Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » začátečník - pár dotazů

Vykupminci.cz
Numisargo

začátečník - pár dotazů

Moderátoři: smith, Tomako.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,

jsem úplný začátečník v tomto oboru a proto bych rád získal alespoň pár poznatků od zkušených kolegů :) a za každou reakci předem děkuji!

Co sbírat je asi zbytečný dotaz, to je dle mého názoru každá věc, já bych zatím chtěl ČSR, ČSSR, ČR, jaký kvalitní katalog či literaturu doporučujete?

Označování stavu bankovek se mi podařilo sehnat, ale mám trochu pocit, že hranice mezi jednotlivými kritérii je asi hodně "pocitová" dle hodnotitele ( někdo dá VF jiný XF), nebo existuje nějaké přesné měřítko, podle kterého se určí v jakém stavu bankovka je?

Existuje nějaká metoda ( "laická" nemám na mysli profi restaurátory ) jak bankovky upravovat? Nemám na mysli nějaké vyrazné změny, ale třeba odstranění drobných skrvn, vyrovnání přehybů apod.? ( trochu "blbě" mě třeba napadá žehlička :'( )

Jak bankovky uchovávat, aby nedošlo k jejich znehodnocení - je možné, že uložení v neprofesionálních obalech ( plastové "košilky") mohou bankovky poničit? Např. ztratí barvu apod.

Existuje nějaký katalogový ceník bankovek na netu, nebo je to spíše o štěstí a různých tržních cenách na aukcích a eshopech?


To je asi pro začátek vše, pokud již byly mé možná hloupé dotazy někde zde zodpovězeny, tak mě prosím nasměrujte do patřičného fóra, opravdu nemám čas zde vše studovat.

Děkuji.
Moderátor
Vítejte kolego ;)

Nejlepší katalog je od J. Bajera, má jen tu nevýhodu, že byl vydán před 5 lety a tudíž ty ceny jsou už dávno pasé. Ty aktuální pak najdete v katalogu od V. Novotného, ale i ten je třeba brát s rezervou....komunimus je v něm oproti ralitě předražený a např. protektorát zase o něco levnější. Dále pak takovou základní literaturou jsou knihy od J. Séma Poznáváme a sbíráme papírové peníze (technická stránka) a Papírové peníze na území Československa..... (historie, katalog), případně časopis notafilie, jinak v poslední době byla vydána např. kniha Tvorba čs. bankovek 45-89.
Všechny tyto knihy by měly mít v každé pobočkové knihovně ČNS nebo i v lepších městských knihovnách ;)

S tím určováním stavu máte pravdu, někdy je to dost na hraně, ale určitě jste se setkal s touto tabulkou, kterou lze najít v každém katalogu. A je pravdu, že někdy u prodávajícího sběratele převládne obchodník a při popisu stavu mu to trochu ujede. Jinak ještě existuje stupňování "ms", kde ta základní stupnice je více rozepsaná, ale ta se u nás téměř nevyužívá.

Na drobné nečistoty je dobrá obyčejná guma (nejlépe taková ta v bílé krabičce - modrá a hodně měkká od koh-i-nooru) nebo střídka z chleba. Zašlejší nečistoty lze odstranit povypáním ve vlažné vodě (POZOR - BEZ MÝDLA apod......někdy to poškozuje odstín barvy), poté se to vloží mezi piják (nebo něco podobného, dnes už je to celkem nedostatkové zboží :D ) a případně to někdo i žehlí při nízké teplotě (při vysoké by se kroutilo). Já osobně jen gumuju, takže to praní jsem jen pozoroval, ale utčitě doporučuji si to nejdřív vyzkoušet na nějaké bezcenné.

Co se týká uchovávání v albech, tak rozhodně nepoužívejte běžné desky z drogerie, často jsou kyselé a vyrobené z kdoví čeho, takže často bankovka po několika letech změní barvu nebo jí odpadnou třeba sériová čísla. Nejlepší jsou sběratelská alba, ty seženete např. tady nebo v kterékoliv numismatice a filatelii.

