Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Evropské známky » Švajčiarsko Helvetia 1854

Vykupminci.cz
Numisargo

Švajčiarsko Helvetia 1854

Moderátoři: Akir, ikanek, Pavel_III, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím všetkých,

opäť sa chcem spýtať, ako rozlíšiť jednotlivé vydania - teraz Švajčiarska sediaca Helvetia. Michel uvádza mníchovskú a bernskú tlač. Predpokladám, že moje (trochu zničené :D ) známky sú lacnejšia bernská tlač, no i tak by ma zaujímalo, či sa dá nejako jednoducho tieto tlače rozlíšiť. Druhá otázka je na poslednú známku Mi 26 40c zelená, ktorá je uvádzaná ako "weisses papier", no sú v nej drobné žilky, podobné vydaniu s "faserpapier". Chápem ten faserpapier vôbec správne? :-) ďakujem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Z foterk se určuje těžko, ale ta pravá 5 Rp. by mohla být mnichovský tisk. Nějaký popis k rozlišení v Michlu je, bohužel speciál, ve kterém je to rozpitvané, jsem zapůjčil, takže podrobnější popis nemám.
Poslední známka nevypadá na žilkovaný papír. Z fotky se opět těžko posuzuje, ale známky Švýcarska s žilkovaným papírem vypadají trochu jinak.
Lépe asi na toto odpoví ikanek, od výstavy v Dobříši má určitě Švýcarsko v oku :mrgreen:.
Registrovaný uživatel
Jasné, vďaka :-) Ja viem, že Michel ponúka stručný popis, ale priznám sa, že znaky ako silnejšie kontúry, slabšie kontúry, tlač čistejšia, tlač menej čistá... mi veľmi nepomôžu, pokiaľ nemám ako porovnať, a preto je výborné toto fórum, lebo sú tu ľudia, čo tomu rozumejú. Ta 40c ani nie je uvádzaná v katalógu ako faser, ale vygooglil som, že faser na švajčiarskych známkach je pridávanie drobných "vlákien" do papiera, ako tak sa mi Helvetie podarilo roztriediť, ale pri niektorých som si nebol istý, lebo nejaké "nitky" tam sú, ale nie na celej známke, príp. sú veľmi nevýrazné.
Moderátor
Zejména u razítkovaných známek může jít o zbytky papíru z obálky. Nejlépe je porovnat tuto známku s jinou ze stejné doby, která je určitě na žilkovaném papíře.
Registrovaný uživatel
Jasné, žilkované Helvetie mám komplet *, tam je to krásne vidieť, problém je pri známkach bez lepu, presne ako vravíš ty :-) Len som si nebol istý.
Moderátor
Ta 40 určitě faserpapir nemá, protože na něm neexistuje - pokud je tedy zelená. Hoď sem kdyžtak ještě obrázek zepředu. Vlákna byla přidávána do hmoty papíru a tak by měli být vidět i zepředu.
Co se týče nezoubkovaných, chtělo by to lepší fotky nebo raději skeny (tak 300 dpi).
Těch tisků bylo několik a ne jenom dva, jak uvádí základní Michel.
Moderátor
Ve speciálu je to rozpitvané celkem podrobně; základní Michel uvádí pouze existenci dvou vydání mnichovského tisku a dvou vydání bernského tisku. Možná by stálo za to si ke sbírce speciál pořídit.
Registrovaný uživatel
ja viem, že táto známka nemá v katalógu faser, len ma tam provokovali tie žilky. ja som na to stále pozeral iba zo zadnej strany, ale tvoja poznámka, že žilky vidno aj spredu mi veľmi pomohla, prezrel som si helvetie a je to skutočne tak :-) prikladám aspoň dôkaz, že tá známka bola zelená a dávam sken jednej s faserom. skener mám asi na prd, lebo mám nastavené 600dpi farebne, ale nič moc. vďaka za usmernenie. Špeciál zatiaľ nepotrebujem, ale je to dobrý nápad. švajčiarsko je taký doplnok, keď je niečo za pár centov na ebay, tak kúpim a potom takto zmätkujem :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
na týchto žltých je to najjasnejšie, aj keď skener to trochu zakryl :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zřejmě máte na skeneru nastavené silné doostření a korekce pro skenování dokumentů. Zkuste skener přepnout na skenování fotografií.
Registrovaný uživatel
No veru niečo na tom bude, používam na skenovanie program Fine Reader a ten je určený pre texty, tak to nejako skúsim. Ďakujem za radu.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Evropské známky » Švajčiarsko Helvetia 1854

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1