Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » záhadný dukát

Vykupminci.cz
Numisargo

záhadný dukát

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
tenzor napsal
elle: pokud vím, za komunistů určitou dobu bylo možné vlastnit jen 3 zlaté mince nebo tak nějak. Asi to bylo spojeno s neblaze proslulou reformou v roce 1953, ale nerad bych kecal.

Presne tak, bezny obcan mohl vlastnit pouze 3ks zlatych minci. Pokud ziskal dalsi kusy byl povinen je nabidnout k odkupu statu. Vyjimka byla povolena pouze u sady dukatu Karla IV. z roku 1978 ktera obsahovala 1D, 2D, 5D a 10D. Dalsi vyjimka byla u clenu CNS kteri mohli vlastnit max.3ks od jednoho typu zlate mince.
Registrovaný uživatel
pro kauto star:
Proč Zidak, nestačí podvodník. Tohle by se mělo ihned mazat.
pro tenzor:
Když jsem začal v roce 1979 chodit do ČNS pobočky, tak mi to o 3 ks zlatých mincí bylo také řečeno, ale nikdy a nikde jsem to nečetl. Členem ČNS jsem v té době nebyl.
Registrovaný uživatel
Než jsem sesmolil svůj příspěvěk, je tu fundovaná odpověď.
Registrovaný uživatel
Tak pánové...epilog této dražby....skoro za 17.000,-Kč jdou 3 gramy zlata, evidentně falešného a technicky nedokonalého "dukátu", k novému majiteli. Co se historické hodnoty falza ze sedmdesátých let týče, tak nevím, nevím.

Pan CALIGATOR jistě slaví úspěch. Smutné, že...ale jak už bylo řečeno, kdo chce kam......
Registrovaný uživatel
A ještě k tomu materiálu

....tzv dukátové zlato mohl člověk za totáče vlastnit jen v mincích....řádně, oficiálně koupených a nebo prohnaných dědickým řízením a pouze 3 ks od jedné mince....posuzovali soudruzi na národním výboru, takže nějaké varianty a nebo různé mincovny nemusely být argumentem. A pak se radostně zabavovalo...ovšemže s přihlédnutím ke stranické příslušnosti a angažovanosti jedince. A určitě měli soudruzi z MNV slabost pro nějakou tu zelenou stovku.

Mezi lidem bylo k mání většinou zlomkové "zubařské zlato" extrahované z čelistí zemřelých příbuzných a jeho valstnictví se tak nějak tolerovalo.

Ovšem, kde vzal pan falzifikátor ryzí zlato můžeme jen hádat...asi z nějaké jiné dukátové mince zničené ouškem nebo dírkou. A proč to falzum nemá -"férovou hmotnost" to už mi vůbec hlava nebere.

Nějak moc záhad na jeden dukát!
Registrovaný uživatel
gorila napsal
Numismatik mohl velice lehce porušit devizový zákon pokud by vlastnil platné Ag/Au mince zahraničních měn - třeba mince USA. Ze stejného důvodu se nesměly tyto mince vykupovat coby zlomky.


Tak to urcite ano, ja mel ale na mysli mince stare - jiz neplatne..
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Moderátor
lak71 napsal
Ovšem, kde vzal pan falzifikátor ryzí zlato můžeme jen hádat...asi z nějaké jiné dukátové mince zničené ouškem nebo dírkou. A proč to falzum nemá -"férovou hmotnost" to už mi vůbec hlava nebere.

Tak stačí třeba 18 karátové zlato, nevím proč berete jako předem dané, že jde o dukátové zlato..
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
elle: pokud vím, za komunistů určitou dobu bylo možné vlastnit jen 3 zlaté mince nebo tak nějak. Asi to bylo spojeno s neblaze proslulou reformou v roce 1953, ale nerad bych kecal. Jinak s poslední větou souhlas, problém je prokázat to "vědění".


Ok (nevedel jsem) ale verim ze to tak mozna bylo (nejsem numismatik) a nechce se mi googlit:-) V 50 letech bych se nedivil nicemu..
Ale kdo pozdeji v praxi tyhle nesmyslny predpisy dodrzoval? V ty dobe byly pod. omezeni prakticky na vsechno (i nam chteli az v na konci 70 let sebrat 3/4 rekreacniho pozemku zakoupenyho za 1.rep. z duvodu, ze je "moc velkej" /nakonec nesebrali/).
Jako kdyby meli zavrit kazdyho, kdo necim porusil ty jejich zakony, tak by bylo 90% naroda v kriminale (treba i ja nebo moji kamaradi, kteri si kupovaly jeansy v Tuzexu za valuty, ktery zadnej csl. obcan nesmel vlastnit :-)
To, ze bylo pred Tuzexama stovky tolerovanejch vekslaku nemluve - kdyby opravdu chteli, tak je behem pul dne na veky zavrou..
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Registrovaný uživatel
Kucera napsal
..vyjimka byla u clenu CNS kteri mohli vlastnit max.3ks od jednoho typu zlate mince.


