Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » Ohlášení pokladu

Vykupminci.cz
Numisargo

Ohlášení pokladu

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Jak byste se zachovali, kdybyste našli mincovní depot? Zapřete ho a necháte ve sbírce nebo postupně rozprodáte? Ohlásíte v nejbližším museu? A co nálezné? Pokud vím náleží nálezci 10% z ceny pokladu - ceny jsou ovšem tři:
a) historická cena (téměř nevyčíslitelná - depot ukazuje skladbu oběživa v daném místě a čase uložení...)
b) cena mincí na numismatickém trhu
c) cena kovu mincí v depotu - pamatuji se, že dav (tři) lidí (dělníci) našli při rekonstrukci domu depot asi 5000 ks různých grošů jagellonského období, zejména pražských. Depot byl ohodnocen na 15 000 korun (cena stříbra) tak dostali 1 500 korun (podle současných cen asi jeden a půl groše kterých našil celkem 5 000 ks tj. 0,03% celkového nálezu)
Tak co zatloukat, zatloukat, zatloukat nebo ne?
Registrovaný uživatel
...Bájné téma :) ...Něco bych si nechal, něco bych odevzdal... ostatně tak to vždycky bylo a bude. Nikdy nikdo neodevzdal 100%. Nálezné bych nechtěl žádné. Mince z muzejí se také ztrácí, jako v Ostravě někdo začal hledat sbírku Grošů a nějak se jí nemohli po letech dohledat :D ...tak jako tak bych je nechal všechny prostudovat místními nadšenci :) ...a co se týče prodeje - pokládek bych nikdy nemohl prodat čistě za účelem zisku. Kdyby jich tam bylo fakt několik set, nebo tisíc, tak to bych po pár kusech Archymu a dalším daroval... jsem hodný, že ?
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
Vďaka brácho, aj ja by som ti z toho čosi dal, to je jasné. :) Každopádne by som neodovzdával nikomu nič. Predvčerom som o tejto téme kecal s direktorom múzea u nás a aj jemu som vravel, že mince patria do zbierok zberateľov, resp. do vitrín múzeí. Určite nie do zaprášených depozitárov prístupných iba vyvoleným. Samozrejme viac ako hodnota mincí je hodnota vedeckej výpovede nálezu. No na to už by som (hlavne tu) našiel dosť odborníkov, nie? Zistil som totiž, že veľa tzv. "kapacít" v slovenskej numizmatike, nie sú až také "kapacity".
Registrovaný uživatel
S tím nálezným je to celkem zajímavé. Občanský zákoník hovoří o 10% z ceny nálezu. Nic víc. Co jsem tak zachytil, tak u mincí se cena skutečně počítá na gramy kovu a podle toho se vyplácí nálezné. Já bych ale za cenu dle zákona považoval cenu obecnou, tj. za kolik se stejná nebo obdobná věc v daném místě a čase prodává.... Pokud ale vím, nikdo to přes soud neprohnal, aby bylo nějaké určující rozhodnutí. Každého asi zabrzdí výše soudních poplatků a případných nákladů řízení.

Největší sranda ale je, že pro případné posuzování trestní odpovědnosti by se vycházelo z oné obecné ceny :)

Najít tak ale hrneček s groši Ludvíka nebo Ladislava, to by bylo přemýšlení... ;)
Moderátor
No najit jen tak hrnek minci treba pri rekonstrukci baraku urcite bych to nikde nehlasil ,takovejch zaprenejch pokladu bude spousta.
Navic takovej priklad co kdyz se v rodine traduje ze onehda praprapra nekde ve stodole treba pred valkou zakopal rodinny majetek pak ve valce padnul a jiz nikomu nestihl rict kam to schoval.Ted bych to ja jako praprapra vnuk nasel
mel bych to povazovat za nalezenej poklad nebo nalezene dedictvi.......ja bych to povazoval za dedictvi ktere se v rodine dedi po generace :D
Registrovaný uživatel
Vše co je nalezeno v zemi a podzemí náleží státu, ikdyž je to nalezeno na soukromém pozemku, základech domu atp. Já se přiznám, že bych asi nepřiznal. ;)
Ono taky záleží na tom kolik lidí takovej poklad najde - 3 a více lidí je dav a to už se lidi špatně domlouvají a je tu nebezpečí, že to někdy někdo práskne.
Moderátor
ako sa všetci zhodli: zatloukat, zatloukat, zatloukat..... ;) kde som to len počul :lol:
a v mojom prípade by asi záležalo na okolnostiach, množstve, ale určite by niečo muselo zostať doma... :mrgreen:
Registrovaný uživatel
ja by som urcite vsetko zatlkal,by som si to vsetko nechal..naco by som to daval do muzea?ved muzeum mi tiez nic zadarmo neda:d
Registrovaný uživatel
jakožto hledač se musím přiznat, že už zatloukám a zatloukám dávno ;) tomuto zkur... státu bych nedal nic, stačí, že platím nekřesťanské daně :( a když mi před pár lety ve Francii vybrali komplet auto (bohužel i peníze a doklady) nedostal jsem na ambasádě ani hov...., prý si můžeme natočit vodu do petky .... ovšem pořádně zdokumentovat depot, je jistě důležité a pak to holt prezentovat nějak inkognito ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pokec o mincích » Ohlášení pokladu

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1