A konečně on-line katalog.....tak to o žádném českém s cenama nevím, znám jen obrázkové bez ceníku....odkazy tady

Tak hodně zdaru při sbírání ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 20. 12. 2008, 15:16. »
Registrovaný uživatel
Myslím, že dnes vzhledem k velmi vysokým cenám čs bankovek stojí za zvážení i výběr jiných zemí ke sbírání ať již evropských či exotiky, kde jsou ceny často přijatelnější a vzhledem k menšímu počtu lidí sbírajících tyto bankovky u nás je i větší šance na získání i vzácnějších bankovek a často za rozumné ceny.
A mimo to lze dlouhodobě třeba u starších asijských bankovek cca do konce 60.let čekat zajímavé zhodnocení vzhledem k omezenému počtu pěkně zachovaných bankovek z tohoto období a vzmáhajícím se ekonomikám v Asii a tím i rozšiřování sbírání v těchto zemích.
To jen tak na okraj. Přeji hodně zábavy při sbírání ;)
Registrovaný uživatel
Díky za odpovědi. Ještě mě napdá jeden dotaz, kde bankovky sháníte? Co je dle vašeho názoru solidnější internetové aukce či kamenné obchody?
Registrovaný uživatel
Všichni spekulanti co prodávají bankovky ve větším množství na Aukro(zejména novou cizinu), je nakupují za cca 30-50% cen na Ebay ;)
Registrovaný uživatel
V kamenných obchodech máte možnost si vše pořádně prohlédnout a omezit tak případné riziko nákupu nadhodnocené zachovalosti a falz.
Moderátor
Denarius napsal
V kamenných obchodech máte možnost si vše pořádně prohlédnout a omezit tak případné riziko nákupu nadhodnocené zachovalosti a falz.


To sice částečně platí, ale i zde se často vyskutují šejdíři a není jich rozhodně málo. Rozhodně si před jakýmkoliv nákupem zjistěte skutečnou hodnotu.
Moderátor
Jinak já převážně nakupuji v jednom antiku a v numismatickém obchodě, kde lze získat i zajímavé slevy
Zkuste si zajít do nejbiližší pobočky ČNS, od sběratelů a na aukcích získáte ty nejlevnější bankovky.
Co se týče elektronických aukcí, tak tam záleží hodně na štěstí, sem tam koupíte za hubičku a jindy ( spíš obvyklejší :D ) narazíte na přihazujícího šílence, který ceny vyžene do nesmyslných výšin, ale rozhodně bych je nezatracoval, je to zkrátka další zdroj materiálu a zejména starší literatury, kterou mnohdy jinde jen těžko seženete.
Registrovaný uživatel
Díky.
Tržní kapitalismus má své výhody i nevýhody:( osobně jsem se díval v poslední době na aukro a docela mě zarazili některé ceny a hlavně přesně jak píšete někteří šílenci, kteří přihazovali jak o závod, ale každému dle jeho libosti ( otázkou je jestli přihazující "šílenec" není jen jiný nick prodávajícího a nesnaží se vyhnat cenu nahoru...., pár aukcí jsem se zúčastnil a těsně před koncem najednou začal někdo přihazovat u všech aukcí jednoho prodejce, ale prohraná aukce mě nemrzí a jestli dotyčnému to za ty peníze stojí :) tak ať si to užije.... a jestli to byl prodávající, tak nic neprodal:)
Docela cestuji v rámci práce po republice, můžete někdo napsat vaše zkušenosti s danámi antiky či numismatickými obchody? Samozřejmě i negativní zkušenosti s různými vych....., kteří se snaží jen maximálně vydělat.
Moderátor
Nejlepší antik, který znám a to nejen na bankovky je v Teplicích nad Kamennými lázněmi. Ceny tam jsou celkem přiměřené a lze ukecat i nějakou tu slevu ;) . Je tam jen drobná nevýhoda a to sice ta, že se s pánem na bankovkách musí domluvit předem, aby je přinesl, protože si je nosí domů. Naopak nejhorší je antik Marjanko, kdysi býval v Ústí n. L. a dnes je v Litoměřicích.....většího šmíráka a šizuňka neznám, takže k němu chodím jen abych mu přeházel knihy a trochu ho aspoň naštval :mrgreen:
Zajímavý je pak antik Beneš v Plzni, ale tam jsou ceny dost na hraně únosnosti a něco má vyloženě předražené.
Celkem dobrá je filatelie Numfil ve Znojmě, nebo antik Jevelin (nevím přesně jak se to píše) v Kutné Hoře a když jsem byl v Brně, tak mi nepřišela špatná ani filatelie Klim.
Jednen z nejlepších obchodů, kam chodím já je numismatika Moneta v Děčíně. Tady je celkem široký výběr za dobré ceny, pan dluhoš rád poradí a ochotně poradí a ještě se mi ani jednou nestalo, abych odešel bez slevy ;) :D
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 21. 12. 2008, 17:36. »
Registrovaný uživatel
Já sice sbírám téměř tři roky, ale zatím jsem byl jen ve velmi málo kamenných obchodech. Většinu sbírky jsem dostal od různých lidí zdarma, nebo jsem si ji dokupoval na Aukru, Odklepnutu či I-Kupu. Z toho mála se mi však zatím nejvíce zamlouval obchod Alfafila v Praze. Pam prodavač je sice mírně nedoslýchavý, což drobně stěžuje komunikaci, ale leckdy tam má chybně napsanou cenu, což se mi líbí. Např. má bankovku (třeba 100 ZŁ - UNC - 1988 ) za 100,-Kč a pak má na jedné fólii napsáno ,,VZÁCNÁ´´ nebo ,,VZÁCNĚJŠÍ BANKOVKA´´ (třeba 100,-ZŁ - 1975 - UNC) a ta je za 25,-Kč . To je logika (-: . Ale nevadí, alespoň mám takové bankovky téměř zdarma. Takových bankovek u něj nacházím obvykle na jeden nákup 3-5, což na to že kupuji málo bankovek je dost. Přijde mi, že ten pán tomu téměř nerozumí, nebo alespoň ne tomu, co sbírám já. Doporučuji návštěvu. Pozor: Pan prodavač bývá někdy trochu nepříjemný.
Registrovaný uživatel
dobrý večer
prosba- je na internete katalog na odb.p.Tuzex?doteraz som nič nenašiel.Vopred dakujem
Moderátor
http://aurea.cz/index.php?main=literatura3&lang=cz
Registrovaný uživatel
Ví někdo kde tato bankovka platila. http://aukro.cz/item1285590324_zajimava_bankovka_tisic_havelskych_1925.html
Registrovaný uživatel
braun viktor napsal
Ví někdo kde tato bankovka platila. http://aukro.cz/item1285590324_zajimava_bankovka_tisic_havelskych_1925.html

