Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 159 160 161 162 163 164 165 166 167 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
možná je to tím, že už jsem unavený a zrovna se odebírám na kutě, ale z takto malých fotek nelze dělat jednoznačné závěry ... lepší bude počkat až grošík dojde ...

snad možná ta hlava lva, nezvykle vysoká koruna nebo místo mezi DEI a GRATIA vypadají zajímavě ...
Registrovaný uživatel
jo asi máš pravdu unáhlil jsem se stou fotkou ale groš by přišel až v lednu tak jsem nevydržel.dík
Registrovaný uživatel
To chápu :D Budeme se těšit na lepší fotky ;)
Registrovaný uživatel
Mne by zajímalo to znaménko mezi REX-BOEMIE, vypadá to možná na čtyřlistý květ a i hlava lva napovídá tomu, že by se mohlo jednat o typ XV. Ale pro jistotu to opravdu chce detailnější foto.
Registrovaný uživatel
může někdo říct o týhle kontramarce.vůbec jsem jí nenašel,vypadá nějak divně.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
tak ciste teoreticky dle:

Katz Viktor - Kontramarky na prazskych grosich (1. vyd., 1927)

je to Mnichov

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
aha dík stejně se mě zdá nějaká divná.
Moderátor
jo tak k tomu uz se musi vyjadrit nejaka kapacita, zde je neco na srovnani:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jak píše Oli. Máš ji přesně na tom spodním obrázku dole. Tato konkrétní se prodávala před lety na e-bay. A nevšiml jsem si, že bych na ni narazil společně s nějakou falešnou.
Registrovaný uživatel
listopad napsal
může někdo říct o týhle kontramarce.vůbec jsem jí nenašel,vypadá nějak divně.

..to je pravda, je velmi zvláštní a mám z ní divný pocit. Velmi divně vypadá znázornění kříže a linka obtahující tvář. Pokud by se srovnala s tou spodní, tak od ní se liší opravdu markantně. Nejsem ale odborník, takže v tomto směru je to jen můj osobní názor, nutný brát s rezervou.
Moderátor
bez souvislosti k te konkretni kontramarce mnichova vyse

1) napodobit kontramarku je mene pracne nez vyrobit raznici(e) pro celou minci
2) "vydelek" je snadny, razi se na gros v cene desetikorun. pokud jeji novodoby tvurce nebyl hamoun a hlupak, nabouchal 10-20 kusu a pomalu je v tichosti rozpustil (spousta sberatelu kdyz je jim neco lepsiho nabidnuto bokem po tom sahne a navzajem se nepochlubi - pro pachatele vyhoda - neupozornuje na sebe hloupe v aukci)
3) vyrobit trochu zelene patiny se taky da (vzpomente, co umeji delat padelatele antickych minci)
4) pri prohledani tohoto fora se tu falesne kontramarky uz nekolikrat diskutovaly
5) mit ve sbirce kontramarku je urcite lakave (taky bych to bral), ale je to otazka jistoty puvodu mince a duvery ve sdelene informace (a duvery v poradatele aukci)
6) kontramarkovalo se ve velkem, urcite v pripade vetsich mest neexistovala jedina raznice, coz situaci do jiste miry komplikuje - viz prave Mnichov

a v souvislosti ke kontramarce vyse
bez znalosti 100% duveryhodnych informaci o puvodu mince nelze mit nikdy 100% jistotu o pravosti jakekoliv kontramarky - podle meho nazoru. ja bych tam videl urcite dobrou podobu s tou prvni (s tou druhou opravdu ne). vylozene podezrela mi neprijde, ale ze bych chtel jakkoliv hajit jeji pravost, tak to take ne.

v minulosti jsem dokonce premyslel o nejakych nedestruktivnich analyzach, ale s ohledem na mnozstvi jine prace a relativni nedostatek studijniho materialu (navic s informaci 100% prave ci 100% falesne) z toho nakonec (alespon pro zatim) seslo.
Moderátor
oliver napsal
2) "vydelek" je snadny, razi se na gros v cene desetikorun. pokud jeji novodoby tvurce nebyl hamoun a hlupak, nabouchal 10-20 kusu a pomalu je v tichosti rozpustil (spousta sberatelu kdyz je jim neco lepsiho nabidnuto bokem po tom sahne a navzajem se nepochlubi - pro pachatele vyhoda - neupozornuje na sebe hloupe v aukci)

