Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Staré mince - čím začít

Vykupminci.cz
Numisargo

Staré mince - čím začít

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím, chtěl bych se zeptat, zatím mám nejstarší mince z korunové měny rakousko uherska, a chtěl bych se dostat ke starším a starším.
Poradíte mi pro začátek, co se dá koupit nejlevněji?
Registrovaný uživatel
Idete na to z nesprávneho konca ...
Som si takmer istý, že si moju radu nevezmete k srdcu a že sa ňou nebudete riadiť, ale napíšem to aj tak.
V tejto fáze záujmu o mince (schválne nepíšem, že o numizmatiku) v ktorej sa momentálne nachádzate hlavne nič nekupujte.
Teda okrem literatúry. Študujte tú literatúru, ktorá sa venuje oblasti Vášho záujmu, nájdite si na webe odborné články, čítajte napríklad aj toto fórum, vyrazte medzi zberateľov (prednášky, stretnutia, burzy - nie kvôli nákupom, ale kvôli debatám a porozhliadnutí sa) ...
Dnes za 10.000 vytvoríte zbierku v hodnote 5.000, za určitý čas (to je individuálne) vytvoríte za 5.000 zbierku v hodnote 5.000 a po dlhom čase (znovu je to individuálne) vytvoríte zbierku v hodnote 5.000 za 2.500 ... ;)
Registrovaný uživatel
Dobře, to já vím, já už sem něco i studoval, a třeba sem se dočetl, že se některé i hodně staré mince, třeba římské, se dají koupit třeba za stovku. Tak staré mince jsem nikdy neměl, tak bych chtěl zatím mít aspoň něco z těch levných.
Registrovaný uživatel
a víte nějaké dobré webové stránky, kde by byly popsané základy numizmatiky?
Registrovaný uživatel
Začněte tím, že navštívíte muzea, kde vystavují mince, a mince si tam pořádně prohlédnete. Ať víte do čeho jdete. Potom začněte navštěvovat numismatické prodejny, a koukat po mincích a jejich cenách. A až budete vědět co Vás zajímá, například antika, grošové ražby, korunová měna atd., začněte shánět literaturu, a sledovat stránky s numismatickou problematikou.
Se základy numismatiky internet hodně pomůže, ale pokud o tom nebudete alespoň základní přehled, nepoznáte zda to co někdo píše je pravda.
Některé antické mince se skutečně dají koupit levně, jsou to zejména drobné ražby z období císařského Říma, ale co s tím, pokud o té době nebudete nic vědět.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Když to je těžké, u nás žádná muzea ani numizmatické prodejny nejsou. To bych musel jet někam do většího města. Třeba někdy časem to taky můžu naplánovat.
Co mě zajímá to vím. Naše země, rakousko-uherské koruny, a potom to co bylo před něma, to znamená zlatníky a tolary, a jejich drobné. Zatím mám nejstarší minci krejcar z roku asi 1850, a teď bych chtěl aspoň něco od těch ještě starších měn. Tak jsem myslel že mi poradíte po čem se asi tak mám dívat, abych měl aspoň něco z 18. století, aspoň něco ze 17., 16. atd. až pokud to nebude moc drahé. Prozatím. Časem až toho budu znát víc, tak budu doplňovat ty dražší kousky.
Moderátor
Chcete-li se dozvědět něco o grošovém období, tak nějaké základy můžete pochytit zde:
https://www.cnspg.cz/
Zvláště v sekcích: Články; Pro Vás; Užitečné odkazy
V oddílech Publikace a Přednášky také není jen seznam publikovaných článků či přednesených přednášek, ale někdy (ne vždy) je tam odkaz na plnou online verzi článku či prezentace.
Moderátor
Milan2: napiste mi mail na numismat@seznam.cz, sbiram mince pres 50 let, mohl bych predat nejake zkusenosti, pokud mate zajem.
Moderátor
Doporučuji mimo studia literatury,návštěvy různých sálových aukcí, nejlepší možnost jak se fyzicky seznámit se sběrately s mincemi kde máte možnost si je osahat .Často vás tak osloví (padnou vám do oka) konkrétní ražby a navedou vás jakou oblasti se budete ať už se jedná o jednotlivé panovníky, rodovky,či celá období.Přikladně osobně jsem si tak oblíbil celé období Habsburské dynastie (Rakouska monarchie) a Československo v podstatě sbírám kde co s této oblasti.
« Poslední úpravu provedl(a) Guldiner v 24. 6. 2023, 20:43. »
Registrovaný uživatel
Zkuste Aukro. Zaregistrujte se , z počátku sledujte a časem si sem tam něco kupte. A jestli vás to nepustí a současně už budete nějaké mince fyzicky vlastnit , tak si sám napovíte , co by vás asi nejvíce bavilo :- ))
Moderátor
poradnydest napsal
Zkuste Aukro. Zaregistrujte se , z počátku sledujte a časem si sem tam něco kupte. A jestli vás to nepustí a současně už budete nějaké mince fyzicky vlastnit , tak si sám napovíte , co by vás asi nejvíce bavilo :- ))

Přesně tak. Navic u levnych minci je minimalni riziko padelku a nebudete tedy platit drahe skolne.
Registrovaný uživatel
poradnydest napsal
Zkuste Aukro. Zaregistrujte se , z počátku sledujte a časem si sem tam něco kupte. A jestli vás to nepustí a současně už budete nějaké mince fyzicky vlastnit , tak si sám napovíte , co by vás asi nejvíce bavilo :- ))


Jako začátečník se Aukru vyhýbejte velkým obloukem!!!
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Na aukro sem se díval, ale tam to nemá smysl. Tam totiž u mincí skoro vždycky přihazuje hodně lidí. Čili to vyjde draho. Na aukru jsem párkrát kupoval, třeba staré spotřebiče, tam totiž často skoro nikdo nepřihazoval, tak jsem to dostal levně. Ale u mincí je už lepší bazoš, tam jsem třeba před nějákou dobou koupil asi 500 mincí za 1000 Kč, a výrazně jsem si tak rozšířil sbírku.
Registrovaný uživatel
A co si myslíte o nabídkách na tomhle webu? Jak jsou tam ty různé soubory mincí? Vyplatí se to?
Registrovaný uživatel
Zdravím vás, měl jsem to podobně jako vy, nakupoval jsem ČSSR. R.U, ale i vlastně vše co se mi zalíbilo :D Až časem jsem zjistil co se mi líbí a co mě zajímá , to si nechávám a dále nakupuji a to co jsem nahromadil a vlastně mně to už tolik neříká, začínám prodávat. Já jsem se zajímal o mince i z důvodu, že jsem si do nich chtěl uložit peníze, což není sběratelství jako takové no. Takže shrnutí, sto lidí sto chutí a časem poznáte co je pro vás a co ne :) Určitě uděláte pár chyb, ale to k tomu patří, já např. hromada mincí po dědečkovi na aukru kde navrchu zajímavé mince jinak klasika oběh :D Jinak já doporučuji popř. nakupovat na fb skupinách :)
Registrovaný uživatel
DOPORUČUJI VÁM " UČIT SE ,UČIT SE,UČIT SE " jak říkal nestor POLÍVKA..............časem sám zjistíte co bude pro vás zajimavé ale POZOR !!,dnes se již nedá sbírat,pouze tvrdě platit a to je ovlivněno tím,na koho narazíte..........já sbírám již od 7 třídy ZDŠ,a tenkráte se ještě dalo sehnat LEVNĚ,nebyl to takovej byznys.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Staré mince - čím začít

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1