Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antikvariát » Poptávka - staré tisky do 19. st. česky

Vykupminci.cz
Numisargo

Poptávka - staré tisky do 19. st. česky

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
brett: ak sa jedná o súbor kníh ktoré majú spoločné vydania trebars s tej istej edície ako aj lexikony sú napr:1,2,3.... tak väzba je stále tá istá. Ale môžem sa mýliť......
Registrovaný uživatel
tomos - počkáme na vyjadrenie P-F.
Možno sa mýlim ja, ale pochopil som to tak, že existujú rôzne väzby (minimálne dve) a moja otázka smerovala k tomu, že ktorá je tá prvá (pôvodná) ...
Lebo najskôr som sa dočítal, že tá v tej bielej koži je pôvodná a potom že z tej v bielej koži sa dochovali nejaké exempláre (nepôvodná väzba?).
Registrovaný uživatel
Muj názor je že původní vazba je ta v které byla kniha vydána. Na tom kolikáté to je vydání nezáleží.
_______________
Registrovaný uživatel
Diego napsal
Muj názor je že původní vazba je ta v které byla kniha vydána.

Súhlasím ;)

Diego napsal
Na tom kolikáté to je vydání nezáleží.

Nesúhlasím. Ale to je asi tak všetko, čo s tým môžem robiť :)
Registrovaný uživatel
Diego napsal
Na tom kolikáté to je vydání nezáleží.

Nesúhlasím. Ale to je asi tak všetko, čo s tým môžem robiť :)

Len na vysvetlenie - ten môj nesúhlas som myslel vzhľadom na cenu.
Čo sa týka pôvodnosti väzby, tak samozrejme aj na dnes vydanej knihe (akéhokoľvek vydania, adície, alebo reedície) môže byť väzba pôvodná.
Registrovaný uživatel
Tak sem to myslel :-) Co se týče ceny tak určitě bude cenější 1.vydání než 20. Nezáleží na tom z pohledu původnosti vazby, jak píšeš ;-)
_______________
Registrovaný uživatel
prvé vydanie sú vždy zaujimavé....
Registrovaný uživatel
Nechce někdo něco prodat?
Registrovaný uživatel
PF a čo všetko zbierate?
Registrovaný uživatel
Zajímám se o knihy psané česky před 1800, ale pokud jde o dobrý kus tak i do 1850. Hlavně kroniky, právo, místopis atd. Maximálně bible ale jenom před 1800 a to ještě zřídka a jiné náboženské ne.
Registrovaný uživatel
Mam na prodej bible i knihy kolem 19 stoleti. Psane rusky,francouzsky,nemecky,anglicky...i nekolik bibli mam pokud ma nekdo zajem o seznam piste na thunderjan@yandex.com
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
dokáže někdo identifikovat pečeť a razítka?
Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hledej dál na Google ....Mikuláš Vodňanský z Čažarova byl císařským rychtářem v Kutné Hoře,
kde spolu s primátorem Sigmundem Kozlem z Riesenthalu v letech 1594 a 1595 vystavěli
budovu svatojakubské školy
Registrovaný uživatel
lachtan napsal
Hledej dál na Google ....Mikuláš Vodňanský z Čažarova byl císařským rychtářem v Kutné Hoře,
kde spolu s primátorem Sigmundem Kozlem z Riesenthalu v letech 1594 a 1595 vystavěli
budovu svatojakubské školy
Myslím si laicky, že to bude nějaká kupní smlouva, protože je tam asi text ... podepsán na desce .... to by mohlo znamenat ZEMSKÉ DESKY, kde se tuším zapisovaly převody majetku. Ale říkám, že to jen tuším, nemusí to být pravda....
Registrovaný uživatel
Možná jsem to z části přečetl. Josef Pelikán , radda právník a ředitel na panství. Pán na (název nepřečtu) dvorci nazývaném (nepřečtu a myslím, že začíná ČEKN). Laury doktorství a mudrckého . Josef Pelikán. Třeba to někdo přečte líp a doplní....
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 3. 4. 2017, 19:49. »
Registrovaný uživatel
lachtan napsal
Možná jsem to z části přečetl. Josef Pelikán , radda právník a ředitel na panství. Pán na (název nepřečtu) dvorci nazývaném (nepřečtu a myslím, že začíná ČEKN). Laury doktorství a mudrckého . Josef Pelikán. Třeba to někdo přečte líp a doplní....
Pán na SADOVÉM, nebo LADOVÉM DVORCI ????
Registrovaný uživatel
Nějaká kronika (poslední odstavec v textu) a po zadání toho jména ti to na Google vyjede .... Léta 1597

Umřel na Souňově, sídle svém, Václav Balbín z Vorličné, zanechav po sobě v vdovství paní Veroniky z Konecchlumí, manželky své; tělo jeho do Hory Kutny přivezeno a v kostele Námětském podle otce jeho jest pohřbeno.