Dokonce i v pripade, ze by kontramarkoval jediny gros, vysoce se mu to vyplati - naklady jak rikas minimalni, namaha ve srovnani s padelanim cele mince take, zisk v radu nekolika tisic. Samozrejme, cim vzacnejsi kontramarka, tim vyssi zisk a tim mene srovnavaciho materialu.

Jinak myslis ze by to vubec slo nejak odhalit nedestruktivnimi analyzami, pokud by si clovek s minci jeste 'pohral'?
Moderátor
ano, jsou jiste indicie, ktere by to mely prozradit i v pripade velmi sikovneho maskovani. vicemene je to teorie, byt podlozena praxi z jine oblasti, muselo by se to prokazatelne proverit. jenze jak rikam, neni cas, neni moc materialu, takze nekdy v budoucnu mozna.

btw. cekej dnes email, alespon cast uz je hotova, jen to musim stahnout
Registrovaný uživatel
jeden povánoční dáreček ... dnes ho přinesla pošťačka ..... Ulm + Švábský svaz

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pěkné. Zvlášť ty tečky ve štítu. Nebejvaj vidět tak zřetelně. Která si myslíš byla vyražená, jako první? Mě připadá že Ulm, a teprve až potom orlice.

Můžu si ji uložit? Zatím ji mám jen v kombinaci švábského svazu s hvězdou. s orlicí mi chybí.
Registrovaný uživatel
mě se také zdá, že je orlice přes Ulm ... uložit si samozřejmě můžeš, to se ani nemusíš ptát ..... Jinak ten Ulm je typ Krusy U2,1 a ten švábský svaz Krusy S5,2
Moderátor
Takže bychom to měli těsně kolem roku 1428, že?
Registrovaný uživatel
pokud mé nepatrné zbytky německého jazyka chápou pana Krusyho dobře, tak ano .... tato kombinace kontramarek vznikla mezi nejspíše v roce 1428
Registrovaný uživatel
Tak konečně dorazil grošík tak jsem ho hned přefotil jak nejlíp jsem uměl.
já bych ho tipoval na XV ale zase jsem grošů tohoto typu v ruce moc nedržel tak to nechám na odbornících.děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..já mám obavu, že je to XIV., ..
Registrovaný uživatel
..skoro ta E ve vnějším opisu vypadají, jako by byly odlomené, ale může to být jen hříčka dvojrázu, zrovna tak jako ta chyboražba (jako by byl opis BOEIME) ale to bude nejspíš opravdu jen hříčka....
... bude to XIV.a/ nebo b/. Už dle rozdělovacího znaménka mezi GRATIA REX- nejspíš křížek, a tupého N ve slově Wencezlavs (tedy torza tupého N- je vidět horní příčka)
Moderátor
XV. to není - písmo (L ve WENCEZLAVS) ani tvar hlavy lva neodpovídá

korunka to popsala dobře - křížek mezi GRATIA a REX, tupé N, tvar rubního křížku a navíc to BOEIME
to je totiž popsáno u varianty Hána XIV. b/2
takže asi H XIV. b/2
Registrovaný uživatel
..máš pravdu!
- přiznám se, že jsem se do tabulky moc nedívala a teď s překvapením koukám, že tam opravdu tato chyboražba popsána je... :D
PS: velká škoda, že není zřetelná i koruna, mohl to být velmi pěkný grošík.
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 28. 1. 2014, 20:14. »
Registrovaný uživatel
dík za pomoc ,zařadím ji do sbírky.
Registrovaný uživatel
tak ještě tahle VI trn tam je,kroužek nevidím podle toho zakončení ocasu tipuju C.děkuji za pomoc

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 159 160 161 162 163 164 165 166 167 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1