Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » stříbrný tác

Vykupminci.cz
Numisargo

stříbrný tác

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
dokázal by někdo určit něco bližšího o tomto tácu?
Historie: dostala ho maminka jako svatební dar v r. 1958, mohl by pocházet z výbavy její babičky z roku 1896?
Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj nechci nijak poučovat určitě i odpoví zkušenější ale můj typ je: Rakousko-uherský punc hlava Diany používán od roku 1866, v tvém případě ryzost 800. Na fotce puncu občas bývá ještě písmeno proti číslu v tvém případě proti číslu 3 možná že tam není nebo ji zakrývá odraz blesku. Toto písmeno je buď A, B nebo C a určuje město puncovního úřadu. Vláďa
_______________
Sbírám zejména pohledy Újezd nad Lesy, Zikmund Reach / Karel Bellmann a obec Výčapy, z těchto jmenovaných se zajímám i o fotografie a jiný materiál.
Za svůj život jsem sbíral kde co, někdy déle větší sbírka jindy okrajově. Zajímají mě i starožitnosti. Vláďa - LadysB@seznam.cz

http://ujezdnadlesy.webnode.cz/
http://vycapy-trebic.webnode.cz/
http://zikmund-reach.webnode.cz/
Registrovaný uživatel
Mohl. :) Dle čistě secesního dekoru jde o předmět z přelomu 19. a 20. stoleti
Registrovaný uživatel
Zdravim, chcel by dsom sa opytat na urcenie erbu na starej sttiebornej tabatierke. Punce stare - Diana. Ale ten erb je tam nanitovany, vie mi niekto poradit, komu patril tento erb? Neviem, ci nie je zo zlata. Dakujem za info

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Erb

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Moderátor
On to není přímo erb. Ale ta vévodská či knížecí koruna to je dosti určující. Monogram ve středu, zde můžeme luštit a obtočení řádem Zlatého rouna, to je hodně vzácné a docela určující neb tento řád byl určen pro nejvyšší šlechtu a to se nechá počítat na prstech ruky
Registrovaný uživatel
Vlastník erbu bol vlastník tabatierky...
Apropo najdôležitejší detail nafotený úplne špatne! :'(
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
Přesně tak, špatný obrázek:
Základ je řád Zlatého rouna s řetězem, ve středu je monogram majitele a převýšení knížecí korunou. Najde tedy o heraldický erb, ale pro nás je důležité nebo jsou důležitá písmena a kdo to přečte, sestaví monogram já se podívám na udělení řádu a třebas to dáme společně dohromady.
Registrovaný uživatel
No erb to nie je, a monogram je vo vnutry. Nevedel som to pomenovat. Podla puncov by to malo byt okolo roku 1860-80. Ale vidim, ze asi to nie je bezna zalezitost a ma to velmi zaujima, ci na nieco prideme. Dakujem a posielam snad lepsie fotky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Moderátor
Tak uprostřed je E. Otázka, jestli to okolo má být třebas stylizované A (příčku by dělalo to E), L a obrácené L, nebo je to jen orámování.
E - Engelbert, Egon, Ervín, ženská to nebude a z rodového snad jedině Eggenbergové, jenže ti už byli po smrti. Ev. Engelové, ale ti už to měli taky za sebou (1743). Takže zbývá Esterházy.
Registrovaný uživatel
Fiha, mna to napadlo ako prve, Esterhazy rod bol velmi velky, myslim, ze v Galante este ziju potomkovia, ale nemal som odvahu napisat, ze by to mohlo patrit im. Tabatierka je dost nezvycajna, otvara sa zhora, celkovo ten monogram s radom zlat. Runa vyzera byt zo zlata, ale pojdem to zajtra overit, osobne veci slachty su hodnotne to viem, ale najvyssej slachty tak to mam stastie :)
No este pockame, ci to mozu byt Esterhazyovci, Altman to snad potvrdi
_______________
Moderátor
No a musí to být šlechtic ze Slovenska? Tam je otázka, komu byl řád udělen,
Registrovaný uživatel
No nemusi, ale mam ju od pani, ktora je z Vychodneho Slovenska a ta ju zdedila od predkov, ktori tu byvali tiez.
_______________
Moderátor
no bez urážky, neznám žádného slovenského šlechtice. Uherského určitě. Já bych to pořádně nafotil a nabídl do Vídeňské aukce, oni Vám to určí a třebas ani zájem nebude. Rádi draží tyto věci.
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
no bez urážky, neznám žádného slovenského šlechtice. Uherského určitě. Já bych to pořádně nafotil a nabídl do Vídeňské aukce, oni Vám to určí a třebas ani zájem nebude. Rádi draží tyto věci.

Nemate celkom pravdu Altmann, existuje niekolko slachtickych rodou kde korene maju u Pribinu a Svetopluka vratane znovu uvedenia do slachtickeho stavu za Uhorskych a R - U kralov a cisarov...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
.......to ano, špatně jsem se vyjádřil, rozhodující je zápis kde je uveden původ rodiny a bohužel Hodně rodin(/ ne všechny) se hlásili k Uhersku, ale zde hovořím o vysoké šlechtě od knížete výše. Titul kníže mohl používat je hlava rodiny.Ve Vídni jsem kupoval knihu, kde je soupis všech rytířů od počátku do současnosti. Tedy najdete jména i našeho spícího politika Schwarzenberga. Kniha nebyla drahá pouhých 30 euro, myslím, že jsem ji přenechal panu Považanovi. Výtečně zpracované. Dovedete si představit to, že za celou dobu bylo uděleno trochu více jak 1400 řadu Zlatého rouna? Těžko se stará vysoká rodová šlechta může hlásit k slovenské národnosti. Slovensko neexistovalo. Známe horní Uhry a to jest Slovensko.Pokud bychom v roce 1918-19 Slovensko nevybojovali, asi bychom si takto nepsali, já maďarsky neumím a vy by jste musel.
Tato problematika je fakt složitá. Např,. hodně Francouzů mělo základ rodiny ve Francii a čteme Ruský admirál původem z Francie. Mám tady literaturu, ale to bych musel vstát ze židle.
Moderátor
Kniha je hodne zajímavá, některá jména se tam opakuji, jak šel život, najdeme tam např. právě Schwarzenberga Karla třebas 3 až 5 x. Já již knihu bohužel nemám.
Registrovaný uživatel
Maličký detail Uhorsko nebolo Maďarsko, ale viacero národov, že začal nátlak na jazyk, výsledok vieme...
Juhoslávia dopadla podobne, a ako dopadne EU., tož otázka za 100 bodov... :roll:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
. Dakujem za infosky, kazdopadne ste ma posunuli dalej, a nasmerovali, ze sa jedna o osobnu vec vyssej slachty.
O predaji som nerozmyslal, no hlavne ma zaujimal pôvod a majitel.
_______________
« Poslední úpravu provedl(a) satestsat121 v 7. 6. 2020, 15:49. »
Registrovaný uživatel
Ta kurunka s runom je o rydzosti 620/1000au, cize takto.
_______________
Registrovaný uživatel
miana napsal
dokázal by někdo určit něco bližšího o tomto tácu?


O výrobcovi máte informáciu na českom webe.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Starožitnosti » stříbrný tác

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1