ty novodobé - Sichote , tedy když se bavíme železech ale obecně tím chci říct, že jít jen tak po lese v místě, kde není znám a to ani s historie žádný pád, nebo nález a najít železnej meteorit - no to by byla větší náhoda než trefit superjackpot!
Něco jiného by byl pohyb např. v Morasku v Polsku nebo i v tom Švédsku nebo i tady u nás např. na Broumovsku , kde kdysi železný meteorit spadnul (celkem dva kusy).
Rozhodně netvrdím, že to není možné - jen u železných meteoritů, kterých je ze všech meteoritů nejméně by to byla obrovská až nepravděpodobná náhoda.
Něco jinýho je to u těch chondritů - tam věřím, že ta šance je v porovnání s železným meteoritem mnohem větší a když jsem označil pravděpodobnost nálezu železnýho meteoritu u nás za super jackpot potom nález chondritu při procházce považuji za jackpot.
Ono je korunko něco jiného mít ve sbírce zastoupeny světové pády želez nebo palasitů gibeon, sichote, muonalistu, campo, morasko, mundrabilla, krasnojarsk atd. a něco jiného je najít železný meteorit na uzemí čech nebo slovenska mimo oblasti doposud zdokumentovaných a známých pádů.
Rád bych věděl jestli jsi ty někdy viděla železný meteorit nalezený na území české nebo slovenské republiky mimo oblast dokumentovaných pádů nebo nálezů.

orientační mapka viz. např. zde http://www.stoplusjednicka.cz/interaktivni-mapa-najdete-jakykoliv-meteorit-z-celeho-sveta
Registrovaný uživatel
Ty dutinky jsou bohužel to, proč je to padesát na padesát. Jsou jedním z faktorů, které se mi nezdají. Jinak vzhledově i tvarem ano. (pokud by tento byl, dle mého názoru by byl jen "střepina", nikoliv celotvar. Právě díky tvaru, bohužel však i železa z pecí mají stejný tvar.) Ale o co mi jde- i mně je jasné, že šance, že to meteorit je, je minimální. Jenže ta možnost tu prostě ještě je a dle toho, co vidím, znaky, které vidím, jsou vzhledově tak padesát na padesát. ( je jasné, pokud by to člověk bral rozumově, tak šance že to meteorit je, je bohužel velmi malá) Jak píši, o náhody však není nikdy nouze a už jsem pár meteorických vzorků nalezených detektorem viděla, uvážím-li rozmanitost tvarů, pak naděje umírá poslední. Ale kolegové vědí, že co se týká meteoritů, vždy doufám do poslední chvíle ( i když je šance miimální), dokud se neprokáže původ zkouškami či posouzením na 100%. (i když to může být jen přání) Nevím zda jsem to vysvětlila pochopitelně, snad budu pochopena.
Registrovaný uživatel
Dál je potřeba zohlednit jednu dost důležitou věc a to všeobecně k meteoritům.
Rozhodně to nejsou kameny, který se jen tak válej kdekoliv. Existuje mezinárodní databáze zdokumentovaných pádů(někde na serveru I.M.C.A) a taky nálezů ať už jde o meteority "znovuobjevené" tedy ty , který spadaly před x tisíci a miliony let (např. Muonalista, Morasko atd.)

No, tak to právě tak úplně není pravda. Pády jsou zdokumentovány nejpřesněji jen několik desítek let zpět, vyjimečně několik set let, ale ty jsou řídké a rozhodně a zdaleka ne všechny. Většinou jsou to skupinové pády, které byly zaznamenány např. v kronikách, a pod. s následnými nálezy. Nikdy nemohou být zaznamenány všechny a už vůbec ne jednotlivé.
Od doby, kdy se objevily detektory kovů, šance na jejich nalezení se zvětšila.
Sama jsem určovala několika hledačům jejich kameny, u dvou kamenů, jež jsem měla podezření více jak na 90% jsem doporučila posouzení v N. muzeu, kde mou domněnku posléze potvrdili. Oba byly chondrity z míst, kde nikdy nic podobného zaznamenáno nebylo (žádné pádové pole v okolí) ani u jednoho. Když vezmu v potaz, jak často na zem tyhle šutry padají, jak málo pádových polí se zná, ty pravděpodobnosti jsou sice malé, ale ne nemožné, protože nikdo neví, kdy v minulosti a kde spadly. Dokonce byla objevena některá meteorická železa na hradištích některých kultur, nejspíš coby kultovní předměty od bohů. (na kterém to bylo bohužel už v hlavě nenajdu)
U tohoto si myslím, že je šance malá, ale ne nemožná. Jsou tam věci, kterými meteorit připomíná, jsou tam věci, kterými strusku.
Registrovaný uživatel
to "korunka" : naopak - strašně fandím tak zapáleným sběratelům jako jsi ty - patřím k nim taky a jsem ochotnej pátrat i tam kde všichni tvrděj že už nic není ale meteority to je opravdu už trochu jiná liga a v novodobé historii ale i současnosti železné meteority jsou velice ojedinělé i když je jejich asi i po burzách nejvíce - je to ale tím, že ten kus železa něco vydrží oproti chondritům , kterých je určitě více a o uhlíkatých chondritech ani psát nebudu protože to už je ultra vzácnost a není to ani k tématu. A tyto "dostupná" železa pochází všechny a to bez vyjímky ze známých a zdokumentovaných pádových polí ! Takže ten můj odhad šancí přirovnáním se super-jackpotem je vlastně ještě poměrně při zemi .
Kdyby byla v tomhle tématu řeč o možným chondritu tak bych se do toho vůbec nevměšoval , protože tam jsou ty šance když né mizivé tak určitě větší ale zde je řeč o nálezu železného meteoritu v Bílých Karpatech při procházce v lese ! Proto si myslím, že to je velmi nepravděpodobné.

Citovat
" už jsem pár meteorických vzorků nalezených detektorem viděla"
železných ???????!!!!!!!!!
Z Čech nebo Slovenska z oblasti mimo zdokumentované a pojmenované pády ?
To myslím že neviděla !
Víš já bych ten svůj neodborný názor tak nehájil kdyby šlo o chondrit ale tady se bavíme o 300gr. železe v Bílejch Karpatech .

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Minerály » Meteorit železný ???

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1