Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » SPECIMEN

Vykupminci.cz
Numisargo

SPECIMEN

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, dejvy, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den
rád bych se zeptal, existuje někde článek, nebo informace o našich specimenech? Pokud vím, česká republika používá razítko čtverce, takže na samotné známce je proužek. jak to je u starších edicí?
Dá se říci nějaký přepočet hodnot katalogu, třeba 0,5x ?
Asi je to významné u velmi starých známek, kde třeba u Franci je katalogově přibližně x10 až x20 a v současnosti již nemá žádný význam.
A poslední dotaz, beru toto jako certifikaci vydavatele k označení podoby ceniny, tedy u platidel, známek..
Ale viděl jsem specimen i u FDC, kde mi to postrádá smysl.
děkuji
Moderátor
Tak i FDC, neb je úřední, se musí "ukázat".
Registrovaný uživatel
FDC není uřední, není to cenina. Cenina je jen ta známka na něm. Jinak je to obchodní artikl vydavatele. Ale nechci rýpat, jen mi to přijde nekošer. Děkuji alespon za tuto reakci.
Pokud by někdo ještě přispěl s informacemi o historie specimenu u nás, budu rád.
děkuji
Registrovaný uživatel
koolabs napsal
FDC není uřední, není to cenina. Cenina je jen ta známka na něm. Jinak je to obchodní artikl vydavatele.


Dobrý den, dovolil bych si s Vaším tvrzením nesouhlasit. Obálka prvního dne vydání (FDC) alespoň u československé a české poštovní správy JE CENINA (je vydávána oprávněným vydavatelem a prochází poštovními věstníky). Tedy je možné ji (v dnešní současné době) poštovně použít tři měsíce po datu vydání - v nominální hodnotě vylepených poštovních známek.

Následně (den poté) se z ní stává sběratelský materiál, tedy FDC přestávají být ceninou (to se ostatně projevuje i ve výši DPH, které je k tomuto následnému materiálu připočítáváno).

I vzhledem k charakteru ceniny jsou "vzorky" FDC před datem vydání znehodnocovány obdobně jako vzorce poštovních cenin - známek.
Registrovaný uživatel
Dobrý den, co myslíte tím znehodnocovány?
děkuji
Registrovaný uživatel
Tím "znehodnocením" mám na mysli čtvercové (či kosočtvercové) razítko, které je oráženo přes horní pravý roh FDC, kde zasahuje do obrazu známky.

Je to obdobné razítko, které je používáno pro "znehodnocování" známek, které jsou jako vzorky distribuovány před dnem vydání.
Registrovaný uživatel
děkuji
já se v tom chci orientovat. V každém případě mám nyní více dopisu označených vzorcem a následně i "znehodnocených" a prošlých poštovním provozem s razítky...
Moderátor
Jeden obrázek vydá za 100 vět ...
Registrovaný uživatel
děkuji Pavle
stačil by mi tedy obrázek z ukázkami vzorců, stačí 1945/1993
dekuji

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » SPECIMEN

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1