V Praze umřel Jakub Khobr, pozůstaviv v vdovství manželky své Kateřiny Pilgramky od Hory Kutny.

Pan Jan Šatný z Olivetu, jsa vdovcem, pojal k manželství pannu Elišku, dceru nebožtíka pana Štefana Mírka z Solopisk na Horách Kutnách, s vólí paní Kateřiny, máteře její, však proti vůli bratřích její; avšak potom spolu dobří přátelé učiněni jsou.

Ve vsi Volšanech pan Jiřík Salava z Lípy z nějaké tesknosti sám jse z ručnice zastřelil.

Ve čtvrtek po památce Skolastiky umřela Dorota, manželka Matěje Dítěte, pekaře, náramně tlustá žena.

Též umřel na Horách Kutnách Mikuláš Vodňanský, jenž jse podle obdarování sobě daného tituloval z Čažarova, rodilý z města Vodňan, v ten outerej po neděli postní Reminiscere , zůstávaje tu na Horách Kutnách Jeho Milosti císařské rychtářem až do smrti své, stáří věku svého okolo 66 let; v kostele Barborském jest pohřben.
Registrovaný uživatel
Děkuji moc lachtan,
text jsem taky přečetl a o Mikuláši Vodňanském z Čazarova a Josefovi Vladimírovi Pelikánovi jsem taky něco našel. Ale ptal jsem se na razítka a pečeť. Ale dík.
Registrovaný uživatel
P-F napsal
Děkuji moc lachtan,
text jsem taky přečetl a o Mikuláši Vodňanském z Čazarova a Josefovi Vladimírovi Pelikánovi jsem taky něco našel. Ale ptal jsem se na razítka a pečeť. Ale dík.
Jo za málo, ale to jsou asi pečeti a razítka těch dvou dotyčných, tak co by jsi chtěl vědět víc ?
Registrovaný uživatel
lachtan napsal
P-F napsal
Děkuji moc lachtan,
text jsem taky přečetl a o Mikuláši Vodňanském z Čazarova a Josefovi Vladimírovi Pelikánovi jsem taky něco našel. Ale ptal jsem se na razítka a pečeť. Ale dík.
Jo za málo, ale to jsou asi pečeti a razítka těch dvou dotyčných, tak co by jsi chtěl vědět víc ?
Jo a ten Mikuláš Vodňanský razil i nějaké své mince, našel jsem něco na Goog ... byl to asi celkem zajímavý člověk ... No nebudu tě už otravovat asi se ptáš na něco, co já nepochopil. Měj se hezky a třeba ti někdo poradí :D
Registrovaný uživatel
No asi to budou vlastnická razítka uvedených pánů, ale.... Mikuláš Vodňanský z Čezarova je tam rok 1590, potom je tam větší razítko kde je napsáno Narozen v Chlumci 1753 zesnul 1814 a motiv labuť (husa) sedící na hnízdě s rozpjatými křídly, menší razítko má shodný motiv a vedle je rok 1820 a konečně na pečeti je napsáno Srdce za národ a vlast a znovu je tam stejný motiv a je u ní rok 1825.
Registrovaný uživatel
A jedná se o knihu Tytulář Obsahující v sobě v jazyku Českém předně Formy Listům všelijakých Sebestyán Fauknar 1589
Registrovaný uživatel
Myslím, že sbírání Starých tisků je docela náročný koníček a bylo by rozumné zaměřit se na nějakou oblast, ať už danou časovým obdobím či zaměřením (náboženství, cestopisy atd.), případně žánrem.
Jinak by se jeden za a) nedoplatil a b) nedohledal.
Chci tím říci, že je ve schraňování knih důležité mít nějaký cíl, motivaci, potažmo systém.
A k tomu mohou dopomoci různé seznamy (NK ČR apod.) nebo i soukromé zdroje (Lexikony).
Aby jeden věděl, co všechno chce posbírat a dokázal se v tom orientovat.
Např. já sám shromažďuji veškerá vydání Robinsona Crusoe a jemu podobných a ty samozřejmě také zasahují "alespoň" do 19. století - tedy je lze považovat za staré tisky.
A musím poznamenat, že sehnat nějakého Robinsona z období před rokem 1850 a v pěkném stavu je kunšt, zatímco s náboženskými knihami je možné vytapetovat ... , však víte, co. Tolik jich je.
Antikvariáty mohou být tím "jednodušším" zdrojem pro základ sbírky a se štěstím se zadaří i pár cennějších kousků, ale spíše jde o vzájemné kontakty mezi sběrateli.
Ale každopádně držím moc palce :) a pokud byste měl či na nějakého "starého" Robinsona narazil, prosím o avízo.
P.S. A alespoň jeden Antikvariát tímto směrem zaměřený si neodpustím, i když asi budete znát:
Ztichlá klika

