Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » Strelecké medaily Švajčiarska

Vykupminci.cz
Numisargo

Strelecké medaily Švajčiarska

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Teraz prejdem k ďalšej kategórii a to k pamätným medailám na stužkách. Tých je nespočetné množstvo a pravdaže v rôznych prevedeniach. Ľudia, ktorí sa tejto oblasti nevenujú si ich často mýlia s vojenskými. Samozrejme je to aj vďaka tomu, že sa na nich často vyskytujú vojenské motívy alebo vojenské názvy. Pritom čisto vojenské rády, vyznamenania alebo insígnie sú vyrábané a potom udeľované podľa prísnych kritérií, ktoré sú presne definované v daných zákonoch krajiny. No čo sa týka Švajčiarska, tam pri návrhoch a výrobe ocenení a je to jedno z akej oblasti, tvorcovia popustili uzdu fantázii až neskutočne. I čo sa týka samotných návrhov z výtvarnej, či dizajnérskej stránky, nehovoriac už o výbere jednotlivých kovov, či zliatin alebo stužiek, kvalita vypracovania je na špičkovej úrovni. A pri tom všetkom je zaujímavé i to, že niekedy sa na internetových stránkach dajú kúpiť za veľmi dobré ceny. Napríklad aj za 6 - 7 eur za kus! Kto si u nás trúfne vyrobiť medailu za takúto cenu? Môžem začať medailou z mesta Chur 1949.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
K tejto a aj ostatným medailám na stužkách by som dodal, že sú vyrobené zo zliatin obecných kovov a žiadna nie je napr. zo striebra ale jednoducho každá má svoje čaro. Pravdaže musím dodať, že všetky sú značené výrobcom. A ak ich človek zoberie do rúk, riadne to cítiť. Najmenšie vážia 20 - 25 gramov a tie najväčššie i cez 40 gramov. Piemery sú od 25 do 40 mm. Laikom sa to možno nezdá veľa, no zberatelia vedia o čom hovorím! No a k tomu niektorí výrobcovia pridali pre istotu aj 15 cm dlhé stužky. No čo k tomu dodať. Určite i nejeden ruský výrobca takýchto ocenení by zbledol závisťou. Povestný výrok ....................
.... Vsjó baľšoje ................sa niekedy vymkne aj z ruských predstáv !

