Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » Strelecké medaily Švajčiarska

Vykupminci.cz
Numisargo

Strelecké medaily Švajčiarska

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Vážení zberatelia .
Ako človeka, ktorého zaujíma história, numizmatika, faleristika, historické artefakty i dobové militárie ma stále poteší nový prírastok do zbierky alebo i nové poznatky, ktorých je na tomto fóre veľké množstvo. Preto som sa rozhodol podeliť sa s Vami o niekoľko zaujímavých ukážok z mojej zbierky streleckých medailí Švajčiarska. Jedná sa hlavne o medaily civilné, ktoré úzko súvisia so strelectvom, ale i pamätné či portrétne, čo sa tiež dotýkajú tejto oblasti. Budú ma zaujímať i Vaše názory, postrehy či pripomienky na túto tému. Neviem koľko zberateľov sa venuje tejto špecifickej oblasti, predsa je to len novodobá história, dá sa povedať moderna a pravdaže nie každého musí osloviť. No dovolím si tvrdiť, že to obdobie po I. svet. vojne až do 50-tych rokov v Československu, ktoré medailérska obec nazývala Španielova škola, toto obdobie vo Švajčiarsku reprezentovali rytecké ateliéry takých zvučných značiek ako: HUGUENIN LE LOCLE, PAUL KRAMER NEUCHATEL, FAUDE GIPPINGEN, SIEGRIST LANGENTHAL, BREVETÉ NEUCHATEL, LOUIS MEYER ZURICH a mnoho ďalších. Niektoré z nich zanikli, niektoré sa spojili, ale po všetkých ostali krásne umelecké artefakty, možno by som napísal skvosty, ktoré dokážu očariť aj mnoho laikov a nieto zberateľov. Mám na túto tému podrobnejšie spracovaný článok, ktorý nebol zatiaľ publikovaný. Tam mám uvedené širšie okolnosti , jednak čo sa týka histórie Švajčiarska a pravdaže viacej obrázkov i popisu jednotlivých medailí. Snáď by to chcelo nejakú odbornejšiu recenziu, či konzultáciu. Nájde sa nejaký zanietenec z tejto oblasti ?
Chcem upozorniť účastníkov fóra, že táto nová téma je založená na dobre mienenej rade od moderátora aby sa predišlo miešaniu príspevkov a obrázkov, ktoré spolu nesúvisia. Preto sa pokúsim presunúť moje predchádzajúce príspevky a obrázky sem .
Registrovaný uživatel
ZDRAVÍM.
Som na tomto fóre nováčik i keď zberateľstvu, hlavne numizmatike a faleristike sa venujem už dlhší čas. Turtleoverhead mi poradil ako vkladať obrázky a tak to skúsim. Prosím moderátora aby ma opravil ak tieto medaily patria do sekcie ... Faleristika. Ale nie sú to vojenské ocenenia lež civilné - strelecké z územia Švajčiarska. Pred pár dňami mi ich Turtle niekoľko vystavil, tak budem postupne pridávať ďalšie i s krátkym popisom.
Všetky exempláre sú z mojej zbierky. Tuto sú reverzy medailí Streleckého spolku mesta ZURICH ( doslovne ochranná alebo obranná spoločnosť ), so znázorneným erbom tejto inštitúcie. Prvá je strieborná Ag 0.925, priemer 69 mm, 174 g, značené výrobcom HF, t.j. HUGUENIN - FRÉRES. Ďalšia je bronzová, ten istý priemer, váha 147 g, HF. Menšie sú 50, 45, 42 mm - bronz a obecný kov, bez puncu, značka HF.
Registrovaný uživatel
Toto sú averzy predošlých dvoch veľkých medailí a táto v strede je ďalšie veľké striebro tzv. Čestná medaila udelená pre Fritza Bruderera. Musel to byť fakt vynikajúci strelec, ak získal toľko ocenení. Reverz tejto medaily prikladám nižšie.
Parametre - váha 155.6 g, Ag 0.925, priemer 66 mm, značené HF. Rytci týchto unikátnych kúskov boli A. PESSINA a G. HANTZ.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Reverz strednej medaily z predchádzajúcej položky. Škoda, že sa nedajú vkladať väčšie obrázky ako 200 kb, pretože ich mám nafotené z rôznych pohľadov a veľkom rozlíšení. Potom to dá veľa práce z ich orezávaním a zmenšovaním.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jde to uplne kolem me, ale rad kouknu - zvlast, kdyz vypadaji jak vypadaji. Moc hezke!