Zdraví Petr L. Mobil: 777 345128
« Poslední úpravu provedl(a) pejsek v 12. 12. 2017, 18:21. »
Registrovaný uživatel
Pro P-F: Dle mého názoru by se nemělo sběratelství starých knih ztotožňovat se sbíráním bibliofilií, čili moc se nesoustřeďovat na kvalitu knihy a vazby. U knih ze 17. a 18 století je vhodné počítat s tím, že nejsou v dobrém stavu. Mají za sebou staletí a podepsaly se na ní ruce čtenářů, červotoč, vlhkost a podobně. Prostě si pořídíte nejen knihu, ale i její historii. Například Cochemovy Nebeklíče (Zlatý nebeský klíč) byly vydávány opakovaně a vesměs se zachovaly ve velmi špatném stavu. Proč? Protože tato modlitební knížka z 18. století pro ženskou osobu skutečně provázela svou věřící majitelku celým životem, to se na ní podepsalo. Vazba se ohmatala, zničila, zlomila, kniha byla ořezána, dána do nové vazby a ta se opět opotřebovala, následně se v 19. století začala pro češtinu používat latinka, takže ten starý frakturou psaný Nebeklíč se odložil někam, kde ležel, vlhnul, pročetl si ho červotoč a tak dále. Sběratel starých tisků by s tímhle měl počítat a ne pouze pátrat po exkluzivních exemplářích pokud možno v původních vazbách (i když jsou někdy opravdu nádherné). Osobně pokládám za velmi cenné staré vpisky původních majitelů. Jsou zde záznamy narozeních a úmrtích členů rodiny, která knihu vlastnila (a je trochu smutné, že ji již nevlastní, ale i to je součástí historie). Mimochodem základem sbírky starých tisků v češtině by měla dle mého názoru být v současnosti na Aukru dostupná Postylla katolická nedělní a sváteční od jezuity Matěje Václava Štajera (též se někdy píše Šteyer). Tuto knihu pokládám za jeden z vrcholů českého literárního baroka. Exemplář dostupný na Aukru za 4000,- Kč (cenu pokládám za přiměřenou) je typicky opravený do vazby v 19. století - jeden z dokladů, že kniha byla oblíbena a velmi čtena. Kniha vyšla opakovaně od r 1691 (autor zemřel v r. 1692) po rok 1737. Zde je poslední vydání z r 1737. Každé vydání má své vlastní ilustrace. Nabízený exemplář posledního vydání má typickou vlastnost doznívajícího baroka a nastupujícího racionalismu postupujícího 18. století - vydavatel vynechal ta nejpeprnější a nejšťavnatější naturalismy překypující exempla, která jsou v předchozích vydáních. Osobně to ale z výše uvedených důvodů nevnímám jako nedostatek, ale typický výraz doby kolem r. 1737. Ještě jedno doporučení - chcete-i sbírat staré české knihy do r. 1800, nezříkejte se náboženských knih. K té době prostě ty knihy patří. Napadá mne přirovnání - sbírat knihy do r. 1800 a vynechat náboženské knihy z té doby je asi jako kdybyste chtěl sbírat současné fotografie měst, ale neměla by tam být vidět auta.
Registrovaný uživatel
Nabízím nějaké staré knihy.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 > »

Sběratel.com » Antikvariát » Poptávka - staré tisky do 19. st. česky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1