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Moje ukážky sú náhodne vyberané zo zbierky a nebudem ich všetky podrobne opisovať. Väčššia časť sa dá vyrozumieť z popisu na averze. Sú to ocenenia buď mestských alebo kantonálnych streleckých spolkov a niektoré prevedenia nepostrádajú ani značnú invenciu návrhára, či autora. Ako napr. táto z r. 1952.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pri tejto medaile s levom si nie som istý, či na stužku patrí tento malý červený kríž, možno ho niekto dofarbil, lebo tak to vidieť zblízka. Avšak takto som ho kúpil. A zamestnanci tejto ZOO mi to určite odpustia.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ďalší kúsok nechal vyrobiť pri jubileu Kantonálny strelecký spolok mesta Zurich.
Specialstich sa dá preložiť ako špeciálna rytina alebo vydanie.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zaujímavá a dosť masívne pôsobiaca medaila z mesta Bazilej. Loď symbolizuje charakter tohoto mesta, ktoré leží na rieke Rýn a je zároveň riečnym nákladným prístavom Švajčiarska.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pekné pamätné vydanie pri 100 - ročnici založenia vojenského streleckého spolku.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Netradičný exemplár z Landenbergu. Patinovaná oceľ pôsobí možno stroho, ale efektne.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Niektorí výrobcovia sa miesto patiny pustili do pochrómovania. Tieto dve medaily predstavujú určité protichodné názory v ich materiálovom prevedení. Klasické a modernistické spracovanie. Cín kontra chrómová oceľ. Táto pochrómovaná medaila je fakt masívna a je aj najťažšou v zbierke. Váži cez 60 gramov.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Hádám správně, že TONY-KK pobývá ve Švýcarech? 8)
Registrovaný uživatel
Strelecký šampionát kantónu Schwyz nám ponúka dva exempláre v menšom a väčšom majstrovskom spracovaní.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Spracovanie z obdobia 50 - tych rokov. Ponúkam zobrazenie averzu aj reverzu. Mnohé exempláre majú na reverze nielen označenie výrobcu, ale aj doplňujúce texty.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ponúkam 50-te i 60-te roky aj v inom pohľade.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ďalej tu máme veľké prevedenia z tzv. majstrovských šampionátov rôznych období.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Trochu by som odbočil na skok do Rakúska. Vorarlberg je západné územie tejto krajiny susediace so Švajčiarskom. A pravdaže tieto prihraničné oblasti sú navzájom ovplyvnené jedna druhou aj čo sa týka streleckých ocenení. Musím však dodať, že strelectvo ako samostatná disciplína sa začala rozvíjať medzi obyvateľstvom najmä nemecky hovoriacich regiónov už od stredoveku. No a prirodzenú súťaživosť medzi ľuďmi začalo ešte viac podporovať udeľovanie trofejí za dobrý výsledok. Napokon sa z nich vyvinuli ocenenia, ktoré sú nám známe dodnes, napr. aj v podobe medailí. Je fakticky jedno, či to boli vyznamenania civilné alebo vojenské, lebo nakoniec i tak nájdeme v rôznych krajinách verné napodobeniny niektorých exemplárov. Často sa pýtam sám seba,ktorý tvorca začal strácať inšpiráciu a napodobovať svoju konkurenciu?
Tieto rakúske sa skoro neodlišujú od susedov. Len signum výrobcu Karl Pichl Innsbruck na reverze nás usmerní kam sa máme orientovať.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A už len na dokreslenie zopár streleckých odznakov od toho istého výrobcu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ak sa vrátime späť do Švajčiarska, tak môžme uvidieť medailu, ktorá svojím obsahom - textom, najlepšie vystihuje Švajčiarsko a jeho obyvateľov. Vo voľnom preklade to znamená ........ Len cez silu ostávame slobodní .......... Ak zoberieme
do úvahy fakt, že neutrálny štát v Európe má asi 200 000 armádu, i keď z väčšiny tvorenú aktívnymi zálohami ( domobranou ) a pritom nikdy nebol agresorom ako jeho suedia, tak tým je povedané všetko. Suverenita a sloboda je ich alfou a omegou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Na záver predstavím medailu, ktorá nesie portrét velikána švajčiarskej armády generála Henriho Guisana. Zaslúžil sa obrovskou mierou o morálku a bojaschopnosť švajčiarskej armády v rokoch II. svetovej vojny. Pod dojmom mohutného nástupu Wehrmachtu upadala morálka i v tejto krajine a pomaly sa účinky tejto doby prejavili na demoralizácii armády i verejnosti. Málo chýbalo a niektorí politici ovplyvnení nacizmom by možno vydali krajinu do rúk Hitlera, bez boja. Bol to generál Guisan, ktorý sa pričinil mierou vrchovatou, že krajina obstála so cťou i keď na túto tému sa dá dnes dosť polemizovať.
Medaila je za streleckú súťaž jednotlivcov. Nemám originál etuu, ale je uložená v krásnej vyrezávanej drevenej krabičke a má u mňa čestné miesto. Na stužke sú dve dubové pozlátené ratolesti. Výroba - Huguenin.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Posledným príspevkom sú zábery na časti mojej zbierky.
Ďakujem a uvidím či sa nájde nejaký zberateľ, ktorý má podobné zameranie. Samozrejme budem očakávať reakcie alebo aj prípadnú konštruktívnu kritiku i od ostatných účastníkov fóra. Pretože nikto nie je neomylný a vždy sa dá dozvedieť
niečo nové.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vidím, že na túto tému nepribudli žiadne ohlasy, tak z času na čas pripojím k tejto mojej prezentácii ďalšie obrázky či už medailí, ale aj iných exponátov, ktoré majú s tým priamu súvislosť. Tu je znázornené strelecké ocenenie z 90 - tych rokov. Medaila z bronzu, priemer 60 mm, váha 100 gramov, výroba Huguenin. Komu bola udelená je jasné z reverznej strany.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Snáď mi bude odpustené ak tu zverejním obrázok uniformy, ktorú mám doma a má tiež súvislosť s touto témou. Dúfam, že mi niektorí nebudú vyčítať zobrazenie toho obrázka v tejto téme. No na niektoré veci mi tu chýba sekcia ako napríklad Militárie. Na tejto uniforme sú pripnuté takisto strelecké medaily. Ostatné veci zatiaľ neprezradím a možno sa oplatí poštekliť fantáziu účastníkov fóra. Tipli by ste si jednotlivé súčasti ústroje?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Když jednotlivé kusy uvidím někde na blešáku tak říkám - bižuterie - a přejdu to bez zájmu.Ale vidět to takhle vcelku je paráda.Gratuluji ke sbírce a je vidět,že má majitel značné znalosti,není to pouhý soubor náhodně získaných předmětů.Těším se na jeho další přírůstky.
Registrovaný uživatel
Ak by niekoho zaujal detailnejší pohľad, tak pripájam ešte jedno foto saka uniformy s medailami. Som zvedavý či niekto zareaguje na tieto kombinácie.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pre úplnosť pridám obraz averzu medaily švajčiarských karabinierov, ktorá bola zobrazená na predošlej strane. Jedná sa o výrobok firmy Huguenin Le Locle. Rozmery a rýdzosť sú tam taktiež uvedené.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
V tomto príspevku sú znázornené 3 stužkové medaily, ktoré svojím obsahom i zaujímavým prevedením, jasne poukazujú na niektoré charakterové a morálne črty rodených obyvateľov Helvécie v spojitosti so správaním, či chovaním sa na verejnosti i v obyčajnom živote alebo aj v streleckom športe, ktoré v tejto krajine priamo znamená obranu vlasti. Medailu v strede som opísal na tejto stránke vyššie, avšak k ostatným zapasovala tiež obsahom citátu a samozrejme tvarom. Ani jedna nie je zo striebra, sú to zliatiny obecných kovov. Veľkosti sú približne 35 x 35 mm. Výrobcom bola firma Huguenin. Tie nápisy vo voľnom preklade znamenajú: Nehovor všetko čo vieš, ale vždy by si mal vedieť čo hovoríš. Alebo - Len cez silu budeme slobodní .... či - Cnosť bude vzývana ale zloba ostane sama.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » Strelecké medaily Švajčiarska

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1