Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Pomoc zacatecnikovi

Vykupminci.cz
Numisargo

Pomoc zacatecnikovi

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Anobo si klidně pár levnějších minciček z Aukra koupit s vědomím, že na tom nejspíš něco proděláte. Za ten pocit, držet v ruce stříbrný originál z 15. století, to stojí!
Registrovaný uživatel
Tal jsem procet cele to vlakno o uchovavni minci.
Ale uplne si nejsem jistej jak na to nikdo tam vyslovene nepsal jak uchovava PG.

Tak co by jste rekli na plastovou kapsli ?
A tu umistit na plato?
Registrovaný uživatel
krenda napsal
Tal jsem procet cele to vlakno o uchovavni minci.
Ale uplne si nejsem jistej jak na to nikdo tam vyslovene nepsal jak uchovava PG.

Tak co by jste rekli na plastovou kapsli ?
A tu umistit na plato?

Treba na tohle ?
https://www.numismatikacb.cz/Mincovni-kazeta-MBS-20-d1136.htm
Registrovaný uživatel
Nebo nemuzete hodit nejake foto jak mince uchovavate vy?
Ceho se vyvarovat atd
Registrovaný uživatel
krenda napsal
Tal jsem procet cele to vlakno o uchovavni minci.
Ale uplne si nejsem jistej jak na to nikdo tam vyslovene nepsal jak uchovava PG.

Tak co by jste rekli na plastovou kapsli ?
A tu umistit na plato?


Problematiku uchovávání minci nelze řešit podle konkrétních nominálú, ale tato problematika musí být řešena ve všeobecné rovině. Vždy si musíte dát pozor na skutečnost, aby materiály, ze kterých jsou obaly vyrobeny, neměly negativní vliv na ukládané mince. V dané diskuzi je dost ohlasů na bezpečné obaly, které mincím neškodí.

Já např. používám celofánové sáčky, nebo plastové dvoukapsičky Kobra.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Kobra je fajn, i kvůli poznámkám a variabilitě uložení
Registrovaný uživatel
hele stejne to nekolikrat zmenis, a predelas. Ja zacinal, s albumem, pak kufrik, pak kapsicky kobra v platech, pak plata s kapsickama v kufru ted zase album. A nakonec si asi necham udelat vlastni plata od truhlare nebo nejakou miniskrinku jelikoz jsem zjistil ze moje sbirka bude na desitky kusu ne stovky coz je dulezity vedet. Zalezti na kolik materialu si brousis zuby, jaky material, jestli s tim bude hybat, cestovat popripade mince casto brat do rukou. A ideal stejne zadny neni. Na to prijdes. AJen se vyvaruj jak rika evropa nebezpecnym materialum, takze zadny kapsle nebo alba z chiny atp... :-) Necht se ti sbirka rozrusta :-)
Moderátor
krenda napsal
Ahoj sběratelé překrasných pražských grošů.
Jsem uplnej zacatecnik. Potreboval bych od vas par rad.
Kde bych sehnal nejakou knihu?
Kde bych se docetl jak se mince rozdeluji jak urcit obdobi nebo mincovnu atd.
....


k dotazu kde se dočtete jak se groše rozdělují - zde je základní literatura týkající se pražských grošů:

Václav II.: Josef Smolík, Pražské groše a jejich díly (1300-1547) obvykle reprint doplněný Castelinem a Pánkem z r. 1971

Jan Lucemburský: Karel Castelin, O chronologii pražských grošů Jana Lucemburského, Numismatický sborník, 1960

Karel IV.: Václav Pinta, Typologie a chronologie pražských grošů Karla IV. (1346 – 1378 ) - poslední vydání z roku 2015

Václav IV.: Jiří Hána, Pražské groše Václava IV. z let 1378-1419, 2003
to již máte

Jiří z Poděbrad: nejnověji Lenka Cycoňová - Lukáš Richtera, Nové typologické řazení pražských grošů Jiřího z Poděbrad (1458-1471), Numismatické listy 2015, s 114-131

a předtím: Jarmila Hásková, Příspěvek k typologii, váze a jakosti pražských grošů krále Jiřího Z Poděbrad, in: Karel Castelin. Sborník příspěvků k oslavě jeho Životního numismatického díla sestavený u příležitosti jeho 70. narozenin, Hradec Králově 1973

