Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Prosím o identifikaci

Vykupminci.cz
Numisargo

Prosím o identifikaci

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
Prosím s objasnění svého nálezu detektorem kovů.
Nalezl jsem "minerál"?? viz fotky.Celý byl obalený "asi měděnkou".
Po částečném očištění je hodně drsný (asi jako smirkový papír).Na světle se hezky drobně třpití (což na fotkách jaksi nejde moc vidět).Barva je načervenalá a vzhledem k velikosti asi 4x3x1cm je teda dost těžký.

Děkuji za odpovědi
N

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Možno železno medený sulfit ,alebo iné prímesi ...

Bez chemickej analýzy dávam len orientačnú odpoved.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Děkuji za objasnění.
A poradíte mi, čím dostat z povrchu všechnu tu měděnku?
Registrovaný uživatel
..nejsi od někud z Nymburska, nebo někde směrem k Českému Ráji? V té oblasti se totiž dají nalézt nugetty mědi.
Lze je však velmi snadno zaměnit s valounky mědi, z velmi starých (keltové, kultury před nimi) primitivních pecí. Nalézají se na starých sídlištích, po celé ČR..
Registrovaný uživatel
..kdysi jsem do sbírky získala tyto dva vzorky- 1. nugetek 2. pravděpodobně slitek mědi ze staré pece (může to být samozřejmě slitina)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
PS: ..tu měděnku bych nesundavala, je to zbytečné a nejspíš by to ničemu neprospělo... Do teď lituji, že jsem ji tenkrát očistila z toho nugetku nahoře. Krystaly byly pokryty nádhernou zelenou a já ho bohužel očistila :roll: Zbytek měděnky je vidět v horní části vzorku.
Registrovaný uživatel
Děkuji za další posouzení.
Jsem z Moravy.Konkrétně z Litovle u Olomouce.Nález jsem vykopal na poli nedaleko Litovle.
Díval jsem se na foto nugetů mědi, ale ty byly hladké .... proto mi zatím připadá pravděpodobnější, že je to spíše nějaký ten sulfid mědi.
Očistit měděnku mě nutí fakt, že místa bez ní se krásně třpytí :-) Což mi připadá hezčí :-)
Registrovaný uživatel
Odporúčam očistiť 50/50% , bude to zrejme lepšie,
na druhú stranu vlastník si Ty ako naložíš zo vzorkou je tvoje právo.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
ahoj všichni

Pozor na to, nemusí to být vůbec minerál či hornina - jak píše korunka, může to být slitek kovu, slitek strusky, může to být původu recentního (současné), nebo taky původu pravěkého (artefakt) - např. pozůstatek výroby kovů - a v tomto případě je nesmysl potřebu čistit - nečistit posuzovat způsobem: "...Což mi připadá hezčí...", neboť v případě pravěkého artefaktu jej tak nenávratně poškodíš.

Nejjednodušší je navštívit místní muzeum - mineraloga i archeologa. Co ti na to řeknou.

A dá se použít i nedestruktivní metoda zkoumání - např. zjištění objemové hmotnosti - objem zjistíš v odměrném válci s vodou, zvážíš, trocha matematiky, a to co vyjde (XY gr/cm3) by mělo spolehlivě rozlišit, zda jde o čistý kov (měď či její slitiny), nebo minerál...

Největší pitomost je, násilně to mechanicky nebo chemicky "čistit", když ani netušíš, co to je. Ale to je jen můj názor.
Registrovaný uživatel
Mne sa zdá,že ten prvý vzorek vyzerá na markazit,ten vytvára také zhluky, povrch je však oxidovaný do hnedo -červena, inak skús urobiť detajl povrchu a prilož ho sem, nech vidíme akého tvaru je.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Minerály » Prosím o identifikaci

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1