Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Rez na známkách

Vykupminci.cz
Numisargo

Rez na známkách

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Minule se to tu kdesi nakouslo...chtěl jsem poprosit znalé problému, jestli by, nám nováčkům, zde neshrnuli jejich zkušenosti s tímto zlým, ošklivou věcí;) Co to vlastně je - plíseň? Jak velké je nebezpečí šíření - např. když dám do zásobníku na místo po rezavé známce známku čistou, "chytne to"? A ohraná otázka - dá se rzi nějak zbavit, či předcházet (samozřejmě kromě briskního vyhození postižených známek)? Jako natřít známku antimykotikem nebo tak..
Registrovaný uživatel
nic moc na to nepomáhá a většina chemie pokud bude působit na rez, pak ale teké na barvu známky, papíru...atd. dále jak jsi naznačil, je pak vysoká pravděpodobnost dalšího šíření ---> proto praktikuji takovouto známku zahodit. Ve svých sbírkách mám pokud vím jen jednu jedinou ve vzácné perforaci, kterou se mi zatím nedaří jinou sehnat, ale je ve fólii uzavřena ze všech 4 stran jako dokumentační kus.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
řekl bych, že budou možná i různé typy "rzí" jako jsou různé typy plísní apod., takže pro kvalitní hubení by člověk asi vždy musel znát druh a pak v závislosti také složení barvy a papíru, aby se volila chemie co by na ně neměla vliv atd., ale to by přeně věděl spíše někdo "z oboru", já to jen hrubě typuji z jiných oblastí...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Jestliže je to plíseň, tedy organického původu, nedalo by se to zničit třeba plynem?
Dělával jsem pro jedno velké starožitnictví a kdykoli nám přišel kontejner z Evropy, celníci ho automaticky zaplynovali.
Nic se nikdy nepoškodilo ale zabilo to všechny potvory a breberky i hluboko v nábytku.
Registrovaný uživatel
Co způsobuje rezavé skvrny také pořádně nevím. Nejspíš je to houba, možná plíseň. Předcházet tomu lze vhodným uložením: teplota, relativní vlhkost, větrání. Ideální hodnoty si přesně nepamatuji, teplota asi 15 stupňů Celsia, normální česká vlhkost, bez záruky.

Rezavý papír by mohl jít vybělit peroxidem vodíku - zhruba 2% koncentrace a pár hodin máčení. Zaslechl jsem také něco o bělení čpavkem.

Jako antimykotikum dobře působí alkohol, nejlépe ředěný vodou (zhruba 10% alkohol), aby se to pěkně vsáklo. Jenomže alkohol může rozpouštět některé tiskařské barvy.
Registrovaný uživatel
bělit papír lze chemií různě, ale vždy co vím to zasíhně i další součásti známky a tedy ji dále poškozuje...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Tiez som skusal odstranit tieto skvrny z bieleho okraja znamky. Podla roznych odporucani som vyskusal Peroxid vodika, etanol a bleach. Ako najucinnejsi sa ukazal obycajny bleach (bielidlo) na skvrny na pradle. Ale tiez nefunguje 100%-ne. Skvrny na niektorych znamkach zmizli takmer uplne, takze ich volnym okom nebolo poznat, na inych sa z hnedej zkvrny stala siva, ale zostala. Co som sa docital, tak nie je zatial jasne, ci je to oxidacia zeleza v papieri, alebo pliesen, alebo huba. Skuseni zberatelia odporucali taketo znamky vyhodit. Dalsie rady boli macat ich 15 minut v 70% etanole (spirituse) zriedenom s vodou, alebo v roztoku octu vo vode. Tieto postupy sa daju pouzit len na razitkovane znamky, lebo poskodzuju lepidlo, ale moze sa stat, ze sa rozpusti aj samotne razitko. Ja som to neskusal.
Registrovaný uživatel
Jenže kdoví jak „obycajny bleach“ může poškodit papír známek. To se na pohled může projevit až za několik let. Peroxid vodíku možná není nejúčinnější, ale je doporučovaný odborníky jako šetrný prostředek, který papír nepoškozuje. (Neměl by ale bublat.)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Rez na známkách

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1