Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Prosím ocenit mosazné potřeby písaře

Vykupminci.cz
Numisargo

Prosím ocenit mosazné potřeby písaře

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Je to být staré, svícen, kalamář, držák snad na sirky, kolíbkové sání, to ploché nevím na co je, asi také sání. Jaká je asi cena? Děkuji předem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je to z 1. třetiny 20. století. Odlito to bylo pravděpodobně ze zinkoslitiny - zinkálu, anebo z litiny (litina je cennější) a bylo to galvanicky pomosazeno. Sloh je to rokokový, zřejmě to bylo určeno do pánského pokoje s nábytkem v pseudorokokovém slohu. Džezvička na kávu a ty 2 lžičky k tomu nepatří.
Vyrobeno to bylo s největší pravděpodobností v Německu. Je to velmi kvalitní odlitek, ale dívám se, že nějaké drobné součásti Vám tam chybí. Cenu si takto z hlavy nedokážu odvodit, ale s informacemi, které ode mne máte už to na googlu najdete.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Pane Adalberte, velmi děkuji za odborné vyjádření. Vzal jsem na to teď pilník a na svícnu jsem odspodu na nefunkčním výčnělku vzal vzorek a jeví se to být odlité komplet mosazné. Vygooglil jsem, že "geschützt" znamená "chráněný" - asi vzor.
Registrovaný uživatel
Najprv ste mali skúsiť magnet tak by ste ihneď vylúčili liatinu. Keď už chcete skúšať farbu kovu tak najlepšie je jemný vryp špendlíkom, len taká bodečka ;) Ak je to mosadz tak je to lepšie ako liatina a ešte lepšie ako zinok.
Veľmi krásna súpravička ;)
Registrovaný uživatel
Když se dívám na vnitřní stranu sirníku, tak vidím šedou barvou a ne žlutou a nemyslím, že je to zkreslením fotoaparátu. Zrovna tak, když se podívám na vnitřní stranu otevřeného víčka kalamáře, vidím že je šedé a kolem má žlutou obrubu. I tam, kde je vyražen nápis GESCHÜTZ a kde to zřejmě někdo leštil nebo brousil je vidět jak žlutá barva mosazi přechází v šedou. Zkuste u nápisu na spodní straně lehounce udělat malý vryp a podívejte se jakou má barvu. Pokud tam uděláte vryp a bude žlutý, tak je velmi pravděpodobné, že souprava byla původně postříbřena, anebo patinována na starostříbro.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Zatrapráce.já tipoval to rokoko :D ..pane Adalbert,opět poprosím,jak jste poznal že jsou to dvacátá léta? Já vím,ptám se asi často tak blbě...ale povoláním jsem zcela mimo starožitnosti a takto si rozšiřuju obzory. Moc mě zajímají staré věci celkově ale na školu už je pozdě a tak zbývá jedině samostudium..a pomoc dobrodiných znalců. A vy jste skutečně kádr..
Registrovaný uživatel
Je to velmi jednoduché. v době rokoka nebyly zápalky (křesalo se ručně, nebo pomocí mechanického křesadla) a dokonce ani první zápalky z 19. století neměly hranatou krabičku, ale kulatou. Ve vyfocené soupravě je sirník na hranaté zápalky.
A v době rokoko neznali nic podobného čemu se říká chráněný vzor - GESCHÜTZ. Maximálně by na soupravě byla signatura rytce nebo stříbrníka, popřípadě monogram, nebo erb majitele. A těch rozdílů je tam samozřejmě více, ale tyto dva jsou jasné na první pohled. V době rokoka by v soupravě také nechyběla nádobka na jemný písek atd.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Panejo..děkuju. Byl jste jeden z prvních zde na foru kdo reagoval na můj první příspěvek ale vůbec jsem tenkrát netušil,jaký člověk na to tenkrát zareagoval. Jsem rád,že se obtěžujete a své vědomosti trousíte i mezi nás laiky a upřímně nechápu,jak jste se tohle všechno naučil :D . Velký respekt vůči vám a vašim vědomostem ;). Fenix 188
Registrovaný uživatel
Já jsem také laik, což má své výhody i nevýhody. Pokud chcete vědět více o starých věcech doporučuji návštěvu muzeí, hradů a zámků. Projel jsem kus světa, muzea mají v cizině často lepší, někdy i horší. Ovšem v hradech a zámcích jsme světový unikát. Většina lidí ani netuší co doma máme. Vstupné je u nás pořád směšně nízké. Já si rád povídám s průvodci i průvodkyněmi a občas se tak seznámím i s místními amatérskými historiky a dovím se co v literatuře není. Čím jsem starší tím více si vážím toho co tady máme.