Hádal bych že leda tak u Havlů doma. ;)
Registrovaný uživatel
Zdárek ve spolek, už několikrát jsem narazil na aukru, že prodávající vychvaluje bankovku a dodává, že "nesvítí". U padělků bych to pochopil. Proč uvádí: Bankovka je oběhová, ale nesvítí. Viz odkaz:
http://aukro.cz/csr-500-kc-1929-serie-a-neperforovana-i1845529475.html. Díky za odpověď
Moderátor
nevím, jestli se můžu jako prodejce přímo vyjádřit a obhajovat, ale v tomto směru chci upozornit, že je sice "heavy" překládaná do kříže, nicméně papír je celistvý a na žádném místě není prodřený (což někdy ze scanu nemusí být poznat a je z toho pak občas mírné mrzení, protože s dírou už je to o něčem jiném :) - viz http://www.owenink.com/banknotes/grading.html ).
Registrovaný uživatel
to Mabrak : castym prelozenim se bankovka muze protrhnout , takze proto tam pisi ze neprosvita .
tak asi proto
Registrovaný uživatel
to: acme2000 Díky, až teď koukám, že je to Vaše aukce.
Registrovaný uživatel
zdravim ve spolek

Mam maly dotaz , da se nejak predejit a posleze vyrovnat zvlneny okraj bankovky ? a kdyz je cca 3cm zvlneny okraj a jinak cela bankovka super, jaky je potom oznaceni stavu ?? a jeste se chci zeptat cim to vznika,kdyz cela bankovka je dobra a je jenom kousek zvlnen okraj.

dekuji za pripadne odpovedi
« Poslední úpravu provedl(a) mike-p74 v 22. 11. 2011, 12:10. »
Registrovaný uživatel
Bankovka mohla vytrčať z obalu a tam na ňu mohli pôsobiť rôzne vplyva ako vlhko a podobne..
Registrovaný uživatel
aha a jaky je potom stupen zachovalosti ?
Registrovaný uživatel
bankovka ma pevny papir a zadny rozek ohly

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
asi tak 1+ (aUNC), většinou již dokonale srovnat nelze...
(u běžných bankovek bych ji do sbírky nechtěl nebo jen hluboko pod cenou)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
asi tak 1+ (aUNC), většinou již dokonale srovnat nelze...
(u běžných bankovek bych ji do sbírky nechtěl nebo jen hluboko pod cenou)

Dekuji Draceek : je to neperf. a ja ji koupil za 69kč , To neni moc , ne??

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Rady začátečníkům » začátečník - pár dotazů

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1