Takze se pouze stacilo stat clenem CNS? A to predstavovalo nejakej velkej problem? (nevim, ptam se)..

Osobne jsem presvedcenej, ze onen zakon byl v ty dobe (50 leta) udelanej na miru hlavne proti ruznejm prekupnikum, "smelinarum" nebo zatajovatelum zlata.
To, ze nekdo doma syslil deset zlatejch mincicek asi nikoho nezajimalo, na druhou stranu, pokud by po onom cloveku opravdu sli, tak by mu je asi sebrali a jeste by mu to pritizilo (zvlast 50 leta)..
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Registrovaný uživatel
lak71 napsal
A ještě k tomu materiálu

....tzv dukátové zlato mohl člověk za totáče vlastnit jen v mincích....řádně, oficiálně koupených a nebo prohnaných dědickým řízením a pouze 3 ks od jedné mince....posuzovali soudruzi na národním výboru, takže nějaké varianty a nebo různé mincovny nemusely být argumentem. A pak se radostně zabavovalo...ovšemže s přihlédnutím ke stranické příslušnosti a angažovanosti jedince. A určitě měli soudruzi z MNV slabost pro nějakou tu zelenou stovku.

Mezi lidem bylo k mání většinou zlomkové "zubařské zlato" extrahované z čelistí zemřelých příbuzných a jeho valstnictví se tak nějak tolerovalo.


Nejen zubni zlato se tolerovalo, napr. sperky (prsteny, retizky, zvlast damsky:) komousi taky (bohudiky) "tolerovali" - a sperky obsahovaly 100 000x vic zlata (perel a drahyho kameni) nez vsechny starozitny mince na uzemi CSR dohromady.. Ostatne proc by jinak v ty dobe fungovaly zlatnicky obchody, ze ano..
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Registrovaný uživatel
za bolševika až tak úplně jednoduché vstoupit do ČNS nebylo ..... Nejdřív musel být zájemce tuším dva roky cosi jako kandidát na člena a k přijetí se za Tebe museli zaručit dva členové ČNS ..... snad jsem to napsal dobře, už si to úplně nepamatuji .. :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Prostě podobně jako při vstupu do strany:-)
Registrovaný uživatel
Ano v 70.až80.letech byl problém stát se členem,čekací doba byla dlouhá,čekalo se až nějaký člen zemře či vystoupí.Společnost měla cca 5000 členů,brněnská pob.měla v roce 1989 530 členů a asi 30 "čekatelů".Po revoluci nastal rapidní úbytek.
Moderátor
elle napsal
Kucera napsal
..vyjimka byla u clenu CNS kteri mohli vlastnit max.3ks od jednoho typu zlate mince.


Takze se pouze stacilo stat clenem CNS? A to predstavovalo nejakej velkej problem? (nevim, ptam se)..