Odborník, ale skutečně nejsem a ani se za něj nepovažuji, ale každá chvála mne velmi těší a moc Vám za ni děkuji.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Děkuji panu Adalbertovi i ostatním. Zodpovědně se jedná o litou mosaz a dokonce i čep v pantu víčka kalamáře bude mosazný - nemagnetuje a to mám speciální neodymové magnety. Ocelové jsou jen čtyři středové šroubky v kalamáři, sirníku, svícnu a kolíbkovém sání průměru 4 mm. Vyfotil jsem to lépe, bylo to zaprášené. V tom sirníku zřejmě někdo zapálil sirky, proto má zevnitř šedivou barvu - je to ze zplodin hoření oxidace. Pane Adalberte, nemohl bych poprosit o přibližnou cenu soupravy odhadem? Abych to nenabízel za nějaký nesmysl, je to z dědictví. Předem děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Odhadem z hlavy Vám tu cenu nedokážu určit, ale nejpozději zítra Vám ji řeknu. Co se týče zkoušky na magnet k ničemu není, protože ta šedá zinkoslitina (možná neuvádím přesný odborný název) není magnetická a magnet na ni nijak nereaguje. Teď jsem si to doma pro jistotu sám zkusil.
Na Vaší poslední fotce dole je jasně vidět, že pod dřevem je to šedé, tam to určitě nikdo neopálil. Vezměte si jehlu a do šedého místa pod dřevem udělejte vryp, tam nic nezkazíte. Pokud je to celé odlito z mosazi tak to bylo následně to bylo galvanicky pokoveno, aby to mělo vzhled starého stříbra.
Představa, že by si nikdo za 1. první republiky dal do své pracovny nablýskanou mosaznou psací soupravu je nepravděpodobná. Mosaz byla tzv. zlato chudých. Kdo měl mosazné kliky patřil k nižší příjmové skupině. Ti bohatší je sice také měli z mosazi, ale krásně pochromované.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Opravdu je to litá mosaz, vše jsem zkoušel, jsem strojař vím jak na to. Pokud jak původně píšete, že by to mohlo být vyrobeno ze "zinkálu", nebo z litiny a pak pomosazeno se tedy i takovéto mosazné písařské potřeby vyráběly pro ty chudé. -- Ale přece odlití přímo z mosazi je jednodušší, než lití z jiného kovu a pak povrchová úprava, kde je o několik technologických operací více a tím je to dražší. Postříbřeno to nikdy nebylo, ani žádná jiná povrchová úprava. Tady jde o přesné lití bez dokončovacích úprav, kdy jsou na předmětech znát i jemné detaily. --- Když už jste na drátě, dovolil bych si poprosit o názor na bronzovou sochu na fotkách. Bronz měří 35 cm, s podstavcem 42 cm, na krystalickém šedém lomu ruky je bronz. Kdo by mohl být autorem a jakou asi tohle má cenu. Předem děkuji za názory.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak se vrátím k Vaší psací soupravě. Myslím, že její cena se bude pohybovat kolem 3 000 Kč. Je pěkná, ale už nemá původní povrchovku a chybí několik drobných detailů. Zájem o tyto předměty není velký a myslím, že více peněz nedostanete.
To druhé sousoší je jasné - oblíbený motiv českých dějin Ctirad a Šárka. Autorem pravděpodobně bude nějaký český sochař z přelomu 19. a 20. století, nebo pár let mladší.
Zkuste hledat na internetu a v galeriích sousoší Ctirad a Šárka. Pravděpodobně najdete předlohu ve větším provedení a tam bude uvedeno, kdo je autor.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Děkuji, ale opravdu vylučuji, že by mosazný psací soubor mohl mít v minulosti jakoukoliv jinou povrchovou úpravu, než vzhled mosazi. Nyní je jen zaprášený, voda s jarem, kartáč a je v původní podobě. Dík.
Registrovaný uživatel
Pokud je to mosazné, tím lépe pro Vás.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Adalbert napsal
Já jsem také laik, což má své výhody i nevýhody. Pokud chcete vědět více o starých věcech doporučuji návštěvu muzeí, hradů a zámků. Projel jsem kus světa, muzea mají v cizině často lepší, někdy i horší. Ovšem v hradech a zámcích jsme světový unikát. Většina lidí ani netuší co doma máme. Vstupné je u nás pořád směšně nízké. Já si rád povídám s průvodci i průvodkyněmi a občas se tak seznámím i s místními amatérskými historiky a dovím se co v literatuře není. Čím jsem starší tím více si vážím toho co tady máme.
Odborník, ale skutečně nejsem a ani se za něj nepovažuji, ale každá chvála mne velmi těší a moc Vám za ni děkuji.
Adalbert



