Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Pomoc při čištění CuNi

Vykupminci.cz
Numisargo

Pomoc při čištění CuNi

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím, potřeboval bych pomoc při čištění mincí vyrobených z kuprumniklu. Dostal jsem velké množství mincí Československa a všechny mince z CuNi mají na povrchu tmavošedá hrubé skvrny (někdy jsou pokryté skoro celé) - můžu to klidně naskenovat, jestli to pomůže. Nevím čím to je způsobený, možná tím, že jsou v albu... Ale hlavně bych je potřeboval nějakým šetrným způsobem vyčisit - jsou tam i vzácnejší kousky. Zkoušel jsem to jemnou pastou na zuby, ale to moc nejde a navíc mince získává moc blejskavej vzhled. Taky bych potřeboval poradit jak tomuhle (asi oxidování) předejít. Budu rád za jakoukoliv radu. m.artty
Registrovaný uživatel
Tak jsem dneska prohledával nějakou lirteraturu zabývající se numismatikou a bylo tam psáno, že folie z PVC postupem času uvolňují chlor a tím ničí železné mince. Nemůžet to být i můj případ (album je docela staré)? Bohužel v tom albu nic železného pro posouizení neni.
Registrovaný uživatel
Tak jsem na to asi přišel - zatím je to jen ve zkušební fázi. Cca 3 hodiny máčím minci v Coca Cole, a už 90% té špíny (nevim co to je) je dole a patina je docela zachovaná. Nechám to tam do rána, doufám, že to tu minci nerozpustí :D
Registrovaný uživatel
Mno tak nějak ... kyselina fosforečná (Cola) nebo ocet ( já ji pak ještě přejedu zubní pastou. Ona se sice leskne na začátku jak je umytá, ale za pár týdnů se jí ten lesk ztratí, akorát už nebude špinavá. Jsem to zkoušel na 5 Sk 1939 a teď ani není poznat že jsem ji nekdy čistil).
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
JJ, přešně tak. Zkoušel jsem to na 3Kčs rok 1965 - vyčistila se perfektně, ale jou na ní ještě trošku vidět stopy, kde byla špinavá.... ještě to musim nějak vychytat...
Registrovaný uživatel
Existuju aj specialne pripravky, urcene na cistenie minci:

Napriklad toto
Registrovaný uživatel
No když už jsme u toho, můžu sehnat speciální přípravek na čištění stříbra... a to je prakticky to samé a nestojí víc než stovku...
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
no, nie je to celkom to iste - ak ponoris CuNi mincu do pripravku na striebro, tak ho znehodnotis... ja som investoval do tychto ponornych kupelov, mam 3, na Ag, CuNi a Cu/CuSn - som spokojny.
Ale ked Cocacola spravi niekomu tu situ sluzbu, tak prosim - proti gustu ziaden disputat :)
Registrovaný uživatel
Stříbro čistím v roztoku kyseliny citrónové - zabalit do měkkýho hadříku a cca 5-10 minut povařit a pak se špína jednoduše setře hadříkem a mince je OK ;-)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Pomoc při čištění CuNi

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1