Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, hodnota, určení poštovních známek » perforace u znamky Mi:AT 220

Vykupminci.cz
Numisargo

perforace u znamky Mi:AT 220

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, dejvy, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím. Snažím se zjistit cenu některých známek a jelikož jsem laik, teprve se učím zoubkování. U známky Mi:AT 220 jsem naměřil zoubkování 12 3/4 x 12 1/4, ale jelikož jsem takové zoubkování online nikde nenašel, nevím, jestli perforaci měřím správně. Můžete mi prosím poradit, jestli perforaci měřím správně? Jakou by taková známka mohla mít hodnotu? Přikládám fotky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
LZ 12 1/2 ... neverte vsemu, co vidite. zkuste si najit nekde znamku, ktera ma jiste 12 1/2 a prilozte zoubky k sobe ( naproti sobe ). to je lepsi srovnani nez zoubkomer.
a proc to tak je ?? inu, kazdy stroj na perforace je jiny a perforacni listy jsou jine... proste krasa filatelie v plne nahote
Registrovaný uživatel
xaverian napsal
LZ 12 1/2 ... neverte vsemu, co vidite. zkuste si najit nekde znamku, ktera ma jiste 12 1/2 a prilozte zoubky k sobe ( naproti sobe ). to je lepsi srovnani nez zoubkomer.
a proc to tak je ?? inu, kazdy stroj na perforace je jiny a perforacni listy jsou jine... proste krasa filatelie v plne nahote



Děkuji za postřeh, tak teď už si nejsem ničím jistý. Když je každý stroj na perforace jiný, nemůžu vlastně 100% věřit ani tomu přiložení známek k sobě, když každá mohla být "proděrovaná" jiným strojem.

No, nakonec se snad jen zeptám, co znamená "LZ" a jestli byste mi mohl/a velmi hrubě vykreslit hodnotu této známky.
Registrovaný uživatel
LZ 12 1/2 přeloženo z němčiny do češtiny je ŘZ (řádkové zoubkování) 12 1/2. S univerzálním zoubkoměrem, který má stupnice odstupňované po 1/4 zoubku (12,15; 12,30; 12,45; atd.) se musí umět správně měřit. Údaj v katalogu je zaokrouhlený a přesný rozměr perforace známky je trošku jiný než na univerzálním zoubkoměru, proto jak radí xaverian, je lepší si vytvořit třeba z poškozených známek s neporušenou perforací srovnávací vzorek, pak dochází mnohem méně k takovým omylům.
Moderátor
Ještě přichází do hry další faktor - roztažnost papíru vlivem vzdušné vlhkosti. Stačí si přepočítat, kolik to vlastně na délku dělá.
V případě pochybností o rozměru zoubkování stačí použít selský rozum - pokud by se na známce objevil jiný rozměr zoubkování než je v katalogu, pak se podívám, zda se vyskytuje i u jiných známek vydaných ve stejné době; je velmi nepravděpodobné, že by se stejná perforační lišta už jindy nepoužila.
Registrovaný uživatel
děkuji oběma

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Ocenění, hodnota, určení poštovních známek » perforace u znamky Mi:AT 220

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1