Moderátoři: smith

Tak samozrejme že v tom článku je to trochu prehnané, podľa neho by bolo najlepšie mať zbierku uzatvorenú vo vzduchotesnom trezore a v živote ho neotvoriť 🙂
ale na druhej strane si človek uvedomí, že bezpečne uschovať mince na roky/desaťročia nie je až tak jednoduché, ako som tiež už zistil 😐

Čo sa týka tých kyselín obsiahnutých v materiáloch z ktorých sú vyrábané. Bežne sa vie, že napríklad mydlo neutralizuje účinky kyseliny. Pomohlo by tie kapsičky pred použitím neutralizovať napríklad mydlom, alebo sódou bicarbonou (NaHCO3) ? Ale na to by musel odpovedať niekto skúsený.
Tiež ma tak napadlo. Na obrázkoch vidím, že zberatelia pridávajú do kapsičiek popisky z papiera, ktrý je vo väčšine (?) prípadov bielený chlórom a to tak isto minci nepridáva na kvalite uloženia ...

Nepomohlo! Jde o dvě naprosto odlišné věci... Nejde neutralizovat něco, co samo o sobě přirozeně degraduje a uvolňuje do prostoru látky, ze kterých je to vyrobeno! Zásadním problémem je tedy stárnutí materiálu a následná reakce povrchu mince s těmito látkami! (kapsa)
Pokud minci umyjete mýdlem, taky ji nezneutralizujete. Mince je furt stejná! Jen umyjete její povrch od kyselin, které s povrchem reagují! (stejná situace jako v předešlém případě)
Ve všech případech uložení mincí jde o minimalizaci těchto reakcí! Proto se stále dokola používají kvalitní materiály s přídavkem stabilizátorů, aby se degradace materiálu oddálila! A nebo inertní materiál, tedy materiál, který neobsahuje látky, se kterými by mince rovnou reagovala (tedy kov).
Snažil jsem se to napsat nějak rozumně, kdyby tam bylo něco špatně (nesrozumitelně) napsáno, tak mne opravte!
Le Corbusier: „Buď tím, kým jsi“

Někdo někde vna sběrateli napsal, že používá nebělený papír (prý na etiketě).
To je možnost... Já osobně pochybuju! Papír je neutrální a rozpadá se na prach a ten se dá utřít...
Le Corbusier: „Buď tím, kým jsi“

Jinak důkaz použití nekvalitního plastu je smrad na tržnicích... Od toho je také odvozena životnost 1/2 roku...
dále
K největšímu uvolňování dochází těsně po vyrobení. proto se sklady větrají! Až výrobek jakoby "vyčichne" uvolňování se již zpomalí ale degradace materiálu pokračuje. Proto vše z plastu nakonec praskne! Nejvíce totiž odchází právě změkčovadla (chlór). Mrkněte se na strukturu plastu v prasklině... Je jiná, než u nového výrobku... (stačí když vám praskne nějaká kapsle a novou roztrhnete, rozdíl uvidíte...)
Le Corbusier: „Buď tím, kým jsi“

Papír a mince je každé v samostatné části dvoukapsy, takže vliv papíru netřeba brát v úvahu na reakci materiálu a mince...
Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

Tie popisky na krásne bielo žiariacom papieri som pár krát videl aj pod mincami na plate. Tak, že na plato bol najskôr položený popisok a až naň následne minca. To tak isto nie je najlepsie riešenie.
A ešte k tým kyselinám. Na webe je množstvo návodov na čistenie mincí. Je bežnou vecou nájsť na týchto stránkach pri čistení striebra ako jednu z možností čistenie kúpeľom v Kyseline citrónovej. Sám túto metódu pri čistení Ag minci využívam. Nikde na tých atránkach ale nie je napísané, že by bolo treba takto vyčistenú mincu následne pred uložením do zbierky neutralizovať. Čo si o tom myslíte? Je dobré mincu po takomto kúpeli v kyselinne citrónovej aj následne neutralizovať, alebo je to zbytočné?
Po čistení napríklad zinkovej mince pomocou kyseliny fosforečej je nutné je neutralizovať napr. pomocopu dvojchromanu draselného, ale po použití kys. citrónovej to už odborníci v svojich návodoch nespomínajú...

Rozhodne doporucuji drobmé mince (napr Leopoldovy gresle, Ag krejcary a pod.) po vycisteni v kys. citronove dobre vyvarit v roztoku sody. Spatnym oplachnutim zbytku kyseliny muze dojit k tomu ze mince bude napadena korozi, zkrehne a mince se rozlomi i pri bezne manipulaci.
Pecunia non olet
http://moneta-augusta.net/
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.