V tom máte teda pravdu, že u nás je levno. Sice jsem neprocestoval skoro nic,památky tak akorát my a Slovensko plus polská Osvětim..ale i za to málo můžu říct,že za ty ceny u sousedů mám u nás prohlídku a oběd i s manželkou. Této zálibě se hodlám věnovat i nadále a mám ještě hodně co poznat..mě zajímaly hodně totalitní režimy - komunismus, nacismus. Na mou sbírku knih ohledně Třetí říše jsem už tak trochu hrdý za ta léta (hltám to někdy od páté třídy :D ) a pořád je co nové objevovat. Mám tu knihy z jejich strany a i naše,hlavně sbírky knih československých letců..úžasná je kniha Zbylo nás devět od Jiřího Osolsobě,ta se čte jedním dechem nebo KX-B neodpovídá od Aloise Šišky. Ta je o nacismu i životu po válce u nás. Nebo Dvě rány pod pás..no,dalo by se pokračovat dlouho ;) . Za laika vás já nikdy považovat nebudu,pro mě jsou vaše znalosti fenomenální a ted o to víc,když jste je nabyl takto osobně..já trávím spoustu času v práci,přes týden a víkendy,takže já se mohu dovzdělat akorát pomocí knížek. Stěží hledám čas na opravy starých hodin a těch oprav je čím dál víc,ani nestíhám dávat dohromady svoje vlastní :mrgreen: . Víte, v čem hodně plavu a co bych se rád přiučil? Zajímá mě období historismu a i secese, ale mám problém kolikrát rozeznat co je třeba originál baroko a co už z dob historismu..neznáte o tom nějakou dobrou knihu,kde je vše takříkajíc v kostce? A totéž o secesi..v práci mám na takové studium času habakuk. Omlouvám se zakladateli tématu za takovéto spamování ;) . Ale třeba to poslouží i někomu dalšímu.
Moderátor
Lidové ceny za vstupy do památek mají (nebo ještě onehdy měli) taky v Dolnej zemi Uhorskej, čili v Maďarsku. Akorát že tam bývá mobiliář a další spíše až z XIX. století, méně už z XVIII. Dáno pochopitelně tureckou okupací. Ale leckde mají i pozoruhodné památky na Římany, což teda u nás nic takového není. Například v Pětikostelí.
A hrozně mne mrzí že jsem před pár lety nemohl jet do Sedmihradska na exkursi po kostelních hradech (ceny za vlez nevím, snad bych našel v programu, ale myslím, že to taky nebyly nikterak přehnané cifry).
Registrovaný uživatel
Absolutně nejlevnější muzea jsou v Londýně nad Temží. Vstupné do všech státních muzeí = 0. A to pořád během řádné otevírací doby. Jednodenní letenka tam a zpět se dá také pořídit za nevelkou cenu.
Hodně levná je Vídeň, o státních svátcích je za 1 cenu vstupné do 2-3 muzeí. Samozřejmě je možné jet 26. 10., kdy je otevřeno vše zdarma, ale to nedoporučuji, všude jsou davy lidí a z návštěvy člověk nic nemá. Také některé soboty jsou ve Vídni některá muzea zdarma. Například muzeum designu super zážitek: nádherné české sklo a porcelán. Ve Vídni se také vždy pořádně najím, mám rád suši a jiná japonská a čínská jídla v restauraci Sajado se toho vždy najím do foroty. Vídeň má pro nás ještě jednu velkou výhodu, mají super informační kancelář pro české turisty. Z České republiky tam můžete volat zdarma, mluví perfektní češtinou, na e-mail Vám pošlou mapky, informaci, zjistí vše co potřebuje vědět atd.
