Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Monstrance

Vykupminci.cz
Numisargo

Monstrance

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
dokázal by mi někdo poradit, jaké je asi stáří a hodnota této monstrance? Nevím, co je to za kov, možná cín? Nebo nějaká slitina? Je z velké části zlacená, ale zlacení je místy trochu setřené. Výška je 27,5cm, šíře 16cm.
Je to dědictví po babičce, která ji před lety koupila v zastavárně asi za 300,- Předpokládám, že bude mít větší hodnotu.
Díky za reakce.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Lalu v 9. 8. 2021, 16:41. »
Registrovaný uživatel
Nikdy jsem nic takového prodávat neviděl, tak asi jedině aukce a doufat. :roll:
Zájem bych měl ale opravdu netuším co to obnáší.
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Nikdy jsem nic takového prodávat neviděl, tak asi jedině aukce a doufat. :roll:
Zájem bych měl ale opravdu netuším co to obnáší.


Já ji nechci prodat, jenom by mě zajímala hodnota.
Registrovaný uživatel
Je to relikviář. Dokážete lépe vyfotit či přepsat, co je tam přesně a v úplnosti napsáno?
Nejsem na to odborník, ale viděl bych to na 18. století.
Po roce 1989 došlo k vloupání do 90 % sakrálních objektů u nás, a odhaduje se, že byla zcizena cca 1/3 všech barokních děl.
Vzhledem k místu nákupu je téměř jisté, že to bylo odněkud ukradeno. Takovéhle věci lidé doma neměli, to patří do kaple či do kostela.
Je to na Vašem svědomí, já bych poslal fotky na NPÚ, ať to ověří a případně vrátí tam, kam to patří.
Moderátor
Ještě to mohli ukrást někdy po Prohraném Únoru.
Registrovaný uživatel
nataradza napsal
Je to relikviář. Dokážete lépe vyfotit či přepsat, co je tam přesně a v úplnosti napsáno?
Nejsem na to odborník, ale viděl bych to na 18. století.
Po roce 1989 došlo k vloupání do 90 % sakrálních objektů u nás, a odhaduje se, že byla zcizena cca 1/3 všech barokních děl.
Vzhledem k místu nákupu je téměř jisté, že to bylo odněkud ukradeno. Takovéhle věci lidé doma neměli, to patří do kaple či do kostela.
Je to na Vašem svědomí, já bych poslal fotky na NPÚ, ať to ověří a případně vrátí tam, kam to patří.


Děkuji za info, to jsem netušila, že by to mohlo být kradené a vůbec jste mě tedy nepotěšil. Našla jsem asi dva inzeráty na monstrance na aukru, kde to prodejci nabízeli s tím, že je to domácí oltář, myslela jsem, že tato sloužila stejně. :oops: Uvažuji, že to odnesu místnímu panu faráři a ať s tím naloží jak uzná za vhodné. Jinak je tam napsáno něco jako Christophorus, ale nejsem si tím úplně jistá, není to moc dobře vidět přes ty korálky nebo co to je uvnitř.

Bylo by troufalé žádat po místních adminech, aby celé toto vlákno odstranili? Opravdu jsem nevěděla, že se tu ptám na něco, co někdo pravděpodobně ukradl v kostele, nerada bych s tím měla nějaké komplikace. :oops:
« Poslední úpravu provedl(a) Lalu v 9. 8. 2021, 22:55. »
Registrovaný uživatel
Já jsem sice laik, ale tohle není 18. st. ani omylem - je to spíše průmyslová výroba. Navíc po '45 bylo "pár" kostelů jaksi zrušeno.
Citovat
..která ji před lety koupila v zastavárně asi za 300,-

Vzhledem k ceně bych řekla, že monstrance byla zakoupena před '89.
Registrovaný uživatel
Lalu napsal
Bylo by troufalé žádat po místních adminech, aby celé toto vlákno odstranili?

