Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Světové mince » Odalricus 11.stol, objev v Kostolanech (SK)

Vykupminci.cz
Numisargo

Odalricus 11.stol, objev v Kostolanech (SK)

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Obrázek vložený uživatelem

Praha/Nitra - Stříbrná mince s latinským názvem Odalricus z počátku 11. století (Oldřich I.) se na numismatických aukcích prodává za několik tisíc korun. Její poslední nález má však pro historiky hodnotu nevyčíslitelnou.

Je to vůbec poprvé, co se tento denár českého panovníka Oldřicha I. našel na východ od Čech - v zapadlé slovenské vísce Kostolany pod Tribečom u Nitry.

Tamní nevelký kostel svatého Juraja skrýval pro české a slovenské archeology i další historický poklad - nástěnné malby s církevními motivy, zhruba ze stejné doby jako denár.

Při současném výzkumu byla objevena v už jednou vykopané sondě v těsné blízkosti kostela. Mince byla v hrobě, v ústech pochované osoby, nejspíše muže. Denár měl totiž posloužit jako platidlo při cestě na onen svět - jako takzvaný obol.
"Je jediným prokazatelným českým obolem v Karpatské kotlině," řekl Luboš Polanský z Národního muzea, který minci zkoumal.

Denár vystačil na měsíc života
Mince je vyrobena z velmi kvalitního stříbra a ve své době měla velkou cenu. Podle Polanského vystačil denár až na měsíc velmi slušného života. To je také nejpravděpodobnější důvod, proč je mince nastřižená: aby se dala přelomit a šlo s ní zaplatit dvakrát.

"Mince je velice dobře zachovaná, což znamená, že neprošla velkým oběhem," konstatoval Polanský.

Jak se denár Oldřicha I. dostal na Slovensko, není přesně známo. Mohl sem ho ale například přinést voják, což byl v té době nejběžnější způsob "dopravy" mincí.

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

zdroj: www.aktualne.cz

R.
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Robbie v 17. 4. 2007, 11:14. »
Registrovaný uživatel
Hmmm, moc zajimavy dík
Administrátor
Robbie co kdybychom toto zverejnovali spise treba na sberatel.net jako clanek? Neco malo o mincich tam jiz je. Muzeme to pridat? Jinak pro nase magaziny o sberatelstvi uvitame vsechny zpravy. Treba na emailu infofila@infofila.cz. Zdravi Z. J.
Registrovaný uživatel
ZJ: Ok, pošlu Ti na mail všechy články co mám :) Ale jinak kdyby numismatika měla na sberatel.net svůj chlíveček, tak by to bylo ještě lepší :)
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Robbie v 17. 4. 2007, 11:36. »
Moderátor
Najnovšie (zatiaľ nepotvrdené, ale serióznymi vedcami vysoko predpokladané) bádania zatiaľ ukazujú, že pôvod fresiek možno hľadať v neskorej antike, najskôr v dobe sťahovania národov. Znie to ako rozprávka, ale vyzerá to tak. Potvrdzoval to aj Dvořák v Stopách dávnej minulosti. Samozrejme ešte sa to neberie ako fakt, ale naozaj to vyzerá na svetovú senzáciu. Bola by to najstašie doložená murovaná stavba v Karpatskej kotline, Veľkomoravský kostolík v Kopčanoch; jediný stojaci kostolík mikulčického sídliska stojaci na slovenskej strane rieky Moravy, by bol vééééľmi mladý braček. Skúsim k tomuto ešte niečo zohnať.
Administrátor
Robbie: diky budu se tesit a postupne je vlozim. Rozhodne mam v planu to nejak vylepsit a rubriky -chlivecky zavest :-). Napadu je docela dost jen to vse dotahnout do zdarneho konce. Pokud bude chtit i nekdo dalsi publikovat na sberatel.net, sberatel.com, infofila.cz ci filokartie.cz urcite nam clanky a informace posilejte. Ctenari se tesi :-).
Administrátor
Tak tento clanek jsem tam jiz vlozil. Jen doufam ze, kdyz uvadime zdroj tak nebude nejaky problem.
Registrovaný uživatel
Niečo málo viem o tomto výskume.Momentálne sú rozhadaní ACHU-Nitra a N.M.Blava.Farár ponúkol znova na prieskum pred 4r.Nitre,ale odmietla.Bratislaváci majú grant na výskum je tam pekná slovná prestrelka.Ten kostol má zaujímavú históriu,domnievam sa,že sa budeme ešte čudovať!!!Niečo podobné ako najdené fragmenty ktoré posunuli príchod kresťanstva 2 storočia pred Cirilom a Metodom.
Registrovaný uživatel
Teraz už ten "Cyril "je lepší.DDD :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Měl jsem za to,že se mince nastřihla, aby bylo vidět co je uvnitř za kov.Na druhou stranu bylo běžné platit v té době zlomkovým stříbrem.Je mnoho nálezu konvolutů zlomků denáru a šperků.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Světové mince » Odalricus 11.stol, objev v Kostolanech (SK)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1