Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Rozmery bankovek

Vykupminci.cz
Numisargo

Rozmery bankovek

Moderátoři: smith, Tomako.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ahoj sberatele,

priznam se, ze nejsem v tomto oboru odbornik, ba snad ani pokrocily laik, ale doma jsem objevil starou 1000K 1932 specimen, patricne zubozenou, ale zaujala me jina vec - bankovka neni zcela pravouhla.
Rozmery:

delsi strana mereno nahore 197 mm
delsi strana mereno dole 197 mm
kratsi strana mereno vlevo 103 mm
kratsi strana mereno vpravo 104,5 mm

na bankovce je to poznat, protoze je dobre vycentrovana,
jen horni bily okraj jasne ukazuje tu odchylku od pravouhleho tvaru.

Chtel jsem se tedy zeptat, jestli to nejaka rarita nebo jestli jsou
odchylky od presne pravouhleho tvaru u bankovek z te doby treba
obvykle nebo se obcas vyskytuji nebo tak neco ....

Diky vsem kdo odpovi, Petr
Moderátor
1000 Kčs/1932 má rozměry 197 x 103 mm (viz katalog Bajer). Pokud je ta jedna strana o 1,5 mm delší je možná špatně zastřižená. Bylo by sem možné dodat scan bankovky? O žádnou kolosální raritu nepůjde, to by musela být odchylka v ořezu markantnější, také závisí na stavu bankovky a jak píšete, jestli je hodně špatná, tak z toho nic moc nekouká.
Registrovaný uživatel
Ano, detail horni casti zde:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Řekl bych, že je to v toleranci běžné bankovky, která může být vypuštěna do oběhu. Nejsem si jistý, jaké tehdy byly zákonné normy nebo dohoda s tiskárnou, ale např. poukázky 1944 lítaly v rozmezí 0,5 cm (+/-) a u nich se jednalo o takové raritky, když už tam byl rozdíl centimetr a víc (+ posun tisku apod.). Ale toto je můj názor, ať mě kdyžtak opraví kolegové tady na fóru
Registrovaný uživatel
OK, diky, asi to bude jak pisete, ja jsem od toho moc neocekaval, jen me zaujal ten rozdil ... nevim, zda ostatni budou souhlasit, ale spis mi to prijde u te bankovky jako malinke plus, protoze se tim (i kdyz dost zanedbatelne) odlisuje od mnoha podobnych tisicovek z te doby. Ovsem cenu to zrejme neovlivnuje ...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Rozmery bankovek

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1