Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Oceňování celistvostí

Vykupminci.cz
Numisargo

Oceňování celistvostí

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Jelikož minulé téma "oceňování celistvostí" je již patrně uzavřeno, musím otevřít nové. Obsahově se ale vrátím k původnímu. Dostalo se mi do ruky totiž pár věcí - dle mého názoru zajímavých, ale nevím si s nimi rady, jak je hodnotit a případně ocenit. Přikládám obrázky a budu rád, když mi s tím někdo pomůže. U Fiume jsem dal i druhou stranu. Poslední (pohled - feldpost) je z obou stran také.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pokud bude Fiume na prodej, asi bych měl zájem...
Moderátor
Jedoznačný předpis na oceňování celistvostí neexistuje. Každá celistvost je svým způsobem jedinečná, takže i přístup k jejímu ocenění musí být individuální. Rozhoduje celá řada faktorů - od použitých známek a razítek přes správnost frankatury či místo určení až po kvalitu.

K jednotlivým celistvostem:
1) Polsko - dopis je filatelistický, neprošel poštou; cena = lehce nad cenu ražených známek
2) Maďarsko - inflační firemní dopis, bohužel jedna známka stržená; cena = lehce nad cenu ražených známek
3) Fiume - R-dopis, bohužel svisle přeložený; pokud je frankatura v pořádku, bude řádově kolem 150 Kč
4) KL Německo - katalog 0,70 Mi€; cena odpovídající
5) Pohlednice PP - celkem slušný stav; cena cca 60 Kč
Registrovaný uživatel
Dejvy, opět díky za vyčerpávající odpověď. Zajímalo by mě však, podle čeho se dá zjistit, že to Polsko neprošlo poštou? Razítko s datem odbavení tam je, předpokládal bych tedy, že to bylo normálně doručeno nebo jako třeba FDC ?
A druhý dotaz - k tomu Maďarsku: jestli tomu rozumím správně, tak díky té stržené známce se to stalo bezcenným. Ale kdyby tam ta známka byla, jak by se to hodnotilo?
Moderátor
Čím byla uhrazena ta pohlednice?
Registrovaný uživatel
Feldpost...
Moderátor
To je ten nápis pod těmi stromy?
Registrovaný uživatel
Ja ;)
Moderátor
Takže Dráček Fiume a já ten pohled. Co na to Gepost?
Moderátor
gepost napsal
Dejvy, opět díky za vyčerpávající odpověď. Zajímalo by mě však, podle čeho se dá zjistit, že to Polsko neprošlo poštou? Razítko s datem odbavení tam je, předpokládal bych tedy, že to bylo normálně doručeno nebo jako třeba FDC ?


Protože dopis prošlý poštou vypadá jinak :lol:.
1) Tyto známky byly určeny pro úhradu příplatku za leteckou zásilku, nikoliv pro úhradu poštovného
2) Tarif za obyčejný dopis byl v té době 10 M; proč by někdo 12,5x přeplácel?
3) Letecká pošta k trhům byla provozována ve dnech 29.5.-10.6.1921; razítko má datum 13.6.1921
Moderátor
dejvy napsal
gepost napsal
Dejvy, opět díky za vyčerpávající odpověď. Zajímalo by mě však, podle čeho se dá zjistit, že to Polsko neprošlo poštou? Razítko s datem odbavení tam je, předpokládal bych tedy, že to bylo normálně doručeno nebo jako třeba FDC ?


Protože dopis prošlý poštou vypadá jinak :lol:.
1) Tyto známky byly určeny pro úhradu příplatku za leteckou zásilku, nikoliv pro úhradu poštovného
2) Tarif za obyčejný dopis byl v té době 10 M; proč by někdo 12,5x přeplácel?
3) Letecká pošta k trhům byla provozována ve dnech 29.5.-10.6.1921; razítko má datum 13.6.1921


A já jsem si myslel, že filatelii trochu rozumím :roll:
Registrovaný uživatel
Dejvy, díky za skvělé vysvětlení. Mám se ještě hodně co učit. Ono by třeba stačilo, kdybych si všiml, že v Michelu je napsané "mit obligatorischer Zusatzfrankatur" a nemusel jsem Tě otravovat přihlouplým dotazem. :oops:
Omlouvám se a stydím se. Jen bych doplnil, že platnost těchto "poloúředních předchůdců" leteckých známek skončila až 17.06.1921, takže proč ne 13.06.1921, že?
Registrovaný uživatel
To Dracek a Pavlinka: Tyto věcičky mi zatím neříkají Pane, takže vás musím prozatím zklamat.
Registrovaný uživatel
Jen "oprašuji" dotaz:
- k tomu Maďarsku: jestli tomu rozumím správně, tak díky té stržené známce se to stalo bezcenným. Ale kdyby tam ta známka byla, jak by se to hodnotilo?
Moderátor
Je to jednobarevná násobná frankatura, pošta Budapest; viděl bych to u bezvadného dopisu kolem 100-150 Kč.
Registrovaný uživatel
Díky, Dejvy. Možná Tě budu časem zase s něčím otravovat, ale o podobných věcech se nikde moc nepíše. Ještě jednou díky.
Registrovaný uživatel
Chcel by som sa opýtať či je niečím zaujímavá táto obálka? A čí má nejakú hodnotu... Ďakujem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zajímavá je možná množstvím plísně, jinak mě nic nenapadá.
Registrovaný uživatel
dejvy napsal
Zajímavá je možná množstvím plísně, jinak mě nic nenapadá.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Chtěl jsi jistě napsat penicilin ;)
Moderátor
Z fotky si to jednoznačně netroufám určit, ale viděl bych to asi na camembert :lol:,

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Oceňování celistvostí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1