Bohužel od doby co se pan Jindra rozhodl že si to bude dělat sám a lépe, to tady nemoderuje nikdo :roll:
Registrovaný uživatel
Relikviár svätého Krištofa (Saint Christopher, St. Christophorus) z obdobia rokov 1800-1850. Takýto predmet určite nebol nikdy ako domáci oltár, toto sú relikviáre používané v kostole alebo v kaplnkách bohatých šľachtických rodov. Pokiaľ by sa preukázalo, že naozaj kradnutý nebol, čo ale nepredpokladám vzhľadom na jeho pôvod v záložni, tak cena napr. na Dorotheum sa môže vyšplhať na 700-900 Eur.
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Lalu napsal
Bylo by troufalé žádat po místních adminech, aby celé toto vlákno odstranili?

Bohužel od doby co se pan Jindra rozhodl že si to bude dělat sám a lépe, to tady nemoderuje nikdo :roll:

Mohla bych ho nějak kontaktovat a požádat?
Registrovaný uživatel
Lalu ničeho se nebojte, neboť jste nic nespáchala a nabyla jste dědictvím. Pokud to někdo někdy ukradl, tak vy jste bez viny. Maximálně , kdyby se prokázalo, že bylo někde odcizeno, tak byste to jen odevzdala orgánům činným v tr. řízení. Jelikož jste to nabyla v dědictví a vaše babička to koupila v bazaru, tak vám nic nehrozí a je to váš majetek, jelikož jste jej nabyla v dobré víře. Pokud byste to chtěla prodat do zahraničí, tak jen pozor, aby to nebylo tzv. kulturní dědictví na to potřebujete povolení k vývozu. Viz ještě odkaz pokud jste to ukradla (pokus o vtip a nelekejte se :D) https://www.kurzy.cz/zakony/40-2009-trestni-zakonik/paragraf-34/
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 10. 8. 2021, 12:28. »
Registrovaný uživatel
lachtan napsal
Lalu ničeho se nebojte, neboť jste nic nespáchala a nabyla jste dědictvím. Pokud to někdo někdy ukradl, tak vy jste bez viny. Maximálně , kdyby se prokázalo, že bylo někde odcizeno, tak byste to jen odevzdala orgánům činným v tr. řízení. Jelikož jste to nabyla v dědictví a vaše babička to koupila v bazaru, tak vám nic nehrozí a je to váš majetek, jelikož jste jej nabyla v dobré víře. Pokud byste to chtěla prodat do zahraničí, tak jen pozor, aby to nebylo tzv. kulturní dědictví na to potřebujete povolení k vývozu. Viz ještě odkaz pokud jste to ukradla (pokus o vtip a nelekejte se :D) https://www.kurzy.cz/zakony/40-2009-trestni-zakonik/paragraf-34/
No a ještě dodám, že jsem v roce 1986 koupil olej na plátně z křížové cesty za 300 Kčs. Tehdy se jedna kaplička prodávala k přestavbě na chatu. Komunisti s tím nedělali žádné štráfy a v klidu ji prodali. Nový majitel znalec umění :x venku pálil dřevěné sošky a obrazy, protože to tam nechtěl. Ten obraz jsem zachránil a zatím hořel jen rám, takže když jsem mu nabídl 300 Kč, tak si myslel, že jsem pako :D Doma mne žena zpucovala, protože těch 300 korun byla moje záloha na výplatu a já je utratil za blbej obraz :D
Registrovaný uživatel
lachtan napsal
lachtan napsal
Lalu ničeho se nebojte, neboť jste nic nespáchala a nabyla jste dědictvím. Pokud to někdo někdy ukradl, tak vy jste bez viny. Maximálně , kdyby se prokázalo, že bylo někde odcizeno, tak byste to jen odevzdala orgánům činným v tr. řízení. Jelikož jste to nabyla v dědictví a vaše babička to koupila v bazaru, tak vám nic nehrozí a je to váš majetek, jelikož jste jej nabyla v dobré víře. Pokud byste to chtěla prodat do zahraničí, tak jen pozor, aby to nebylo tzv. kulturní dědictví na to potřebujete povolení k vývozu. Viz ještě odkaz pokud jste to ukradla (pokus o vtip a nelekejte se :D) https://www.kurzy.cz/zakony/40-2009-trestni-zakonik/paragraf-34/
No a ještě dodám, že jsem v roce 1986 koupil olej na plátně z křížové cesty za 300 Kčs. Tehdy se jedna kaplička prodávala k přestavbě na chatu. Komunisti s tím nedělali žádné štráfy a v klidu ji prodali. Nový majitel znalec umění :x venku pálil dřevěné sošky a obrazy, protože to tam nechtěl. Ten obraz jsem zachránil a zatím hořel jen rám, takže když jsem mu nabídl 300 Kč, tak si myslel, že jsem pako :D Doma mne žena zpucovala, protože těch 300 korun byla moje záloha na výplatu a já je utratil za blbej obraz :D
Tím jsem chtěl říct, že tato monstrance se mohla v bazaru objevit také z jiných důvodů, než je krádež. No a moje babička ročník 1911 měla doma něco podobného po své mamince, tedy po mé prababičce a bylo to součástí domácího oltáříku i když asi i v té době to neměl doma každý, protože to nebylo i tehdy laciné a spíše to bylo v tzv. měšťanských domácnostech a námezdní dělník by si to asi nemohl koupit. Takže tato monstrance nemusí být až tak stará, jak tady někteří uvádí. Já bych to tipoval na věcičku kolem roku 1850 a výše.
Registrovaný uživatel
gorila napsal
Já jsem sice laik, ale tohle není 18. st. ani omylem - je to spíše průmyslová výroba. Navíc po '45 bylo "pár" kostelů jaksi zrušeno.
Citovat
..která ji před lety koupila v zastavárně asi za 300,-

