Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » > STŘEDOVĚKÉ MINCE <

Vykupminci.cz
Numisargo

> STŘEDOVĚKÉ MINCE <

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 68 69 70 71 72

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Mince nad ní(Fukiwara) bude jeden z typů první ražby skotské pence Alexandra III. (před rokem 1280)s hlavou krále doprava.
Registrovaný uživatel
Zdravím všechny a prosím o názor na drobnou minci. Váha 0,15 g, averz plamenná orlice, revers lev, jedná de o haléř Karla IV./Václava IV. nebo se pletu?

Děkuju.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jan Ef napsal
Zdravím všechny a prosím o názor na drobnou minci. Váha 0,15 g, averz plamenná orlice, revers lev, jedná de o haléř Karla IV./Václava IV. nebo se pletu?


No - není.
I když obrazové motivy jsou totožné.
Haléř se lvem a orlicí z přelomu vlády Karla IV. a Václava IV. je např zde:
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/drobne-peniaze-grosoveho-obdobia_post_-330151#post330151

Zde se zdá být provedení lva i orlice (i z těch ne zcela dokonale zachovaných obrazů) poněkud odlišné.
Hmotnost je přibližně poloviční, než by měla být.
Střížek není okrouhlý, ale čtvercového tvaru - takový jako mívaly flútky (ev. prefabrikáty pro čtyřrázové mince?).
Čtyřrázové mince i flútky jsou však z doby o něco málo pozdější.
Každopádně zajímavé. Více však momentálně jen z fotky a rozměrů + hmotnosti vydedukovat nedokáži.
Moderátor
Z toho, co vidím, půjde o Německo, tipnul bych podle orlice na nějaké říšské město. Na druhé straně je jednoocasý lev (Sasko?) na kříži. Takže podle mně nominál haléř. Časově tak půlka 15. století. I když podle tvaru střížku (pokud nebyl dodatečně vylepšen) možná o chvilku dřív. Zatím jsem ho nenašel, ale na Německo moc dobrý literatury není.
Registrovaný uživatel
pavelgregor napsal
Z toho, co vidím, půjde o Německo, tipnul bych podle orlice na nějaké říšské město. Na druhé straně je jednoocasý lev (Sasko?) na kříži. Takže podle mně nominál haléř. Časově tak půlka 15. století. I když podle tvaru střížku (pokud nebyl dodatečně vylepšen) možná o chvilku dřív. Zatím jsem ho nenašel, ale na Německo moc dobrý literatury není.

máš pravdu Pavle, také jsem k tomu chtěl napsat, že ten lev je podobný jako na míšeňských groších, ale nechal jsem to raději na odbornících. ;)
Registrovaný uživatel
Zdravím, chtěl bych se zeptat na identitu popř. hodnotu této mince. Na internetu jsem našel různé mince s Ferdinandem II, ale ne tuto. Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Arcivévoda Ferdinand (II.), 1/2 batzen (2 krejcar) (15)68, mincovna Hall nebo Mühlau

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 68 69 70 71 72

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » > STŘEDOVĚKÉ MINCE <

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1