Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Uhorské mince grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Uhorské mince grošového obdobia

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ak dovolíte vrátil by som sa k tomu "Zápoľského denáru" ... v katalógoch nie je - veľmi blízka je U.699z ... podobá sa aj na mincu U.694, ktorá je však známa len pre zlatý odrazok ... vcelku sa vždy niečim odlišuje.

Táto minca je zaujímavá aj z toho dôvodu, že na podobnú je prihodené práve na českom a...e

Myslím si, že obe mince boli vyrazené z jedného razidla - averz určite - všimnite si najmä chybné majuskuly NN - sú zrkadlovo prevrátené nie len v mene vydavateľa mince, ale aj zdá sa všade, kde sa táto graféma vyskytuje - to znamená, že rytec bol prinajmenšom chybujúci :-)

Druhá podivnosť tejto razby spočíva v absencii perlovca. (Nie som žiadna autorita, ale Zápoľského denáre, ktoré som videl - asi 20 kusov - mali perlovec - pre istotu perlovec, to sú tie maličké guľôčky zoskupené v sústredných kruhoch po obvode celej mince a vo vnútri okolo znaku, alebo erbu). Tie okružia sú v našom prípade však len prosté kružnice. Vzhľadom k tomu, že reliéf je pomerne vysoký, nie je možné hovoriť, že by sa perlovec mohol takto zošúchať - žeby rytec nie celkom poznal, že má do razidla urobiť perlovec ?

Samotné písmo má svojský štýl (ductus) - všimnime si najmä to "A" a štýl číslic letopočtu 1530 - podobné je to s takto zachovanou razbou (minca s dierkou), ale písmo je už trochu iné ... (toto tiež nie je celkom v katalógoch - U. 705 - blízke, ale všimnime si koliesko na štítom ...)

Minca má teda tieto nedostatky:
- nie je "kua" v katalógu !!! :mrgreen:
- zrkadlovo prevrátené litery (N) - stane sa :-)
- najmä ale perlovec - taká monotónna činnosť, navyše na priestor veľkosti dnešného asi 1 euro-centu, treba do razidla rozmiestniť tie guľôčky tak, aby to malo aj geometriu ... v celku to na mňa pôsobí, že razidlo spracoval rytec, ktorý sa dal "ľahšie zaplatiť ..."

Keby sme poznali pomer kovov, ktoré sú v strižku vedeli by sme možno povedať, či je to falzifikát, neautorizovaná alebo núdzová razba ... o denároch Jána Zápoľského rád podiskutujem ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ak som dobre pozeral, tak ten Vladislav I. je Pohl 147-8, mincovňa Sibiu (Rumunsko), komorský gróf Nikolaus Pfeffersack. To druhé je nejaká haluz zo slovenského aukra, ak sa nemýlim. Asi fakt falzifikát, vyzerá to ako keby panenka Mária držala kostričku Ježiška. :shock: :lol: Skús dať lepšiu fotku, alebo rozlúšti opis.
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 23. 11. 2010, 20:13. »
Registrovaný uživatel
... neberte to príliš vážne, teraz som si všimol, že tá minca, ktorá je tu na fotke, nemá koliesko medzi letopočtom a prvým písmenom IOANNES ...

takže neplatí už to prvé, že averz je z toho istého razidla ... :roll:
Moderátor
Asi by som sa mal začať bližšie venovať Jánovi Zápoľskému, vidím že tu máme odborníka, super.
Registrovaný uživatel
Zápoľského razby, napriek tomu, že sa razili v dvoch mincovniach - Kremnica a Košice boli na našom území v obehu len krátko. Nakoniec aj tu sa razili len v roku 1527. Pokiaľ si dáte tú námahu a prejdete Nálezy mincí na SLovensku (II.-IV.) zistíte, že sa objavujú v depotoch len v dnešnom pohraničí - slovensko- ukrajinská a slovensko-ukrajinsko-maďarská hranica, druhá oblasť nálezov východne od Rimavskej Soboty a južne od Gemerského hradu na rieke Slaná. Ešte počas živého obehu týchto mincí boli po roku 1530 deponované v poklade, ktorý sa našiel v Nitre. Ostatné nálezy aj západne od Nitry sú už z podstatne mladších depotov a dostali sa sem bežným obehom. Zápoľského denáre obiehali ako rešpektované platidlo aj v polovici 17. storočia. Potom už začali byť denárové nominály zo 16. storočia celkovo vytláčané grajciarmi, ktoré začali ako oficiálne platidlo v Uhorsku byť razené počínajúc Leopoldom I.