Vzhledem k ceně bych řekla, že monstrance byla zakoupena před '89.
Přesně, jak říkáš !
Registrovaný uživatel
lachtan napsal
lachtan napsal
lachtan napsal
Lalu ničeho se nebojte, neboť jste nic nespáchala a nabyla jste dědictvím. Pokud to někdo někdy ukradl, tak vy jste bez viny. Maximálně , kdyby se prokázalo, že bylo někde odcizeno, tak byste to jen odevzdala orgánům činným v tr. řízení. Jelikož jste to nabyla v dědictví a vaše babička to koupila v bazaru, tak vám nic nehrozí a je to váš majetek, jelikož jste jej nabyla v dobré víře. Pokud byste to chtěla prodat do zahraničí, tak jen pozor, aby to nebylo tzv. kulturní dědictví na to potřebujete povolení k vývozu. Viz ještě odkaz pokud jste to ukradla (pokus o vtip a nelekejte se :D) https://www.kurzy.cz/zakony/40-2009-trestni-zakonik/paragraf-34/
No a ještě dodám, že jsem v roce 1986 koupil olej na plátně z křížové cesty za 300 Kčs. Tehdy se jedna kaplička prodávala k přestavbě na chatu. Komunisti s tím nedělali žádné štráfy a v klidu ji prodali. Nový majitel znalec umění :x venku pálil dřevěné sošky a obrazy, protože to tam nechtěl. Ten obraz jsem zachránil a zatím hořel jen rám, takže když jsem mu nabídl 300 Kč, tak si myslel, že jsem pako :D Doma mne žena zpucovala, protože těch 300 korun byla moje záloha na výplatu a já je utratil za blbej obraz :D
Tím jsem chtěl říct, že tato monstrance se mohla v bazaru objevit také z jiných důvodů, než je krádež. No a moje babička ročník 1911 měla doma něco podobného po své mamince, tedy po mé prababičce a bylo to součástí domácího oltáříku i když asi i v té době to neměl doma každý, protože to nebylo i tehdy laciné a spíše to bylo v tzv. měšťanských domácnostech a námezdní dělník by si to asi nemohl koupit. Takže tato monstrance nemusí být až tak stará, jak tady někteří uvádí. Já bych to tipoval na věcičku kolem roku 1850 a výše.


