Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Obrazy, padělky v aukcích

Vykupminci.cz
Numisargo

Obrazy, padělky v aukcích

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Poměrně často se tu řeší padělky obrazů a kritizujete aukční síně (zejména OVA). Podle mě ale neoprávněně. Provozovatel aukční síně přece nemůže nést odpovědnost za všechny obrazy. Nebo ano? Já nevím. Ale jak by to podle vás měli dělat? To by každá aukční síň měla zaměstnat na plný úvazek nějakého soudního znalce, který bude posuzovat pravost obrazů? Nebo by měli každý obraz zkoumat tak jako v tom dokumentu, který tady zveřejnil Wjem (odkaz na iVysílání) že by zkoumali malbu pod mikroskopem a dělali rozbor barvy v laboratoři? Měla by to být jednoznačně zodpovědnost každého sběratele, aby si pečlivě nastudoval "svého" malíře a na základě toho se rozhodl, zda bude ten či onen obraz dražit. Můj názor.
Registrovaný uživatel
Právě, že provozovatel aukční síně má nést odpovědnost za všechny obrazy. Nabídka obrazu od určitého autora má být od toho autora. A nebo to uvádět, jako autor neznámý, když jsou pochyby. Když si koupíte televizi Panasonic a doma zjistíte, že je od firmy Elektronka Kotěhůlky, tak nepůjdete za prodejcem? Za kým jiným? Nebo si řeknete " aha, moje chyba, měl jsem to poznat, oni za nic nemůžou"?
Registrovaný uživatel
A ano, aukční síň má mít znalce a každý obraz zkoumat. I o to je jejich práce. A domnívám se, že za celkovou provizi, někdy i 40% z prodaného díla (20% od kupujícího a dalších 20% od prodávajícího), si to mohou dovolit. Holt marže bude nižší.
Registrovaný uživatel
Kromě toho OVA není aukční síň, to jsou online hokynáři. Aukční síň, důvěryhodná, má mít vlastní výstavní síň, kde jsou díla před aukcí několik dní vystavena, člověk si je může detailně prohlédnout. Pak má následovat reálná aukce, kde je obraz představen. A díky OVA a jim podobným je dnes trh zaplevelen falzy. Ale napsal jsem zde svůj názor a nevnucuji jej.
« Poslední úpravu provedl(a) Artman v 2. 3. 2024, 23:15. »
Registrovaný uživatel
Plně souhlasím s Artmanem ve všem až na to, že OvA nejsou aukční dům. Jednak se tak sami v masivní reklamě označují, druhak u 1/3 prodávaných obrazů mají banner "posouzeno znalcem". Přitom takto označené obrazy jsou velmi často primitivní padělky s dopsanou signaturou, které znalý sběratel snadno odhalí. Jako příklad uvádím Sedláčka zde:
https://www.obrazyvaukci.cz/polozka/vojtech-sedlacek_povoz-135232
(tady je asi signatura pravá, ale tištěná a dokonce částečně přemalovaná)
Když si v archivu OvA vyhledám např. prodané obrazy Václava Rabasa, tak je tam pravých sotva 1/3. A takový poměr falz nemá žádný další aukční dům.
Je mně líto rádoby investorů, kteří padělky v OvA nakoupili. Ale mají jedinečnou šanci je tam opakovaně prodat. V jiné aukční síni by je určitě odmítli.
Registrovaný uživatel
jazzdr: Já se mohu kvalifikovaně vyjadřovat jenom k tomu Oldřichu Hlavsovi. A teď jsem dělal v rychlosti takový průzkum (obrazyvaukci, estarozitnosti, platýz).

Takže OvA celkem 14 obrazů od Oldřicha Hlavsy. Z toho 6 obrazů určitě originál a zbytek padělky.

Galerie Platýz celkem 28 obrazů od Oldřicha Hlavsy. Z toho 14 originální a 14 padělky, takže přesně 50:50.

Estarozitnosti celkem 4 obrazy, z toho jeden originální a 3 padělky.

