Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Padělky a podvody » Žehlení a praní bankovek

Vykupminci.cz
Numisargo

Žehlení a praní bankovek

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Nedávno jsem koupil od jednoho kolegy, který chodí i na toto fórum, bankovku 500 Kč 1995 (serie B). Podle popisu měla být ve stavu 1+/0. To co jsem dostal byla hrůza - bankovka několikrát vypraná a žehlená, pod UV, ale i pod denním světlem bylo vidět několik jasných přehybů.

Totéž se mi stalo, když jsem koupil nějaké franky na Ebayi - bankovky prané a vyžehlené, že úplně zmizel hlubotisk.

Jaké máte vy ostatní zkušenosti se žehlením a praním bankovek?...
Registrovaný uživatel
Zdravím.
Potvrzuji, že tady to riziko hrozí, taky mám doma několik takových kousků. Těžko se to poznává přes internet, fyzicky to jde třeba hmatem a proti světlu. Obrana proti tomuto nešvaru je bohužel mizivá, vidina zisku je silnější. I mi se stalo, že jsem kolegovi prodal bankovku ze své sbírky, kterou jsem vyměnil za UNC a bankovka byla asi taky upravovaná. A to jsem ji měl už pěkně dlouho. Takže to určitě není novinka, už se to asi používá dlouho. Takže jde o to, jestli dotyčný prodejce upravovanou bankovku už koupil, anebo ji upravil sám. To už si musíme přebrat sami.
Registrovaný uživatel
trava napsal
Zdravím.
Potvrzuji, že tady to riziko hrozí, taky mám doma několik takových kousků. Těžko se to poznává přes internet, fyzicky to jde třeba hmatem a proti světlu. Obrana proti tomuto nešvaru je bohužel mizivá, vidina zisku je silnější. I mi se stalo, že jsem kolegovi prodal bankovku ze své sbírky, kterou jsem vyměnil za UNC a bankovka byla asi taky upravovaná. A to jsem ji měl už pěkně dlouho. Takže to určitě není novinka, už se to asi používá dlouho. Takže jde o to, jestli dotyčný prodejce upravovanou bankovku už koupil, anebo ji upravil sám. To už si musíme přebrat sami.

Takovéto bankovky, koupí člověk i od vělkých sběratelů! :evil:
Registrovaný uživatel
Je dobře, že někdo nadnesl toto téma. Já se v "lepším"sběratelství nepohybuju příliš dlouho, ale téma úpravy vzhledu bankovek je evidentně velmi staré. Přikládám článek z I. vydání Séma, "Poznáváme a sbíráme papírové peníze", str. 106.

Vždy je nutné se ptát po účelu těchto úprav. Sém evidentně cílí na lidi, kteří si sami pro sebe chtěli vylepšit bankovky ve svých sbírkách, a to v době, kdy rozhodně nepanovala taková obsese po UNC stavech jako dnes.

V dnešní době se ovšem z přiznávaného stalo nepřiznávané a cílem není sám pro sebe si vylepšit vzhled sbírky, ale horší stav prodat výrazně dráž jako stav lepší (pokud možno UNC). V této chvíli to pochopitelně není nic jiného než obyčejný podvod. S tím, jak už dnes pomalu není kde brát UNC stavy, se tyto postupy stávají naprosto běžnými, a to i mezi velkými prodejci a na aukcích (běžnost ale neznamená, že to přestává být podvodem).