Velkej - na clenstvi nebyl zadny pravni narok.
Prvni zadost jsem si podaval v roce 1980 a standardni odpoved byla ze je plny stav ale jsem v evidenci. Po dalsi zadosti asi za 2 roky prislo oznameni ze se podarilo zajistit papir na vetsi naklad Numismatickych listu (mel na ne narok kazdy clen CNS) a tak budou moci prijmout dalsi cleny. Povinnost zajemce pote byla:
1. Povinne absolvovat 10 prednasek v NM od numism.odborniku - prezentace se evidovala.
2. Absolvovat uspesny zkusebni pohovor s triclennou prijimaci komisi v sekretariatu v Praze-Podoli.
Kdyz jsem toto uspesne zvladl tak mi byla vystavena legitimace "Uchazece o clenstvi" a mohl jsem se ucastnit akci pobocky ale napriklad na aukcich jsem stale nemohl drazit. Po dalsim roce jsem dostal formulare pro clenstvi a musel jsem shanet 2 rucitele.
Takze asi tak. Samozrejme kazdy asi vi ze pokud mel v teto dobe nekdo dobre znamosti, slo to jinak, to ale nebyl muj pripad.
Registrovaný uživatel
Ještě ručitele mohl dělat člen maximálně tuším jednomu nebo max. dvěma novým členům za nějaké časové období (rok či dva tuším), tedy kolem roku 1990 (a skoro nikdo to nechtěl dělat...).
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
A proc s tim clenstvim v CNS proboha delali takovy caviky? :-) Jaky mel clen CNS vyhody?
Jako chapu, ze treba prestali brat do LBD protoze meli malo bytu + novy nestaveli, protoze nemeli za co :-) nebo ze treba i do KSC si b´vybirali, ale proc byl omezenej pocet clenu CNS?? To jako protoze jste dostavali nejaky stribrny mince vydavany CNB prednostne, a byl jich jen omezenej pocet? nebo proc?
Na druhou stranu, kdyz si vezmu ze nedostaek byl prakticky vseho - viz. nedostatkovy casopisy jako 100+1, ABC a desitky dalsich (i kdyz stat mel na nich moznost pri zvednuti nakladu vydelavat velky prachy) tak se nedivim..
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Moderátor
No vse co nebylo pod primou kontrolou KSC bylo apriori podezrele. I kdyz oficialne tvrdilo vedeni CNS ze pocet clenu je limitovan nakladem Numismatickych listu a ty zase pridelem papiru, tak se domnivam ze strop clenu byl urcite z KSC stanoven.
No vyhody byly hlavne v tom ze jako clen jsi se prostrednictvim aukci nebo clenskych schuzek mohl dostat k "lepsim mincim" a clenske literature. Existoval sice treba v Praze numismaticky obchod v Melantrichove ulici ale tam kdyz se objevily lepsi kusy z vykupu tak se ani na pult nedostaly, ve fronte jiz cekala v evidenci rada zajemcu z rad znamych.
Obcas se sice konala i sem tam nejaka verejne pristupna burza, ale na nich nic moc ke koupi nebylo. No a "ilegalni" burzy jako treba kazdou nedeli v Praze na Havelaku a V Kotcich byly policii tvrde rozhaneny.
Registrovaný uživatel
Ano, tehdejsi klasicka vymluva - pridel papiru:-) No hlavne ze velkoformatovy RP v dotovany cene 0,50 hal vychazelo v takovym obrovskym nakladu, ze se ho muselo denne 30% skartovat (pokud by ho neodebiraly vsemozny podniky nebo organizace povinne nebo zdarma, bylo by to tak 80%).
To se pak neni co divit, ze na takovy ty Ctyrlistky, ABC nebo Numismaticky Listy pak papir nezbyval..

Clenove CSF (cs. svaz filatelistu) v ty dobe (80's) smeli na jedno clenstvi odebirat /jako novinky/ taky vzdy jen jednu serii znamek.. Pricemz slo vlastne jen o papirky potisteny cenama treba i 20Kcs..

Kdyby komunisti nebyli naprosty "idioti" mohli tu vladnout doted (vtip) :-)
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Moderátor
Tak se mi ten "Prukaz cekatele" - jak se spravne jmenoval - podarilo najit:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jako mladý burš jsem tenkrát, kdysi za bolševika, šel koupit sobotní Rudé Právo s televizním programem a Svět motorů....Právo měli, SM ne a tak jsem šel k jiné trafice a ejhle....trafikant mě seřval, že takovýmu hajzlovi, co si koupí RP jinde a žádnej SM neprodá, jelikož by ho asi poslali do kotelny, když by ten hnůj vracel ve velkém...to byla doba! K vepřový na řízky se musel povinně odebrat bůček o stejné tonáži, jinak NIC :D
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
Jen na okraj ;)
http://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/357-proc-bychom-se-meli-pripravit-na-konfiskaci-zlata

to může být do budoucna i reálné, stát má i v současné době právní nástroje k otevření bankovních schránek a zabavení jejich obsahu ....
Moderátor
http://aukro.cz/zlaty-stredoveky-dukat-blize-neurcen-okrajeny-i3125657882.html

Tak nám dukátek nakonec stáhl. Alespoň že tak.
Moderátor
"Kvůli problémům s Aukrem" - že by Aukro začalo konečně něco dělat? Doteď bylo nahlášení padělků skoro vždy ignorováno a když jsem je kdysi v začátcích sbírání žádal o pomoc kvůli padělku, ke kterému jsem poslal fotku jiného padělku ze stejných razidel + fotku razidel, tak napsali že to nemůžou posoudit a ať se zkusím s prodejcem domluvit..
Registrovaný uživatel
jan322 napsal
http://aukro.cz/zlaty-stredoveky-dukat-blize-neurcen-okrajeny-i3125657882.html

Tak nám dukátek nakonec stáhl. Alespoň že tak.


Nestáhl...to je nějakej AUKRO error.....bylo regulérně přihazováno a AUKRO je jednocestný ventil...jsou hladní po provizích a tak za ten fajnový dukátek určitě budou požadovat svoje procenta.

Ale debata velmi zajímavá a hlavně poučná.
Registrovaný uživatel
ten dukat asi proste zvesili..
sraly na nej mouchy..
:mrgreen:
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 > »

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » záhadný dukát

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1