Takže OvA nic moc, ale třeba ten Platýz na tom není o mnoho lépe....
Registrovaný uživatel
V tomto ohledu musím pochválit galerie národní 25. Z celkem 23 obrazů od Oldřicha Hlavsy byly pouze 2 padělky a 21 obrazů je originál. A jakmile jsme je společně s vnukem malíře na tuto skutečnost upozornili, tak tyto dva obrazy odstranili.
Registrovaný uživatel
To se pořád vracíme k tomu stejnému problému. Autor posudku by za něj měl být odpovědný a za pravost ručit. To je jedna podmínka. Jenže, jaká autorita bude vystavovat potvrzení, že je dílo padělek? U nás žádný znalec nepůjde proti jinému kolegovi.

Jedinou možností je padělky prostě nekupovat. Kdo sbírá, tak se většinou vyzná a falza pozná sám. Posudek k tomu nepotřebuje.
Registrovaný uživatel
A ještě poznámka k výše zmíněným aukčním serverům. To, že si kupující obraz ve většině případů osobně vůbec neprohlédne a spolehá se na popis, je jen jeho problém.
A za druhé, vemte si, kolikrát je i tady v diskuzích doporučeno jít s jasným padělkem do OVA nebo na Aukro. Ani jednou jsem tu neviděl doporučení, aby majitel falsum zlikvidoval.
Registrovaný uživatel
jazzdr:

Kdybyste v archivu OvA mezi prodanými obrazy Václava Rabase viděl tento (viz příloha), zařadil byste jej mezi pravé, nebo k falzům?
Podotýkám, že obraz nemá s OvA nic společného, pořízen počátkem 90. let ve Starožitnostech v Brně na Solniční.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
floodland napsal
A ještě poznámka k výše zmíněným aukčním serverům. To, že si kupující obraz ve většině případů osobně vůbec neprohlédne a spolehá se na popis, je jen jeho problém.
A za druhé, vemte si, kolikrát je i tady v diskuzích doporučeno jít s jasným padělkem do OVA nebo na Aukro. Ani jednou jsem tu neviděl doporučení, aby majitel falsum zlikvidoval.



Kupující se má spolehnout pouze na popis, který má být pravdivý. To že v OVA přijmou do aukce falzum je kruciš přece v jejich režii. Nechápu tohle jejich omlouvání pořád.
Registrovaný uživatel
...nejen v OVA, samozřejmě.
Registrovaný uživatel
Jestli jste někdy něco prodával, tak jistě víte, že za falzum vždy odpovídá prodávající. Aukční síň je pouze zprostředkovatel.
Registrovaný uživatel
Ale co ta prohlášení "posouzeno znalcem" (Zachař, Vlček) nebo dokonce přiložený písemný posudek Štíbra? Naštěstí ten už je tak provařený, že Zrzavého s jeho posudkem by koupil leda blázen.

floodland napsal
Jestli jste někdy něco prodával, tak jistě víte, že za falzum vždy odpovídá prodávající. Aukční síň je pouze zprostředkovatel.
« Poslední úpravu provedl(a) jazzdr v 3. 3. 2024, 18:09. »
Registrovaný uživatel
Myslím, že jste se už tady na tohoto Rabasa ptal. Podle mě falzum.
bolt napsal
jazzdr:

Kdybyste v archivu OvA mezi prodanými obrazy Václava Rabase viděl tento (viz příloha), zařadil byste jej mezi pravé, nebo k falzům?
Podotýkám, že obraz nemá s OvA nic společného, pořízen počátkem 90. let ve Starožitnostech v Brně na Solniční.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Posouzeno znalcem je alibismus. V podstatě to znamená, že kupující musí reklamovat u znalce. A to nemá šanci u soudu vyhrát.
Registrovaný uživatel
jazzdr:

Ano, již jste se k obrazu (Rabas) vyjadřoval vloni. Zkoušel jsem konzistentnost vašeho názoru.
Registrovaný uživatel
Takže příklad z Aukra. Máme zde Kosárka i s posudkem.

https://aukro.cz/skvostny-adolf-kosarek-olejomalba-krajiny-k-obrazu-je-posudek-7057679190

