Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Meteorit železný ???

Vykupminci.cz
Numisargo

Meteorit železný ???

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Rád bych věděl jestli jsi ty někdy viděla železný meteorit nalezený na území české nebo slovenské republiky mimo oblast dokumentovaných pádů nebo nálezů.

..k tomuto- o to mi právě jde. Pokud se tu objeví nějaké železo, i když s velkou pravděpodobností pozemské, byla by obrovská škoda jej rovnou kvůli malé pravděpodobnosti zavrhnout. Jednou se totiž může stát, že se tu všichni budeme velmi divit, až se tu objeví a ta šance tu rozhodně je. Jak jsem psala, díky četnosti hledačů, kteří propátrávají své okolí ...
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 19. 7. 2013, 20:51. »
Registrovaný uživatel
A o tom to je - já absolutně nic nezavrhuji a pouze jsem vyjádřil svoje přesvědčení, že to meteorit není !
Ty říkáš 50 na 50 a já říkám , že pravděpodobnější je výhra v super-jackpotu .
A třetí řekne zase něco jiného a takhle to půjde furt a furt dokud to nedostane do ruky odborník, o kterým jsem psal ve svým prvým příspěvku .
Registrovaný uživatel
Spíše mne štve, že jsem to z časových důvodů přestala sledovat. Na jednom webu jsem po tomto pátrala asi dva měsíce a během těchto dvou měsíců se podařily nalézt tyto zmiňované dva chondrity z nepopsaných pádů. (dvě různé lokality) Možná překvapení mohlo nastat už ve chvíli, kdybych pokračovala v pátrání dále. Pokud se během takto krátké doby podařilo takto "velké množství" při oslovení jen malé skupinky hledačů, napadá mne myšlenka, kdo ví, kolik hledačů už mohlo najít meteorit, aniž by o tom vůbec vědělo, nebo jej má doma, jako pískací kameny a přitom vůbec neví, oč se jedná. Věřím, že tam i takové železo bude. Jen to chce čas, kdy se zde objeví. Špatné je, že sem nechodí tolik hledačů a ještě horší, že nemám čas po tom pátrat na podobných webech, takže využívám každého nálezu tady, i když je to stejně nakonec možná jen zvídavost a přání, aby se tu objevil. Ale jinak idealista nejsem :D
Registrovaný uživatel
Citovat
Spíše mne štve, že jsem to z časových důvodů přestala sledovat. Na jednom webu jsem po tomto pátrala asi dva měsíce a během těchto dvou měsíců se podařily nalézt tyto zmiňované dva chondrity z nepopsaných pádů. (dvě různé lokality) Možná překvapení mohlo nastat už ve chvíli, kdybych pokračovala v pátrání dále.


Tomu vůbec nerozumím ?! Ty jsi pátrala dva měsíce po meťasech na webu???!!! Nebo v terénu ? Ty jsi pátrala dva měsíce po webu a během těch dvou měsíců se našli ? To jako na tom webu(fotografie) nebo v terénu fyzicky ??? Jaké překvapení mohlo nastat kdyby si pátrala dál ?
Nezlob se - vůbec tomu nerozumím a nedává mi těch pár vět smysl .
Registrovaný uživatel
Teď nestíhám, tak stručně.
Samozřejmě meteoritům se věnuji už nějaký pátek, tak mne před pár lety napadl i takový test. Na jednom detektorářském webu jsem oslovila hledače, zda nachází i nějaké pískací kameny, jež by mohly být metoeority. Během dvou měsíců, mi opravdu poslalo několik hledačů fotky. V těchto fotkách jsem nalezla vzorky, které opravdu meteority připomínaly. Takto zajímavé kameny byly snad u tří hledačů, ale jen dva poslechli mé doporučení a poslali kameny na další posouzení do Národního muzea. Když jim pak s odstupem času přišlo vyrozumnění, oba mi s radostí oznámili, že se opravdu o meteority jedná (samozřejmě jsem tenkrát zjišťovala i lokality nálezu a určení). Ten další člověk to buď neodeslal, nebo ano, ale nedal mi vědět.
Bohužel pak už nebyl čas, není ani teď, takže jsem už dále své prosby ani odkazy na tom hledačském webu nepsala, takže zhruba po dvou měsících přestaly fotky chodit.
Co to znamená? Pokud se mi podařilo nalézt během dvou měsíců lidi, kteří detektorem meteorit našli a pokud si uvědomím, kolik tisíc hledačů hledá a jak dlouho, pak silně pochybuji, že tyto dva již známé vzorky byly jediné, které se kdy našly.
Registrovaný uživatel
Dík za vysvětlení ! Teď tomu rozumím !
Registrovaný uživatel
Korunka, dovolím si trochu podnietiť tvoju fantáziu. Pretože sa tu pojednáva o meteoritoch tak sem vložím obrázky jedného zvláštneho útvaru, ktorý má súvislosť s touto témou, respektíve s meteoritmi. Skús sa k tomu vyjadriť. Pre úplnosť aspoň rozmery: 23 x 20 x 18 mm, váha okolo 10 gramov.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Citovat
Vita ak tu dnes ešte posurfuješ, tak sa mrkni na tému meteority. Dal som tam Korunke jeden dotaz.
Samozrejme sa môžeš vyjadriť aj Ty.


