Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Arpádovské mince

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Reverz je kombinácia dvojrázu a výdute (dobre viditeľné na klinoch pri strede), ináč tam nič zvláštne nevidím.
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
ADAMOVSZKI tuto zvlastnost pri opise zaznamenal pri denari A2V2 tam vsak pozna skomolny opis STEPHANVVS ktory je na mojej minci spravny


Nič proti pánovi Adamovskému, tú publikáciu som v ruke zatiaľ nedržal, ale konkrétne pri tomto "variante" - STEPHANVVS sa podľa mňa pekne sekol. Na averze vidím dvojráz s výrazným pootočením. Tým mu zo začiatku opisu zmizlo takmer celé "T" a na konci pribudlo "V".
Pri tomto type denárov má zmysel pozerať, či sú "S" v poriadku (ležaté, otočené) a občas sa ukáže retrográdny opis na averze. Ak máš veľké šťastie, tak narazíš na skutočný variant v opise.
Nedávno sa mi podarilo vymáknuť v jednom konvolute zaujímavý denár, kde je kombinácia všetkých mnou spomenutých odchýlok. Fotku zatiaľ nemám, cestuje...
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 29. 12. 2013, 14:00. »
Registrovaný uživatel
...sorry...retrográdny opis sa vyskytuje samozrejme na reverze ;)
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Pri tomto type denárov má zmysel pozerať, či sú "S" v poriadku (ležaté, otočené) a občas sa ukáže retrográdny opis na averze. Ak máš veľké šťastie, tak narazíš na skutočný variant v opise.


Z čoho vychádzaš. Hlavne co myslis tym: ak mas stastie narazis na skutocny variant v opise. Myslis chybajuce pismena, alebo iny tvar pisma... ako napriklad spominane S
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Vychádzam z dostupnej literatúry a dlhodobého sledovania trhu. Skutočný variant je variant, ktorý vznikne pri výrobe razidla a nie chybnou technikou razby, ako je napr. spomenutý dvojráz pri STEPHANVVS.
Opisových variánt Štefanových denárov je viac (chýbajúce, zdvojené, popletené písmenká), ale každá je známa rádovo v kusoch prípadne v pár desiatkach. Keďže opis týchto denárov je chronicky známy asi každému zberateľovi Uhorska a je o ne všeobecne vyšší záujem ako o iné Arpádovské mince, tak získať opisovú chyborazbu je aj o veľkom šťastí.
Registrovaný uživatel
Skôr ako ma niekto začne ťahať za slovíčka, tak v predchádzajúcich príspevkoch opisové varianty = chyborazby.
Registrovaný uživatel
preco mas pocit ze by ta niekto tahal za slovicka, toto je diskusia. Mna napriklad zaujala na tychto denaroch jedna uplna blbost a to je kruzok ktorym si autor mince pri mojom kuse pomohol pri takmer kazdom pismene ktore nevedel vytvorit rovnymi ciarami cize pri R, G, P, a aj tom cudnom S

pre mna je to varianta (nie vzacnost, aby som zasa nebol za lovcu kuriozit) podla fotiek a katalogov je to pomerne bezna vec aj ked mince ktore si v opise kruzkom nepomahaju sa mi zdaju trochu castejsie

No a o tejto hovadine som si chcel s vami pokecat nakolko neviem ci o tom uz niekto niekedy nieco pisal. Na to som narazal aj pri tvojom prispevku
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
« Poslední úpravu provedl(a) Stredo v 29. 12. 2013, 17:25. »
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
Mna napriklad zaujala na tychto denaroch jedna uplna blbost a to je kruzok ktorym si autor mince pri mojom kuse pomohol pri takmer kazdom pismene ktore nevedel vytvorit rovnymi ciarami cize pri R, G, P, a aj tom cudnom S


Stredo, ale opisy sa predsa puncovali. Podľa mňa to vyzerá, že na malé oblúky bol použitý punc, ktorý bol buď chybne vyrobený alebo bol opotrebovaný, preto ten krúžok.
Registrovaný uživatel
Aha uz ti rozumiem ja som sa zameral na toto - vid fotka

Prislo mi to natolko zvlastne ze ma nenapadlo ze v principe je jedno ci tam pouzije ako punc normalny pol obluk, alebo tam len supne maly kruzok. Vo vysledku to vyzera uplne inak ale je to asi jedno.



Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Stredo: Myslím, že použitie puncu s krúžkom namiesto polmesiaca pri vytváraní kolopisu by sa dalo považovať za variantu A2V2 zaznamenanú Adamovským.
Na druhej strane súhlasím so Sigurom, že na fotke z katalógu je dvojráz (Tvojho variantu :)).
Registrovaný uživatel
zdravím mám jeden denár Kolomana I , jedná se mě o určení. Já myslím že je to Unger 36 tak jestli jsem se trefil.dík

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
keby si chcel niekto bližšie určiť: http://www.academia.edu/4428671/Classification_of_the_Cufic-like_Copper_Coins_of_Bela_III
Registrovaný uživatel
To I m 2009.Vzpomínaný Adamovský měl by řešit i Václava III.Mohu poprosit?Jaké zvíře uvádí u denáru H 437?
Díky.
Registrovaný uživatel
Pridám dvoch Ondrejov,stav nič moc, pochádzajú z jedného razidla?Ďakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Človeče, vyzerá to, že áno. Na tvojom mieste by som ich nechal pekne pokope, keď im to už vydržalo nejakých 9 storočí. Pekné, pekné... :)
Registrovaný uživatel
Sigur dík, váhal som či ich zobrať, ale nakoľko boli dosť lacný tak som neodolal a určite ich nechám spolu. :P
Moderátor
Ty to je super, gratulujem k úlovku, to sa tak ľahko nevidí.
Registrovaný uživatel
Vďaka Archy,nakoniec dobre že som ich zobral.
Registrovaný uživatel
pri poslednom vylete do Kosic som si spravil radost tymto brakteatovym denarikom, neodolal som.
.B. - .R. , Bela Rex.

vie sa nieco blizsie, alebo sa to uvadza nadalej ako nezaradena razba ?
ako Bela, bohviekolky v poradi ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Mám dojem, že je stále bohviekoľký. :)
Pekné detaily, gratulujem.
Registrovaný uživatel
nevadi, na krase mu to neubera.
vyzera jak jedovaty mimozemstan.
a ze mi smari to jablko s krizom rovno ksichtu : )
_______________
Moderátor
me zase tyhle postavicky na uherskych denarech z tohoto obdobi pripominaji Sekorovy brouky:

Obrázek vložený uživatelem

mince je to ale pekna, gratulace
Registrovaný uživatel
ked uz som pri tych Arpadovcoch,
este jedna mincicka, mne najstarsi znamy priklad sokoliarstva v numizmatike.
zrejme ako alegoria pocitu moci a nadradenosti.
neverim ze by malo ist o len nahodny vyjav zo zivota v prirode.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
No počkaj, veď pred chvíľou sme točili o brakteátoch a tam je ešte o 50 až 100 rokov starší príklad sokoliarstva ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tak toto bez debaty.
cvala si typek na koni jak pan, a sokola si nese na pravej ruke. (lavou drzi opraty)
bohuzial makam teraz hodne, a nemam cas sa venovat konicku ako zvycajne.
kde to bolo? narychlo som nedohladal.
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1