Registrovaný uživatel
Ďalšia ukážka ocenenia Spolku švajčiarských karabinierov pre Hansa Sturzeneggera. Rozmery 35 mm, Ag 0.900, váha 20 g, originál etua. Takmer všetky medaily Ag i bronzy sú patinované a povrchovo upravené lakovaním zrejme už z výroby pre vyššiu odolnosť pri manipulácii a proti pôsobeniu podmienok ovzdušia.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Iné netradičné ocenenia - plakety z obecného kovu, pozlátená, postriebrená a bronzová 37 x 45 mm, značené Huguenin, bez puncov.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Medaila na reťazi, ktorá je vyrobená z ľahkej zliatiny( asi hliníka ) povrchovo upravená bronzovou patinou a je dlhá 66 cm. Medaila zo zliatiny obecných kovov, doplnená červeno emailovaným znakom Švajčiarska, po obvode pozlátená, značené P. Kramer Neuchatel. Tá reťaz pôsobí neuveriteľne robusne, no je veľmi ľahká. Najmenší syn mi z fleku povedal, že s ňou vyzerám ako primátor Švajčiarska. No nebrali by ste takú funkciu ?
A čo sa týka tých väčších a výročných medailí, všetky boli vyrobené odlievaním do formy a následnou ryteckou úpravou, samozrejme ručne. Švajčiarské rytecké ateliéry sú týmto vo svete povestné. Od drobnej plastiky, opláštenia značkových hodiniek až po medaily či návrhy pamätných mincí, je toho strašne veľa.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
K tej výročnej medaile by som ešte uviedol, že to bielomodré nariasené pozadie je vytvorené z tkaniny, zrejme to bude z nylonu a je to len jednostranná medaila. Na zadnej strane má 3 možnosti uchytenia na odev. Je tam naletovaná klasická ihla na zapínanie ako pri väčších odznakoch, potom sú tam ukotvené malé ušká asi 3 cm od seba, zrejme pre nosenie na klope kabáta či uniformy v gombíkovej dierke a nakoniec je na jednom ušku navrtaná dierka, ktorá slúži na zavesenie, buď na retiazku alebo stužku.
Registrovaný uživatel
Ďalšie netradičné ocenenie - strieborné vavrínové listy. Výška jednotlivých listov je 10 cm, Ag 0.800, značené Louis Meyer Zurich. Inšpirácia z antiky. Ktovie kde sa táto trofej nosila, alebo na akej časti odevu, pretože je dosť ťažká a neohybná.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ukážka zlatej medaily za vynikajúce výsledky v streľbe pre Fritza Bruderera udelená mestom Zurich. Punc 0.750 HF, 14.8 g, priemer 27 mm + originál etua. Autor rytiny Boesch, výroba Huguenin Le Locle.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Niekoľko ďalších medailí z obecného kovu i keď budia dojem striebra. Priemery sú 40 mm, značené Huguenin Le Locle. Tá v strede je veľké striebro 69 mm, ktorá bola znázornená vyššie.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Strieborná strelecká medaila (zrejme výťažková), z mesta Chur - r.1949. Priemer 33 mm, váha 16 g, značka B - razila mincovňa Bern. Rytec Emil Wiederkehr.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ako myslys výťažková?
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Ďalší typ výťažkovej medaily z mesta Bazilej. Ag 0.900, priemer 33 mm, váha 15 gramov, autor W. Hege, výroba HF - čiže Huguenin Fréres. Vo francúzskom jazyku to znamená bratia Hugueninovci. Táto firma od svojho vzniku sídlila v meste Le Locle.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zaujímavé ocenenie, medený tanier so zalisovanou bronzovou medailou priemeru 60 mm z mesta Chur. Tanier má priemer 165 mm a vzadu má závesné uško na stenu. Je pomerne masívny, váži cez 300 g . Pre ilustráciu je na tanieri položená Ag medaila z toho istého podujatia znázornená predtým.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ocenenie z r. 1920. Odlievaná bronzová medaila. Je to trocha hrubšia práca, ale táto medaila má veľmi vysoký reliéf, až sa to z fotky nezdá a možno to bol zámer autora, že tento výtvor pôsobí ako dielo z 18 - 19. storočia. Priemer 59 mm, váha 65 g. Bez označenia autora a výrobcu. Ktovie, či to nebola práca nejakých žiakov umeleckého ateliéru.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pre lepšiu predstavivosť prikladám foto averzu a reverzu bronzovej medaily, ktorá uź bola zobrazená vyššie. Také isté rozmery a motív sú aj na striebornej, len sa líšia váhou. Priemer 69 mm.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tu je znázornená séria 15 medailí uložených v plate. Sú to prevedenia zo zliatin Cu, Zn, Sn, Cr, Ni, teda obecné kovy. Žiadna nie je puncovaná ako striebro, sú len dotvorené farebným emajlom alebo pozlátené, ale i tak majú svoje čaro. Priemery sú od 50 do 55 mm.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dúfam, že mi to moderátor nebude vyčítať ak sem pripojím zopár odznakov, ktoré však s touto zbierkou súvisia, pretoźe ak by boli v sekcii odznakov stratilo by to na význame ako jeden celok.