to TONY-KK : to je tektit (ten otisk po bublinbě je moc pěkný) - a vypadá to jako oblast indo-číny .
« Poslední úpravu provedl(a) Vita v 26. 7. 2013, 9:44. »
Registrovaný uživatel
to TONY-KK: tak taky přidám dva tektity (Čína)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tony- ano, jak psal Vita, vidím tektit, barevně připomínající již zmiňovanou oblast. Tyto tektity vznikly v podstatě roztavením horniny při dopadu meteoritu, kdy křemičitá hmota byla vymrštěna do velkých vzdáleností. Díky roztavení horniny a následném schladnutí může mít v sobě uzavřené bubliny. Protože je to v podstatě nehomogení sklo, je náchylné na naleptávání kyselými půdami- tak vzniká skulptace. Jsou mnohdy velmi zajímavých tvarů. Některé vypadají jako kapky, Ufa, kotoučky, tyčinky, disky, kuličky a nevím co ještě. Barvu ovlivňuje složení. Naše Vltavíny patří mezi nejhezčí, ale naleziště zelených se nachází ještě na jiné lokalitě ve světě, jen už si nepamatuji kde. Indočínity jsou nejznámější, snad i nejrozšířenější, díky barvě ne tak ceněné, zato se u nich dají sehnat levně rozmanité tvary.
Takto jsi to myslel? :D Á propos, téma na vltavíny a tektity tu také někde bude.
Registrovaný uživatel
Konečne som sa dostal k notebooku a tak môžem zareagovať. Predovšetkým ďakujem Korunke a Vitovi za určenie toho kúska. Vedel som, že je to tektit, pretože som ho kúpil cez internet od obchodníka z minerálmi a horninami. Nebol som si však na 100% istý ale myslím, že už je to v poriadku. Uvedená lokalita bola náhorná plošina Tibet, no bližšie to nebolo špecifikované. Onen predajca označoval tento tektit názvom Tibetanit. Je to správne označenie?
Inak ale dajú sa tieto telesá označiť ako príbuzní meteoritov? Podľa odbornej literatúry bežne obsahujú 3 - 3,5% meteoritickej hmoty, keď meteorit dopadol na zemský povrch a následkom tlaku i vysokej teploty zreagovali navzájom obidve zložky. Teda nazval by som ich v našej hovorovej reči ako bratranec meteoritov. Není to veľmi kacírske tvrdenie?
Apropo Vita, bežne sa tieto útvary označujú ako nehomogénne sklo. Dá sa táto surovina nejakým spôsobom opracovať či obrúsiť bez väčšieho poškodenia na nejaký drahokamový alebo šperkový tvar? Skúšal si už niečo podobné? Videl som nejaké šperky z vltavínov, avšak z tektitov ešte nie.
Dík.
Registrovaný uživatel
K tomu broušení- dovolím si odpovědět- dají se úplně stejně brousit jako sklo
Příbuzní meteoritů bych je asi neoznačovala, myslím že souhrnná skupina tektity bohatě stačí. K názvu- tektity jsou označovány dle nálezu - indočínity, australity, moldavity, ...apod. Nejsem si jistá, zda lze tento kámen tak nazvat, spíše patří souhrně do skupiny indočínitů.
Jinak brousit se dají např. takto :D (broušená kapka, indočínit)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 27. 7. 2013, 21:14. »
Registrovaný uživatel
Korunka, no trošku si mi ubrala z mojej romantickej vízie. Rozmýšľal som dať to vybrúsiť a osadiť do prívesku. Venoval by som to mojej manželke s úprimným
presvedčením, že bude mať na krku nielen mňa, decká, domácnosť ...... atď, atď..
ale aj kúsok mimozemskej civilizácie. Teda čo Ty na to?
Registrovaný uživatel
Citovat
Dá sa táto surovina nejakým spôsobom opracovať či obrúsiť bez väčšieho poškodenia na nejaký drahokamový alebo šperkový tvar? Skúšal si už niečo podobné?


to TONY-KK:
Nikdy jsem nic podobného nezkoušel. Dělám jenom rovinné brusy. U těchto "tektitů" bych za sebe preferoval výhradně přírodní tvar.
Mně broušené šperkové kameny nic neříkají a ani se o ně nezajímám.

