Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 127 128 129 130 131 132 133 134 135 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
zdravím chtěl bych se zeptat znalců na Polsko jestli je toto denár Lokietka nebo Kazimíra Velkého a popřípadě hodnotu mince.
průměr 10mm
váha 0,3g

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mohl by to být Kazimír III, denár.
Registrovaný uživatel
Na straně s orlicí je čitelné KAZI.
Registrovaný uživatel
Moc mě potěšil tento haléř Karla IV., na oválném střížku je hezky naražená orlice na šířku a lev na výšku, takže se tam elegantně vešli oba i s hlavou a nohama.
Haléř měří 10,5x12,5 mm a váha je 0,26 gr

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pěkný kousek, nějak se s těmito dříve velmi vzácnými haléři v poslední době "roztrhnul pytel".
Registrovaný uživatel
hledači dosti zásobují, za poslední rok min. desítky kusů v nabídkách(kdysi dříve to byla rarita)
chodilo i info o menším pokladu, ale kdo ví...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Já zase někde četl, že většinu pokladů v téhle zemi hlídají draci...
Registrovaný uživatel
Opravdu moc pěkný kousek, gratulace!
Registrovaný uživatel
Ano díky, v drobných mincích Karla IV. jsem ve velkém skluzu, sním o parvu lev/koruna nebo o nějakém dutém haléři....je to docela nechytačka.
Moderátor
Měl bych něco na konzultačku. Mrkněte na tenhle penízek se lvem.
Je jasný, že chudinka utrpěl celkem tři facky razidlem. Jeden je nepatrně otočen po směru hodinových ručiček, a druhý mírně otočen a posunut vlevo.

Proto vznikla ta malá hlava (čili je to zmetek). Co mně ale spíš zaráží, že v dolní řadě chybí měsíček. Ten náznak oblouku nad packou je způsoben posunem. Ať koukám, jak koukám, tak tam žádné náznaky měsíčku (mimo již zmiňovaného posuvu) nevidím. Co si o tom myslíte? Vím, že dvojrázy dokážou často určitou část zcela vymazat a přitom okolí se jeví nedotčené. Ale u tohohle kousku si nejsem zcela jist, že je to tento případ. Ražba to je hluboká a vše je vidět i na rubu. Tam však po čtvrtém měsíčku taky není ani stopy.

Protože žádnou přesvědčivou fotku penízku v tomto provedení lva a počty 3+3 nemám, tak bych Vás požádal. Pokud někdo takovej penízek máte, dejte sem fotku, ať mám na porovnání.

Dík. :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím,pomohl by mě prosím vás někdo určit tyto rakouské drobáky.Předem děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) iger v 8. 8. 2014, 18:39. »
Registrovaný uživatel
Ještě jedna oříznutá fotka ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pavel: A proč nám také neukážeš fotku té druhé strany? ;) Čtvrtý spodní měsíček netuším, kam by se mohl podít, spíše mě ale zaujal ten měsíček v pravé přední tlapě (nebo se mi to jen zdá?).
Registrovaný uživatel
iger: Ten poslední bude Fridrich III. (jako rakouský vévoda Fridrich V.) CNA Fa29 (po mincovním řádu z r. 1481), mincovna Vídeň
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 8. 8. 2014, 19:12. »
Moderátor
Ten vlevo dole by měl být vzácný fenik města Berlín - 1541
Registrovaný uživatel
Díky moc za určení ;)
Registrovaný uživatel
abych, to tu trochu oživil tak sem dávám neznámý oboustranný haléř se čtyřrázem . na jedné straně je koruna a na druhé šachovaná orlice a kolem ní náznak perlovce.
průměr 10 na 12 mm
váha přibližně 0,3 g

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
šachovaná orlice, to zní sugestivně, jako že moravská, ale to určitě ne, hádal bych Polsko začátek 14.stol.
Registrovaný uživatel
jv64 napsal
šachovaná orlice, to zní sugestivně, jako že moravská, ale to určitě ne, hádal bych Polsko začátek 14.stol.

poláci měli v tom období všechny mince kulatého střížku ;)
tento je jasný čtyřráz
Registrovaný uživatel
také bych to asi řadil do Polska, na tvar střížku bych si tu moc nehrál...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
čtyřráz by mohl ukazovat na trochu (o půlstoletí?) pozdější období, jinak zůstávám na svém
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
také bych to asi řadil do Polska, na tvar střížku bych si tu moc nehrál...

nevím jak se v těch polských ražbách 14.století vyznáš, ale já sem polský čtyřráz ještě neviděl a to sem těch mincí měl v ruce hezkou řádku.
tento typ mince byl spíš záležitost rakoských a německých ražeb a od nich se to přeneslo k nám na Moravu a do Čech.Polsko bylo spíš ovlivněno uherskými ražbami ;)
Registrovaný uživatel
Do Čech bych to já neřadil a na německo-rakouskou oblast mi tam zase vůbec nesedí užití té koruny, proto bych se přikláněl k polské oblasti, kde se navíc koruna užívala.
U trochu mladšího Polska jsem 4ráz už viděl, i když u ražeb nízké jakosti kovu. Jinak se za experta na Polsko nepokládám neb jsem ho nikdy nesbíral.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
U trochu mladšího Polska jsem 4ráz už viděl, i když u ražeb nízké jakosti kovu.

.. souhlas, já také..
Registrovaný uživatel
Tak s tímhle jsem se už před léty setkal, prosil jsem o pomoc i na polském webu, ale Poláci si s ním nevěděli rady. Orel (tedy po našemu orlice) má prý piastovské rysy, ale koruna je pro Polsko naprosto netypická.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 127 128 129 130 131 132 133 134 135 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1