
Nevím, tohle je recept od restaurátorů starých tisků, kde lep samozřejmě nehraje roli. Nicméně, musí jít o opravdu silný koncentrát - 90% a víc. Docela bych však věřil, že lékařský benzín, který lep nepoškozuje, by mohl dosáhnout stejného smrtícího účinku na dotyčnou plíseň (bez záruky).

Myslim ze v beznych domovnich podminkach jako jsou dnesni normalne obyvany byty nebo domy (i s plast. okny) kde se normalne topi a aspon obcas vetra onu plisen nikdy nechytite. Pokud teda nemate v pokoji botanickou zahradu nebo nemate znamky ulozeny nekde v koupelne nebo v kuchyni kde denne varite 5 hodin ovar, drstky nebo starou slepici.. nebo pokud denne ve vlhky garsonce s plisni na zdi v obrovskym hrnci na sporaku nevyvarite pleny pro vase trojcata tak jako driv :-)
Podle mne byly vsechny ty rezaty znamky dlouhodobe skladovany nekde na pude, ve sklepe, v kulne nebo nekde na dvorecku v byvaly kralikarne..
Ale dal bych si samozr. pozor i na moznost nakazeni od nejakejch jiz infikovanejch po case pridanejch k tem zdravejm..
elle34 (zavináč) upcmail.cz


Známku bych se bál máchat celé hodiny v jakémkoliv koncentrovaném alkoholu, kdoví, co to udělá s barvami. Co se týče lepu, třeba isopropylalkohol by se ho nemusel dotknout, je už dost "mastný". Ale podstatné je, že s rezavými skvrnami to asi nehne ani po usmrcení plísně, které bych řekl, že v ethanolu proběhne velmi rychle. Savo je +/- 95% voda, takže není divu, že se lep při ponoření známky rozpustí.

Jinak rezavé skvrny se dají poměrně úspěšně chemicky odstranit z ražených známek, nebo známek bez lepu, ale nechci to moc propagovat, aby se nám zase nerozjeli "domácí kutilové" a na odrezené známky pak vesele nenatírali nový lep nebo netiskli falešná razítka...
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.