Citovat
Inak ale dajú sa tieto telesá označiť ako príbuzní meteoritov?

No rozhodně jsou příbuzní v tom smyslu, že jde o pozůstatek impaktu
meteoritu na zemský povrch. Tektitů je celá řada - filipínity, australity, indočínity, irgizity, ivority,vltavíny atd. a vždy je jejich vznik spojen s dopadem meteoritu.
Registrovaný uživatel
TONY-KK napsal
Korunka, no trošku si mi ubrala z mojej romantickej vízie. Rozmýšľal som dať to vybrúsiť a osadiť do prívesku. Venoval by som to mojej manželke s úprimným
presvedčením, že bude mať na krku nielen mňa, decká, domácnosť ...... atď, atď..
ale aj kúsok mimozemskej civilizácie. Teda čo Ty na to?

Ta glyptika byla zakázka pro jednoho pána, který měl rád ženy, je jasné, že tvá žena by to asi nedocenila :D
..vzhledem k tomu, že se dají brousit stejně jako sklo, není to od věci. Nenapadl tě také broušený vltavín? Ten má pěknou zelenou barvu. Pravda ale je, že černá je elegantní, také ji mám ráda a takový šperk se hodí ke každému oblečení.
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 28. 7. 2013, 9:43. »
Registrovaný uživatel
Zdravím Ťa Vita.
Dík za odpoveď. Ja som bol presvedčený, že robíš aj iné typy výbrusov a máš s tým nejaké skúsenosti. Pôvodne som rozmýšľal dať to vybrúsiť na šperkový kameň pre manželku. No keď sa na to pozerám, neviem či to nebude barbarstvo.
Je to skutočne pekný tektit s charakteristickými znakmi, ktorými sa vyznačujú takéto telesá. Ale keby som časom zohnal iný, menej výrazný, možno by som nad brúsením uvažoval. Chcel som len vedieť, či sa to dá brúsiť bez poškodenia a či sa dá brúsením docieliť nejaký lesk. Tak sa Vita nehnevaj na moje kacírske zámery, všetko je zatiaľ v rovine úvah. Moja manželka má rada netradičné predmety alebo šperky a túžim jej urobiť týmto radosť.
Registrovaný uživatel
Korunka, pravdaže som vďačný i za tvoj postreh. Šperkov z vltavínov som už videl niekoľko a musím uznať, že niektoré vltavíny sú nádherné. Objavujú sa však pomerne často. Priznám sa ale, že šperk z nejakého tektitu - indočinitu som zatiaľ nevidel. Úprimne sa musím priznať, že brúsený čierny tektit v šperkovej podobe by som od čierneho skla alebo tmavo sfarbených brúsených minerálov nerozoznal na prvý pohľad. A preto má oveľa väčšiu cenu pre mňa ak si dám vybrúsiť vlastný kameň, o ktorom mám istotu pravosti a potom ho darujem blízkej osobe.
A samozrejme želám dobrú chuť k nedeľnému obedu.
Ďakujem.
Registrovaný uživatel
TONY-KK, určite nájdeš niekde v archíve na fóre príspevok o tektitoch vo svete.
Žial nedá sa stále reagovať .
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Ono vltavíny jsou krásné a u nás nejznámější, proto je šperkaři zasazují. Tektitů - indočínitů je strašně moc, jsou levné, takže bych jeho výbrus jako barbarství neviděla. Někde tu mám dokonce zbytek z broušení, ze kterého by se dal výbrus jistě udělat, ale obávám se, že poslat jej na Slovensko by stálo více, než si nějaký takový koupit právě pro tento účel v obchodě s minerály. Jsou otázkou pár korun. K jeho barvě- ona vlastně není tak úplně černá, on je na řezu spíše hnědo-černý. Každopádně pokud se do toho vrhneš, pak se určitě pochlub hotovým šperkem. Docela tvé ženě závidím, mého manžela nikdy nic podobného nenapadne :'(
Registrovaný uživatel
Grofik som rád, že si sa pripojil k tejto téme. Začína to vyzerať akoby v tejto oblasti a téme sa pohybovali len Vita, Korunka a Ja. Nechcel som ani tak reakciu od Teba, či iných odborníkov, čo sa týka určenia či ocenenia toho exempláru. Skôr by som privítal od Teba radu ako taký kameň vybrúsiť a vyleštiť na šperkovú kvalitu, bez nejakého poškodenia alebo zničenia. Ja sám sa však do toho neodvážim pustiť.
Ďakujem.
Registrovaný uživatel
Citovat
Začína to vyzerať akoby v tejto oblasti a téme sa pohybovali len Vita, Korunka a Ja.
:twisted: :twisted:
Bud rád ,že až štyria. :D
Geológia tu ešte ako tak funguje , ale Gemológia celkom "zdochol pes".
Neviem akú používaš technológiu na brúsenie - teda do akej stupnice tvrdosti , nakoniec tektit - lávové sklo by mala zvládnúť bežná technologia - kotúče.