Sú to odznaky pripomínajúce obdobia obidvoch vojen. Prvý je pamätný z r. 1914 až 1918 s nápisom Grenzbesetzung - obsadenie hraníc. Samozrejme je tým myslené obsadenie hraníc Švajčiarska svojím vojskom na obranu proti prípadnému agresorovi. Tento je z bronzu 28 x 19 mm, značený Huguenin Le Locle. Vzadu má odznakovú pripínaciu ihlu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ďalším je strieborný pripínací odznak z obdobia II. svetovej vojny Grenzbesetzung 1939. Má priemer 40 mm a punc 0.800 . Zaujímavé však je, že nemá značku autora alebo výrobcu. Pritom je nádherne, priam cizelérsky vypracovaný. Má krásne zvlnený okraj a vyzerá ako tepaný. Nevšedne pôsobí aj motív tohoto odznaku. Je to vojenská prilba - podotýkam, že švajčiarská a v nej znázornený helvétsky kríž spoza ktorého akoby vychádzali paprsky slnka. Nápis Grenzbesetzung - obsadenie hraníc a letopočet 1939. Táto symbolika na prvý pohľad, hlavne u laikov evokuje myšlienky na medaily Wehrmachtu, kde bola zobrazená prilba, svastika a meče. To však boli odznaky udeľované za zranenia v boji. Pravdaže také pocity to vyvoláva v bežnom človeku i pre nápis v nemčine a samozrejme znázornenej prilbe, ktorej podobnosť so švajčiarskou je evidentná. Koľko krát musím vysvetliť známym, ktorí sú v týchto veciach laici, že to nie je hitlerovský odznak!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Posledný z týchto odznakov, ktoré tiež súvisia z týmto obdobím, je bronz o priemere 33 mm, značený Huguenin Le Locle, s dátumom 1. 8. 1940. Zobrazuje matku s dieťaťom v náručí, ktorá je symbolom vlasti a národa. Pod nimi pochodujúca armáda je akoby pripravená ich ochrániť. Tento odznak vznikol v ťažkých časoch aj pre Švajčiarsko, krátko po páde Francúzska. I oni mali namále, pretože už vtedy existoval plán generálneho štábu Wehrmachtu na obsadenie tejto alpskej krajiny pod krycím názvom - Tanenbaum.
Tento odznak má tiež klasickú pripínaciu ihlu. Bolo ich vyrobených pomerne málo a preto má i dosť vysokú katalógovú hodnotu. Ešte musím dodať, že 1. august je vo Švajčiarsku štátnym sviatkom už od 19. storočia.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ďalšie príspevky nabudúce. Prosím admina aby vymazal príspevky, ktoré sa týkajú tejto témy v sekcii Historické medaily a žetóny aby sa to tam sprehľadnilo. Teda príspevky moje a obrázok, ktorý tam vložil turtleoverhead. Zatiaľ ďakujem .
Registrovaný uživatel
ok , premazeme ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
ZDRAVÍM.
Dnes budem pokračovať v prezentácii ďalších medailí Švajčiarska, ktoré súvisia s touto tématikou. Ako som uviedol vyššie, v tejto streleckej kategórii sa spolu s medailami, či pamätnými plaketami udeľovali aj odznaky. Chcel by som zobraziť ešte zopár odznakov, ktoré sa udeľovali chlapcom za strelecký výcvik. Sú to odznaky s nápisom Knabenschiessen, čiže chlapčenské streľby s hviezdami. Tie určovali jednotlivé stupne zdatnosti. Sú z obecného kovu, rozmerov 25 x 20 mm,so znázornenou puškou a bielomodrým erbom. Posledný najmenší je pamätný, má výšku len 12 mm, ale je to skutočne podľa mňa raritka, pretože je to striebro, Ag 925, punc HF - čiže Huguenin. Váži len 3,7 gramu a je zaujímavé komuže sa tochcelo s tým piplať. Punc s rýdzostným číslom zbadať až pod dobrou lupou. Vzadu má malý závit a šrubovaciu pätku.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » Strelecké medaily Švajčiarska

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1