Všichni víme, že jde o falsum, ale třeba se najde někdo, kdo to koupí. Protože jde o koupi od fyzické osoby, tak nepůjde zboží vrátit a navíc má prodávající k dispozici kladný posudek. Takže jak bude kupující situaci řešit, až mu někdo doma řekne, že to Kosárek není?
Registrovaný uživatel
Kupujícímu alespoň zbude hodnotná dekorace. Obraz je starý a jsou v něm hodiny práce. Proti nákupu z Aukra např. Benky, Čapka nebo Filly je to ještě docela dobrá volba ;)

floodland napsal
Takže příklad z Aukra. Máme zde Kosárka i s posudkem.

https://aukro.cz/skvostny-adolf-kosarek-olejomalba-krajiny-k-obrazu-je-posudek-7057679190

Všichni víme, že jde o falsum, ale třeba se najde někdo, kdo to koupí. Protože jde o koupi od fyzické osoby, tak nepůjde zboží vrátit a navíc má prodávající k dispozici kladný posudek. Takže jak bude kupující situaci řešit, až mu někdo doma řekne, že to Kosárek není?
Registrovaný uživatel
jazzdr napsal
Kupujícímu alespoň zbude hodnotná dekorace. Obraz je starý a jsou v něm hodiny práce. Proti nákupu z Aukra např. Benky, Čapka nebo Filly je to ještě docela dobrá volba ;)

floodland napsal
Takže příklad z Aukra. Máme zde Kosárka i s posudkem.

https://aukro.cz/skvostny-adolf-kosarek-olejomalba-krajiny-k-obrazu-je-posudek-7057679190

Všichni víme, že jde o falsum, ale třeba se najde někdo, kdo to koupí. Protože jde o koupi od fyzické osoby, tak nepůjde zboží vrátit a navíc má prodávající k dispozici kladný posudek. Takže jak bude kupující situaci řešit, až mu někdo doma řekne, že to Kosárek není?


Až se z toho umyje ten falešný podpis, zbude pěkný starý obraz.
PhDr. Štíbr se bude jednou smažit v pekle.
Registrovaný uživatel
Spíš tam bude čertům vystavovat posudky na to, že jsou svatí andělé.
Registrovaný uživatel
Nevím jaké má renomé Art House Hejtmánek, ale i oni mají padělek. Tento obraz nemá se jmenovaným autorem nic společného, ani tam není vidět signatura (já žádnou teda nevidím).

https://livebid.cz/auction/hejtmanek_brezen2024_/detail/118
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
Nevím jaké má renomé Art House Hejtmánek, ale i oni mají padělek. Tento obraz nemá se jmenovaným autorem nic společného, ani tam není vidět signatura (já žádnou teda nevidím).

https://livebid.cz/auction/hejtmanek_brezen2024_/detail/118


Pokud se nepletu, je uveřejněná pouze přední strana. Signatura by měla být na rubu. Mmch. obraz je to opravdu ošklivý.
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
Nevím jaké má renomé Art House Hejtmánek, ale i oni mají padělek. Tento obraz nemá se jmenovaným autorem nic společného, ani tam není vidět signatura (já žádnou teda nevidím).

https://livebid.cz/auction/hejtmanek_brezen2024_/detail/118


Vždycky jsem si myslel, že Hejtmánek je jistota, ale po tomhle zjištění je třeba být obezřetný :roll:

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/jak-vyrobit-nejdrazsiho-zdenka-tumu-na-trhu-46136
Registrovaný uživatel
Tech nedostatku je v te aukci podle me bohuzel vic. Taky jsem myslel, ze Hejtmanek je jistota.

Kolemjdouci napsal
AdamekPOS napsal
Nevím jaké má renomé Art House Hejtmánek, ale i oni mají padělek. Tento obraz nemá se jmenovaným autorem nic společného, ani tam není vidět signatura (já žádnou teda nevidím).

https://livebid.cz/auction/hejtmanek_brezen2024_/detail/118


Pokud se nepletu, je uveřejněná pouze přední strana. Signatura by měla být na rubu. Mmch. obraz je to opravdu ošklivý.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Umění - obrazy » Obrazy, padělky v aukcích

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1