Odporúčam sa nakontaktovať na nejakého slušnejšieho brusiča a pýtať radu. :roll:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
No, určitě to chce odvahu. Jak říkám, kdyby jsi byl z Čech, poslala bych ti zadara vzorky na pokusy. Mám tu dva. Ze třetího jsem právě učinila jeden pokus- kompromis- skulptace versus brus do prstenu. Je to v tomto vedru opravdu jen rychlovka a pokus, co všechno s tím jde, jinak jsem to pěkně odflákla, ale venku je snad čtyřicet, tak jsem nad tím nestrávila tolik času, co by chtělo (brousím venku)
Jen bych opravila barvu- ona vlastně není černohnědá, ona je ve skutečnosti žluto-hnědá až hnědo-zelená, ale je tak hustá, že tento typ tektitu vypadá prostě černý.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..a ještě k brusům- viděla jsem nádherné ukázky tektitů (ale především vltavínů) ve fazetovaných brusech jako obdélníčky, čtverce, a byly úžasné. Je ale nutné počítat s tím, že v nich mohou být uzavřeny bublinky a na kameni po vybroušení to bude vidět, jako na obrázku výše. Dokázala bych si představit krásný indočínitový obdélníček ;)
..no, ten výše budu muset ještě pořádně upravit, až bude chladněji.. :D
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 28. 7. 2013, 15:02. »
Registrovaný uživatel
..ty jo, to je paráda...
..jsou to sice glyptiky na vltavínech, ale nemohla jsem to sem nedat...
http://www.topgeo-shop.cz/glyptiky_a_rezby_z_vltavinu_1_.html
...fazety ale nic moc :(
http://www.topgeo-shop.cz/facetovane_vltaviny.html
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 28. 7. 2013, 15:13. »
Registrovaný uživatel
to TONY-KK :
Citovat
Tak sa Vita nehnevaj na moje kacírske zámery, všetko je zatiaľ v rovine úvah.


Ale kdepak - já se vůbec nezlobím akorát se gemologií a broušenými kameny nezabývám. S těmi broušenými tektity to vidím možná špatně ale v podstatě tím brusem konkrétně u vltavínů ztratíš tu unikátní skulptaci a mně se vizuálně mnohem víc líbí přírodní vltavín vkusně zasazený do zlata v přírodním stavu.
Ale respektuji, že jsou lidé , kteří sbírají broušené kameny a kterým se broušené kameny líbí ale bohužel já k nim nepatřím a kdyby jsi přede mne položil vybroušený rubín(jehož hodnota je zcela určitě x-násobně vyšší než u surového nebroušeného kamene) a pak byť i poloviční rubín v původním stavu a nejlépe jak sedí na matrix(původní hornina) tak vždycky sáhnu bez ohledu na cenový rozdíl po tom surovém na kameni . Sbírám minerály výhradně a pouze v přírodní formě + acháty který se musej říznout a vyleštit, ale o broušenejch kamenech si se mnou nepopovídáš protože o nich nic nevím a nikdy jsem se jima nezabýval. Takže i moje postřehy jestli tektit brousit nebo nebrousit vychází z mého čistě subjektivního vnímání přírodní krásy . Já jsem spíš zastáncem toho, že je lepší tý přírodě do toho moc "nezasahovat" a nechat ji tvořit :D
« Poslední úpravu provedl(a) Vita v 28. 7. 2013, 15:18. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Sběratel.com » Minerály » Meteorit železný ???

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1