Na Slovensku boli, zdá sa, Zápoľského denáre (zlaté mince obiehajú a tezaurujú inak) len krátkodobým a okrajovým platidlom, obiehali najmä na území ktoré ovládal s pomocou Turkov. Na území tzv. kráľovského Uhorska boli jeho mince tolerované - boli razené podľa zaužívaného spôsobu uhorských denárových nominálov a odlišovali sa len vlkom v štíte. Nakoniec "laik" ich často nerozozná dodnes :-) V obehu bolo vtedy "u nás" viac poľských a iných zahraničných peniazov, než Zápoľského razieb. Takže "menšia známosť" u slovenských numizmatikov je pochopiteľná.

Fakticky ich vnímame na úrovni sedmohradských mincí (a aj tu sú v tieni povstaleckých razieb) a Ján Zápoľský je slovenskou historiografiou značne zatláčaný do úzadia, akoby ani nebol súčasťou našich dejín.

Nakoniec čo viete o dejinách Sedmohradska ? ;-)
Moderátor
Trochu som si doma robil poriadok a narazil som na tohto Mateja Korvína. :)
Vidím dobre znamienko N E? Mal by to byť P 210-10, H 710, minc. Nagybánya, mm. Imrich Zápoľský, súhlasíte?


Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
Moderátor
A ešte sa chcem pochváliť, trochu cudzím perím. Minulý týždeň som od kamaráta dostal do daru tento neznámy obol Ľudovíta Veľkého, týmto sa chcem darcovi ešte raz poďakovať a ostatným ukázať túto milú mincičku. Ten kamarát ich má viac, ticho závidím a prajem mu to. 8)


Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkné. Taky mi přibyly po dlouhé době dvě uherské mincičky, ale jen běžné v průměrné kvalitě, i když já mám z každého přírůstku do sbírky radost. (jen běžný saracének a denárek Rudolfa ll.)
Moderátor
Daj foto nech sa pozrieme.
Registrovaný uživatel
Nevím, jestli to má smysl, jsou to běžné a ještě k tomu průměrné mince, ale na druhou stranu třeba někoho i ty běžné potěší. Vydrž, mám rozbitý foťák, vyfotím je mikroskopem.
Registrovaný uživatel
Zde jsou.
Obrázek vložený uživatelem Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
No mňa by potešili určite. ;)
Moderátor
Urobil som si aj ja malú radosť, táto Mária z Anjou minc. Kremnica je na ceste ku mne. Veľmi sa mi páči, potom odfotím a pochválim sa ešte raz, aby som vyzeral už ako úplný debil... :)


Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..se klidně pochlub i po druhé :mrgreen: Já osobně mám taky vždycky obrovskou radost, když něco vyhraju a pak po druhé, když mi mince přijde domů :mrgreen:
..jinak pěkňoučká...
Moderátor
Archy, pekný kus, gratulujem.
Registrovaný uživatel
Posielam foto zaujímavého parvu

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pekne, asi mu spadol na zem..
bum!
otocit..
a zas bum!
_______________
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
Urobil som si aj ja malú radosť, táto Mária z Anjou minc. Kremnica je na ceste ku mne. Veľmi sa mi páči, potom odfotím a pochválim sa ešte raz, aby som vyzeral už ako úplný debil... :)


Tiež som sa na ňu zalizoval, ale nakoniec som nelicitoval... V krajšom stave som to zatiaľ nevidel, takže za tú cenu podľa mňa celkom dobrý kauf. Gratulácia a závisť. :)
Inak od LANZa mi posledne išli mince dobré 3 týždne...
Moderátor
Rád by som sa pochválil svojim novým saracénikom. Žiadna sláva, Pohl 89-1, ale stav sa mi veľmi páči... 8)


Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
Moderátor
Wow, pekny stav.
Kdyby byl k mani nejaky treba trochu horsi, mel bych zajem - nabidka vymeny toho kremnického Karola Roberta za saracena v odpovidajicim stavu porad plati :)
Moderátor
Ďakujem, beriem na vedomie a pamätám si. Z tohto sa ale teším, konečne kompletná razba u saracéna - pekný strížok, viditeľné opisy, hlava, patina. Teším sa, tento z ruky nepustím. 8)
Registrovaný uživatel
Karola by som aj vzal-teda zamenil... :roll:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
grofik: https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/uhorske-mince-grosoveho-obdobia_post_-92476#post92476

Stav nic moc, ale saracena taky nepozaduju perfektniho :)
Archy ho chtel koupit, ale je jen na vymenu, na prodej ne (v techto cenovych kategoriich a zvlast pri obchodu CR<->Slovensko to moc nema cenu).
Moderátor
Prosím drahé kolegy na uherskou drobotinu o určení tohoto denárku, který se mi dnes v 9:30 ocitl v kapse :) Pokud tedy půjde určit. :?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ľudovít Veľký, denár, (tzv. saracén). Typ ako Huszár 547, Pohl 89-1, mincovňa Pécs, razený v rokoch 1373-82. Pekná minca, gratulujem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Uhorské mince grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1