Vladislav Jagellonský a Ludvík Jagellonský: Jarmila Hásková, Pražské groše z let 1471-1526 : Vladislav II. - Ludvík I., 1971

a nově jenom Ludvík: Miloš Vaňouch, Pražské groše se jménem Ludvíka I. Typologický rozbor, Numismatické listy 71 3-4, 2016

Ferdinand I.: Jiří Chvojka, Pražské groše Ferdinanda I., 1997
a na nedatované groše Ferdinanda I. je lepší: Tomáš Smělý: Nedatované pražské groše Ferdinanda I., Numismatické listy 51 5-6, 1996

na ty asi 4 exempláře grošů Ladislava Pohrobka typologie pokud vím nevznikla :-)

u řady typologií se pracuje na jejich doplnění, aktualizaci či přepracování - u některých jsou již poslední výsledky bádání i prezentovány - viz Cycoňová - Richtera, Vaňouch

Spoustu informací najdete zde na fóru sberatel.com v sekci pražské groše a jednotlivých tématech dle panovníků
Další informace a také odkazy na další literaturu pro podrobnější studium můžete nalézt také na pobočkovém webu ČNS z.s. - pobočky Pražské groše ww.cnspg.cz

Kde knihy koupíte? Antikvariáty, burzy, aukce, aukro, ...

Ať se vám daří ve vaší nové zálibě.
Registrovaný uživatel
Jeste se zeptam jak je to s bilima penizkama obevojou se tam taky falza jak u PG nebo tam to neni tak profitabilni je delat?
Registrovaný uživatel
Penízky stojí řádově deseti až stokoruny , kdo by je dělal ?Ani u grošů se to dělat nevyplatí .Rytec , který by to dokázal by na razidle musel pracovat určitě dlouhou dobu a mohl vyrazit jen pár kusů , jinak by se přišlo , že něco nesedí .Nebojte se , klidně kupujte to co začátečníci kupují , běžné groše a jejich díly , snažte se je získat pokuď možno v hezkých stavech, ten který prozatím máte není dle mého názoru špatný,,tím se v tom začnete orientovat a studium je také zajímavější , když držíte minci a až poté si nastudujete její souvislosti , než mít nastudovány varianty atd a teprve poté začít shánět mince .Trh ať na Aukru , v obchodech i burzách má ohledně množství slušnou nabídku a nepředpokládám , že by jste začal s groši Ludvíka ,případně s půlgroši , kde už možnost falz , díky jejich cenám je reálná .V pražských grošech běžných panovníků se falza vlastně nevyskytují a když už ano , jedná se většinou o dobové a to je velmi zajímavé , mimo jiné i pro to , že padělatelům šlo o...život :D
Registrovaný uživatel
Pomuzete mi nekdo s idetifikaci?
Muj typ je HA X a/? 1

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A co takhle nafotit tu minci rovně? Člověk aby si krk vykroutil, aby obraz na minci viděl tak, jak má být.

Je to spíš IX. c/2.
Registrovaný uživatel
Jeste k tomu prvnimu grosi z prvni stranky co jste mi pomahali urcit jako ha xiii .e.
Koukal jsem do knihy od haskove a u te varianty co jste mi psali mi nesedi podle haskove ma ta varianta hrivu z pulmesicku ve 2 radach ale lev na grosim ma 2 velke rady pulmesicku a jeste jednu malou radu pod hlavou. Neni to jina varianta nez ta Ha xiii.e.
Sem si koupil knizku tak ted budu chytrej jak radio. :-D
Tak se nezlobte jen se tomu snazim nejak prijit na kloub
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
A co takhle nafotit tu minci rovně? Člověk aby si krk vykroutil, aby obraz na minci viděl tak, jak má být.

Je to spíš IX. c/2.

Pardon
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
A co takhle nafotit tu minci rovně? Člověk aby si krk vykroutil, aby obraz na minci viděl tak, jak má být.

Je to spíš IX. c/2.

