Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Prosím o určení horniny a útvarů

Vykupminci.cz
Numisargo

Prosím o určení horniny a útvarů

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,

tento kámen jsem vyfotil v dolové oblasti na Sokolovsku. Chtěl jsem se zeptat, jestli se jedná o nějaký druh vápence nebo opuky.

Dále jsem se chtěl zeptat na ty útvary. Už jsem si to kdyby hledal, ale teď nemůžu nikde najít, jak se jim říká. Pokud se nepletu jsou vytvořené vodou a díky různé tvrdosti horniny. Našel jsem na internetu akorát obecný pojem pseudofisilie (kam patří i dendrity, které jsou na kamenu z boku).

Děkuji za bližší informace ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jedna fotka a dosť špatne nafotené .
Možno je to úlomok uhlia s otlačkom stromu.?
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Díky za odpověď.
Bylo to foceno ze staršího mobilu, tušil jsem, že to nebude ono. Už jsem si na něj a pár dalších vzal foťák, tak to je snad rozeznatelný. Bylo jich tam i dost úplně rozpukaných.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vypada ako ornament v pieskovci , aeee coho to bola sucast...? :roll:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Děkuju za určení. Pískovec mě měl podle té barvy hned napadnout...
Nedaří se mi ale najít něco podobného na internetu, tak taky nevím, co to konkrétně je. Jestli to jsou otisky nějakých rostlin?... nevím no. Budu hledat dál.
Moderátor
Vypadá to na nějaký otisky, ale čeho, to teda netuším.
Registrovaný uživatel
Je to pseudofosilie,při prudkém ohřátí a následném ochlazení dojde vždy k vyloučení uhlíku na povrch,nebo do pukliny,to je vidět na sedmé fotce.To černý je grafit.Nález je stejně starý jako Země a na povrch se to dostalo o miliardy let později,nejspíš explozí Rieského meteoritu,nebo jiného, většího.Zkus kousek odštípnout ,ohřát na 250°C třeba na vařiči a hod ten kousek do vody,uvidíš že na povrchu zčerná,pseudofosilie mají vysoký obsah uhlíku i 80%.Je to moc pěkný nález.
Registrovaný uživatel
Díky za podrobný popis.
Dřív v místě nálezu probíhala dolová činnost, takže se to na povrch dostalo nejspíše stroji.
Stejně je zajímavé, že jsou ty útvary natolik různorodé. Člověku se až nechce věřit, že to nejsou obtisky různým rostlin.
Registrovaný uživatel
Kdysi bývaly velké zkamenělé kmeny stromů u nás v parku ,jako místní zajímavost,někdo je odvezl,anebo ukradl,není to nic ojedinělého najít takový nález na českém území, kmeny stromů jsou vystavené i v Jilemnickém muzeu nalezené v Jizeře.
Registrovaný uživatel
..ta čtvrtá a pátá foto je určitě zkamenělá flora. Co je to ale za rostlinu netuším. Snad nějaké kapraďorosty??? Ostatní těžko říct. To první také mohou být otisky dávné flóry.
To na šesté fotce bych viděla jako wad (Mn)
To poslední vypadá na kulovitou konkreci, nevím jak se nazývají odborně, ale občas také obsahují zkameněliny (některé druhy např. v okolí Berouna)
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 22. 6. 2015, 18:48. »
Registrovaný uživatel
ok, tak to máme ornament, nějaký otisk, pseudofosilie (uhlík) nebo zkamenělá flora, a teď babo raď :-)

No každopádně to přes zimu nenechám venku, aby to mrazem nepopraskalo, to by byla asi škoda. Déšť a sluníčko tomu zatím snad moc nevadí, alespoň se to přírodně očistí :-) Na skalce se to vyjímá.
Registrovaný uživatel
foto 4 a 5 takmer urcite nejake prvohorne kapradiny,
nalez predpokladam v okoli cernouholneho reviru.

uhelne sloje zvyknu byt prerusene vrstvami jaloviny,
kde nebol dostatok organickeho materialu na vznik uhlia.

pri tazbe uhlia sa tato jalovina hromadi na haldach v okoli tazby,
ak je vrstva dostatocne hruba, a oddelitelna od uhlia.

ak je vrstva jaloviny tenka, a po ekonomickej stranke nema vyznam to separovat,
primiesa sa to jednoducho do uhlia, a hotovo.

ak by bola taka moznost,
odporucam vzorky ukazat, a informaciu si overit,
u byvaleho hornika z ostravsko-karvinskeho reviru.
_______________
Registrovaný uživatel
Děkuji za názor. Jedná se o hnědouhelné doly, ve kterých teď probíhá rekultivace.

Zase se tam brzy půjdu porozhlédnout, tak kdyžtak nahodím nové nálezy.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Minerály » Prosím o určení horniny a útvarů

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1