Díky, uklidnil jste mě, já jsem z toho od včerejška na nervy, že mám doma něco možná ukradeného z kostela, jsem dost pověrčivá. Prodávat to nehodlám, nehodlám se obohacovat na něčem, co možná nebylo nabyto poctivě, to by mi svědomí nedovolilo. Každopádně to asi opravdu odnesu panu faráři a poradím se co s tím.

Jinak všem moc děkuji za reakce, nečekala jsem, že se dozvím něco takového.
Registrovaný uživatel
Hezká diskuze. :-) Netvrdím, že to musí být 18. století. Jen laicky vycházím z těch rokají, ty byly v módě 1745-80. Může to být z 19. století, ale to byly v módě jiné styly. Konec 19. století je u sakrálních objektů spíš ve znamení regotizace a „očišťování“ od baroka. Počátkem 20. stol. vzniklo několik novobarokních kostelů, může to teoreticky být i z této doby. Určitě ale pochybuji, že by se něco takového vyrábělo nějak „průmyslově.“ Je to podle mě úzkoprofilová věc.

Majitelka předmětu jasně napsala, že to je ze zastavárny. Já tedy komunismu pamatuji už jen sklonek a pocházím z malého městečka (Brno), ale nepamatuju si, že by před rokem 89 existovaly zastavárny. Vetešnictví a starožitnictví jistě, ale poučte mě, opravdu někde existovaly zastavárny? Kromě toho majitelka nerozporovala zakoupení po roce 89, takže počítám, že to bylo zakoupeno až po tomto roce.

Samozřejmě se to do zastavárny mohlo dostat všelijak. Třeba jen někdo vykradl někoho, kdo to měl ze zrušeného kostela, to nikdo nevíme. Každopádně, pokud by to majitelka chtěla prodat v zahraničí, bude potřebovat povolení (Příloha č. 1 (bod III. 5.) zákona č. 71/1994 Sb.) Dávat to místnímu faráři je nesmysl, většina z nich inventář neřeší a bůhví, kde by to skončilo. Já bych se obrátil na Národní památkový ústav. Pokud to dohledají, snad to vrátí, kam to patří. Pokud ne, budete mít jasno a klid.
Registrovaný uživatel
Díky, uklidnil jste mě, já jsem z toho od včerejška na nervy, že mám doma něco možná ukradeného z kostela, jsem dost pověrčivá.. z hlediska víry se nemáte čeho bát, neboť jak se říká nevědomost hříchu nečiní. No a v tomto jsem i já pověrčivý, takže se náboženských věcí po předcích nezbavuji. Jednoho starého náboženského obrazu jsem se zbavil a to z důvodu, že pádem ze zdi předpovídal úmrtí v rodině, no a k tomu zbavení se mne donutila má matka, když mi bylo 17 let. To je ale jiná historie. Pokud je to po vaší babičce, tak je v monstranci i její energie, ta pozitivní, takže nedávat p. faráři a ponechte si to doma,jako ochranu rodinného krbu. Tyto věci nedávat pryč, protože ...
Registrovaný uživatel
nataradza napsal
Hezká diskuze. :-) Netvrdím, že to musí být 18. století. Jen laicky vycházím z těch rokají, ty byly v módě 1745-80. Může to být z 19. století, ale to byly v módě jiné styly. Konec 19. století je u sakrálních objektů spíš ve znamení regotizace a „očišťování“ od baroka. Počátkem 20. stol. vzniklo několik novobarokních kostelů, může to teoreticky být i z této doby. Určitě ale pochybuji, že by se něco takového vyrábělo nějak „průmyslově.“ Je to podle mě úzkoprofilová věc.

Majitelka předmětu jasně napsala, že to je ze zastavárny. Já tedy komunismu pamatuji už jen sklonek a pocházím z malého městečka (Brno), ale nepamatuju si, že by před rokem 89 existovaly zastavárny. Vetešnictví a starožitnictví jistě, ale poučte mě, opravdu někde existovaly zastavárny? Kromě toho majitelka nerozporovala zakoupení po roce 89, takže počítám, že to bylo zakoupeno až po tomto roce.