Pardon davam to z telefonu tam to mam otoceny normalne ale jak to vlozim sem tak se mi to zase pretoci uz jsem to zkousel snad 5x
Registrovaný uživatel
Typologie Háskové má mnoho chyb a nepřesností, na ty kresby se nedá vždy úplně spolehnout. U typu XIII v podstatě vždy řada malých měsíčků pod krkem je přítomna, ale někdy jsou ty měsíčky drobné a nejsou na první pohled vidět (splývají s velkými měsíčky nebo s hlavou). Podle takového kusu nejspíš vznikla ta kresba v typologii. Většinou ale ty malé měsíčky jsou vidět.
Registrovaný uživatel
Ahoj jeste jsem se chtel zeptat. Cistite nejak prazske grose? Ty moje maji kolem kraju takove tmave fleky do cerna.
A pak jeste jestli prazske grose konzervujete
Podle knihy pana Bukvice by se pry meli konzervovat.
A) dostatecne naredenym lakem pry kdyz je dobre naredeny tak na minci neni vubec nic videt.
B) nebo silikonovym olejem
Jak to tada konzervujete nebo se to nevyplati?
Registrovaný uživatel
Jinak rozhodl jsem se ze grosiky budu ukladat na plata.
Z albumu mam strach ze se zlomi do kapsicek se mi zavirat nechcou nevypada to pekne
Registrovaný uživatel
krenda napsal
Ahoj jeste jsem se chtel zeptat. Cistite nejak prazske grose? Ty moje maji kolem kraju takove tmave fleky do cerna.
A pak jeste jestli prazske grose konzervujete
Podle knihy pana Bukvice by se pry meli konzervovat.
A) dostatecne naredenym lakem pry kdyz je dobre naredeny tak na minci neni vubec nic videt.
B) nebo silikonovym olejem
Jak to tada konzervujete nebo se to nevyplati?


Čistit groše ani nezkoušejte, protože byste je zničil. Navíc mají dlouhověkou přirozenou patinu, která jim sluší. Proto kupujte pouze takové mince, které se Vám budou v jejich přirozeném stavu líbit a nebudete mít nutkání je čistit, či nějak jinak konzervovat.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 28. 9. 2018, 10:29. »
Registrovaný uživatel
Ahoj mel bych dalsi otazku. (Vim ze uz jsem otravnej ale nemam kam jinam se obratit tak se nezlobte)
Chci zbirat vladislava II jageleonskeho
Jak zbirate prazske grose vladislava ?
Nebo jak by jste doporucili zbirat zacatecnikovi chci aby zbirka davala trochu nejaky smysl ne mit 2pg od jednoho panovnika 10pg od druheho atd.
Takze zbirate je jako zkaladni druhy podle haskove?
Nebo aji podskupiny to by bylo cca kolem 250 ks?
Plus varianty co jaou nepopsane.
Nebo kupujete jen co se vam libi?
Dekuji vsem co se mi snazi pomoct v mych zacatkach.
Registrovaný uživatel
Každý sbírá jinak podle toho, co mu vyhovuje. Až budeš mít většinu dostupných základních typů a pak si posbíráš i nějaké obrazové varianty, stejně začneš sbírku rozšiřovat i o další panovníky. Je to i o tom, jakou máš trpělivost, protože když sbírku takto úzce vymezíš, budeš za nějakou dobu dlouho čekat na další přírůstek a možná Tě to i přestane bavit.

Já například začal denáry Přemyslovců, pak přidal grošovinu a teď už jsem u Matyáše :)

Zvaž, jestli není lepší pořídit do sbírky to, co se dá zrovna dobře koupit, klidně od každého něco a až toho budeš mít hodně, bude ten soubor dávat nějaký větší smysl. Důležité je mít ze sbírání radost ...
Registrovaný uživatel
Další otázkou jsou finanční možnosti. Proto si stanovte svoje možnosti a z nich vycházejte při hledání sběratelského rozsahu. Bylo by na začátku chybou, pokud byste měl "velké oči" a stanovil si něco, co nelze ani v náznaku ufinancovat. Další otázkou je hledisko zachovalosti, zda Vám stačí pouze kusy do počtu, nebo chcete hledat mince v obstojné zachovalosti.

Pak by se měla tato rozvaha, která vychází z rozsahu sbírky a nároků na kvalitu, krýt s Vašimi finančními možnostmi.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 1. 10. 2018, 11:51. »
Registrovaný uživatel
Ahoj chtel bych koupit tenhle grosik. Ale nefari se mi ho nikam zaradit muj typ by byl asi Ha XI ale fakt nevim.
Kam by jste ho zaradili vy jakou by tak mohl mit cenu?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Máš to správně, je to XI. a/7
Registrovaný uživatel
Dekuju.
A kolik myslys ze by za takovejhle gros byla optimalni cena ?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Sběratel.com » Pražské groše » Pomoc zacatecnikovi

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1