Večer bych se pokusil nafotit příklad žehlené bankovky. Bylo by dobré, kdyby se tu sešlo více obrázků tohoto typu, protože mám pocit, že mnoho laiků sice o praní a žehlení slyšelo, ale poznat tyto věci neumí. Čímž pádem snadno sedá na lep podvodníkům.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
je to hodne stary problem - kdyz jsem jeste jako novacek na burze pred mnoha lety reklamoval prehyb u "stareho kozaka", tak mi suse odpovedel - to si doma prezehlete pres mokrej hadr ... :)
Registrovaný uživatel
Ono je to těžké. Někdo si může upravovat bankovky do své sbírky, to určitě podvod není. Někdy lze možno odtranit pouze nečistoy a td. Jenže po čase se i tyto bankovky ze sbírek dostanou mezi ostatní a to je pak jiná. Kdysi jsem se smál zkušenějším kolegům , že si čuchají k bankovkám, dnes už dobře vím, proč to dělají. Ale jak psal Majkl, bankovek ve stavec UNC rapídně ubývá a tady bych se zastal mé teorie, že u vzácnějších bankovek do roku 1953 já osobně toleruji cca 1/2 stupně v hodnocení. Lepší horší ENKO , než VYŽEHLENOU JEDNIČKU ČI DVOJKU !!!!
Registrovaný uživatel
Tady je ta slibovaná fotka. Je to stovka s padělaným kolkem, kupovaná pro dokumentační účely s vědomím, že je žehlená (cena odpovídala horšímu stavu). Šlo mi čistě jen o to, aby dobře vypadala v albu. Zažehlený je přehyb do kříže, na fotkách je hezky vidět úzký zažehlený pásek ve svislém směru. Viditelné pouze pod úhlem, proti světlu se nic nepozná.

Poznámka k trávovi: jde o to, jestli je prodejce solidní a žehlení přizná (a cenově zohlední), nebo nesolidní a dělá, že nic.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) majkl v 16. 12. 2012, 21:13. »
Moderátor
Podla Vas, aky maju stav nasledujuce bankovky?
UNC, stav N !
stav 1-2? urcite nie UNC!

Obrázek vložený uživatelem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
dle fotky asi tak aUNC nebo po našem 0 s poznámkou zvlněná
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Téměř všechny bankovky R-U banky jsou v UNC stavu mírně zvlněné. Někde jsem četl, že to bylo tím, že po vytisknutí když ty barvy na papíru schnuly tak vždy došlo k malému zvlnění papíru.
Registrovaný uživatel
Dráčku, to nemyslíš vážne, že stav 0 - zvlnená.....

Krásny křupavý papier zvykne hovoriť jeden môj kolega.

Alebo ich numpszi iba namočil, nechal vyschnúť a teraz nás skúša, kto s tým má aké skúsenosti. :mrgreen: ;) :twisted:
Registrovaný uživatel
Podľa mňa je to stale UNC. (prirodzena bankovka bez prehybu)
Registrovaný uživatel
helichrysum souhlas
Registrovaný uživatel
Naopak krásně vyhlazené vypovídají o možném přežehlení (jde li o R-U), jako je vidět u fotky od majkla.

Ukázka numpszi bývá běžně označována UNC (nemá li přehyby). Bývá to např. také u 100 Kč 1931 nebo 1000 Kč 1934.

Tato "vada" (ve srovnání s jinými druhy platidel - pozdější ročníky) by měla být už z výroby. Mělo by se jednat o reakci papíru na tisk a ne o vadu vzniklou následným používáním platidla.
Registrovaný uživatel
Miciko napsal
Dráčku, to nemyslíš vážne, že stav 0 - zvlnená.....

Krásny křupavý papier zvykne hovoriť jeden môj kolega.

Alebo ich numpszi iba namočil, nechal vyschnúť a teraz nás skúša, kto s tým má aké skúsenosti. :mrgreen: ;) :twisted:


asi vim koho myslis - chrumkavy papier, tak tak ;)
Registrovaný uživatel
Pridávam pár fotiek. Tieto asi žehlené nie sú a tá stovečka je chrumkavá. Som tie fotky nazval "hra so svetlom" ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
skor by som to nazval porovity papier...
_______________
Moderátor
Ja typujem mokrá tlač....
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
tak papier pri tlaci "pracuje" sa zmrstuje takze bankovku by som povazoval za UNC
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Padělky a podvody » Žehlení a praní bankovek

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1