Samozřejmě se to do zastavárny mohlo dostat všelijak. Třeba jen někdo vykradl někoho, kdo to měl ze zrušeného kostela, to nikdo nevíme. Každopádně, pokud by to majitelka chtěla prodat v zahraničí, bude potřebovat povolení (Příloha č. 1 (bod III. 5.) zákona č. 71/1994 Sb.) Dávat to místnímu faráři je nesmysl, většina z nich inventář neřeší a bůhví, kde by to skončilo. Já bych se obrátil na Národní památkový ústav. Pokud to dohledají, snad to vrátí, kam to patří. Pokud ne, budete mít jasno a klid.
Existovaly tzv. partiové prodejny a za mlada jsme tomu říkal TUZEX PRO CHUDÉ. Tenkrát tam babička koupila asi tři páry lakýrek pro dědu pár po 5 Kčs. Libovala si, jak lacino koupila. První déšť a děda přišel bosky, protože byly z lakovaného papíru. Byly to boty pro mrtvoly a dodnes se na to vzpomíná. :D
Registrovaný uživatel
lachtane, máte hezké vzpomínky, sepište je!

Jinak co se týká pověrčivosti a energie ve věcech... Jsou to hezké příběhy, ale popravdě je ten relikviář jen kus kovu. V zásadě je to dost nechutné -- schránka s kouskem lidského pozůstatku (i když to může být jen třeba kousek látky, kterou možná nosil na sobě). A nakonec je to vlastně fundamentálně nekřesťanská věc -- uctívání mrtvých věcí. Ale je to pěkné a cenné. :-)
Registrovaný uživatel
nataradza napsal
lachtane, máte hezké vzpomínky, sepište je!

Jinak co se týká pověrčivosti a energie ve věcech... Jsou to hezké příběhy, ale popravdě je ten relikviář jen kus kovu. V zásadě je to dost nechutné -- schránka s kouskem lidského pozůstatku (i když to může být jen třeba kousek látky, kterou možná nosil na sobě). A nakonec je to vlastně fundamentálně nekřesťanská věc -- uctívání mrtvých věcí. Ale je to pěkné a cenné. :-)
Pár takových rodinných příběhů jsem kdysi napsal do regionálního tisku. Měl jsem kámoše redaktora a potřeboval vykrýt okurkovou sezónu. Jsem v podstatě líný psát a moc to neumím. Ve věcech je energie a to i ta negativní. Před 20 ti lety mi jedna paní nabídla krásné velké, asi 60 cm svícny. Dal jsem za ně 2000 Kč a přinesl domů. Chodím na noční a občas jsem přišel z noční dřív a manželka na to byla celkem zvyklá. Do patra máme hrozně vrzavé schody, takže se žena vždy vzbudila, když jsem přišel dříve, třeba v 01.00 hod. Má žena je nohama na zemi a na nic zásadně nevěří. No a po umístění těch svícnů jsem šel na noční. Ráno byla žena celá vystrašená. V noci se ozvaly vrzající schody a žena myslela, že jsem přišel zase dříve. Tehdy se doma bála a měla v ložnici našeho psa. Pes vystartoval ke dveřím a začal zběsile vrčet a štěkat. Žena psa uklidňovala, že jde páníček, ale pes pořád vyváděl. Otevřela dveře a tam nikdo ! Ráno mi to vypráví a já hned věděl kolik uhodilo. Jel jsem za tou paní a chtěl jsem vědět, co je to za svícny. Nechtěla říct, ale pak že neměla peníze a proto je prodala. Od nepaměti se dávaly k mrtvým z rodiny k rakvi doma, než je pohřbili. Paní jsem svícny vrátil a 2000 Kč jí nechal, abych si mrtvé, kteří si pro ně přišli ke mně domů udobřil. Se starými předměty si můžete nechtěně přivést do domu nezvané hosty občas. Píšu to v rychlosti, takže odpusťte chyby a překlepy.
Registrovaný uživatel
Speciálně zrovna ten satý Kryštof by musem být velký jako slon podle toho kolik jeho ostaků je po světě ;)
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Speciálně zrovna ten satý Kryštof by musem být velký jako slon podle toho kolik jeho ostaků je po světě ;)
To byl kšeft stejně, jako odpustky. Jsem sice věřící, ale žádné církvi nevěřím. Věřím ve vyšší moc a nepotřebuji žádnou církev. Když si vzpomenu na upalování čarodějnic a násilí, kterého se dopustili ti, co kolonizovali Ameriku, tak se mi dělá zle.
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 10. 8. 2021, 17:59. »
Registrovaný uživatel
lachtan napsal
Existovaly tzv. partiové prodejny a za mlada jsme tomu říkal TUZEX PRO CHUDÉ. Tenkrát tam babička koupila asi tři páry lakýrek pro dědu pár po 5 Kčs. Libovala si, jak lacino koupila. První déšť a děda přišel bosky, protože byly z lakovaného papíru. Byly to boty pro mrtvoly a dodnes se na to vzpomíná. :D