Když bylo euro za 25 korun, tak byla Vídeň levnější než Praha.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Pro Fenix 188:
Jednu knihu, kde by bylo to co Vás zajímá popsáno v kostce neznám, ale najděte si na internetu veřejnosti přístupné stavby, které jsou postaveny určitém slohu včetně interiéru. Vytiskněte si jejich popis a běžte se na to podívat. Klidně to může být i kostel, radnice, nádraží, stará továrna, obytný dům, nebo tematická výstava v muzeu. Za pár měsíců, možná 2 - 3 roky to všechno budete vidět jinýma očima než teď.
Dobré jsou také komentované prohlídky měst s architektem, nebo historikem umění.
Vezměte si sebou foťáček, nebo kameru a udělejte si takovou elektronickou knihu v kostce sám pro sebe. Dá Vám to mnohem více informací, než si teď dovedete představit.
Adalbert
Moderátor
Pane kolego, Vídeň miluji je krásná, je nádherná a má velkou výhodu, je tam velmi málo "pražáků"
PS. Pražáci nevztekejte se, v Praze bydlí moje dcera a vnoučata!
Registrovaný uživatel
Co by v Vídni s němy delali......................vůbec se nedivím!!!!
Registrovaný uživatel
:P
-s-
Registrovaný uživatel
Uff..to bude teda ještě robota . Škoda,že o tom ještě nikdo nic nenapsal..Ale máte pravdu..letošní rok jsem s tím už začal ale zatím v tom mám obrovský guláš tak akorát..na secesi mám štěstí. V mém okolí je plno staveb architekta Jurkoviče a taky něco od Huberta Gessnera..fotil jsem a o fotky jsem přišel tento víkend :( Pitomá elektronika :evil: . A já taky,že jsem je neměl zálohované. V kostelích je toho ještě hodně a na farách taky,tam chodím rád. Supr je kostel u sv. Mořice v Kroměříži,to je pro mě město secese a rád se tam vracím na čumendu 8) . Je tam originál gotické vybavení (ano,já si ho spletl s historismem ) a bylo se tam na co dívat. No nic,budu bádat,třeba za pár let už budu taky moct něco smysluplně okomentovat :mrgreen: .
Registrovaný uživatel
http://ghmp.cz/vystavy/jaroslav-horejc-1886-1983-mistr-ceskeho-art-deca/

Skvělá výstava, pokud budete mít cestu kolem určitě se tam stavte a pomalu si ji vychutnejte.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Pane kolego, Vídeň miluji je krásná, je nádherná a má velkou výhodu, je tam velmi málo "pražáků"
PS. Pražáci nevztekejte se, v Praze bydlí moje dcera a vnoučata!

Vídeň vypadá jako Praha, akorát je placatá.
Místo Pražáků tam mají araby ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Starožitnosti » Prosím ocenit mosazné potřeby písaře

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1