V partiových prodejnách se podobné starožitnosti rozhodně neprodávaly. V partiových prodejnách se prodávaly jen nové výrobky - různé dlouholeté ležáky, polozmetky nebo zboží s různými kosmetickými vadami, které neprošlo kontrolou, takže se nemohlo prodávat v běžných obchodech. Třeba různé hrnky nebo talíře s zespoda poškozenou lazurou, po 1 koruně LP desky u nichž hrála jen jedna strana nebo boty, které byly všechny levé (viz. onen slavný film). Partiové prodejny prodávaly jen nové zboží z různých skladů a podniků a od všech jste si mohl koupit třeba sto kusů. Partiové prodejny nenakupovaly a neprodávaly jednostlivé zboží od běžných lidí.
Podobnou věc jste mohl koupit nebo prodat buď ve Starožitnostech anebo možná v nějakém Bazaru, které nakupovaly zboží přímo od lidí z ulice (za hotové nebo do komise). Stejně jako existovaly Autobazary, tak ve větších městech existovaly bazary specializované např. na nábytek (skříně, postele, sedačky), LP desky či knihy (antikvariáty) nebo na elektroniku, kde jste mohl prodat třeba použitý radiomagnetofon, rádio nebo TV.
Velmi ale pochybuju, že by v oné době (před 1989) nějaký bazar vůbec přijal (byť do komisního prodeje) podobnou (tehdy nepříliš žádanou) věc s náboženskou tématikou. Možná až někdy ke konci 80 let anebo až po listopadu 1989..
300 Kčs tehdy navíc bylo docela dost peněz.
« Poslední úpravu provedl(a) Don Altobello v 12. 8. 2021, 8:02. »
Registrovaný uživatel
Podle mě to bude konec XIX. Století –viz odkaz
https://veryimportantlot.com/de/lot/view/monstranz-historismus-323453
ale ve světě se dají získat opravdu nádherné a dobově autentické věci –viz odkazy…..


https://www.lempertz.com/de/kataloge/lot/1174-2/1001-spaetgotischer-kelch-der-st-georgs-kapelle-zu-gifhorn.html
https://www.lempertz.com/de/kataloge/lot/1174-2/1021-augsburger-renaissance-kelch.html
Registrovaný uživatel
[quote=Lalu]
Dobrý den,
dokázal by mi někdo poradit, jaké je asi stáří a hodnota této monstrance? Nevím, co je to za kov, možná cín? Nebo nějaká slitina? Je z velké části zlacená, ale zlacení je místy trochu setřené. Výška je 27,5cm, šíře 16cm.
Je to dědictví po babičce, která ji před lety koupila v zastavárně asi za 300,- Předpokládám, že bude mít větší hodnotu.
Díky za reakce.

Obrázky:

Dobrý den, nevím, jak jste nakonec s tímto relikviářem naložila, ale měl bych dotaz a prosbu, zda byste nebyla ochotná jej věnovat nebo prodat pro kostel, kde už více než 25 let působím jako kostelník. Prosím, pokud to půjde, ozvěte se mi na adresu victorius@seznam.cz, ať nemusím psát zde veřejně. Předem díky, T.S.[/quote=Lalu]

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Starožitnosti » Monstrance

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1